50-те мутации на новия вариант B.1.1.529, наречен Omicron от Световната здравна организация, включват повече от 30 на шиповия протеин, откритата част на вируса, която се свързва с човешките клетки.
Тези промени биха могли да го направят по-преносим от доминиращия вариант на Delta и е по-вероятно да избегне имунната защита, предоставена от ваксини или предишна инфекция.
Защо Omicron предизвиква такава аларма?
Учените са обезпокоени по две основни причини. Единият е епидемиологичен и се отнася до скоростта, с която вариантът, който се появи този месец, се разпространява в Южна Африка, особено в провинция Гаутенг, която включва градовете Йоханесбург и Претория.
Ежедневните случаи са се увеличили повече от три пъти в Южна Африка от вторник, като в петък са регистрирани 2828 случая. Ранните резултати от тестване показаха, че 90% от новите случаи в сряда в Гаутенг са причинени от новия вариант.
Необичайно е, че неговият мутационен модел означава, че може да бъде разграничен от Delta и други варианти с конвенционални PCR тестове, без да е необходимо пълно секвениране на генома.
Шарън Пийкок, професор по обществено здраве и микробиология в Кеймбриджския университет, каза, че стойността на R, която измерва темпа на растеж на епидемията, е оценена на 1,93 за Гаутенг, където е концентриран Omicron. Това в сравнение с 1,47 за Южна Африка като цяло.
Другата причина за безпокойство е неговият изключително необичаен генетичен профил. Джефри Барет, директор на Covid-19 Genomics Initiative в Wellcome Sanger Institute, описа Omicron като „безпрецедентна извадка“ от мутации от четири по-ранни варианта на безпокойство: Алфа, Бета, Гама и Делта. Има и други генетични промени, които не са били наблюдавани досега, чието значение все още не е известно, добави той.
Тревожно, каза Джейкъб Гланвил, компютърен имунолог и основател на калифорнийската терапевтична компания Centivax, 15 от мутациите са в „свързващия рецептор домен“ – който действа като „кука за захващане“ за вируса Sars-Cov-2 да навлезе в човешките клетки. .
Тези мутации помагат на вируса да заобиколи имунната защита на организма, защото е обучен от ваксини или предишна инфекция да разпознава и да се бори с оригиналния щам Ухан. За сравнение, вариантът Delta, който представлява почти всички секвенирани случаи по света, накърни ефективността на ваксините само с три мутации в този регион.
Как получи толкова много мутации и по-опасно ли е?
Тъй като Sars-Cov-2 се възпроизвежда, грешките в процеса на копиране понякога променят някои от 30 000 биохимични букви в генетичния му код - обикновено със скорост от две мутации на месец.
Учените смятат, че обширните промени в Omicron и във варианта Alpha, възникнали миналата есен в Англия, са резултат от дългосрочна инфекция на неидентифициран индивид, чиято имунна система е компрометирана чрез заболяване или медицинско лечение - "еволюционна фитнес зала", както каза Peacock то.
Славомир Кубик, експерт по геномични изследвания в базираната в Женева биотехнологична Sophia Genetics, каза, че много от мутациите на Omicron са дошли „напълно изневиделица“ и не са били наблюдавани преди в други щамове.
Ето защо учените „имат много малко видимост за това какво правят тези нови мутации за това как работи вирусът“, обясни той, добавяйки, че след като започне да се разпространява по-широко, „истинската му годност“ ще стане ясна.
Някои от мутациите показват повишена трансмисивност, докато промените в генетичния код затрудняват имунната система, обучена от съществуващи ваксинации или предишна инфекция с друг вариант, да се справи с нов щам. Но на изследователите ще са необходими няколко седмици или месеци, за да изработят взаимодействията между тях и тяхното кумулативно въздействие.
Дори ако Omicron се окаже най-инфекциозният вариант на Sars-Cov-2 досега, все още няма доказателства от Южна Африка или някъде другаде за това дали ще се окаже, че ще причини по-лоши симптоми. „Може да стане и в двете посоки“, каза Гланвил. "Мутациите могат да го влошат или мутациите да го направят по-доброкачествено."
Какви мерки могат да му противодействат и колко добре е поставен светът да се изправи срещу заплахата?
Много учени подкрепиха незабавния отговор за забрана на пътуване от страни, където Omicron се разпространява бързо. „Целта на затварянето на границите и ограниченията за пътуване, които бяха обявени, е да се ограничи глобалното разпространение на варианта“, каза Франсоа Балу, директор на UCL Genetics Institute в Лондон.
Той продължи: „Ако B.1.1.529 беше по-преносим от Delta, тази стратегия е малко вероятно да успее в дългосрочен план, но може да позволи да се спечели известно време за допълнително увеличаване на процента на ваксинация, включително трети дози, и внедряване на обещаващи лекарства, които в момента са в тръбопровод."
Ако Omicron се разпространи по света и доведе до значително увеличение на хоспитализациите и смъртните случаи, тогава правителствата може да се наложи да наложат отново мерки за социално дистанциране или да засилят съществуващите ограничения - което в най-лошия случай може да означава връщане към блокирането.
Въпреки това, учените подчертават многото несигурност около Omicron и повечето са по-уверени, отколкото са били, когато пристигнаха по-ранните вълни Alpha и Delta.
Новият вариант е „най-малко вероятно да избегне напълно имунизацията, осигурена от ваксинация и предишна инфекция“, каза Балу. „С високите нива на ваксинация и обещаващите лекарства на хоризонта, възможна вълна B.1.1.529 би трябвало да бъде далеч по-малко болезнена за времето от тези Алфа и Делта.“
Друго положително е, че благодарение на усилията на южноафрикански учени, страните са били предупредени за рисковете, породени от Omicron, много по-рано, отколкото за Delta, която вече се е разпространила широко от Индия, преди светът да бъде предупреден.