DVB-T (Set-top box) - приемници
Set-top box (Сет топ бокс) - е устройство, което съдържа тунер (електронна схема за изолиране на определена честота от спектъра). Изходът на Set-top box (STB) се включва към телевизор, а входът - към външен източник на сигнал. Mредназначен e за адаптиране на цифров сигнал, предаван в ефира (с радио вълни) чрез носещ сигнал и кодиран по стандарт MPEG4, към аналогов сигнал или цифров, подходящ за приемане и изобразяване от телевизор или монитор. Тунерът, вграден в телевизора не се използва, което позволява и обикновен монитор да се използва като телевизор.
Фактически декодера - сет топ бокс играе ролята на приемник - тунер. Вашият телевизор в случая се използва само като монитор. Антената се свързва към декодера - сет топ бокса, а не към телевизора. Към телевизора свързвате само декодера - сет топ бокса чрез кабел тип скарт, RCA или hdmi.
Обърнете специално внимание: в България НЕ се използва MPEG-2.
Не се оставяйте само цената да Ви води. 80% от предлаганите у нас модели са произведени в Китай, като всеки вносител може да се договори с производитгеля да се постави каквото си поискат лого на корпуса и кутията.
Други важни критерии са издръжливостта и гаранционното обслужване. Общо взето след 1,2 години ще си проличи. Всевъзможни фирми внасят тея декодери, но малко от тях ще ги поддържат....От декодерите до 60-70лв. Ariva, Opticum, Strong, отчасти NotOnlyTV имат firmware updates, и нормални сайтове с раздел поддръжка. Останалите "еднодневки" - нямат. С две думи - от тях не чакайте и гаранционна поддръжка. Като свършат бройките, зареждат следващия жълтурчо и т.н.
Копчетата на предния панел нямат ли ОК и Меню не са никакво предимство, защото първия път когато сканира (при счупено дистанционно), край... нищо неможеш повече да правите освен да си сменяте сканираното. Не е, чак толкова голямо предимство при счупване на дистанционното нито можете да сканираш повече, нито да ресетнете, нито да влезете в менюто, нито да ъпдейтнете ..нищо. Намирам за предимство пълния набор от бутони... или да ги няма изобщо. Меню, Ок Еxit навигационни в какъвто и да е вариант вече е друго ..
Относно DVB-T2
При DVB-T2 компресията е по-голяма и това позволява преноса и излъчването на повече канали с висока резолюция на 1 честота. Ако при обикновенното DVB-T на 1 честота могат да се пуснат 4 програми с висока резолюция HD, то на DVB-T2 може да се качат 6. Затова и повечето европейски страни предприеха действия за въвеждането на DVB-T2 формат, тъй като техните телевизии са преобладаващо с висока резолюция.
В Сърбия, Турция(скоро и в Румъния) цифровата ефирна телевизия е във формат DVB-T2. Това дава предпоставка хората живеещи до границата да се възползват от тяпната ефирна телевизия, купувайки си DVB-T2 приемници.
Освен това покупката на DVB-T2 приемник е рентабилна, защото рано или късно нашата мрежа ще се надгради до DVB-T2 и няма да ви се наложи да купувате нов приемник за новия формат. Важно е да знаете, че с обикновен DVB-T приемник няма да можете да гледате DVB-T2 сигнал!
https://forum.setcombg.com/%D1%82%D0...%BD%D0%B5.html
Има слухове към момента, че платената наземна платформа DVB-T ще е много по-евтина и по потребителски насочена. Какво имам впредвид: В момента вървят 8 телевизии плюс БНТ. Сега телевизиите плащат на оператора за излъчване - най-вероятно ще има още свободни тв. Врътката е: НУРТС става платен оператор, за разлика от Булсатком, който плаща на БТВ за излъчване, НУРТС няма да плаща. Добавя БТВ Екшън платен - съответно ще плаща на БТВ за излъчването му, но само на него, а не на БТВ, Новела, Лейди и т.н. Тоест НУРТС ще плаща много по-малко пари на телевизиите, за разлика от кабеларките. И тук идва разковничето - слуховете говорят, че таксите ще са 50% надолу от кабеларките.
Второ - слуховете са, че хората ще избират за какво да плащат и за колко време. Примерно мен ми стигат мачовете и новините по големите тв - ок абонирам се за екшън, диема, нова спорт. Плащам за тия 3 телевизии, чиято такса ще е 3-4лв на месец.
Преди да закупите приемник, погледнете какви входове има вашият телевизор или монитор и си ги запишете. След това отивайте в магазина!
Съвет: При избора на приемник, гледайте да има повече опции за свързване!!
За по-старите кинескопни модели ТВ, нямащи конструктивно AV вход , а имащи само антенен вход е задължително приемника ви да има вграден RF модулатор!
Такива са Велико търново 84, 95 и следващи, разни руски като Електрон 380, 423 и по-стари, има и "маркови" - Phiilips, Samsung. За тях декодерът трябва да е с вграден модулатор. Такива са например Strong 8113, Neo 2100... Свързат се както едно време видеокасетофоните - чрез RF кабел през антенния вход.
Внимание: 90% от предлаганите модели на пазара у нас нямат RF модулатор!
Модулатора е нужен тогава - когато телевизора ви има само антенен вход. Имайте в предвид че при наличие на SCART букса или дори Composite на телевизора, не е нужно да търсите декодер с модулатор.
Варианти на свързвани при моделите с вграден RF модулатор
- антенен кабел (от приемника) - > RF вход на телевизора /антенен вход/
- Скарт -> Скарт
- Скарт -> чинчове /композит/
Ако приемника има само антенен вход, пуснете телевизора да сканира за сигнал през RF вход,
Респ. да се избира режим А/V - докато се покаже поне менюто на декодера, после влезте в него, изберете език, видеостандарт и аспект, стартирайте да сканира (ръчно или автоматично) за цифрови канали, след което ги запаметете Настройки на EPG, телетекст, субтитри и ъпгрейд на софтуера засега ги прескачаме...
Наличието на модулатор има едно предимство (за възрастни хора) - при пускане на телевизора не се налага превключване на TV/AV, а веднага тръгва последния избран канал.
Свързване и инсталиране на Strong SRT 8113 с RF модулатор към телевизор без AV вход
При моделите без RF модулатор, ANT-OUT е всъщност LOOP OUT - прехвърляне на цифровия сигнал към друг приемник също притежаващ функция за разкодиране на DVB-T цифров сигнал.
Модулатора трябва да е изведен на отделна букса. Избягвайте моделите с обединен изход "модулатор" и "ANT OUT".
ако модела който сте си закупили има RF модулатор, го свържете с телевизора с антеннен кабел.
Варианти на свързване на модели без RF модулатор!
- Скарт -> Скарт
- Скарт -> чинчове /композит/
- Чинчове -> чинчове /композит/
- С преходник/скарт-чинчове/ -> чинчове
Избирате режим А/V - докато се покаже менюто на декодера, после влезте в него, изберете език, аспект, стартирайте да сканира (ръчно или автоматично) за цифрови канали, след което ги запаметете Настройки на EPG, телетекст, субтитри и ъпгрейд на софтуера засега ги прескачаме...
Ако имате нужда от RF модулатор, търсите приемник, който го има. Има и друг вариант - когато се появи нужда от такъв, закачате външен - RF Modulator NAC-PRO, поема RCA сигнала чрез чинчовете и го модулира с някаква носеща честота, която се подава към антенния вход на телевизора
Свързал съм сет-топ-бокса с телевизора, посредством кабел Скарт-чинчове, но нямам сигнал на телевизора?
Проблема се крие в закупеният от вас кабел - с обратна насоченост на сигнала - т.е. от чинч към скарт. А на вас ви трябва от скарт към чинч.
Купете си кабел чинчове-чинчове и преходник/скарт-чинчове/ с превключвател
Адаптор 3 х Чинча(1хVideo+2xAudio)/Скарт | Скарт- Чинч | Кабели и преходници - Hama в България - продукти и аксесоари онлайн.
Най-глупавото е, че някои модели A/V - Composite/Stereo Audio го вадят през 3,5mm 4 пинов конектор, а не стандартният конектор, като в комплекта има само 3.5 mm to RCA...
Име качество
.................предаван сигнал
.................HDMI 5 картина и звук /цифров DVI 5 картина /цифров Component video 4+ картина /аналогов SCART 2+ картина и звук /аналогов S-Video 2+ картина /аналогов Composite video 1 картина /аналогов Digital Coaxial 5 звук /цифров Digital Optical 4+ звук /цифров
Flash паметта определя обема на софтуера. В преобладаващата част от моделите, флаша е 4 МБ. Все пак 8 Мб са двойно и си е предимство от всякъде - има възможности за хора , които искат да напишат много полезни опции. Подробно вижте таблицата в 3-ти пост.
Търсете модели със софтуерна подръжка!
Фирмуерът се качва по пет способа:
- USB входа със флаш памет ,
- SD карта,
- DVB-T - по цифровите телевизионни сигнали, излъчват фърмуера заедно с телевизионноият сигнал- когато компанията има договор сключен със тях. Засега това се прилага само в западна Европа.
DTG :: DTT Receiver Downloads
- DLNA - по интернет, автоматично /след вашето пътвърждение в изкочилият прозорец на менюто/
- в сервиза - с непосредствено вмешателство (чрез програматор свързан с ЕПРОМ чипа се зарежда директно фърмуера).
Фирмуера само управлява заложените в процесора функции - премахват всякакви бъгове по DVB или звука, това е сходно с обновление на биоса, нищо кардинално не се променя, само се отстраняват малки недостатъци
Проверка на чек сумата /MD5 sum/ или как да Не си счупите апаратурата след ъпдейт /обновяване/
Винаги при даден инсталиран софтуер, та бил той и заводски, може да даде бъгове. Примерно имате проблем - префлашвате същата версия, но или излиза друг или се оправя всичко. Това го е доказала практиката.
Всеки който създава файл, програма или архив за дадено устройство и особено ако този софтуер е създаден за да осигури работата на една апаратура на системно ниво, то би следвало да посочи и въпросната сума. Тая сума е приета вече отдавна в средите на разработчиците и е станала задължителна. Представлява програмно генериран код за даден архив /идентичен/, който архив ще копираме или пренасяме от компютър на друг или през интернет. Този код подсигурява целостта на архива или програмата, неговата оригиналност и Ви подсигурява вследствие на загуба на данни.
Примерно, си сваляте даден системен архив, който е фърмуеър или ъпдейт необходим за работата на вашият апарат на системно ниво. Ако по една или друга причина обаче /краткотрайно прекъсване на интернет или некачествена връзка/ тоя архив се свали непълен, то при последвалата инсталация има голяма вероятност да си повредите системата и тя да не може да се стартира повече. Получавате частичен или пълен брик /тухла от англ./
Как да се провери тая сума ако тя е посочена в сайта от който сваляте и как да се генерира такава ако не е посочена? Става лесно и бързо с програмата MD5.exe
Копирате си кода в клипборда с мишката и той автоматично се пейства в прозореца и. От Бутона избираме пътя до архива и го посочваме. Остава да се натисне старт. Зеленият прозорец означава че всичко се е свалило правилно. Червеният - проблем в архива или целостта на файла вътре. Ако имате архив с инсталационен файл или системен такъв /.bin/ следва първо да се разархивира в папка и се проверява самият файл. А ако е инсталационен zip то се проверява целиият архив /zip/. Програмата MD5.exe тук - Download starting... Не е много секси на външен вид, но върши чудесна работа.
Ако обаче нямаме тая чек сума то можем да я създадем сами, избирайки опцията за това в бутона на програмата. Идеята е, че като свалим второ копие на системният софтуер ние можем да сравним генерираната MD5 сума на първото и да проверим с нея втория файл, копие на първия свален. Ако светне зелено значи и двата файла са цели и можем да инсталираме без опасност. Ако светне червено то един от двата или и двата са грешни /непълни/. Сваляме наново две копия на архива и пробваме пак с генерирана наново сума, докато програмата изведе зелен прозорец. В противен случай /ако свети червено/ то със сигурност ще си имаме проблеми с работата на устройството на което се инсталира в последствие. Ето пример какво представлява една чек сума - MD5 082B8ABB4DB51A5845FB4854955B5464 - копират се само числата!
По големи възможности има програмата за проверка на MD5 - Hash tab която си активира бутон в свойствата на проверявания файл достъпен с десен клавиш през "properties". Може да се свали от Implbits creates popular, useful software И двете са безплатни.
Антена
Няма такова нещо като цифрова антена. Антената е устройството, което приема сигнала и се конструира за даден честотен обхват. При положение, че цифровата и аналоговата телевизия излъчват на една и съща честота, не ви е необходима нова антена.
Тези от вас който им е останала антена от "едно време" - почти сигурно няма да ви свърши работа. Повечето са за доста по-ниска честота от сега използваните, а и кабелът е некачествен, опечен и напукан от слънцето. Освен това аналоговата беше на хоризонтална поляризация, а сега цифровата е на вертикална. Така че нова антена с нов кабел. С перпендикулярни на предишните пръчки.
Внимание!! Проблем при моделите сет-топ-боксове с функция захранване на антената - след изключване на приемника в режим на готовност и пак го пуснете ви изписва, че няма сигнал и всеки път при пускане трябва да влизате във менюто и да активирате функцията ЗАХРАНВАНЕ НА АНТЕНА. Вероятно проблема е в недоизпипаният фирмуер.
Това захранване за антена, дето пише при някои модели - не действа на яги и логопериодични антени. То е предназначено за вътрешни или външни активни антени с вграден усилвател.
Имайте в предвид, че при проектирането на покритието на цифровата мрежа за малките градчета и селата се предвижда напрегнатост на полето изискваща прием с външна , насочена антена. Не бих разчитал на уверен прием със стайни антени независимо дали са активни или пасивни, освен ако не се касае за идеални условия - близост и пряка видимост към предавателя. Само в големите градове се изисква напрегнатост достатъчна за прием със стайни и преносими антени.
Тези от вас които имат слаб сигнал (или нямат), да си купят по една външна антена с по-голямо усилване - поне 30db.
Home United Kingdom | Televes
Funke
http://www.cifronim.com/%D1%86%D0%B8...%BD%D0%B8.html
Ефирни антени
Televes DAT75 монтаж за вертикална поляризация.
NOT 601-2004-en | Televes
Sky Sat LP-69 - 24,00
Завъртете си антената си на 90 градуса - вибратора и директорите са перпендикулярно на земята - заради вертикалната поляризация.
При вертикална поляризация сигнала се разпространява по-добре в градска среда и пресечени местности !
Сигналът е високочестотен (VHF/UHF) и дългите кабели, ако не са качествени и/или са остарели, имат доста силно затихване на тези честоти. Това е и причината, понякога със стайна антена, свързана с къс кабел да се получават по-добри резултти отколкото с външна.
Антенен кабел (с филтър). Защитава приемника от изгаряне. Почти всеки е слушал за статичното електричество натрупано на външната антена и достигащо стойности от порядъка на няколко стотин хиляди волта. То е абсолютно безопасно за човека, но предавано на корпуса на приемника може да предизвика повреда-изгаряне. Затова е добре да го защитите от статичното електричество, като поставите на кабела феритен пръстен или галваничен разделител. /Подтиска RF смущенията/.
Производители
Gospell - http://en.gospell.com/Product2.aspx?TypeId=34
Ferguson Ariva - Ferguson : Digital Multimedia Technology Официален вносител за БГ - Сат Бокс ЕООД - Дистрибуция на цифрова телевизия и сателитни системи
Strong - Профил на фирмата
Thomson - Homepage
Opticum - Dekodery telewizji naziemnej stb cyfrowe. Telewizja na kartę i anteny satelitarne. GLOBO - Dekodery
NotOnlyTV - NOT ONLY TV
Icecrypt - ICECRYPT.com
Synaps - Synaps - Simply Accessible.
Numeriqs - Numeriqs, reliable and high quality set top boxes
EDISION - Edision
PacoStar - ПАКО СТАР
Crypto - Crypto Products
Selteka - SELTEKA: Skaitmeninės TV priedėliai, skaitmeniniai priedeliai, TV priedėlis
TV Star - TV STAR
Golden Media - Cynextra GmbH -
Corelink - CORELINK INDUSTRIAL COMPANY LIMITED
Max - електронен магазин Web Receptores digitales
Thunder - Thunder - автоговорители, автоусилватели,
Nippon - NIPPON - Климатици и домофонни системи в цялата страна
Privileg - Privileg.bg | Производител на таблети и мобилни телефони
Telesystem - TELE System Electronic
Junuo - ShenZhen JuNuo Electronic Co., Ltd.
Gaoxin - Shenzhen Gaoxin Electronics Digital Co Limited/深圳市纽高新电子数码有限公司
Ablee - ABLEE
Cristal Acoustics - DVB-T Decoders High Definition
TechniSat - https://www.technisat.com/de_DE/DVB-...iver/352-1792/
Tevii - http://www.tevii.com/Products_b710_1.asp
AVerMedia - AVerMedia AVerTV Global - TV Tuners, Live IPTV Streaming Encoder, Video Capture Card, Media Player and Multimedia Products - AVerTV Box PVR
По-голямата част от приемниците, са базирани на два процесора - ALI и MStar
扬智科技
MStar
ALI са по-евтини от MStar и за това, всички производители мигрират натам. Но тая евтиност идва от набързо написания първоначален софт, който всеки производител явно после си доработва (до толкова, че при Ariva 650i почти не си личи от къде са тръгнали но неопресняването си го има май и до днес). И така, май всеки ALI приемик се ражда с това вродено заболяване (всъщност има още няколко) и чак когато потребителите пропищят се размърдват да оправят нещата. Така че, май рецептата е да се купуват ALI-та само след като на сайта излезе фирмуер фиксващ известните вече болежки.
DTS - Digital Theater System
Почти всички приемници от този клас не четат DTS - защото този формат изисква лиценз (тоест да се плати за него). Дори да го има няма да можете да го слушате без външно закачено устройство. Няма евтин декодер, който директно да декодира DTS.
В крайна сметка ако се замислите, един 19-22" елементарен телевизор с цифров тунер може да се намери за около 200-250 лв. Там ще има сигурно други болежки, но няма да са чак такива, отделно неудобствата с 2 дистанционни, тока който хаби старото ЦРТ, масата му (20-30-40 кила), разклонители, жици, устройства, проблеми...
FAQ - често задавани въпроси
Не разчитайте на разните публикувани "карти на покритие".
http://nurts.bg/wp-content/uploads/2...verage_Map.png
http://nurts.bg/wp-content/uploads/2...erage-96_2.pdf
Те са само за парлама уж че има покритие навсякъде. Или поне за изискваните от лиценза проценти. Отделно има още в доста села да се инсталират предаватели. В голяма част от територията никой не е измерил реалното покритие.
Покритието със сигнал е горе-долу добре само в големите градове. Само в тях и някои села, в които има монтирани предаватели можете да минете със стайна антена (някои модели декодери са комплектувани с такива) или 40-50 см проводник. Внимавайте с опцията в менюто, някои приемници (декодери) пускат захранване за активна антена на входа. Да не окъсите (претоварите).
Приемника бавно сменя цифровите програми
Това е нормално, нужно е технологично време за декомпресиране на сигнала. Звукът изпреварва картината с около секунда на канал.
Защо приемниците подреждат програмите по един и същи начин ?
Подреждането на каналите зависи дали LCN функцията е включена или изключена. Това се отнася за всички цифрови приемници. Ако я изключите, подреждането става по реда на приемане. Сегашното подреждане по мултиплексите е зададено като параметър от КРС. (logical channel numbering) Logical channel number - Wikipedia
Не мога да преименувам програмите.
Не може да преименувате програмите на кирилица!! Имената на програмите се задават от мултиплексите.
Имам кинескопен телевизор - може ли с външен приемник да гледам fullHD картина ?
Категорично НЕ. Няма как да изведете картина с висока резолюция на телевизор, който просто физически не поддържа такава резолюция.
Имам Full HD телевизор, стар модел с MPEG-2 кодировка, но искам да гледам full HD програми - какъв да е външният тунер?
Най-подходящ във вашият случай е DVB-T MPEG-4 HD приемник, който да свържете с HDMI кабел задължително, за да не губите от качеството на картината. Избягвайте връзка с кабели, от типа чинч-чинч или Скарт-чинч. При тях върви аналогов сигнал, който после се преобразува от телевизора в цифров за да може да се визуализира. По този начин губите от качеството на картината.
На почти всички програми картината изглежда сплескана(грешен аспект) и се налага да променям аспекта ръчно от менюто на телевизора/приемника.
Проблема е в това, че българските телевизии не излъчват WSS (Wide Screen Signaling) или AFD (Active Format Description) - не им пука за зрителите.
Widescreen signaling - Wikipedia, the free encyclopedia
http://www.eetasia.com/ARTICLES/1999...AMD_MSD_AN.PDF
Active Format Description
Active Format Description - Wikipedia, the free encyclopedia
Внимание - за тези ползващи HDMI връзка!!
Преди да включите или изключите HDMI кабела, задължително трябва да извадите кабела на външната антена, който се явява източник на статично електричество и често е причина за изгаряне на HDMI порта при изключване на HDMI кабела. Желателно е приемника да се изключва преди това. Контактите задължително трябва да са занулени. Нека включването с външни устройства да става при изключен от мрежата телевизор и приемник.
Включвайте приемника и телевизора в един и същ контакт (разклонител)...
EPG (Electronic Program Guide) - интерактивна услуга в областта на цифровата телевизия и радио, обзпечаваща гъвкавост в цифровото съдържание. Електронният гид, представлява екранно меню изобразяващо разписанието на теле и радио програмите с възможност за интерактивна навигация по време,название, жанр, канал и т.н. с помоща на дистанционното управление.
Electronic Program Guide — Википедия
http://www.etsi.org/deliver/etsi_i_e...300707e01c.pdf
OTA (Over-the-air programming) - опция за автоматично ъпдейтване на фърмуера от ефира
Over-the-air programming - Wikipedia, the free encyclopedia
PVR (Personal Video Recorder) - това е потребителско устройство, снабдено със софтуер позволяващ да се записва в цифров формат на USB Flash Drive, HDD, SSD или други локални или мрежови устройства.
Digital video recorder - Wikipedia, the free encyclopedia
DVR (Digital Video Recorder) - устройство предназначено за запис съхраняване и възпроизвеждане на видеоинформация.
Timeshift Channel - изместени във времето телевизионни програми (+1, +2)
Timeshift channel - Wikipedia, the free encyclopedia
Timeshifting - запис на програма на външно устройство, с цел записа да бъде прегледан от консуматора, в определено времево изместване.
Time shifting - Wikipedia, the free encyclopedia
VoD (Video On Demand) - видео по поръчка. Система за индивидуална доставка до абоната на телевизионни програми, филми по цифрова кабелна, сателитна, ефирна телевизионна мрежа с мултимедия сървър в различни контейнери. Може да поръчате филм по всяко време от каталога, при това се поддържат допълнителни функции (превъртане, пауза..).
Video on Demand — Википедия
Pay-Per-View (PPV) - допълнителни платени телевизионни услуги , като потребителят може да плаща само за определени канали или за отделни предавания или филми.
Ci слот - в него се поставя CAM модул за достъп и карта за платени цифрови ефирни програми, само декодерите с такъв слот могат да приемат такива програми.
Проблем - смяната на каналите става твърде бавно (поне 2-3 секунди), за разлика от аналоговото приемане, при което става мигновено.
Това пряко зависи от ТВ приемника и бързината на процесора му !
Трябва да се отбележи и щракането на канали на различни мултиплекси... Примерно когато се минава от 1 мултиплекс на друг, тогава има малко повече забавяне отколкото когато щракате канали на един единствен мултиплекс.
Проблеми с приемника/декодера/ и техните решения
На някои програми ми насича картината.
Проверете дали ви е включено захранването на активната антена от менюто. Ако е включено, изкарайте инфото за сила и КАЧЕСТВО на сигнала и се поразходете малко из стаята с антената, за да хванете стабилен сигнал. Имайте в предвид, че добрите и лошите положения на антената може да се редуват през 1 педя и да е достатъчно едно леко преместване. Ако не се получи, тогава търсете външна антена. Насочете я към предавателя (виж къде е в твоя район) и я ориентирай с пръчки перпендикулярни на земята.
Не мога да изключа устройството, седи постоянно включено независимо колко отблизо насочвам дистанционното устройството е в постоянно работещ режим. Модела е с с вграден RF модулатор и е свързан с къбел към антенният вход на телевизора.
Невъзможноста да бъде изключен може да е причинена от обратен ток, течащ от антеният вход на телевизора към приемника - обикновенно обърква софтуера и приемника блокира. Най-лесно се разбира като изключите свързващият кабел и рестартирате приемника. След което се опитайте да управлявате приемника с дистанционното-ако всичко е нормално проблема е в телевизора - има пробил кондензатор.
Приемника периодично нулира настройките си - свързан със стар телевизор и външна антена.
Предполага се че е от някакво статично електричество от антената или пикове от самия телевизор.
Телевизора ми бръмчи като електрожен.
Някои стари телевизори не поддържат PAL-BG звук. Вижте дали може от менюто на приемника, да промените звука на PAL-DK.
Не чете USB-то, което включих. Отчита, че има USB устройство, защото фукнцията за безопасно изключване на USB е активна.
- форматирайте флашката чрез приемника
- сменете USB флашката с друга.
Приемника ми свисти, когато е изключен и свети червеният индикатор. При включване свистенето изчезва, но се появява друг доста по-тих и тъп звук, който едва се долавя.
Трансформатора или стабилизатора му не е наред. Когато е изключен, те остават под напрежение. Честотата на шим-а , на която работи захранването е в диапазона на чуваемостта или нейна хармонична се чува. Някой разправят, че дроселът вътре трябва да се залее със смола, но не помага много.
Вграден медиаплейър
Субтитри
Някои декодери се рекламират, че поддържат субтитри, но става въпрос или за вградени в DVD или само определен формат. Търсете изключително да пише и най-разпространените формати SUB и SRT. Важно е да се провери и кодирането на символите (charset, encoding), тъй като много декодери могат да възпроизвеждат само латински букви. Имайте предвид, че не е достатъчно декодера да има меню на български, това не означава автоматично, че субтитрите ще излизат със символи на кирилица=
Strong SRT 8113(сигурно и останалите) поддържат както UTF-8, така и ANSI (CP1251) кодировка на субтитрите.
Ariva T650i - с новия софт чете UTF-8 и ANSI (CP1251) кодировка на субтитрите, но трябва менюто ви да е на Български за да е активно и то Трябва да се прекодират. Плюс е, че има настройки за цвят, големина, прозрачност и фон на субтитрите, като размера им е идеален).Има 5 шрифта на субтитрите.[/Шрифтовете са Bold и са без окантовка, за съжаление. Но за сметка на това в менюто за субтитри има още една позиция - прозрачност на фона с няколко нива. 80% е ОК.
Numeriqs плейва всичко, даунмиксва АС-3 звук до аналогово стерео през SCART и 3.5 инчовия си изход. Чете .sub и .srt субтитри, познава Unicode и CP-1251 кирилица. Големия му минус е, че субтитрите са му много дребни и с дразнещ зелен фон (поне е прозрачен) и няма никаква опция за промяна.
Sky Sat Stable THD и той плейва всичко което съм му пробвал, чете .sub и .srt субтитри, познава Unicode и CP-1251 кирилица. Има настройки за големината на субтитрите, но и най-големия шрифт е малък, фона е ОГРОМЕН, добре че поне може да се маха. Има всички възможни начини за свързване - HDMI, SCART, чинове за композитен и компонентен сигнал и чинчове за стерео аудио. Обаче - не вади АС-3 звук на аналоговите си изходи - само през HDMI и на цифровия коаксиален. Голям минус, понеже тези приемници се купуват предимно за стари телевизори. Освен това дистанционното му е малко и неудобно.
Corelink HD2606 - Субтитри на български език формати: SUB, SRT ( трябва да са във UTF-8 кодиране) или вградени в DVD
Аудио формати - Не подценявайте и тези функции. Възможно е декодера да предава картина на записания филм или клип, но не и звук. Гледайте да поддържа най-разпространените аудио формати, като ААC, AC3, MP3. Напоследък все по-често в Интернет се среща и формата DTS, но за съжаление повечето декодери не го поддържат.
Ревюта от потребители
Numeriqs HT4402FA, high definition DVB-T set top box
Numerics HT44002FA
Стар модел , спрян от производство и без поддръжка за в бъдеще.
Бранд на холандска фирма с мощности за производство в Турция.
+ цената
+ опростеното меню /като за пенсионери/
+ има дисплей
+ изход за захранване на активна антена
+ вади AC-3 звук през SCART и през 3.5 инчовия стерео жак без проблеми.
- USB порта се намира отзад
- медиа плеъра вади прекалено малки субтитрите и с неприятен зелен фон, в менюто няма опция за уголемяване
- не поддържа DTS
- няма слот за модул и карта
- на CRT му трепка гадно менюто и по-точно всички бели надписи в т.ч. инфо барчето, което доста дразни. Според мен, това се получава понеже се ползва шрифт и графика с дебелина 1 ред (пиксел) и то с максимална яркост. Така хоризонталните елементи трепкат с 25 херца. Има елементи от менюто които са сиви и те не трептят. Иначе пъргаво сменя каналите приемничето.
http://www.technopolis.bg/b2c/detail...TECHNISAT-CE-T
+ добър медия плейър с настройки на големина и цвят на субтитрите
- цената
- USB порта се намира отстрани
SELTEKA-TC-402HD
http://www.technopolis.bg/b2c/detail...LTEKA-TC-402HD
Receivers - Terrestrial
Strong SRT 8102PVR+
Приемници - Еифирни - Висока Резолюция - SRT 8102
+ записва директно като MPEG4 TS
+ можe да записва една програма докато гледате друга, но само при условие че двете програми са на един мултиплекс
- липса на бутони за контрол на предния панел
Strong Latest Firmware - Page 3
Strong SRT 8105
В комплекта има дистанционно управление, книжка с упътване (няма на БГ, има на руски и повечето EU езици), 2 ААА батерии за дистанционното.
+ подредба, преименуване, заключване на канали
+ USB-то е отпред, USB флаш памет, форматирана във FAT32 я разпознава без проблем,
+ чете всички папки в паметта
+ възпроизвежда .MKV 720p безпроблемно и гладко, също и .MP4 1080p, JPEG с резолюция над 8MP и размер над 3MB, MP3 с битрейт 320kbps. XviD + .srt файл, разпознава плейва относително добре,
+ Функцията на запис е доста прилична. Качеството на записите наистина е добро. Записите по подразбиране са във формат .TS, а минута запис от с резолюция 720x576 е приблизително 13МБ, а 1920x1080 приблизително 60МБ. Функцията Timeshift също не е лоша, пауза в реално време.
+ има две игри , Судоку и Отело
+ Чете субтитри с разширение .SRT
- субтитрите излизат по дразнещ начин, плавно изписване от ляво надясно !
- липса на настройка за големината на субтитрите в менюто, което може да се коригира в самия .srt файл
- липса на бутони за контрол на предния панел
- дистанционното трябва да е право насочено към декодера за да функционира.
Внимание има два модела 8105!
Само при единият записва ТВ програма и дава възможност едновременно да се гледат други от друг МУКС
Софтуер & Документация
Strong SRT 8106
Приемници - Еифирни - Висока Резолюция - SRT 8106
+ има и RF модулатор + всичко останало на 8105
+ наличието на бутони на предния панел
- шрифта на менюто е малко дребен
Strong SRT 8113
Приемници - Еифирни - Висока Резолюция - SRT 8113
+ с RF модулатор - избираш дециметров канал (синтезатор) и всички звукови стандарти G/I/K от менюто.
+ Меню на български,
+ Record/Play на флашка. След ъпдейта от 17-ти 07 чете без проблем Windows 1251 субтитри. Лично изпитано. Преди това се налагаше преконвертиране в UTF-8
+ в комплекта има антенка с магнит и RF кабел, дистанционно и батерии.
Дори средният размер на надписите е достатъчно голям за съчетанието на телевизора и дневната ми. Недостатъкът му е, че не пренася редовете на препинанията, ами направо през думите.
+ Антенката е страшна, при вдигнати щори хваща по-добре от турската ми външна антена с усилвател.
- Телетекстът обаче ми излиза на латиница.
- Докато се правят настройките спира да приема (спира звукът), няма настройки на полупрозрачно поле в-у образа.
- Орязва имената на предаванията, като сменя програмите и като се натисне INFO
- Телевизионният справочник е общ за всички програми, няма поотделно, намирам го доста неудобен.
- Доста бавничко се включва.
- Субтитрите. Когато се стартира филмът, тръгват автоматично външните BG субтитри. Обаче не излиза менюто за настройка на субтитрите при натискане на Subtitle, а само информацията 1/1. Т.е. има един файл със субтитри. Освен външните BG, се оказа, че филмът има вградени още 4 езика subs с UTF-8 кодировка. Ако се спре филмът и се стартира отново, БГ субтитрите ги няма, а при натискане на Subtitles се показва Off и при следващите натискания излизат вградените на 4-те езика (1/4; 2/4 и т.н.). Само английските се изобразяват правилно, а френските и испанските някои от специалните им символи излизат на маймуница. За да тръгнат пак БГ, трябва с Exit да се излезе на горно ниво (директория) и да се стартира отново филма.
+ Има опция да се настройва времето до изчезване на различните барове и информационни табла по екрана
- Когато се влезе в менюто, спира текущия канал, звук и картина.
По дефолт е включено и автоматичното изключване след 3 часа, което може да изключите.
- Менюто е почти пределно ясно и интуитивно, забележки имам относно подбора на цветове и големината на буквите в менютата.
- Губи си настройките когато е на standby и е имало прекъсване на тока от стана на енергото - премигвания, аварии, профилактики и др. подобни.
1. Може да записва едновременно две програми докато гледате трета. Пъвооткривател на функцията беше eclipse. При това отпада възможността за таймшифт, но аз и без това не я ползвам. Естествено и трите програми трябва да се излъчват на един и същ канал. Единствено забелязах, че ако му настроя на таймера еднакви начални часове за едновремен запис на две програми, има много накъсвания по протежение и на двата записа. Ако записите ги настроя да тръгват с 1 минута разлика си ги записва отлично. Пробвах дали случайно това не е стандартна екстра на приемниците. За целта ползвах един X-Tremer, но уви, не ги може тия номера MSTAR процесора. Всъщност аз си мисля, че вероятно такава способност имат само приемниците с "гъзарски" таймшифт (имащи AUTO режима в който таймшифта записва нон стоп по флашката).
2. Докато гледате запис направен със самия приемник и на екрана по един или друг повод е изобразено инфо барчето, можете да си слагате/махате табчета (репери, индекси) с червения бутон и да прескачате между тях със зеления. Също при изобразено инфо барче, можете с лява и дясна стрелка и ОК също да прескачате до далечна точка в записа. MSAR платформата наместо това си има GOTO бутон в който с цифри въвеждате желаното време.
3. Ако скипнете каналите които не гледате и останат по-малко от 10, то с клавишите PG+ и PG- можете да си изкарвате инфо барчето, вместо да търсите малкото бутонче до копчето за изключване. Ако имате повече от 10 канала, тия два бутона служат за прескачане на 10 канала напред и назад.
И да добавя един плюс на макар по-бавната PrimaVI - списъка със записите и е с наименованията на предаванията, а не на програмите от които е записвано, както е при SRT8113. Предполагам всички по-нови от 8113 приемници са така. Ако може нека собствениците им да споделят как са там нещата.
Strong SRT 8115
Hardware: VER1.0.0 / Software: SRT8115-V1.0.6 / 28.05.2013
Подозирам, че SRT8112 е същият без дисплей и с 3,5mm аудио, вместо RCA/Chinch
Тествах с моно ТВ Panasonic TX-21S1RCP на почти 18 години, свързан с 21pin SCART - SCART кабел по RGB. На място нямаше как да проверя аудио изходите RCA (Chinch) дали работят паралелно. Не съм тествал HDMI и Digital audio по обясними причини.
Стайна антена самоделка от два телескопични елемента + антена за дециметров обхват от “Юность” и съответните съгласуващи елементи.
Правил съм паралел с SRT8113, защото само него съм тествал и то при същите условия.
I. Окомплектовка и външен вид:
+ качествена изработка, четливи зелени символи на дисплея
+ за близо 3-те часа работа не загря повече от нормално.
Нямах термометър, но при околна температура около 27 корпусът беше само леко топъл.
+ нямаше прекъсване и пикселизация за това време
+ удобно дистанционно с меки бутони, но е нужно време да се свикне с разположението им
+ в комплекта има батерии за дистанционното
+ упътване на български, гаранция 24м, картата е отпечатана на последната страница на книжката
- упътването е с прекалено дребен, направо ситен шрифт. Много трудно се чете „в оригинал”.
- къс захранващ кабел – само 1м! То бива икономии, но чак толкова...
+ екранни менюта на български, със съвсем малки забележки по съкращенията
- Много голям минус: няма бутон >>І и І<< (next / previous) за разлика от 8113
Може да се ползват други, но поне аз не ги открих нито в описанието, нито по метода проба-грешка. Това е недостатък при ползването на медиа плеера.
- дистанционното трябва да е насочено под малък ъгъл, за да действа. Не съм махнал защитната лента на лицевия панел и може и това да е оказало влияние.
II. Ефирен цифров приемник:
+ В градски условия с почти пряка видимост към предвателя на около 2,5км постигнах качество 97-98% при 74-75 сила на сигнала .
При същите условия Strong SRT8113 постигна 87-88 при 71-72 съответно. С активната антенка не помня колко беше.
Отначало трябва да изберете страна, език и т.н. Аз пробвах и за UK – нямаше проблеми с настройката.
Задължително изберете страна България, за да нямате проблеми със кирилските субтитри на плеера! Иначе излизат с друга кодировка.
+ бързо стартира и превключв каналите
+ Много качествена картина на 21” TV. За звука мога да кажа само, че е ясен.
Телевизорът е моно все пак... По подразбиране е HDMI / Component. За RGB трябва да се избере SCART.
+ Четливо изобразяване на информацията на екрана. Има няколко нива на настройки за прозрачност и време за показването й.
- Няма настройки на картината – яркост, контраст и т.н., както е при 8113. Няма и на звука, както почти всички приемници от този клас.
- Няма Mosaic бутон и функцията за показване на миниатюри на каналите.
Не, че е болка за умиране, но все пак...
- Няма Zoom, както е при SRT8113
III. Media player:
+ има директен бутон на дистанционното File
Тук започват минусите, защото те са свързани главно с навигацията.
- изборът на тип файл (video, audio, снимки, запис) става с последователно натискане на цифров бутон 1, вместо с логичните ляв и дясен навигационен бутон (< >). При SRT8113 се ползва Mosaic, което е същата глупост.
- липсата на >>І и І<< (next / previous) е осезаемо при възпроизвеждане на музика. Дори в екранните указании за навигации липсват.
Уточнявам, че тествах само с един FLAC, който е записан без индекси и паузи м/у песните.
Ще се радвам, ако някой е проверявал с друг тип аудио файлове и ме опровергае!
- Навигацията във всеки тип файл е различна и се ползват цифровите бутони. Трябва да се следи OSD на екрана на ТВ.
+ тествах само с едно MKV/H.264/720p в отделна директория – Svolochi – перфектно работи и възпроизвежда със srt кирилски субтитри.
- субтитрите и видео файла трябва да са с еднакво име, иначе не ги открива
- не поддържа субтитри *.SUB!
+ има три размера субтитри, като на нормален е горе-долу добре на 21”. На мен лично ми се искаше шрифт между нормален и голям.
- ако се забавите повече от 3 секунди, менюто за размера се скрива и остава стандартната функция за регулиране на звука от < >
- поддържа само 3 реда субтитри, пренася двата реда субтитри автоматично, а най-долния го реже
- в някои случаи шрифта става нечетлив, защото не е с черна окантовка
+ има възможност за фон зад субтитрите, от които удивление буди наличието на бял!!! И липсата на полупрозрачен или сив. Единствено черният е някакъв компромис.
- няма възможност за промяна на цвета на субтитрите.
- има възможност за изместване на субтитрите по вертикала.
- може да се премества по време напред-назад с извикване от бутон
- друг голям минус: не запомня точката, до която е натиснат Stop при филми. Или поне при двата, с които тествах беше така.
Когато тествах SRT8113, не поддържаше кирилица и нямах време за проба на цветове, фонове и т.н. Затова и не мога да направя сравнение с него, за съжаление!
+ чете FLAC, BMG, JPEG и позволява въртене на снимките.
Малко странно отново (с левия бутон <), но поне го има.
IV. Time shift & Record, HDD: има директен бутон
Тествах с флашка само, NTFS – работи без проблем. Не съм пробевал да я форматирам на 8115, но в упътването пише, че може само на FAT.
Записва в TS, максималния обнем на файла не го знам. Моята флашка се оказа бавна, според 8115 и не можах да тествам Time Shift.
При директния запис нямаше проблем, има добра индикация на параметрите.
Strong SRT 8115 установих още неща:
1. За 4:3 TV трябва да се зададе формат 4:3LB, а не Auto, за да се изобразяват коректно каналите с WSS и филмите на плеера. В нашия ефир това е само K1 HD, за съжаление.
2. Навигационните бутони нагоре и надолу само при възпроизвеждане на видео могат да се ползват за NEXT / Previous. Филмите бяха два само, но и в двете посоки бутоните работеха.
На MP3 само местят курсора. Възможно е да работят при създаден playlist, но не ми остана време да пробвам как става това.
3. Flash паметта ми от 4GB се разпознава като 3GB
4. Както и очаквах, субтитрите на Normal са много - 43 символа на ред, а на Big (менюто кой знае защо е на английски) са 32. Опитно съм установил след много загубено време по корекция на МТК DVD players, че оптималният шрифт е Arial Narrow с черен кант (или полупрозрачен фон) и брой на символите до 36 на ред. Т.е. някъде между двете посочени настройки.
Small въобще не го гледах, защото е прекалено ситен. Може би са до 60 символа на ред.
5. Изобразява коректно имената на папките на кирилица CP1251, но не и кирилските символи в имената на файловете.
6. При възпроизвеждане на видео файл информационната лента е прекалено голяма - същата, като при смяна на ТВ канала. Индицира се само текущото време и цялостната продължителност на филма. Не може да се покаже оставащото време.