Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 31
Like Tree7Одобрявам

Дали да взема газов бойлер?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #1

    Дали да взема газов бойлер?

    Здравейте,
    Електрическата част на 300л бойлер на Елдом е прецакана. Една фаза на късо, другата пищи странно на уреда, третата е ок. Рядко се използва на ток и случайно разбрах за проблемът. Към серпентините му е вързан газов едноконтурен Висман 100. Обаче взе да се вдига налягането при котелът. Кранът за допълване е затворен, в годините не е използван почти. Забелязвам, че при включване на подгряването на тези серпентини и завършване на цикълът налягането се покачва с 0,2 бара. И от 1,3 след няколко затопляния се качва на почти 3 бара. Тогава отварям една лира в банята и източвам до стигане на нормални стойности. Инсталаторът ми е в дълга почивка, но в разговор каза, че има предпазен клапан на 3 бара в бойлерът, но аз си действам на ръка. Предполага, че е възможно да се спукала серпентина. Ако не се топли водата в бойлер не се покачва налягането или поне така си мисля, защото мърда с близо 0,1 но го отдавам на температурните разлики, с подово съм. Ако е прав и на фонът на елекрическият проблем се замислям не за ремонт, а за нов бойлер. Електро частта не е в гаранция със сигурност, не знам какво ще е положението със серпентината. Уж е не е минало 5г. Някаква препоръка за модел? Бих искал да има отново ел.нагревател и серпентина за котел.
    Отделно се зачудих има ли смисъл да се вземе направо газов бойлер. Имате ли отзиви за такива? Има ли комбинирани с ел.нагревател за всеки случай? Котелът и бойлерът са в едно помещение и няма да е проблем захранването му с газ, дали официално ще преценим. Та помогнете да помисля, докато го чакам да се върне, че и гаранцията е някъде във фирмата.
    Благодаря на отзовалите се

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #2

    Отговор: Дали да взема газов бойлер?

    Най-вероятно разширителният съд на котела е изпуснал и трябва да се ревизира. Но не разбирям защо се вкарваш във филми, а не извикаш сервиза на Елдом да ти поправят бойлера - нали е в гаранция? Какво значи едната фаза дава на късо? Може би говориш за единия контур на нагревателя? Можеш да го караш на един контур. Можеш да си добавиш на муфата по средата на бойлера друг нагревател plug&play, който ще ти топли половината бойлер и винаги ще ти е в резерв

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #3

    Отговор: Дали да взема газов бойлер?

    За котелът ще трябва да почакам отпускарите. Тъпото е, че изглежда гаранционната карта е у тях. В нас намерих само проформите и офертите, а и нямам спомен да съм ги виждал гаранциите за за котел, бойлер и омекотителна станция.
    Ел.нагревателят беше ползван около месец-два преди това за последно. И взе да пада бушонът на около 5 минути. Трифазен 9кв е нагревателя. С мултицет ги "свирих4 фазите една по една. Ел.частта е с гаранция само 2 години. И ще трябва платена подмяна на части със сигурност.
    Ако е прецакана някоя серпентина не знам дали ще се поеме от 5годишната гаранция на Елдом. Затова се подготвям психически за нов бойлер и се зачудих дали има смисъл от газов такъв.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #4

    Отговор: Дали да взема газов бойлер?

    От газов бойлер абсолютно няма смисъл. Серпентината естествено, че трябва да влиза в гаранцията, но не мисля, че е спукана. Както казах - най-вероятно е РС.Спокойно можеш да си ползваш 3кВт от нагревателя за подгряване на бойлера, само трябва да се разкачат проблемните
    oldgraf одобрява това.

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #5

    Отговор: Дали да взема газов бойлер?

    Това с едната фаза ще ми е от полза ако се влошат нещата тези дни.
    А може ли простичко обяснение какво означава да се е развалил този разширителен съд на котелът? Откъде се взима тази нова течност в системата, която покачва налягането

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #6

    Отговор: Дали да взема газов бойлер?

    3кВт за 300л си е съвсем нормално, не ти трябва да ровичкаш, докато не дойдат майсторите. А иначе схемата на повишаване на налягането предполагам е следната - като тръгне котелът да подгрява бойлера, водата в системата се нагрява до 80*С, разширява се и поради липса на работещ РС, тя си повишава налягането, а ти изпускаш една част от страх. Като загрее бойлера, котелът спира да работи, водата в системата изстива и налягането спада под нормалното, включва се автоматичната пълначка и добавя вода в системата, за да може следващия път нещата да се повторят

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #7

    Отговор: Дали да взема газов бойлер?

    Закачих го на две от фазите и се загрява
    За покачването на налягането е такава ситуацията. Примерно сега показва 1,3 бара. Включва се котелът по температура от датчик на бойлера. Налягането се покачва с около 0,5бара до 1,8. И така си се загравя. Когато изключи котелът налягането пада не с 0,5 ,а с 0,3 и остава на 1,5 бара. При следващо затопляне се качва до 2 и после слиза до 1,7 бара. На всяко загряване на вода се вдига с 0,2. Когато стане на 2,5 някъде източвам от лирата до 1,2-1,3. Има ли смисъл да си играя с пускане на подовото?
    Забравих да напиша, че кранът за пълненето е затворен непрекъснато. Поне този за който аз знам. В котелът ако има друго кранче...Но пък там няма чиста вода.Ползвах го в началото на зимата. Преди това 2 години не бях допълвал.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #8

    Отговор: Дали да взема газов бойлер?

    Напълно е възможно да има пукнат топлобменник. При мен от много месеци така се вдига постепенно, но постоянно налягането в системата от радиаторите без да работи котела. И аз източвам определено количество вода от една лира в банята на всеки 2-3 дни. Сигурно съм източил доста литри вече. Няма никакъв шанс да е от разш.съд.. Сменихме крана за пълнене в котела, но продължи отново. Единственият възможен приход на вода е през топлообменника за подгряване на БГВ.

  11. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #9

    Отговор: Дали да взема газов бойлер?

    Днес си играх и пусках парното Няколко пъти. С отворени и затворени кранове за затопляне на бойлерът. Няма покачване на налягането. Само ако пускам затопляне на бойлер се получава...Отварях да гледам вътре и разширителният съд май е свързан само към кръга за бойлера. Но пък вътре намерих цяла папка с документи и гаранции, включително и тази за бойлерът

    ПП Има ли проблем ако от клапанът на РС изпускам въздух за да падне налягането, вместо да източвам от лирата? Че е доста по-лесно

  12. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #10

    Отговор: Дали да взема газов бойлер?

    Цитат Първоначално публикувано от oldgraf Виж публикацията

    ПП Има ли проблем ако от клапанът на РС изпускам въздух за да падне налягането, вместо да източвам от лирата? Че е доста по-лесно

    Да, има. Предлагам ти да се занимаваш с нещо от което разбираш
    Lazar, oldgraf и ccankov73 харесват това.

  13. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #11

    Отговор: Дали да взема газов бойлер?

    Направо автогол .

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #12

    Отговор: Дали да взема газов бойлер?

    Ясно, няма да пипам там.
    Но интересно как се хванахте само за последното ми чудене. Покрай другите ми опити имате ли коментар
    Аз иначе се занимавам само с неща, които разбирам, но днес е неделя и нямах работа.
    Отделно пипам Фнимателно, докато успея да намеря някой спец да дойде тук...

  16. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #13

    Отговор: Дали да взема газов бойлер?

    Цитат Първоначално публикувано от oldgraf Виж публикацията
    С отворени и затворени кранове за затопляне на бойлерът
    Пускан ли е бойлера на ток при затворени кранове.
    Lazar и oldgraf харесват това.

  17. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #14

    Отговор: Дали да взема газов бойлер?

    Не, даже и при днешните експерименти.

  18. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #15

    Отговор: Дали да взема газов бойлер?

    И как си го ползвал на ток. Нали каза че е пускан няколко пъти на ток.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов проточен бойлер
    От Venko Grigorov във форум Бяла техника
    Отговори: 3
    Последно: 29-06-15, 14:09
  2. Газов проточен бойлер
    От svkap във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 11-02-15, 23:04
  3. Fujitsu ASYB9LDC - дали за парите които струва не мога да взема нещо по-добро?
    От mumun във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 2
    Последно: 19-12-09, 14:28
  4. Газов бойлер - Почистване
    От elenaalex във форум Друга битова техника
    Отговори: 14
    Последно: 04-06-08, 16:38
  5. Газов бойлер
    От echo във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 1
    Последно: 04-10-05, 22:16

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе