не бих казал, защото oferta.doc е нещо съвсем различно от oferta.doc.muujo и единственият начин да си прецакаш облачните версии е да да качваш архив на папката (т.е. независимо имената на файловете вътре) и да заместваш всеки стар архив с новия...
всичко останало би добавило криптираните версии към по-старите чисти версии
Да оставим този архаизъм пекане на дискове настрана. Няколко големи флашки, издърпване на подходящия инжнерен тул спрямо чипсета от usbdev.ru и вдигане на флага read only след бекъп на важни неща, а после гледаме как крипитата както и други имбецили подгъват колене.
Архаизъм или не, според мен оптичните дискове все още остават най-надеждният носител за архивиране и бекъп.
Никой не се замисля колко ненадеждна технология е хард-диска, докато не стане белята. Харда във всеки момент може да го ударят вируси, да му изгори електрониката, да му блокират главите, да се надерат плочите или да дефектира, ако просто някой случайно се спъне в кутията, или си изпусне лаптопа на земята. И всичките данни отиват на кино. Флаш паметите и те не са сигурни - ако се прецака или им изгори контролера, всички файлове също заминават на кино.
На оптичният диск нищо няма да му стане ако е случайно е изпуснат, намокрен, ударен, ритнат, намагнитен и т.н. А и не може да изгори от токов удар.
Това за което говориш става елементарно с една SD карта и USB четец. Аз използвам такива когато трябва да работя с разни рискови компютри, които са накачулени едновременно с по няколко антивирусни и същевременно гъмжат от вируси и гадинки. Убедил съм се, че антивирусните програми са просто една бутафорна защита - нищо не става от тях.
Джак, хубаво си го написал за дисковете, на теория е супер, но наскоро си проверявах архивите със снимки и установих, че още три диска са се прецакали. Всички ги държа в кутии в шкафче на бюрото и не съм ги пускал от години, но по незнайни за мен причини се излющват. Дисковете са маркови и на десет и повече години. За това прецених, че за по-сигурно трябва да ги кача и на облаци.
ако някой се надява нещата му да са вечни, има само една възможност:
Ми нищо вечно няма, оптичните дискове също имат недостатъци. Затова важните данни се архивират на няколко различни носители. Това стареене за което говериш се наблюдава предимно при ментетата и при по-евтините дискове. Аз имам записани дискове отпреди 7-8 години и все още се четат. За оптичните дискове знам, че е добре да се съхраняват на тъмно.
Крипто-вирусите могат да бъдат прецакани и по друг начин, без особени усилия. За ежедневна работа примерно може да се създаде акаунт, който има зададени само права за четене и за достъп до папките "Важни документи, пароли и снимки"
И отделно да се създаде друг акаунт с пълни права за запис и достъп до документите, който ще се използва само при нужда.
Така вирусът дори да зарази компютъра нищо не може да криптира.
И нашия офис пострада наскоро.
Вируса е влезнал от компютър в склада, на който няма нищо. Лошото е, че той има достъп по мрежата до един share на сървара, на който временно имаше около 1000 RAW снимки. Повечето бяха криптирани и преименувани на mp3.
Общо взето преглътнах хубаво, издишах няколко пъти и изтрих всичко.
Преинсталирах компютъра и прецизирах кой какво може да пипа по сървъра.
Ако е много ценна информацията може да се изчака известно време. Има няколко случая, когато за определени версии след време се появяват декриптиращи тулчета. Има и вариант с плащане разбира се. Няколко хора питаха как да си купят и пратят биткоините.
УЛОВИХ ГАДА!
в момента енкрипторът се кипри на флашката ми и чака утре да пиша на касперски
дано измъдрят декриптор, че болката на пациента в момента се измерва в няколко хиляди снимки...
Освен снимки, какви други файлове се заразяват?