Страница 1 от 19 12311 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 281

Вътрешна топлоизолация- има ли смисъл и ка

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на zhelko
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    300
    #1

    Вътрешна топлоизолация- има ли смисъл и ка

    Предстои ми ремонт и след тази студена зима се замислих дали няма да е по-добре да сложа и топлоизолация. Няма начин да се сложи външна изолация, затова въпроса ми е за вътрешна.

    Стара тухлена сграда, стените са около 35 см- 2 реда тухли единички с мазилка между тях, първи етаж, височина на стаите 3 м, Димитровград. Дограмата е сменена- PVC + K-стъкло, за отопление смятам да използвам климатик.

    Дали ще спечеля нещо ако сложа вътрешна изолация (освен мухъл ) ? Какви са възможностите, моя майстор ми каза, че най-евтино и удачно ще е със стиропор (само на външните стени).


  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re:Вътрешна топлоизолация- има ли смисъл и ка

    Определено ще спечелиш! Но системата трябва да е стиропор (фибран) + гипсокартон. Едновременно гипса поема влагата и няма мухъл и няма опасност от вдлъбнатини по стената от всяко докосване, което се получава при мека топлоизолация и тънка замазка.

  4. rkk
    rkk е офлайн
    Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    905
    #3

    Re:Вътрешна топлоизолация- има ли смисъл и ка

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Определено ще спечелиш! Но системата трябва да е стиропор (фибран) + гипсокартон. Едновременно гипса поема влагата и няма мухъл и няма опасност от вдлъбнатини по стената от всяко докосване, което се получава при мека топлоизолация и тънка замазка.
    Определено има смисъл вътрешната топлоизолация ...разликата е огромна .НО - гипскартон задължително с минерална вата под него,не слагай под гипскартона нито стиропор ,нито фибран - само вата е истината и така ще диша стената и няма да има мухъл.
    Естественно ако не готвите без абсорбатор и не сушите дрехите вътре без да се проветрява периодично.
    Пробвал съм различни варианти и това е най доброто решение за мен.

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #4

    Re:Вътрешна топлоизолация- има ли смисъл и ка

    Като нямя възможност за външна слагаш вътрепна. Аз си сложих външна и вътрешна. Сложи поне 7 см изолация. По-добре е стиропор и гипсокартон, но без въздушна междина. По евтино е гипсокарто и вата, но тогава има опасност от мухлясване на стената под ватата. Аз там личо сложих 10см вътрешна изолация там където няма външна. Сега апартамента е изключително топъл.

  6. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #5

    Re:Вътрешна топлоизолация- има ли смисъл и ка

    Че ти много си си стеснил стаите Та кое е по-правилно: rkk пише гипсокартон и мин.вата, "само там е истината" , Julian - гипсокартон и стиропор ...? Склонен съм да мисля, че последния е прав, тук се коментира: http://forum.setcom.bg/index.php/topic,41733.0.html ? Или има и други фактори, при които едното решение е по-добро, или обратното...

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #6

    Re:Вътрешна топлоизолация- има ли смисъл и ка

    Идеята е да няма свободна повърхност, на която да се образува мухъл. Затова стените е добре да са напълно запечатани. От друга страна незнам майсторите как ще сложат стеропора под гипсокартона, така че да стане херметично, така че може да се налижи да сложиш вата.

  8.  
     
  9. Member Аватара на zhelko
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    300
    #7

    Re:Вътрешна топлоизолация- има ли смисъл и ка

    Явно вариантите са няколко и няма еднозначно решение, което ще е най-добро. Няма ли на пазара комбиниран материал (гипсокартон с изолация в едно), или има, но цената е отказваща?
    Как стои въпроса с вътрешните стени, по принцип смятам да не им слагам изолация.
    Относно влагата- когато не се проветрява и без изолация се появява мини езерце зад спалнята (добре си беше старата дограма, постоянно се проветряваше)

  10. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #8

    Re:Вътрешна топлоизолация- има ли смисъл и ка

    Да си кажа моите наблюдения:
    преди две години направих вътрешна топлоизолация с екпандиран стиропор 25 мм.
    Смених дограмата миналата година с PVC VEKA с Ка и сложих още 12,5 мм. гипсокартон върху стиропора. Така равносметката е: най-голяма сметка за предния отоплителен сезон (2008/2009) беше 220 лв. а за този 158 лв.

  11. Member Аватара на zhelko
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    300
    #9

    Re:Вътрешна топлоизолация- има ли смисъл и ка

    Цитат Първоначално публикувано от eng.Neychev
    Така равносметката е: най-голяма сметка за предния отоплителен сезон (2008/2009) беше 220 лв. а за този 158 лв.
    Разликата в сметките си заслужава изолацията, освен това тази зима беше мнооооого студена, а и не знам ел.енергията да е поевтиняла от 2008 насам.



    Говорихме вчера с приятел, който е работил по строителни ремонти във Франция. Казва, че там масово се работи с гипсокартон с вградена изолация в него (разбира се и по-дебел от стандартния). Някой не е ли виждал нещо такова в БГ? Би трябвало разходите за труд и материали за полагането на такъв материал да са доста по-малки.

    Или да почакам още малко- четох днес за новите блокчета на Итонг с топлоизолация, скоро изглежда ще пуснат и гипсокартон с топлоизолация.

  12. Banned
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    872
    #10

    Re:Вътрешна топлоизолация- има ли смисъл и ка

    Това е много интересна и постоянно актуална тема,касаеща много хора!Ние сме си панелна държавица,в която обаче,на държавата хич не и пука за това как се живее в соц.панел!! И аз направих ваншна изолация с Неопор,а искам да сложа и нещо от вътре! Не търся евтиното,а най доброто!!Спрял съм се на вариант,мет.конструкция за гипс картон с дебелина 3,5см,на стените налепен фибран с дебелина 2,5см и накрая гипс картона.Т.е. ще има една въздушна вазглавница от 1 см.И тука ми иде голямата питанка,какво ще се случи в този 1 см!?......Там ще пусна окабеляването,ОК....А ваздуха,плюс или минус ще е!?....Или с други думи,"въздушната възглавница" ще помага ли или ще пречи!?......

  13. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #11

    Re:Вътрешна топлоизолация- има ли смисъл и ка

    Вътрешна се прави с вата, каширна с алуминиево фолио.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #12

    Re:Вътрешна топлоизолация- има ли смисъл и ка

    Цитат Първоначално публикувано от slovaka
    А ваздуха,плюс или минус ще е!?....Или с други думи,"въздушната възглавница" ще помага ли или ще пречи!?......
    Въздухът е много добър изолатор. Ако се замислиш, в структурата на повечето изолационни материали има въздушни депа. Не мисля,че въздушната междина, която ще ти остане ще е в минус. Въпросът е да успеешда капсулираш този слой въздух.

  16. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    801
    #13

    Re:Вътрешна топлоизолация- има ли смисъл и ка

    Само да вметна че мухъла се образува по следният начин, влагата отделена при дишането търси най студеното място в стаята и се отлага във вид на конденз, след което ако това място е зад мебел и няма приток на топлина и въдушно течение за да я изсушава мухълът е налице.Вкъщи аз лично правих вътрешна изолация със стиропор 3 см на въшните стени и отгоре със шпакловка с мрежичка, ако не се ритне с кубинка не се пробива,смисъл от вътрешна изолация с по дебел стиропор няма тъй като целта на вътрешната изолация е вече затопленият въздух да не се охлажда от стените и тука нямаме акумулиране на топлина тъй като самата изолация не задържа топлина, докато при външната изолация - колкото по дебела толкова по добре и там имаме акумулиране на топлина в стените.Въздухът е плюс да го има.

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #14

    Re:Вътрешна топлоизолация- има ли смисъл и ка

    В голяма грешка си. При вътрешната изолация пак колкото е по-дебела е по добре. 3см са изключително тънка изолация. Ако ставаше номера с някакви си 3см, нямаше да се харчат пари за 7-10см външна изолация.

  18. AIV
    AIV е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    23
    #15

    Re:Вътрешна топлоизолация- има ли смисъл и ка

    Здравейте, от 5-6 години работя в сферата на фасадното проектиране предимно в западна Европа. Това което съм видял досега като главно условие при полагането на вътрешна изолация е следното: На вътрешното лице на стената се полага минерална вата като после върху нея задължително се облепва добре с така наречената пароизолация(която може да е и обикновен найлон, стига да е добре залепен отвсякъде). Нуждата от тази пароизолация е да предотврати контакта на топлия въздух от помещението със студените повърхности на външните стени и по този начин да се предотврати получаването на конденз и евентуално мухъл в последствие. Вече след като са положени гореспоменатите се слага гипскартон или каквото и да е, за да се получи вътрешния облик на стените на помещението. Важно условие е пароизолацията да е залепена добре от всички страни. Може би малко повишава цената на изолирането като цяло, но пък отпада опасността от конденз и мухъл. При съвременните дограми липсва каквато и да е вентилация през тях и затова трябва редовно да се проветрява помещението. В белите страни задължително се прави изкуствена вентилация на помещенията, докато в БГ това условие не мисля, че се спазва особено. Но може и да греша-нямам опит с проектиране в България тип ново строителство. Поздрави.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 19 12311 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Топлоизолация на климатик
    От vyrhara във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 6
    Последно: 19-12-11, 00:34
  2. Топлоизолация на къща - въпрос ???
    От d_imige във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 2
    Последно: 04-11-11, 18:48
  3. Вътрешна + външна изолация - Има ли смисъл?!
    От Николай Г. във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 2
    Последно: 25-09-11, 21:46
  4. Каква топлоизолация да сложа?
    От Bobsun5 във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 54
    Последно: 27-12-05, 22:23
  5. Каква топлоизолация да избера?
    От Bobsun5 във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 10
    Последно: 14-03-05, 17:08

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе