Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 70
Like Tree44Одобрявам

Поредно увеличение на сметките от Виваком

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #16

    Отговор: Поредно увеличение на сметките от Виваком

    Цитат Първоначално публикувано от oldgraf Виж публикацията
    Хехе, голям секс ще пада
    "Ще", ако имахме гражданско общество и чувство за справедливост.
    Не ми е за 2-та лева, всеки ден раздавам по толкова на просяците, но на тия измекяри, дето налапаха милиони компенсации и сега да ми се оправдават с инфлацията, дето само тока им е разход, и една стотинка няма да дам повече отгоре.

  2.  
     
  3. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #17

    Отговор: Поредно увеличение на сметките от Виваком

    Видимо се имаш за по-квалифициран от пишман юристчетата от Югозападния?
    Смея да прогнозиран, че ще си останеш с настоящите договори и след месец.

    Но да допуснем, че пребориш юристчетата на Виваком.
    После какво смяташ да правиш?
    Живот без мобилни услуги, интернет, телевизия???
    Нали не смяташ, че при отчетената двуцифрена инфлация ще останат фирми, предлагащи подобни услуги без индексация на такси?
    Това, че Виваком го правят няколко месеца преди тях как точно ти помага / пречи в дългосрочен план?
    mslavchev одобрява това.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #18

    Отговор: Поредно увеличение на сметките от Виваком

    Да кажем, че имам достъп до значително по-квалифицирани юристи, с които съм се консултирал.
    Пък и от гората да си излязал вчера и да владееш четенето с разбиране, ще достигнеш до извода, че имаш право да прекратиш договора, само на база онзи абзац, без препратки към 'ситен текст'.
    Колкото до това какво ще правя, то е ясно, че няма да остана без 'телефон'.
    Минавам на друг оператор, ако ще и на същата по-висока цена, стига под нея да стои моят подпис.
    В момента, в който и те решат да ми шмекеруват, минавам на третия.
    Тия имат над 1 милион потребителя, айде представи си, че 500к. решат да се възпротивят и минат към конкуренцията.
    Нали точно за този капитализъм и свободен конкурентен пазар се борихме и сега с охота да се навеждаме.
    berpan и hgeorgiev харесват това.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    1,554
    #19

    Отговор: Поредно увеличение на сметките от Виваком

    Проблемът е,че и трите оператора имат въпросната индексация и ТРИТЕ вдигат таксите с до 2-3 лв на услуга. Ако имаш 3 услуги, 6 лв. Найс,а?

  6. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #20

    Отговор: Поредно увеличение на сметките от Виваком

    Успех.
    Наистина ще ми е интересно да ме държиш в течение.
    Естествено, че всички оператори ще индексират, затова попитах после какво.
    Но мен живо ме интересува казуса с юристите и разтрогването без утежнения.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #21

    Отговор: Поредно увеличение на сметките от Виваком

    Ами казвайте кои вдигат, длъжни са да информират 1 месец преди влизане в сила на промените.
    До сега излиза, че само Виваком са пуснали уведомление.

    Код, ще чакаш развитие 1 месец, тогава влиза в сила и ще имам право да предприема действия.
    Иначе, при мен е добре дошло, намерих си по-добър план при друг оператор, дори и с потенциално увеличение ще ми е по-изгодно, пък и ново устройство ще мога да си взема на преференциална цена.
    kod и berpan харесват това.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    1,554
    #22

    Отговор: Поредно увеличение на сметките от Виваком

    Към момента със сигурност само Виваком. Другите два все още нямат официално изявление.
    Този пост е редактиран от gurcayy; 06-01-23 в 22:39.

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #23

    Отговор: Поредно увеличение на сметките от Виваком

    Не по-често от веднъж в рамките на една календарна година
    Виваком има право да индексира цените на услугата, като ги коригира с процент не по-висок от
    месечния индекс на потребителските цени, определен от Националния статистически институт
    (ИПЦ, предходният месец = 100), натрупан за периода след последното определяне на съответната
    цена. С приемане на Общите условия Абонатът се съгласява с методиката за корекция на цените,
    извършена при условията на настоящата т. 114.1. Ако прилагането на индексацията е довело до
    значително увеличение на цените, Абонат – физическо лице има право да прекрати договора с 30
    дневно писмено предизвестие без да дължи неустойки. В такъв случай Абонатът следва да
    възстанови на Виваком всички суми, получени като субсидии или отстъпки, предоставени с оглед
    определен срок на договора. Задълженията на страните във връзка със споразумения за лизинг или
    продажба на изплащане стоки, сключени към договора се запазват и продължават своето действие
    до пълното им изпълнение между страните.

    Това намирам по Общи условия. Какво ознамава "значително" не е ясно. След като е от февруари трябва да е с инфлацията спрямо януари

  11. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,252
    #24

    Отговор: Поредно увеличение на сметките от Виваком

    Само че на сайта им, в ЧЗВ пише нещо за декември 2022. Четох го по диагонал, така, че може и да греша.
    Информация за промяна в тарифирането на услуги | Vivacom | Най-голямата 5G мрежа в България

    Днес чета, че инфлацията в EU за предходния месец била доста под очакваната. Очаквали 9.5, пък тя била само 9.2%.
    Причината - паднала борсовата цена на газа заради топлата зима.
    Да се смее ли човек или да плаче - не знам вече!
    Този пост е редактиран от Gena_bs; 06-01-23 в 23:46.
    brotzki одобрява това.

  12. etg
    etg е офлайн
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #25

    Отговор: Поредно увеличение на сметките от Виваком

    Някои хора явно наистина си вярват. Ама поне малко е добре да се поинтересуват преди да са толкова самонадеяни.
    Да започнем с цитата от договора на картинката - колко човека правят разлика между "прекратяване на договор" и "прекратяване на договор без неустойки или наказателни плащания"? Дали "пишман юристчетата" са го изпуснали случайно в първия параграф? И всички мобилни оператори са с "пишман юристчета"? И КРС също, та са им дали разрешение?
    Второ - "Абонатът следва да възстанови на Виваком всички суми, получени като субсидии или отстъпки, предоставени с оглед определен срок на договора"? Това някой смятал ли го е? Дали случайно всички цени са "промоционални"? Примерно разликата между стандартната и промоционалната цена за най-евтиния оптичен нет е 9лв/мес (25.80-16.80). И тия 9лв са за всеки минал месец от началото на договора. Това е за случая "без неустойка". С неустойка не знам каква е сумата.
    Та не знам кой какви юристи познава, ама е добре и да се консултира с тях, не само да се познава. А юристи има и тука във форума, ако не ги слуша (щото вероятно знае повече то тях), може поне да се замисли малко над това, дето пишат.
    Трето - не разбирам какъв е тоя рев и какъв е тоя зор да им се натрият носовете на мобилните оператори заради вдигането на цените в момента. Те си имат много по-сериозни трески за дялане (примерно поста на inches9), отколкото някаква си компенсация спрямо инфлацията на стойност по-малко от кутия цигари, за която половината дават пари всеки ден.
    Реално ситуацията е като голия г.з и таралежа.
    kod одобрява това.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #26

    Отговор: Поредно увеличение на сметките от Виваком

    Споко бре хора, не го раздавайте адвокати на дявола. Само им вижте печалбата за 2021г., скоро ще излезе и тази 2022г., тогава ще лъснат съвсем.
    Правна тежест има само това, което пише в договора, който съм подписал.
    Първата точка касае прекратяване по инициатива на абоната и влиза в сила само в този случай.
    Точката, която съм качил касае прекратяване, поради промени от страна на оператора.
    Там никъде не се споменава, че се дължи неустойка, за разлика от първата точка(леко почват да им издишат маститите юристчета, ама и те са хора).
    Дори е така написана, че въобще не прави препратка към общите условия и не им дава право да се позовават на тях при промяна на условията по договора.
    Просто пишат, че имат право да правят промени, а аз имам право да не се съглася, точка.
    Ако бяха написали: Виваком има право да променя условията по договора, позовавайки се на общите условия! Щеше да е друго, но така, както е написано просто издишат, мастито.

  14.  
     
  15. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #27

    Отговор: Поредно увеличение на сметките от Виваком

    Виж, аз съм спокоен и по никакъв начин не защитавам Виваком.
    Защитавам форума и потребителите му от мнения с въздух под налягане, без никаква връзка с реалността, защото могат да подведат някой.
    dodo_pv, Aleksandars и mslavchev харесват това.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #28

    Отговор: Поредно увеличение на сметките от Виваком

    Цитат Първоначално публикувано от kod Виж публикацията
    Виж, аз съм спокоен и по никакъв начин не защитавам Виваком.
    Защитавам форума и потребителите му от мнения с въздух под налягане, без никаква връзка с реалността, защото могат да подведат някой.
    Ти от позицията на какъв твърдиш, че това, което пиша е........?
    Чувал ли си за феномена тълкуване на правото?
    В търговското право и по-специално при договорните прваоотношения, този феномен е силно залегнал.
    Там, за да бъде един договор солиден и без да предлага възможности за двояко тълкуване, трябва да е написан еднозначно, тоест както и да го въртиш, и сучеш, откъдето и да го гледаш, да води до едни и същи изводи.
    В този случай не е така и може да се тълкува по повече от един начин(написал съм го), което означава, че има вратичка.
    То и за това при доста дела има различни заключения от различни съдии, на различни инстанции, при едни и същи факти, и обстоятелства.
    А бе не е проста наука правото, като математиката, където 2+2 винаги е 4.
    Gena_bs и berpan харесват това.

  17. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #29

    Отговор: Поредно увеличение на сметките от Виваком

    Миналата година за договорите от 2020 и преди това тази клауза за промяна на договора едностранно веднъж годишно я нямаше. Затова и се засилиха и малко се поспънаха. Но всички в държавата надушват, че "държава няма" и я "подкарват през просото" .

    Принципно тази незаконосъбразна практика е работа на КЗК да я санкционира, НО те пък са все още хората които Бойко изкопа от Враца и разни села и паланки и са способни само "да удрят по поръчка" и да дават обществени поръчки на "наши фирми".

    Сами по себе си клаузата за едностранно увеличение от страна на мобилния оператор е "неравностойна клауза" и съда при съдебен спор я обявява за нищожна, ако няма клауза в договора която да казва "При дефлация цената на услугата се намалява с процента на дефлацията".

    Обаче да бъдем обективни ===> за последната година цената на киловат електроенергия за стопански абонати се увеличи с около 1300% = подписал съм договор за 15.553 стотинки за киловат, сега го плащам по 1.80лв- 1.90 лв. С оглед само на това увеличение на един основен компонент - електроенергията, който е основен за ценообразуването, то не ми се струва толкова зле.
    Отделно някои от клетките не се захранват от ел.мрежата, а са с генератори на дизел --> и там има увеличение последната година едно 150%- 200%.

    Дали мога да оспоря това увеличение . Мога. Имам и голям шанс да спечеля. Още повече, че последните 2 години имам спечелено дело срещу ЕВН за една прилична сума.

    Истината обаче е, че дори да спечеля, няма да мога да избегна плащането на увеличената цена.

    Не ме разбирайте погрешно - приветствам хора които се борят срещу несправедливостта и незаконните фокуси на всякакви фирми.
    Проблемът е, че когато увеличението на основните компоненти на услугата е за всички, вероятността да спечелиш не е голяма.

    Поне аз съм може би най-опитният в диверсифицирането на мобилни услуги в този форум. Не съм имал повече от 1 до 3 месеца да стоя на услуга която не ми отърва.
    Интернетът специално бях някога на служебен. След около 3 години през 2009 година услугата се влоши много . Проучих, започнах да си плащам - по 8 лв на месец първоначално(предплатен) за Макстелеком с флашка 3g. Бях много доволен. Дори в един момент ни пуснаха неограничен по скорост интернет. Теглил съм 200гб само LoR филмите. И така до 2017 година. Тогава Макстелеком влоши услугата, но ни пусна безплатно(получих СМС и емайл) - бях 6-8 месеца безплатно на тяхната услуга. В един момент през ноември 2017 г. се оказа, че услугата не става и за най-елементарно зареждане на страници. Проучих пазара, минах на същата услуга, но с бисквитка на Булсатком. И там ми харесваше, скоростите бяха същите като при Макс. Там пък ми излизаше по 11.99 лв на месец. Имах и доста познати, които в един момент искаха да минат и те на такъв нет, но вече Булсат не продаваше флашки и бисквитки, а след това престанаха да набират и нови абонати за тези планове.Първоначално Булсатком даваше неограничен трафик на максимална скорост, след това въведоха планове. Там през септември 2021г. получих съобщение, че от 16 ноември 2021г. Булсатком прекратява мобилния нет предоставян с флашка и бисквитка.

    Като проверих ЗАЩО се случва това, се оказа, че Министерски съвет начело с ГЕРБ и БатБатман са определили за предстоящото освобождаване на ефирни честоти за интернет оператори минимална цена от 30 милиона лева на година за всяка една концесия/честота. Макстелеком(вече ТиКом или нещо подобно се бяха преименували) изобщо не подадоха оферти, а единственият подал беше Виваком, но дори и те се отказаха - бяха закупили документацията, но не бяха внесли определената вноска(капаро) за участие в търга на честоти.Те играеха според мен, колкото да правят мъгла и да пречат на малките оператори, та дори да купят честотата и след това да диктуват цените - като видяха, че Макстелеком и Булсат изобщо не подадоха документи и се отказаха от участието в търга(цената им беше известна, та не е това причината за Виваком).

    През 2008/9 година когато се откри процедурата по която бяха раздадени честоти на Макстелком и Булсатком имаше 11 кандидати: https://e-vestnik.bg/3901/11-%D0%BA%...0%D0%B0%D1%82/

    За да няма нито един кандидат през 2017 година за освобождаваните 2 честоти за цифрови мобилни услуги, означава че цените са били твърде високи и мобилните оператори са преценили, че на тези цени няма потребителски пазар и няма да спечелят нищо.
    Реалистичната цена на държавната концесия беше максимум 12 милиона(или дори 8-9 милиона) на година за която и да е от двете честоти. Толкова можеше да плати пазара и да остане печалба оператора.

    Та сега на въпроса:
    ==> цените са такива, защото НЯМА ИЗБОР от услуги предоставяни от РАЗЛИЧНИ мобилни оператори. А няма избор, защото имаше неадекватно определена цена на концесията за 2-те освобождаващи се честоти.

    Доказателство за верността на горното е, че услугите за мобилен интернет както на Макстелком(ТиКом или както се преименуваха) и Булсатком не бяха продължени нито от тях самите, нито бяха продължени от други фирми: https://forum.mobilebulgaria.com/ti-...7396-s207.html
    И двата оператора горе предоставяха 4G net който си беше доста приличен.

    До ноември 2021г. имаше 5 оператора на мобилен интернет в България. От декември 2021 досега са само 3 ==> Виваком, А1, Теленор(или както се казват).

    Конкуренция има когато има повече играчи на пазара които предоставят конкретна услуга. Когато самата държава загроби чрез непосилни цени на концесиите двама от играчите и останат само 3, то е ясно, че при неработещи държавни органи ще хванем дръжките на ...

    Още през 2017 година имаше публикации, че процедурата по отдаване на концесия е прекратена поради липсата на кандидати да платят цената определена от Министерски съвет. В този момент когато ги прочетох разбрах, че с по-малко играчи увеличението е неизбежно.

    Та то същото е и с концесиите на плажовете по морето. Министерски съвет надува цените, за да "разпределя" после пари , а ние опъваме...

    А във времена на кризи -икономически, финансови -липсата на играчи/продавачи на конкретна услуга/продукт и в този смисъл ограниченото предлагане на тази услуга/продукт веднага води до увеличени цени.

    Съвсем друго ще е, ако на пазара все още имаше 5 мобилни оператори, вместо сегашните 3 .

    Държавата в лицето на Министерски съвет игра в полза на големите мобилни оператори - Теленор, Виваком и А1. Дори имам съмнения, че някой някъде си плати горе на министри, за да се определи такава висока цена на концесиите и за да останат само 3-те големи оператора на пазара на мобилни услуги.

    Дори държавата в лицето на КЗК прекрати с 2 години предсрочно лицензите на ТиКом и Булсатком - бяха им дадени за 10 години през 2013 година, а им ги прекрати в края на 2021 година: https://www.techtrends.bg/2022/02/12...ulgaria-12050/

    На тези корупционни практики на държавните органи реагира дори Европейската комисия през 2013г.: https://m.economy.bg/home/view/6143/...ifrovizaciyata

    https://technews.bg/article-28917.html

    Въпросът е държавните органи в чия полза играха и ние като потребители каква част от цена на услугата плащаме за концесиите и за раздадените подкупи ?

    Всичко си има себестойност в която освен всичко друго в нея е включена и стойността на заплащаните към държавата годишна цена на концесията и стойността на раздадените подкупи на държавни служители/министри.
    Този пост е редактиран от justify; 08-01-23 в 21:55.
    CubanLinx и mslavchev харесват това.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2006
    Мнения
    5,252
    #30

    Отговор: Поредно увеличение на сметките от Виваком

    Много пространен анализ и би бил напълно верен, ако не се отнасяше за Булгаристан.
    Само една корекция - клетките или както се наричат BTS (Base Tranciever Station) само аварийно са на генератори. По-малките даже нямат, а при нужда се разнасят преносими на място.

    Още от 2000 година, когато стартира Глобул "пазарът" у нас беше разпределен между клановете. Като при мафията.
    Както искате, така тълкувайте това понятие.
    И няма какво да ги оплакваме операторите, както и банкерите. Щом имат и дават милиони на ритнитопковците с 3 от 2 възможни леви крака, значи не са стигнали до просешка тояга. Виж пчеличките им са доста зле. Затова и нещата се влошиха в последните 5 години тотално.
    jonny33 и CubanLinx харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Програма за увеличение на карти
    От yoyo1 във форум Общ - софтуер
    Отговори: 4
    Последно: 09-05-13, 23:03
  2. Брюксел гласува поредно намаление на роуминга
    От Lupus във форум Коментирай новина
    Отговори: 1
    Последно: 13-05-12, 13:04
  3. УСТРОЙСТВО ЗА НАМАЛЯНЕ НА СМЕТКИТЕ ЗА ТОК??
    От tanito1886 във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 29
    Последно: 15-07-10, 18:58
  4. оптичното увеличение при сапунерките
    От MAKAPOB във форум Фото и видеокамери
    Отговори: 15
    Последно: 22-04-08, 13:48
  5. Отговори: 44
    Последно: 26-04-03, 19:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе