Страница 13 от 72 ПърваПърва ... 311121314152363 ... ПоследноПоследно
Резултати от 181 до 195 от общо 1075
Like Tree792Одобрявам

Профилактика на климатик или как да си спестим пари!

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. VD
    VD е офлайн
    Member
    Тук е от
    Dec 2011
    Мнения
    197
    #181

    Отговор: Профилактика на климатик или как да си спестим пари!

    Колега, за да извадиш турбината на Мидея, ще трябва да я "поразхлабиш".
    Това означава да отвиеш всичките черни къси винтчета на скобите, включително и двете на закрепващата скоба на ел. двигателя, трябва да отвиеш и фиксаторите на двигателя и черната пластмасова придържаща част / ху...вина/.
    Преди това взимаш яка права отвертка, стъпваш на стабилна стълба, поставяш я внимателно върху болта на вала на турбината, втори човек държи тялото да не тръгне нагоре и с много мощен натиск по вертикала на отвертката, правиш максималния възможен въртящ момент на който си способен. Ако не стане - викаш някой по-як, но в никакъв случай не съсипвай болта, че после става сериозно.

    Като развиеш всички болтчета, слагаш една ръкавица, защото топлообменника реже сериозно и започваш с леки разклащания и раздвижвания да вадиш турбината. Ваната може да си виси отстрани.

    Обикновено има доста гадост по нея - трябва си търкане и миене, но после климатика ще "роди". Измиваш на ръка с "Мелио", което често погрешка наричат "Меглио" /защото така пише на етикета/ корпуса отвътре.

    Забравих, преди да демонтираш каквото и да е - направи профилактиката на чистачката - напръскай топлообменика с препарата и го изплакни с вода.

    - - - - - - - - - -

    свалени снимки 231.jpgсвалени снимки 255.jpgсвалени снимки 242.jpgсвалени снимки 254.jpg
    Ивайло Колев одобрява това.

  2.  
     
  3. VD
    VD е офлайн
    Member
    Тук е от
    Dec 2011
    Мнения
    197
    #182

    Отговор: Профилактика на климатик или как да си спестим пари!

    свалени снимки 237.jpgсвалени снимки 243.jpgсвалени снимки 260.jpg

    - - - - - - - - - -

    Така изглежда турбинката на непочистен климатик и си върти въздуха, който диша незапознатият клиент...свалени снимки 234.jpg

    - - - - - - - - - -

    Това пък е дренажната вана, в която има органични остатъци от пърхота на гостите преди 2 години..свалени снимки 232.jpg
    Ивайло Колев одобрява това.

  4. Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    209
    #183

    Отговор: Профилактика на климатик или как да си спестим пари!

    Това добре ВД, но ако развия мотора и всичко около него, то направо ще мога да го извадя и да си го разглобявам на масата удобно, що да се мъча във въздуха ?

    Проблема е платката и кутията пред мотора-трябва да се махне и тя !

    Болта го отвих на оста, не е проблем той.
    Ваната също я махнах цялата и я измих, смазах и механизма за движене на жалюзите.
    Питите ги промих и са чисти.
    Само турбината не можах да я почиста идеално, но е що годе добре.

    При следващото разглобяване ще видя дали всичко ще разфасовам и това е.

    А тоя климатик отзад има ли пита, щото сега като е сглобен не мога да разбера, а преди като си пъхах ръцете не го установих това дали има или няма пита зад турбината -МСР ???
    Този пост е редактиран от kossis; 09-05-13 в 12:09.

  5. VD
    VD е офлайн
    Member
    Тук е от
    Dec 2011
    Мнения
    197
    #184

    Отговор: Профилактика на климатик или как да си спестим пари!

    Турбината не се вади заедно с двигателя.
    Ще изкривиш входните тръбите на топлообменика, а те са направени на ръба на конструктивното ограничение - разбирай по тънки от сламки!

    После заваряване не е възможно и не една китайска машина е пристигала в работилницата за разфасоване с единствен проблем - малко спукване след сгъване и интересното е че почти винаги някой ентусиаст се е опитвал да заварява!

    Трябва да освободиш топлообменника, да го изтеглиш напред в левия край на около 4 - 5 см. и внимателно да изтеглиш турбината наляво и надолу. Преди това трябва двигателя да е напълно разкачен откъм фиксация.
    При обратния монтаж все пак трябва да застанат в една ос, иначе вала няма да влезе в прехода.

