Ако сте закупили телевизор през последните години, има голяма вероятност той да е 4K телевизор. Досега повече от 50% от всички продадени единици са 4K телевизори, а техният дял става все по-голям. Почти забележителният HD е все още с относително висок дял, тъй като HD телевизорите стават все по-оскъдни на рафтовете в магазините. Повечето марки имат малко, ако в тяхната гама са останали някакви модели.
Тъй като 4K телевизорите за пръв път стават достъпни преди около 6 години, те непрекъснато откъсват дял от доминирането на HD телевизорите - първо при много големи размери на екрана, постепенно проправяйки се до всички, дори най-малките размери на екрана.
Този относителен успех на 4K телевизорите на пазара изглежда доказва, че ситуациите с липса на съдържание и слаб хардуер, които се предлагат, не винаги пречат на развитието на пазара. Телевизионните производители натиснаха това преминаване към по-високи резолюции като начин за борба с ерозията на цените, което заплашваше да унищожи и без това тънките маржове.
Значи успеха за 4K телевизионната революция? Това зависи кого питате. 4K телевизорът със сигурност е тук, за да остане известно време и ще изчезне само ако бъде изместен от 8K телевизири или ако потребителите престанат да купуват телевизори изцяло (и вместо това преминават към мобилни дисплеи). Това е възможно да се представи, но е малко вероятно да се случи в обозримо бъдеще. Производителите на телевизори няма да изоставят 4K, за да се върнат към HD, както направиха с 3D TV, връщайки се към 2D.
И така, в кой момент трябва да очакваме всички или поне по-голямата част от излъчванията да бъдат в 4K? Вероятно никога. Ако сте разчитали на това, помислете, че около 20 години след първото въвеждане на телевизия с висока разделителна способност (HDTV), все още много излъчвания се провеждат в стандартната разделителна способност (SD). Това проблем ли е? Основен проблем със сигурност. Зависи от това колко голям е телевизорът ви, колко голямо е разстоянието ви за гледане, колко ви е грижа за пространствената разделителна способност, колко добро е зрението ви, колко добре може да бъде ъпскейлва телевизорът ви, колко нетърпелив сте да гледате местните новини и още много на други фактори.
Нека да разгледаме различните източници, които се подават към вашия телевизионен дисплей и да видим колко далеч са те по прехода на разделителната способност.
Телевизия
Ефирната телевизия успешно е преминала от аналогово към цифрово предаване във всички развити страни. Разбира се, това не беше обусловено само от проблемите на качеството. Цифровата ефирна телевизия (DTT) прави много по-ефективно използването на ограничена честотна лента в спектъра, разпределен за телевизията, така че операторите могат да пуснат повече канали по въздуха (OTA) в същото ефирно пространство. Този недостиг и желанието на операторите да имат повече канали (количество над качество) точноопределя защо все още толкова много канали са в SD - HD каналите заемат толкова място, колкото четири SD канала. Без значение Ultra HD TV ... 4K телевизионният канал ще отнеме толкова място, колкото 4 HD или 16 SD канала. Освен ако не е прекалено компресиран, което би провалило целта на Ultra HD.
Въпреки че няма нито една телевизионна станция в света, излъчваща 4K програми по ефира, има няколко 4K телевизионни канала на сателит, кабел и IPTV. Те възлизат на около 0,2% от кабелните / IPTV канали и 0,3% от сателитните телевизионни канали Direct-to-Home (DTH), като едва се регистрират в тази лентова диаграма (горе).
За радио- и телевизионните оператори просто няма бизнес модел, който да оправдае преминаването към 4K, защото разходите им ще се увеличат, но приходите няма. Те могат да надграждат производствения си поток веднъж на толкова много години (обикновено около 10), но дори след като разликата в разходите за 4K стане много скромна, икономията на ценната честотна лента няма да се промени.
Физически носители
Дисковете са по-добър източник на 4K съдържание. Въпреки че броят на наличните заглавия все още е едва стотици, в наследения каталог от десетки хиляди филми и телевизионни сериали, техният дял в текущите продажби е по-значителен. Въпреки че SD под формата на DVD забележително все още владее в света на оптичните дискове (цената има значение), Ultra HD Blu-ray е изваял солидна ниша, която се приближава до 10% от седмичните продажби на бройки (и значително повече по стойност).
Streaming
Разбира се, физическите носители сами по себе си се превръщат в ниша, като стриймингът е завоювал видно място в зрителните навици на потребителите. Тук нещата са съвсем различни. За съжаление Netflix разкрива малко за точната популярност на филмите и предаванията. Не знаем колко потока са настроени в SD, HD или 4K. Знаем още няколко неща. Ние знаем например, че Netflix използва три сервизни нива, предлагащи SD, HD и 4K, и те заемат съответно 28%, 42% и 30%. Това не е добър показател за популярността на 4K съдържание, тъй като стандартният и премиум пакет предлагат други предимства пред основния пакет, а именно два и четири едновременни потока. Това може да е много по-важна характеристика за много абонати. Докато Netflix разкрие повече данни, това е невъзможно да се знае.
Все пак има какво да се знае. В момента Netflix предлага 530 филма, телевизионни сериали и промоции в 4K резолюция - малко впечатляващ брой, но все пак по-малко от 10% от общия им каталог (САЩ). Положително, всичко останало в стрийминг платформата се предлага в HD. Делът на 4K тук непременно ще нараства, тъй като е доста стандартна практика за Netflix да произвежда всякакви оригинали в тази резолюция.
Разбира се, Netflix не е единствената платформа за стрийминг. Има Amazon Video, YouTube, Apple iTunes / Movies и други. Там ще намерите подобни стойности; някои по-добри, други по-лоши.
Откъде?
Сега къде ни оставя това? Още от въвеждането на HDTV се наблюдава разминаване между резолюцията на телевизионните дисплеи и тази на много от съдържанието, гледано на него. Две десетилетия не са затворили тази празнина. Напротив, разликата става все по-широка. Около половината от всички собственици на 4K телевизори никога досега не са гледали никакво 4K съдържание в своите комплекти. Всъщност по-голямата част от съдържанието, гледано на 4K телевизори, може дори да не е в HD резолюция, а в SD.
Междувременно 8K телевизорите пристигнаха на пазара. Консервативните прогнози обвързват дела им през тази година с 0,2% от продажбите на телевизори. Звучи ми достоверно.
Вероятно има дори по-малко 8K съдържание сега, отколкото имаше 4K съдържание преди пет години. Невероятно е, че в близко бъдеще ще има много. Предавателите едва са започнали да приемат 4K (поне за разпространение - продукцията е различна история), но също така Холивуд се движи бавно. Към днешна дата повечето филми (дори да са заснети с по-висока разделителна способност) са завършени 2K и са увеличени(мастерирани) до 4K за UHD разпространение. Почти сигурно няма да има 8K диск формат. Най-добрият ви залог за наличност на 8K съдържание вероятно ще бъде Netflix. В крайна сметка те също бяха сред първите, които ви донесоха 4K. Те не са изправени пред същите препятствия като излъчващите оператори и операторите на сателитни, кабелни или IPTV мрежи: Не е необходимо да плащат за разпространение. Вие го правите. И ако търсите 8K съдържание, По-добре си вземете широколентов интернет. Изтеглянето бързо спада в полза на поточното предаване и ще ви трябват около 60 до 100 Mbps, за да преместите всички тези пиксели.
Вероятно е най-добре да свикнете с идеята, че вашият телевизор е дисплей с по-добри възможности от характеристиките на повечето съдържание, което ще гледате на него. С други думи, вашият дисплей няма да бъде проблемното място при вашето гледане. Има разделителна способност и няма къде да изчезне. По-добре да свикнете.