Сравни цените с Активни Потребители https://www.pazaruvaj.com/lcd-crt-i-...evizori-c3164/ https://www.sravni.bg/ Относно "черният петък"
Големите намаления и отстъпките, които потребителите виждат, са внимателно изградена илюзия. Търговците на дребно се договарят със своите доставчици за началните цени, а след това определят маржовете на печалбата, към които се стремят.
Така дадена техника се продава с повече от 40%-ова отстъпка на цена от 600 лева. Според етикета, началната ѝ цена е била 1000 лева, но всъщност всичко е измислено така, че отстъпката е вградена.
Купувачите не си дават сметка за това. Това, което виждат, е възможност за една чудесна сделка.....но стоките, които се смята, че се продават повече, са с по-високи цени. Търговецът на дребно, следи продажбите/търсенето и съответно поддържа по-високи цени на най-търсените/купувани модели стока.
Пример: Доставчикът/вносителят продава телевизора на търговеца на дребно за около 1450 лева. Препоръчителната цена на дребно е 2150 лева, което дава на търговеца на дребно приблизително 50% надценка. Няколко телевизора се продават на тази цена, но повечето се продават с намалението, което смъква цената до 1899 лева. А още по-голяма част се продават след последната отстъпка, при цена от 1800 лева. Това води до средна единична цена на дребно от 1970 лева. Брутният марж на продукта, който получава магазинът е 35%.
Доставна цена за търговеца на дребно - 1450 лева
Начална продажбена цена - 2150 лева
Цена при последната отстъпка - 1800 лева
Получаваме средна цена от 1970 лева, която е с 35% повече от доставната.
Така клиентът остава с впечатлението, че е спечелил..,а в действителност е купил стоката на нормална цена(стандартна надценка).
Как да не станете "щастлив" собственик на фалшив "Черeн петък":
1. Купувайте продукти само в официалните магазини. Има създадени много огледални копия на сайтове в нета...
2. Проверявайте адресната лента на магазина всеки път, когато преминавате от страница на страница.
3. Прочетете отзивите за магазина. В този случай обръщайте внимание на датата на прегледите и броя публикации на техните автори, за да отрежете очевидните фалшификати.
4. Проверете датата на създаване на сайтовете, където планирате да направите покупка. За да направите това, използвайте безплатните услуги на
Whois, където на адреса на уебсайта можете да намерите датата на регистрация, сроковете за плащане и информацията за собственика на домейна (по правило "възрастта" на сайта с фалшификати винаги е малка, понякога те се създават няколко дни преди продажбите).
5. Не следвайте връзките в публикациите, посветени на отстъпките.
6. Препоръчвам да имате отделна карта за онлайн покупки и да не оставяте данни на подозрителни ресурси.
7. Не се доверявайте на ниските цени на луксозните стоки.
8. Внимателно проверете стоките при получаване, ако стоките изглеждат подозрителни, незабавно оформете връщане.
-----------
1. Копирайте, съхранявайте или принтирайте всеки екран, който отворите при онлайн поръчка при плащане на стока или услуга. С тези копия при проблем можете да докажете, че търговецът ви е подвел.
2. Четете всичко написано от търговеца и доставчика на услугата, когато купувате, резервирате и поръчвате. Често, най-важната информация за потребителя е със ситен шрифт.
3. Проучвайте какви условия ви предлагат, сравнявайте дори с мнения на други потребители.
4. Бъдете готови да предоставите извлечения от сметки, за да докажете, че сте направили дадено плащане или че ви е запорирана сума.
5. Търговецът ви е подвел и имате право на обезщетение, когато ви заблуди с невярна информация, премълчи данни за продукт, услуги или ги представя по неясен и неразбираем начин.
Ако имате проблеми с магазин в ЕС, се обърнете към Европейски потребителски център-България
Помощ за потребителите в ЕС | Европейски потребителски център - България Пазаруване от интернет магазин.
Проверете на сайта, дали имате право на преглед и тест до 15 мин. Ако има такава опция - маркирайте я. При получаването-маркирайте тази опция при поръчката. Често куриерите бързат, нервничат(работят по норматив) и отказват, но вие настоявайте да изчакат. Вие имате право преди плащане да отворите пратката и да проверите дали тя е в цялостен и неповреден вид. Тъй като пратките пътуват от чужбина, често с помощта на две куриерски фирми, макар и рядко, но за съжаление възможни са транспортни повреди. Ако продукта или опаковката е ощетена не сте длъжни да приемате и да плащате пратката. В такъв случай най-добре е да откажете на куриера и да не плащате нищо, като незабавно сигнализирате на търговеца за случилото се. Той ще направи нова поръчка за Вас на същата цена. Ако решите да приемете пратката в ощетен вид, моля във всички случаи поискайте протокол от куриера за щетите и веднага се свържете с търговеца!
Първо, огледайте опаковката отвън - дали не е била отваряна и дали не е повредена - дупки, смачкване от падане. Отворете, огледайте продукта за евентуални щети и проверете по описание от книжката с инструкциите какво има в кутията - дали не липсва нещо от комплектацията. Ако ви доставят отваряна опаковка, не я приемайте и не плащайте за нея! Ако продуктът е бил отварян според вас, тогава това е изцяло вина на куриерската служба. Проверете дали книжката с инструкции (и менюто на продукта-ако има такова) са на БЪЛГАРСКИ! Това е задължително по закон. В противен случай, имате право да ги върнете. Включете го в ел. мрежата и проверете дали работи - често някои механични повреди не са видими отвън.
Ако всичко е наред - тогава подписвате(плащате) товарителницата, че приемате доставката без забележки.
Всички продукти имат пълна застраховка, затова е необходимо ако приемете на своя отговорност пратка с някаква липса, нарушена опаковка или ощетен продукт да поискате от куриера
констативен протокол за състоянието на пратката която приемате. Ако пропуснете, имате срок от 24 часа да сигнализирате за проблема, разбира се търговеца ще съдейства и ще замени продукта с нов, след като получи протокола и снимките към рекламацията. Той ще организира връщането на стоката и след като пристигне обратно на склад, ще ви изпрати нов продукт.
Без констативен протокол за състоянието на пратката която сте приели + снимки на повредите по нея, няма как да предявите претенции за рекламация към търговеца!!!
При връщане на дефектен артикул към търговеца - пазете куриерската товарителница. Сервизното обслужване се извършва в рамките на 30 дни от пристигането на продукта обратно при търговеца. Ако в този срокq продуктът не може да бъде отремонтиран, трябва да се възстанови цялата сума на клиента. След изтичането на срокът от 1 месец се издава кредитно известие и сумата се превежда на вашата банкова сметка.
Със чуждите онлайн магазини дори и в европейската общност трябва много да се внимава, те са два вида:
- при едните стоката се намира на територията на европейската общност и при доставката до получателя се плаща само транспорта и стойността /няма мита/
- при другите онлайн магазина може да е примерно в Великобритания /там да е рагистриран/ но да се явява само посредник при поръчката, т.е. вие си поръчвате и плащате на тях, а стоката може да дойде от Китай или друга страна извън европейската общност и тогава трябва да я обмитявате/мита, ДДС и други такси/ или да идва от европейската общност, но да не е обмитена, тогава пак се минава митница.
https://europa.eu/youreurope/citizen...s/index_bg.htm
За тези от вас, които имат проблем с интернет търговец намиращ се в чужбина има вариант за електронно правосъдие.
https://e-justice.europa.eu/home.do?...=home&plang=bg
- попълнете екземпляр А /превода става автоматично/
- отпечатайте на двата езика /вашият и този на търговеца/
- приложете доказателства за извършената покупка /касова бележка, фактура, кореспонденция/
- изберете в коя държава да се води делото
- платете държавната такса