    Зад турбината има топлообменик само в горната част, не го мисли...

    Ако питаш мен, вкарай малко грес в лагера и не пречи да пръснеш малко WD 40 по клемите на платката, че при Хайерите тия клеми побъркват и клиенти и монтажници!
    И съвет / не ти давам акъл/ - много внимавай да не изтеглиш сензора и да опре в пластмасовия фиксатор - доста народ е платил ремонти и диагностики, за да се избута 5 мм. напред и да започне да отчита нормално!

    Поздрави!

  6. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,989
    #185

    Отговор: Профилактика на климатик или как да си спестим пари!

    Аз се чудя на мерака му да си отвори повече разходи после заради това че не му се плаща да дойде човек и да му измие климатика.

  7. VD
    VD е офлайн
    Member
    Тук е от
    Dec 2011
    Мнения
    197
    #186

    Отговор: Профилактика на климатик или как да си спестим пари!

    Цитат Първоначално публикувано от VeleV.Klima Виж публикацията
    Аз се чудя на мерака му да си отвори повече разходи после заради това че не му се плаща да дойде човек и да му измие климатика.
    Нормално е клиентите да изпробват границата на възможностите си да спестят разходи.
    Лошото е че разбират, че са я преминали твърде късно - като при сапьорите!

    Каквото можем помагаме! / така каза старшината на един селянин, когато върза един затънал бивол за рогата и го дръпна с Прагата, та му счупи врата/:D
    DUNDURMA, Mega, smqnab и 1 други харесват това.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    209
    #187

    Отговор: Профилактика на климатик или как да си спестим пари!

    Велев, Велев, не беше такъв, ама май си станал като Софийски майстор ! Нищо лично, просто констатирам !

    ВД Мерси за инфото, аз беля не съм направил, и както се вижда питам и разучавам, а не троша !

    До тука нещата са ОК ! Климата бачка добре-ваната е измита и отвежда конденза по живо по здраво, питите чисти, И турбината е зачистена с бояджийска четка ! Е не е идеална, но работи ок-на максимална скорост има едва доловими вибрации, като си сложа ръката на климатика. Е това -казва че има още налепи дето дебалансират.

    Та знам че тръбетата са тънки.
    Но не знам че се пречкат там.

    Та да разбирам че дори да махна кутията, платката и да освободя мотора, тия тръбета пак пречат и не мога да изкарам заедно турбината и мотора, така ли ???

    А като изтегля питата напред, пак ли не може да извадя заедно мотора и турбината ???

    Е това не разбирам- значи освобождавам мотора, и питата я придърпвам напред и после мотора заедно с турбината леко напред и наляво излизат заедно или бъркам ?????

    Щото аз това с изкарването на турбината от ляво и надолу го направих и без да освобождавам мотора, самоче трябваше някой да ми държи питата напред и понеже ме мързеше да викам брато да я придържа и го прибрах обратно да не стане строшването. Така че ако ще я свалям само нея от ляво, за какво да освобождавам мотора, то става и без това ???

    За датчика на питата ли говориш или за тръбния ???

    Отнсно това да ми дойде некой майстор Софииски и да омърля и недозавие половината нещ, срещу сума и пара, не мерси !

    Велев ти можеш ли да ми гарантираш че като ми дойде майстор ще извади турбината, а няма да го домързи и ще я измие като мене с четка на место ????

    Кво му пречи да го разуча леко по леко и всяка пролет да го позачиствам цялостно ?

    Аз не съм спирал да ръчкам, и колата си оправям, това което мога сам и бели съм правил разбирасе, та затова се научих да проуча какво са заформили инженерите и после да барам !
    Дай сега да стана Властелина на пръстените, щото можело да се счупи нещо, ми то може и аз да се поторша утре дето се вика, недай си Боже, и кво да не излизам навън, да стоя в изолирана камера.


    Мерси за всички съвети ВД, и нали за това питам, за да ми дадеш акъл, така че Мерси !

    е тука една подобна ситуация -

    Този пост е редактиран от kossis; 10-05-13 в 11:10.
    karambam и smqnab харесват това.

  10. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,989
    #188

    Отговор: Профилактика на климатик или как да си спестим пари!

    Ами твоята логика е като поговорката "КАТО СЕ ЗНАМ КАКЪВ ИНЖЕНЕР СЪМ КАК ДА ИДА НА ЛЕКАР"
    Този пост е редактиран от VeleV.Klima; 10-05-13 в 14:54.

  11. Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    209
    #189

    Отговор: Профилактика на климатик или как да си спестим пари!

    Не моята логика е като знам кви са майсторите дето съм се сблъсквал до сега, по добре аз да се науча отколкото да платя и после да минавам след тия Убавци !

    Щото точно заради Майстори съм се научил на доста неща, прави едно и разваля две. Е че неможе ли аз да направя едно и да не развалям ??? Нещо тия Извънземни ли са ??? Всичко е опит и желание !

    То за това са и форумите - е такива като мене да питат и да майсторят.

    Ако не мога или не искам да пипам, няма да ровя из нета и да питам, а ще отида на майстор, нали ?

    За какво да си губя времето тука, за отговор - оди на Майстор ?????

    Като не искаш да ме насочиш, или помогнеш, ок твое право е -това ти е хляба пази го, но има и колеги дето имат желание да помогнат и го правят, аз тях питам.

    Като счупа нещо, ти отговорност нямаш, нали ?
    А и тая поговорка ще да е неква нова, за пръв път я чувам, и логиката и не хващам.
    Този пост е редактиран от kossis; 10-05-13 в 16:04.
    justify, alfonso, SPSt и 4 други харесват това.

  12. VD
    VD е офлайн
    Member
    Тук е от
    Dec 2011
    Мнения
    197
    #190

    Отговор: Профилактика на климатик или как да си спестим пари!

    [QUOTE=kossis;623666]



    Когато термодвойката от сензора за вътрешният въздух опре в пластмасовия фиксатор вече измерва температурата на топлообменника, а не на входящия въздух. Често се затиска и с филтри и започва режим вкл./изкл. от елементарна причина..

    Излъскал си го идеално...

    Важното е обикновените потребители, които ако се опитат да повторят твоята процедура просто ще останат без климатик, да разберат, че нещата изглеждат прости, но не са..

    И аз съм клал прасета, но не съм хирург!

    Също така трябва да знаят, че ако не почистват редовно машината, климатика ще е най-мръсното нещо в дома им, като ще изпревари дори и съоръжението в помещението където и царя ходи сам - най-малката стая!

    Поздрави!
    PSL и Ивайло Колев харесват това.

  13. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,989
    #191

    Отговор: Профилактика на климатик или как да си спестим пари!


  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    209
    #192

    Отговор: Профилактика на климатик или как да си спестим пари!

    Евала, Велев !

    Да питам тоя мотор капсолован ли е или не ???

    Щото не немога да се сетя как ще се смазват лагерите и ще се подменят.
    Целия мотор е пласмасов и в средата е като споен. В двата края аксиално има метални капачки -над лагерите.

    Вчера специално заради Велев, се заинатих и го разфасовах тоя климатик, да го.......

    Начи тръбичките на фреона чак пък да са тънки като сламки, съвсем нормални медни тръбета, и са много запоени в една обща, така че за да ги скъсам тръбва доста майсторлък.

    Значи кажи речи всичко освободих, от към мотора и тръбите и после с помоща на майка ми излезе целия мотор и турбото.

    После се въртях суках- нагряване с малка свещ, пръскане с вд, напъвах, никакъв шанс.

    Така, помислих малко и си казах, аз да не съм некой майстор климатикаджия ? И тогава си размърдах акъла, ясно ми беше че това няма разделяне, без скъсване на тампона. Ако беше дошъл майстор нямаше да ми го раздели тоя мотор от турбото !!!

    В целата схема трябваше да навлезе скоба. Понеже аз не знам дали има скоба за подобно нещо, реших да пробвам скоба мое производство.
    Три инструмента се заеха в работата - големи клещи-поставени на оста, без да я стягат-аксиално-разбирасе отвън, между мотора и турбото. Втори инструмент - малък секач- вътре на края на оста и отвън ляга на едното рамо на клещите. Трети инструмент- дърводелска стяга -поставена на секача и клещите при челюстите - след задържане на трите инструмента в идеална позиция -копелето излезе до края -до втулката, и пак спря. Тука вече надминах себе си- на секача залепих с изолир лента пластина с завито болтче и гайка накрая- болтчето навлезе в оста на втулката безкомпромисно. След като секача зае позиция, турбото се раздели безвъзвратно с мотора.

    После естествено натъпках смазка в мотора отвън, и му зашлайфах оста с шкурка-започна да влиза лесно в турбото. После замих турбото - нещо страшно падна от нея - Мелио и душа в банята - страшна мизерия на парчета.

    Сглобих мотора и всичко около него -платка и тнт.

    После сам с придърпване на питата и нанизване на турбото на оста всичко заспа.

    Сега мога всеки ден дет се вика да си свалям турбината и да си я мия, е така понеже не ми е работа !

    Сега грам не мирише на гад-даже мирише готино.

    Са ако някой йска да знае как се регулира турбо с променлива геометрия на Пасат 5,5 2001 г. 131к, мога да му кажа- пак от кадърни майстори се научих и това !!! Рециклирали го, но не го регулирали тия от Реал турбо мърлячите- София разбирасе ! Тука са най-големите мърлячи.

    Та турбините явно са ми сила.

    Велев ти как разделяш турбината от мотора ??? Или и ти викаш майстор ?

    ВД, кажи за тоя мотор някоя приказка.

    Видях в друга тема че тия металните капачки се махат и после оста излиза с лагерите- при мене такъв ли е случая ?

    Значи за да вкарам грес в лагер, трябва да махна металните капачки- те обикновенно се деформират.
    Пълнил съм грес на лагер SNR с гуменометални капачки за алтернатор-те се махат лесно.

    Та ти пълнил ли си с грес лагери на мотор от подобен вид и как ?

    Все ми се струва че при мене мотора за да се разглоби трябва с отверка да напъна тия метални капаци. Но те като че ли за залепени при тоя мотор ???
    Гледам хората ги сменят тия лагери при проблем.
    Този пост е редактиран от kossis; 13-05-13 в 10:42.
    blue1, Shmi, PSL и 1 други харесват това.

  16. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,989
    #193

    Отговор: Профилактика на климатик или как да си спестим пари!

    Нещо лично ли имаш към мен та ме дразниш с глупавите си коментари по мой адрес? Не съм длъжен да казвам кое как се прави това си е моя работа аз питам ли те ти какво работиш и как го правиш.

  17. Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    209
    #194

    Отговор: Профилактика на климатик или как да си спестим пари!

    Ми аз те питам, що да те дразня ?

    Това че ти го възприемаш така са си твои лични..... възгледи !

    Ако искаш отговаряй, нали за това е форума-едни питат, други отговарят, трети те поучават !

    Айде да те питам един умен въпрос-

    За целите на форума и темата, кой е по полезен с постовете си на хората търсещи инфо по конкретната тема ?
    Дали не е възможно и на тебе да съм ти полезен с нещо ?

    Ти си ми бил полезен, не го отричам, макар че пак сам си реших проблема едно време !

    В крайна сметка виж какво е заглавието на темата и помисли що мие такава реакцията към тебе !

    Също като питах за Медея МСВ-ти ми каза че били гадни и да съм вземел от тия твойте. Гадни, гадни -Мидея си е.
    Нали се сещаш- намирам тема дето може да ми помогне и някой майстор ми казва, то хубаво ама ходи на майстор ? Щото в моя случай тази тема наистина помага. За друг дето не е хващал отверка едва ли.
    Този пост е редактиран от kossis; 14-05-13 в 14:33.
    kalcheff1 и smqnab харесват това.

  18. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,139
    #195

    Отговор: Профилактика на климатик или как да си спестим пари!

    Цитат Първоначално публикувано от kossis Виж публикацията

    Велев ти как разделяш турбината от мотора ??? Или и ти викаш майстор ?
    мвахахахаха

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 13 от 72 ПърваПърва ... 311121314152363 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Препарат за почистване и профилактика на климатик
    От Jackas във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 344
    Последно: 04-10-20, 20:22
  2. Профилактика и пълнене на климатик
    От zak във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 12
    Последно: 03-05-11, 23:22
  3. Отговори: 6
    Последно: 31-01-11, 12:19
  4. Колко пари сте склонни да отделите за климатик?
    От dgenov във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 35
    Последно: 17-06-09, 11:32
  5. Профилактика на климатик
    От farkash във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 2
    Последно: 07-09-08, 21:10

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе