да ти пѝкам на здравната система, ако 33 човека ще я преобръщат
(33, защото може да има 600+ в болниците, но вчера тежките случаи бяха 33)
Мангъра е ангажиран да осмисля резултатите от Ю.Кореа и Германия, които показват, че стабилен стаден имунитет ще се получи на върба в сряда....остава ни да чакаме ваксина, за която все повече се говори, че ще е във втората седмица на кукувото лято...затова, както и да го разбирате....пазете здравната система, само тя ни остана....
Аз това се замислям: какъв е шанса точно на мен или някой от семейството да се зарази, да има усложнения и да сме в интензивно борейки се за живота си. Ами 50 на 50 е на първо четене.
33 са хората в критично състояние в реанимация. В болница са грубо 600 човека. От тях 300 са реално средно и тежко болните. Другите ги държат по социални причини.
Бройката изобщо не е страшна. Поне докато не станат 3-4 пъти повече. Нещо напълно постижимо като застудее, като тръгнат хиляди ученици и деца на училище.
Ако няма някаква промяна в самия вирус към по-благопритно отношение е много вероятно да се получи сериозно натоварване.
Не говоря за апокалипсис, а за проблем във здравеопазването, както с тази болест, така и с много други.
Май и теорията за "овчия имунитет" отива у киреча:
Южна Корея: Не може да се изгради стаден имунитет срещу коронавирус
Прочети още на: https://www.dnes.bg/index/2020/07/19...navirus.457132
Проблемът не е в тези 33, а в броя новозаразени. За съжаление ефекта идва след 4 седмици-на някои им става по-лошо и стигат до интензивно.
Надявам се да не стане, както тук 1400 в един момент и за тези, които получат инфаркт, инсулт, катастрофа, планова операция да няма свободни легла и лекари.
Защото при интензивно лечение за един пациент отговарят около 10 души, които са специализирали в това. Поне тук така го обясняваха. И дори да се купят 1000 легла и респиратора-няма кой да ги обслужва.
Тук също се покачват дневните бройки, но се оказва, че през уикенда има 60% повече заявки за тестове. Хората се научават, че дори и при леки симптоми е добре да се тестват, за да знаят в понеделник дали да ходят на работа или да останат у дома.
https://nltimes.nl/2020/07/19/dutch-...t-total-stable
В интерес на истината Мангъров винаги е призовавал за по-интелигентен подход, а не да се затварят здрави хора. Надали има идеално решение, но винаги може да се мисли за някаква система за наблюдение, анализ и реакция и да се обясни и приложи. Все пак живота си продължава, лято е
не съм медик, нито имам някакви компетенции в тази сфера, но просто мисля и сметката не излиза, защото:
1. "броят новозаразени" е като да кажеш "хора с проблеми с бъбреците". едно да си имаш бъбречна криза, при която да си стоиш вкъщи и кротко да виеш като агонизиращо животно (и да не натоварваш системата, а след няколко аулина да ти мине), съвсем друго е да си на диализа. това е разликата между 600 и 33
2. "10 мед. лица отговарят за 1 тежко болен" също не ми се връзва. 10 човека са 3 смени по трима САМО за един лежащ ли? при 10 лежащи отделението от 100 човека специализиран персонал ли се нуждае? по медиите все го изкарват все едно Хаджи Димитър*...
* Една му с билки раната върже,
друга го пръсне с вода студена,
третя го в уста целуне бърже, –
и той я гледа, – мила, зесмена!
Би ли обяснил последното ?
Проблемите са в липсата на планиране от страна на здравното министерство. Там няма експерти или никой не ги слуша.
Недостига на персонал се оправя чрез студенти по държавна поръчка в медицинските университети.
Защо нямаме напълно оборудвани 2-3 инфекциозни болници ? а вместо това, отвяраме отделения в общински болници, които не са предназначени за такива случаи.
Там, същите тези заразно болни, ги влачат по етажите до споделени с други отделения скенери, рентгени...от там стартират и вътрешноболничните зарази.
Като правиш такова отделение, трябва да прекъснеш всички възможни връзки с останалите части от болницата - тоест то трябва да има собствен вход и изход, да е напълно оборудвано с техника и персонал.
Този пост е редактиран от hristoslav2; 20-07-20 в 14:19.
,Недостига на персонал се оправя чрез студенти по държавна поръчка в медицинските университети.
които към 4ти курс се ориентират какъв чужд език да изучават интензивно, според държавата в която са избрали да заминат.В 5-6ти вече имат интервюта с чужди работодатели, които идват тук да си търсят кадри.Тук остават “сина/дъщерята на...”, които имат уредено хубаво място + кариерно развитие(разбирай титла) и тези, които за нищо не стават .Е, има и изключения, но са мноооого малко.
п.с. нашия рентген се изнесе частично - т.е. оборудвахме отделен в инфекциозното, и не ги “влачим” насам-натам.Само персонала ходи там да графира.
Тази специалност не е атрактивна за младите лекари. Основно се занимаваш с посрани цигани и пияници. Пари от страничен доход няма.
Баща ми 45 години е инфекционист. Работи вече близо 10 години като пенсионер. Една от причините да стои е защото не могат да намерят лекари.
Сега покрай епидемията, от 4-ма лекаря реално остана 1. Той се зарази и най-сетне реши да спре да ходи, колежката му почина от вируса, мъжа ѝ също го изкара и не се очертава да се върне.
Това е инфекциозно отделение, обслужващо над 150 хиляди души.
Една от важните цели, заради които се наложиха мерки март месец беше да се реорганизира здравната система да работи в условия на вирусна епидемия.
Самите инфекциозни отделения са си подготвени в някаква степен, но всички останали не взеха почти никакви мерки освен да мият леличките по-често пода и вратите.
Ако наистина скочи драстично броя заболели ще е почти невъзможно да потърсиш лекарска помощ без сериозен риск от заразяване.