Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 55
Like Tree2Одобрявам

Каква топлоизолация да сложа?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    9
    #1

    Каква топлоизолация да сложа?

    Здравейте, тук сум намирал много интересни сувети, сега отново сум на кръстопът:
    Искам да си поставя външна топлоизолация на тухлената къща, но ми се объркаха представите: Доскоро смятах, че от XPS (тип Fibran) по добро няма т.к. има затворена структура и в него не може да прониква влага, която е много добър топлопроводник, да аме не EPS или Стереопор,било не само два пъти по-евтино, но и по добро, защото пропускало водните пари и нямало да се получава конденз. Хубаво ама ако се наруши някуде замазката или не е добре направена, тогава какво става.
    Друго според BASF техният продукт "NEOPOR" бил по добър и от XPS и EPS заради графита, но иначе си е стереопор,но цената му е най голяма.
    За да се объркам окончателно са и каменните минералните вати на Rockool например.
    Ако се реши този въпрос, автоматически следва втория, как да бъде завършено (замазано)
    Структурна мазилка
    Полимерна мазилка
    Силикатна мазилка
    Силиконова мазилка
    Може да има и други, тук как стоят нещата с предилмставата и недостатъците им.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #2

    Re: топлоизолация

    Това което пиша са си мои собствени убеждения.

    Най-добре е XPS - тип fibran. Няма нищо фатално, ако на места изолацията е нарушена при външни изработки. Ако обаче правиш вътрешна изолация и пропуснеш съвсем малък участък, то това вече е фатално, в смисъл, че там винаги ще имаш мухъл. Някъде четох преди време за точка на замръзване. Ако изолацията е вътрешна, то точката на замръзване е точно на външния край на изолацията, защото стената не се отоплява. Ако изолацията е външна, то точката на замръзване е някъде във външния край на стената, а даже и извън нея. Затова казвам, че няма да е фатално ако някъде има малки пропуски при външни изолации. Считам, че трябва да се обръща по сериозно внимание на укрепването и качествената изработка. Това което виждам по София (как набързо се прави) хич не ми харесва. Очаквам до две-три години (когато започне да влиза влага между стената и изолацията) да станем свидетели на падащи изолации по улиците.

  4. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #3

    Re: топлоизолация

    Топлоизолацията (XPS, EPS, Каменна вата, стъклена вата и др.) и хидроизолацията са 2 съвсем отделни неща. В случая не говоря за онази хидроизолация, която слагат по покривите или по основите на къщите. Става въпрос за паронепропускливи мембрани, които предпазват навлизане на влага в изолационния материал. Лощото е, че в 99% от случаите не се слагат. Друг вариант е запечатка от самата мазилка.

    А дали да се сложи екструдиран пенополистирол (стиропор) или експандиран пенополиуретан ( с търговска марка Fibran напр.) или различните му там вати, според мен зависи от съотношението коефицент на топлопроводимост / цена, вкл. със запечатката.

    А по въпроса каква да бъде мазилката - това е същото като да питаш какъв цвят да е - на кой каквото му харесва и каквото му е според джоба.

  5. Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    421
    #4

    Re: топлоизолация

    Цитат Първоначално публикувано от TazmaniaK

    А дали да се сложи екструдиран пенополистирол (стиропор) или експандиран пенополиуретан ( с търговска марка Fibran напр.) или различните му там вати, според мен зависи от съотношението коефицент на топлопроводимост / цена, вкл. със запечатката.
    Eкструдирания пенополистирол (стиропор) след време се свива, за разлика от експандирания пенополиуретан ( с търговска марка Fibran напр.)


  6. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #5

    Re: топлоизолация

    след колко време? В смисъл, дали е след 3-4 години или 15-20 години?

  7. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #6

    Re: топлоизолация

    Стирпопора в панелите се стопява (изпарява) след около 50 години - не съм виждал, така са ми казвали...

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #7

    Re: топлоизолация

    еееех, след 50 години и аз ще съм се стопил.....

  10. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    215
    #8

    Re: топлоизолация

    Според мен отговора на въпроса ти е прост.Първо трябва да се обедиш , че от някъде ня ти влиза вода (казвам вода а не влага), защо?
    Защото ако имаш влага , причините могат да са много.
    Няма да влизам в подробности за (теория на топлинния мост), материала е сложен а и малко изследван.
    Така , че каквато и изолация да сложиш ще ти свърши работа, при условие че гореспоменатите фактори ги няма.
    Успех!

    emos, е прав донякъде:-), само че никой не го е доказал че е вярно,При разрушаване на стари панели , наистина стиропора го няма.Но навремето не се и слагаше.Човека говори за тухлена зидария , не за панели все пак:-)

  11. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #9

    Re: топлоизолация

    Доколкото ми е известно, върху тухли се слага екструдиран пенополистирол (стиропор) - за да може да "диша", върху бетон - експандиран пенополиуретан XPS. След поставянето изолацията се шпаклова с материал който е за тази цел (шпакловане на топлоизолационни плоскости) - той има съставки които са хидроизолиращи и предпазват плоскостите от атмосферните влияния. И XPS-a и EPS-a се топят ако са подложени на пряка слънчева светлина. Върху шпакловката е силно препоръчително да се постави някаква външна мазилка или фасадна боя (фасаген). По този начин се предпазва шпакловката.

  12. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    215
    #10

    Re: топлоизолация

    Да това е технологията , спор няма.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #11

    Re: топлоизолация

    Цитат Първоначално публикувано от Pat
    Доколкото ми е известно, върху тухли се слага екструдиран пенополистирол (стиропор) - за да може да "диша", върху бетон - експандиран пенополиуретан XPS. След поставянето изолацията се шпаклова с материал който е за тази цел (шпакловане на топлоизолационни плоскости) - той има съставки които са хидроизолиращи и предпазват плоскостите от атмосферните влияния. И XPS-a и EPS-a се топят ако са подложени на пряка слънчева светлина. Върху шпакловката е силно препоръчително да се постави някаква външна мазилка или фасадна боя (фасаген). По този начин се предпазва шпакловката.
    Има фасадна боя със силикон предназначена за външни мазилки.В "Бестимекс" има такава на баки по 25 кг. Цената и беше много добра. По спомени 5 л - 20 лв не помня точно.
    А за топлоизоцалия съм твърдо за "Rockwool" .Свързващото влакната вещество издържа 250 градуса.Самите влакна издържат на повече от 1000 градуса.Минералната вата издържа на резки температурни промени.Не поема влага.
    За външни стени е подходяща Fasade Slab - 25,50,80, 100 и 125 ммдебелина /плочи 1000х 600мм/.
    Двуслойният строеж на тези плочи осигурява стабилна основа за полагане на минерални мазилки.
    Има много видове за вътрешни преградни стени, бетонни плочи и т.н.
    Само не знам дали ще са по джоба ти.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    9
    #12

    Re: топлоизолация

    Само да вмъкна някои уточнения поради омешването на понятията:
    1. Пенополиуретана няма нищо общо нито с Фибрана, нита с Стиропора, а е монтажната пяна /тази на флаконите/.
    2. И Фибрана и Стиропора са от полистирен /полистирол значи същото/.
    3. XPS - екструдиран полистирен - Фибрана е такъв, не Стиропора.
    4. EPS - експандиран полистирен - Стиропора е такъв, не Фибрана.
    5. Както виждате и двете са на основата на една и съща суровина, разликата е в технологията на производството. От тук следват и разликите в качествата и цената.

    XPS е по-нов, по- качествен и по-скъп материал от EPS.

    6. Ватата е нещо съвсем различно. Някой изказа мнението, че не поемала влага. Това е така по отношение на нишките от които е направени, затова пък като цяло между същите тези нишки влагата си влиза и се задържа много добре, даже бих казал виждали ли сте накисната гъба за миене.




  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #13

    Re: топлоизолация

    Цитат Първоначално публикувано от kapcho
    Само да вмъкна някои уточнения поради омешването на понятията:


    6. Ватата е нещо съвсем различно. Някой изказа мнението, че не поемала влага. Това е така по отношение на нишките от които е направени, затова пък като цяло между същите тези нишки влагата си влиза и се задържа много добре, даже бих казал виждали ли сте накисната гъба за миене.
    Ами пробвал съм на мин.вата Рокул .Не поема .А и продавам такава.Като доставим вагон на ТЕЦа някой път стои с месеци навъмн на двора им .

  17. Novice
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    9
    #14

    Re: топлоизолация

    Този модел който описваш не го познавам - но пишеш, че е с двуслоен строеж.

    Аз говорех по принцип -* лично съм присъствал при демонтажа на неправилно монтирана хидроизолация /на един месец/ и отдолу ватата 2х7 см /даже беше Роклул от бая твърдата/ беше станала на парцали та се наложи да я сменяме с нова.

    И наче ако питате мен, аз ако имах пари /ама трябват доста/ бих избрал варианта отвън на вътре:

    Фасадни тухлички/декоративни/+вата/просто се губи смисъла от твърда изолация/+тухлена стена,

    А иначе:

    Мазилка+Фибран мин 4-5 см /или подобно XPS/+стена.

    Стиропор бих намятал само върху хидроизолацията на сутерена /и то това само за да не се скъса хидроизолацията при засипването /


    Като шега @kris11 : Ама ти пробвай да я извадиш от наелоновия пакет първо.


    Едит: Е сега я погледнах тази Facade Slab - 2 см 180кг/м3 вата, останалото 94кг/м3. Това значи, че 5 см плоча ще е 128,4 кг/м3 срещу 30 кг/м3 спрямо Фибрана. Извинявай ама предимствата на ватата са:
    1. Пожарозащита
    2. По-ниска цена спрямо Фибрана - затова и се ползва в преградни стени, о(т)качени тавани вентилируеми фасади и т.н.
    При тази плътност на ватата цената и фърка до небето и смисъла е нулев освен ако не гониш пожарозащита, но след като е отвън на фасадата хич не ми се връзва и пожарозащитата.



  18. Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    421
    #15

    Re: топлоизолация

    Цитат Първоначално публикувано от kapcho
    Само да вмъкна някои уточнения поради омешването на понятията:
    1. Пенополиуретана няма нищо общо нито с Фибрана, нита с Стиропора, а е монтажната пяна /тази на флаконите/.
    2. И Фибрана и Стиропора са от полистирен /полистирол значи същото/.
    3. XPS - екструдиран полистирен - Фибрана е такъв, не Стиропора.
    4. EPS - експандиран полистирен - Стиропора е такъв, не Фибрана.
    5. Както виждате и двете са на основата на една и съща суровина, разликата е в технологията на производството. От тук следват и разликите в качествата и цената.
    1 2 3 абсолютно просто ползвах Copy Paste...
    5 Тая именно разлика в технологията води и до тва 4е Стиропора "изчезва"


    @TAZ ми абсолютно видимо след 3-4г стиропора почва да се вижда как "изчезва" а не след 50г - всъщност той просто се свива и направо се смарангясва
    и говоря за "ново строителство" тухла.
    между другото външна изолация 2-3cm е пълна глупост - никва работа
    не че не не се усеща разлика ама...





Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Вътрешна топлоизолация- има ли смисъл и ка
    От zhelko във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 280
    Последно: 31-08-17, 12:58
  2. CPU поддържа памет до 1866. каква памет да сложа.
    От divxxx във форум Общ - хардуер
    Отговори: 11
    Последно: 27-06-13, 15:11
  3. Топлоизолация на климатик
    От vyrhara във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 6
    Последно: 18-12-11, 23:34
  4. Топлоизолация на къща - въпрос ???
    От d_imige във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 2
    Последно: 04-11-11, 17:48
  5. Каква топлоизолация да избера?
    От Bobsun5 във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 10
    Последно: 14-03-05, 16:08

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе