Сключени са споразумения относно отговорността на фармацевтичните компании след всякакви странични ефекти от ваксината COVID-19.
Неочакваните странични ефекти са редки, но скоростта, с която се произвеждат коронавирусните ваксини, увеличава рисковете.
Правителствата въвеждат освобождаване от отговорност, за да подкрепят кандидатите за ваксини, които са фокусирани върху справедливото разпределение, вместо да реализират печалба.
Европейските правителства ще плащат искове над договорения лимит срещу AstraZeneca за странични ефекти от потенциалната ваксина срещу COVID-19, при различни условия на сделката, сключена със Санофи, заяви представител на ЕС пред Ройтерс.
Сделките отразяват различни стратегии на двама от най-добрите производители на лекарства в света, за да се защитят, тъй като дискусията бушува относно отговорностите за ваксините, насочени към прекратяване на пандемията.
AstraZeneca е осигурила подкрепата на Европейския съюз в поверително споразумение, което отразява по-ниската цена, търсена от британския производител на лекарства, каза служителят.
„Ако дадена компания поиска по-висока цена, ние не даваме същите условия“, каза служителят, който участва в преговорите, но отказа да бъде идентифициран, тъй като договорите са поверителни.
Неочакваните странични ефекти след разрешаване на ваксината от регулаторните органи са редки, но скоростта, с която се преследва ваксинирането срещу COVID-19, увеличава риска от непредвидени състояния.
Сделката с AstraZeneca, която прехвърля някои от рисковете, свързани с въвеждането на ваксина към данъкоплатците, беше сключена през август и клаузите за нейната отговорност не са докладвани преди това.
Съгласно сделката AstraZeneca ще плати само съдебни разноски до определен праг, каза служителят, отказвайки да уточни как ще бъдат разпределени разходите с отделните европейски правителства или EC.
Финансовият щит би покрил както съдебни разходи, така и потенциална компенсация, което е по-рядко, но потенциално много по-големи разходи, в случай че нещо се обърка.
В замяна на по-високата цена, платена за ваксината си, френският производител на лекарства Sanofi, който работи с GlaxoSmithKline като партньор, не получи отказ от отговорност.
Говорителите на AstraZeneca, Sanofi и Европейската комисия отказаха да коментират спецификата на сделките.
На въпрос за относително ниската цена на AstraZeneca, говорител потвърди обещанието на компанията да споделя широко ваксината и да не печели от нея по време на пандемията.
Съгласно сделката за AstraZeneca страните от ЕС се договориха да платят 2,5 евро (2,92 долара) за доза, докато Санофи договори цена около 10 евро, каза служителят.
Странични ефекти
Като част от сделките за доставка, единствените две, подпечатани досега от Брюксел, ЕС също така е направил невъзстановимо първоначално плащане от 336 милиона евро на AstraZeneca, за да осигури 400 милиона дози, пропорционално по-малко от 324 милиона евро, които е платил на Санофи за осигуряване на 300 милиона дози.
Представителят на ЕС каза пред Ройтерс, че договорът с AstraZeneca включва тясна дефиниция на странични ефекти, която може да ограничи възможността за искане на обезщетение, въпреки че компанията остава отговорна за своята ваксина.
Сделката с AstraZeneca беше договорена, преди да направи пауза на късните етапи на своя кандидат за ваксина този месец, след като британски доброволец разви неврологични симптоми. Възобновиха се изпитанията във Великобритания, но не и в САЩ.
Правителствата на ЕС ще споделят разходите за компенсация само ако се появят неочаквани странични ефекти след одобрението на ваксината AstraZeneca.
Отговорността е основният препъни камък в преговорите с други производители на ваксини срещу COVID-19, заявиха представители на ЕС, тъй като компаниите се опасяват, че рискуват по-големи съдебни разходи, отколкото обикновено са изправени, когато ваксините се разработват в много по-дълги клинични изследвания.
Говорител на Европейската комисия заяви, че предварителните сделки за покупка „предвиждат държавите-членки да обезщетят производителя за определени отговорности, поети при специфични и строги условия“, но „отговорността все още остава за компаниите“.
Това означава, че би било отговорност на фирмата да защитава ваксината си в съдилищата.
Производителите на лекарства призовават регулаторните органи на ЕС да създадат общоевропейска схема за компенсации, докато организациите на пациентите призовават за общоевропейски фонд, финансиран от фармацевтични фирми, който да компенсира неочаквани странични ефекти.
Правният режим на ЕС е сред най-неблагоприятните за производителите на лекарства по искове за обезщетение,
въпреки че ищците рядко успяват да спечелят, тъй като законът изисква от тях да докажат връзката между заболяване и ваксина, която може да го е причинила.
Съединените щати предоставиха имунитет срещу отговорност за ваксините срещу COVID-19, които получават одобрение от регулаторите.
Междувременно, ***** заяви, че ще поеме част от правната отговорност, ако нещо се обърка с ваксината, разработена от московския институт "Гамалея".