Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 59

Незадоволителна картина на HDR телевизор. Как правилно да го настроим?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,377
    #31

    Отговор: Незадоволителна картина на HDR телевизор. Как правилно да го настроим?

    След като си го ресетнал и не се е оправил..
    1. Провери за нова версия на фирмуера и ако има такава му направи ъпдейт
    https://www.philips.bg/c-p/43PUS9235...-sided/support

    2. Смени източника на сигнала
    - вграденият плейър има ограничения в типа файлове за възпроизвеждане на HDR, моделите със по стари порцесори през USB възпроизвеждат HDR10, HLGq но не и DV
    - твоят компютър може да не възпроизвежда HDR или да не е настроен правилно

    Dolby Vision video
    https://4kmedia.org/tag/dolby-vision/
    може да си го свалите с 4Kdownload
    https://www.4kdownload.com/ru/produc...ideodownloader

    Ако искате да тествате звука, тук има различни формати включително и Atmos.

    https://www.youtube.com/c/RomanDeGiuli/videos
    Този пост е редактиран от hristoslav2; 29-08-21 в 23:02.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2014
    Мнения
    49
    #32

    Отговор: Незадоволителна картина на HDR телевизор. Как правилно да го настроим?

    Както написах по-назад, firmware-ът е последната версия. Пробвах с различни плеъри от самия телевизор през неговият USB порт (вградения плър, VLC, KODI). Пробвах и със сигнал от лаптоп настроен правилно за изходящ HDR видео сигнал, посредством високоскоростен HDMI 2.1 кабел. Резултатът е абсолютно същият.
    Но да продължа и заключа по темата:
    В крайна сметка се оказва, че на телевизора му няма абсолютно нищо. Просто всички HDR филми изглеждат значително по-тъмни от колкото стандартните. SDR филмите са по-ярки и с по-богати цветове.

    1080p SDR:




    2160p HDR:



    На снимките, направени с телефона ми, изглежда, че HDR съдържанието изглежда по-добре, че цветовете са по-естествени. Може би са по-естествени, не знам, но със сигурност SDR-ът е по-ярък и с по-богати цветове от HDR-а. И в реалност на мен повече ми допада SDR визията. Мисля, че от тук идва всъщност и моето разочарование, и като цяло причината за отварянето на тази тема.
    Моето очакване за HDR (High Dynamic Range) е нещо, което е по-добро от стандартната визия. Заблуден от рекламните HDR клипове в youtube и https://4kmedia.org/tag/dolby-vision/ (свалих и изгледах над 30 клипа от този сайт!), които изглеждат невероятно красиви, богати на цветове, контрастни и т.н., и т.н., търся същото и във филмите, рипнати от 4k Bluray диск. Но напразно... Това означава, че или самите филми не са снимани с HDR камера, а са преминали софтуерна обработка, за да са HDR, или че самите програми, които рипват файловете, правят видеото по-тъмно и с по-убити цветове.
    Само да кажа: проблемът с Карибски пирати 2 е единичен за този филм и файл (на други HDR телевизори тези сцени също жълтеят и зеленеят). Всички други изпробвани филми са просто по-тъмни и като че ли, с по-убити цветове.
    Намерих една програма, с която се конвертира HDR към SDR 4к съдържание. Ще пробвам да конвертирам един 80ГБ-айтов файл и ще пиша какъв е резултатът.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  4. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,377
    #33

    Отговор: Незадоволителна картина на HDR телевизор. Как правилно да го настроим?

    Цитат Първоначално публикувано от CUPONa Виж публикацията
    1080p SDR: 2160p HDR:
    На снимките, направени с телефона ми, изглежда, че HDR съдържанието изглежда по-добре, че цветовете са по-естествени. Може би са по-естествени, не знам, но със сигурност SDR-ът е по-ярък и с по-богати цветове от HDR-а. И в реалност на мен повече ми допада SDR визията. Мисля, че от тук идва всъщност и моето разочарование, и като цяло причината за отварянето на тази тема.
    Моето очакване за HDR (High Dynamic Range) е нещо, което е по-добро от стандартната визия. Заблуден от рекламните HDR клипове в youtube и https://4kmedia.org/tag/dolby-vision/ (свалих и изгледах над 30 клипа от този сайт!), които изглеждат невероятно красиви, богати на цветове, контрастни и т.н., и т.н., търся същото и във филмите, рипнати от 4k Bluray диск. Но напразно... Това означава, че или самите филми не са снимани с HDR камера, а са преминали софтуерна обработка, за да са HDR, или че самите програми, които рипват файловете, правят видеото по-тъмно и с по-убити цветове.
    Ако сравниш внимателно снимките, ще видиш повече детайли в HDR варианта. Кой е филма и в какъв режим си го гледал на първите снимки (SDR)?

    Правилно си се досетил. Мнозинството така наречени HDR филми са софтуерно конвертирани SDR филми. Режисьорите на филми, както и продуцентите са ужасно консервативни хора и не им се експериментира. Снимат по стандарти от началото на 20-ти век.
    За момента няма истински HDR камери снимащи поне в диапазона 0,00001 нита - 20000 нита, със 20 стопа. Както няма и потребителски телевизори с такъв динамичен диапазон. Ако направят такива, то те ще бъдат безумно скъпи, няма да отговарят на евро стандартите за консумация на енергия и няма да ги пуснат на нашият пазар.
    HDR не се състои в това, телевизора да може да възпроизвежда 1000 или 2000 лумена пикова яркост, а в това, да има много висок вътрешно сценичен контраст - динамичен обхват.
    https://www.howtogeek.com/693428/wha...-hdr-blu-rays/
    Клиповете от Vincent са основно за HDR, където заглавия, „претендиращи“ за HDR, са по-близки до SDR, отколкото HDR.
    Очакванията на потребителите са HDR филмите, да са значително по-ярки от SDR. Средната яркост на мнозинството HDR филми е в границите 120-250 нита.

    HDR филмите в момента се оценяват и усвояват до максимално ниво на яркост от 1000-4000 нита.

    https://www.avsforum.com/threads/hdr...lysis.2950608/
    https://forum.blu-ray.com/showthread.php?t=327042
    Този пост е редактиран от hristoslav2; 26-09-21 в 14:22.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    1,554
    #34

    Отговор: Незадоволителна картина на HDR телевизор. Как правилно да го настроим?

    SDR е много по-добре на снимките. Черното е страхотно, докато на HDR сивее. Плюс е само лекото осветяване на тъмните части. Затова спрях да тегля HDR съдържание в някакви ограмно файлове. Една компресия от H264 H265 върши прекрасна работа

  6. Senior Member Аватара на svetlio1
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    11,560
    #35

    Отговор: Незадоволителна картина на HDR телевизор. Как правилно да го настроим?

    кое му е по-добрето ? нямаш детайли нито в тъмните , нито в светлите области ... поне на тия снимки

    Да не говорим, че цветовете са като от реклама за прах за пране


    п.п. от години хич не се изненадвам като вида в някой познат, че гледа на "динамик" ... ма то "шаренко" и ярко ... абе "Планета" руулс

  7. Member
    Тук е от
    Oct 2019
    Мнения
    428
    #36

    Отговор: Незадоволителна картина на HDR телевизор. Как правилно да го настроим?

    1080p блурей го гледам с 25-30 яркост на xh95. 4K HDR е на макс яркост. Качеството е по-добро на блурей 4k hdr филмите според мен. За това каквото има свалям с най-високо качество. Ако се гледа в светла стая hdr се губи целият ефект.

    Sent from my Note10+ using Tapatalk

  8.  
     
  9. Member Аватара на Frost
    Тук е от
    May 2007
    Мнения
    997
    #37

    Отговор: Незадоволителна картина на HDR телевизор. Как правилно да го настроим?

    Цитат Първоначално публикувано от svetlio1 Виж публикацията
    п.п. от години хич не се изненадвам като вида в някой познат, че гледа на "динамик" ... ма то "шаренко" и ярко ... абе "Планета" руулс
    На повечето хора разбирането за хубава картина е да има неествестено наситени цветове, хората да изглеждат като току-що прекалили със солариума.

    Иначе относно картината: за да се наслади човек на истински HDR си трябва и по-висок клас телевизор. А въпросният модел, който се обсъжда тук, не мога да го определя за какъв минава. Струва на цена колкото за 65"-70" нисък клас, в същото време е 43" с 60Hz и edge led, нещо не мога да разбера кое му оправдава цената, а като гледам и с HDR не се справя особено добре - т.е. не е достатъчно ярък.
    На моя JS8000, когато го гледах за основен, повечето HDR филми изглеждат много убити, тук-там имаше някои, които наистина се отличаваха от SDR такива в положителния смисъл. Явно зависи и как са мастерирани самите филми, при колко нита...
    Някой път се замислям колко е по-просто ако имам само FullHD телевизор - няма HDR, няма Dolby Vision, пък това що не тръгва, пък това що изглежда така, а уж трябва да е по-хубаво. А при 1080p SDR всичко е просто, дори PS4 Pro в почти всички случаи е най-добре на 1080p екран - в 98% имаш supersampling вместо upscale към 4K.
    Този пост е редактиран от Frost; 26-09-21 в 17:08.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    1,554
    #38

    Отговор: Незадоволителна картина на HDR телевизор. Как правилно да го настроим?

    Цитат Първоначално публикувано от svetlio1 Виж публикацията
    кое му е по-добрето ? нямаш детайли нито в тъмните , нито в светлите области ... поне на тия снимки
    Да не говорим, че цветовете са като от реклама за прах за пране
    Черното е перфе .вместо преминаващото в сиво на hdr и мръсно бяло (червено), еле от Соин. Няма ряз. Цветовете се нагаждат според желанието. HDR не ми допада нито при снимките, нито във видеото. Затова са винаги ОFF
    Този пост е редактиран от brotzki; 27-09-21 в 12:46.

  11. Member Аватара на Firenze69
    Тук е от
    Jan 2020
    Мнения
    328
    #39

    Отговор: Незадоволителна картина на HDR телевизор. Как правилно да го настроим?

    мен лично HDR ми дразни очите, и повече от 5 минути не го издържам...
    Едно е да гледаш фотография, друго постоянно движение на обекта....

    Изпратено от моят COR-L29 с помощта на Tapatalk

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    1,554
    #40

    Отговор: Незадоволителна картина на HDR телевизор. Как правилно да го настроим?

    И за снимките е бошлав работа. Няма нужда да ми освятява черната сянка от храста. Става сиво с шум. Нужни са допълните процеси за обработка. Накрая излиза нереална снимка.

    HDR ми допадна единствено при гледане на оперета и мюзикъли, снимани в близък план. Някак лицата са по-реални и с повече детайл. Това изкуство го гледам по RAI 4K. Уникално качество с HDR и DD https://it.wikipedia.org/wiki/Rai_4K

    За холивудските догъзаци правени на компа, дето въртят и местят само камери като бесни, реално няма смисъл.
    Този пост е редактиран от brotzki; 27-09-21 в 13:19.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2014
    Мнения
    49
    #41

    Отговор: Незадоволителна картина на HDR телевизор. Как правилно да го настроим?

    Хаха, заформила се е дискусия след последния ми пост.

    @hristoslav2, В HDR снимката виждаме повече детайлност, защото все пак резолюцията е 3840х2160, докато SDR-ът си е 1920х1080 Когато конвертирам и получа SDR файл с резолюция 3840х2160, ще направя нови снимки на същия филм и ще ги публикувам в темата. Филмът е Трансформърс - четвъртата част, а моментът е в самото начало.
    Иначе телевизорът е значително по-ярък от колкото direct led модела, от 8-мата серия на Philips. Имам го и него и затова давам това сравнение.
    Изследването за UHD SDR файл ще е само за да задоволи интереса и любопитството ми / ни. Иначе и аз, като някои хора по-горе, вече съм си взел решение, че няма смисъл да тегля HDR филми. Освен... ако не ме обсеби идеята да конвертирам 4к филми в SDR за колекцията ми Но това ще са единици филми. За целта специално си купих М.2 SSD и адаптор за PCI-E шината на PC-то ми, за да си направя работен хард драйв, на който да конвертирам с по-висока скорост. Идните дни ще направя пробата и ще пиша. Не ме винете - просто ме човърка от вътре...

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    904
    #42

    Отговор: Незадоволителна картина на HDR телевизор. Как правилно да го настроим?

    Е па не може ли да ги изтеглиш на УХД сдр?

  16. Member
    Тук е от
    Oct 2019
    Мнения
    428
    #43

    Отговор: Незадоволителна картина на HDR телевизор. Как правилно да го настроим?

    Мда 1080p блурей с 25-30 мбита видео вади перфектно качество. Все пак предпочитам hdr блурей ако има такъв. При мен проблем с яркостта осезаем няма. Щом намалям яркостта на sdr филмите ми грее доста. Е аз гледам и от 2.40 метра 65 инча де...

    Sent from my Note10+ using Tapatalk

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #44

    Отговор: Незадоволителна картина на HDR телевизор. Как правилно да го настроим?

    А като пуснеш ХДР филм тв-то засича ли автоматично сигнала и преминава ли в режим на картината ХДР?
    Ако да, настрой я на режим кино и виж дали няма да е по-добре.

  18. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,377
    #45

    Отговор: Незадоволителна картина на HDR телевизор. Как правилно да го настроим?

    Цитат Първоначално публикувано от CUPONa Виж публикацията
    @hristoslav2, В HDR снимката виждаме повече детайлност, защото все пак резолюцията е 3840х2160, докато SDR-ът си е 1920х1080
    Или нищо не разбираш от правилна картина или се правиш на ударен

    Има няколко фактора, за да виждаш повече детайли
    - резолюция
    - битност на цветовете
    - динамичен диапазон
    - покритие на цветово пространство
    - кодиране и компресиране на сигнала

    Ти гледаш и правиш сравнение на HD/SDR и UHD/HDR сигнал на UHD/HDR телевизор..
    Картината от първата снимка изглежда като в динамичен режим(изкривена колориметрия) - смени го с режим кино!!
    Philips 43PUS9235 е с мини лед подсветка, която обаче е с малък брой клъстери и проблем с тяхното адекватно управление - засветява тъмните зони. Тук си трябва OLED...
    За втората снимка не ми е ясно в какъв режим на DV е правена (DV day/dark/IQ ?)

    Погледни разликата в детайлите в скалите долу в ляво, както и разликата в скалите отсреща в дъното на каньона- Картината отдясно е по-близо до реално заснетата(без компютърната анимация).
    1080p SDR: 2160p HDR:

    Повечето хора имат грешната представа, че HDR филмите са в пъти по ярки в сравнение с SDR филмите - което не е така! Има отделни сцени или отделни елементи в кадъра, които са по ярки(с по-висока осветеност).
    Въобразяват си, че средното ниво на осветеност на кадъра - APL (Average Picture Level) е по-високо. Това може да стане при снимане с истинска HDR камера без налагане на никакви ограничения от страна на оператора, режисьора или колориста при мастерирането на материала. А последният нарочно го прави софтуерно, за да нагоди APL спрямо светлинният диапазон на съвременните телевизори . Мастерира се до 1000 - 4000 нита.
    В противен случай..телевизорът няма да може да изобрази елементите с осветеност над своите възможности..резултатът е липса на детайли. Едно бяло петно...
    Този пост е редактиран от hristoslav2; 29-09-21 в 19:09.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Проблем с телевизор Samsung le26r71bx- има/няма картина
    От eclips във форум Ремонт, сервиз и калибрация на телевизори
    Отговори: 6
    Последно: 24-02-16, 01:55
  2. Full HD телевизор с качествена картина.
    От biroman във форум Телевизори
    Отговори: 7
    Последно: 12-12-15, 17:42
  3. Отговори: 6
    Последно: 15-09-14, 11:06
  4. Отговори: 2
    Последно: 04-09-13, 01:10
  5. BIOS - що е то как да го настроим...
    От Garu във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 10
    Последно: 17-05-06, 11:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе