Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 53
Like Tree16Одобрявам

Крипто-вируси /ransomware/

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #31

    Отговор: Крипто-вируси /ransomware/

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    УЛОВИХ ГАДА! в момента енкрипторът се кипри на флашката ми и чака утре да пиша на касперски
    дано измъдрят декриптор, че болката на пациента в момента се измерва в няколко хиляди снимки...
    Без частния ключ няма как да направят декриптор, дори след и сто години, а частния ключ е различен за всеки заразен компютър.. Тия последните криптовируси използват RSA и AES алгоритми за шифроване, които не могат да бъдат разбити.
    Твоят човек тъкмо ще се научи по трудия начин, че важни файлове не се държат на компютъра и защо трябва да се правят резервни архиви на друг носител.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #32

    Отговор: Крипто-вируси /ransomware/

    Цитат Първоначално публикувано от daley Виж публикацията
    Освен снимки, какви други файлове се заразяват?
    Всичко което вируса прецени че е ценно. Документи, снимки, бази...
    На един зъболекар беше му криприрал базата с данни на софтуера...

  4. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #33

    Отговор: Крипто-вируси /ransomware/

    Обаче до сега не съм срещал да се криптират видео файлове - предполагам понеже са по големи...

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #34

    Отговор: Крипто-вируси /ransomware/

    За няколко версии се появиха тулове, които се справят с декриптирането. Може да отнеме много време (по над 20-30часа) или да не оправи всички файлове, но има доста постове, в които засегнатите писаха, че са оправили файловете си.
    Всяка версия (те са няколко и се появяват нови) криптира файлове с такива разширения, каквито е задал автора. На 99% от масово използваните файлове ексел, уърд, текстови, музика, снимки- .xls(x) .doc(x) .txt .mp3 .jpg .gif и т.н. Вирусът нищо не преценява и не дели файловете на повече или по-малко "ценни". Просто авторът залага в кода му, кои файлови разширения да търси на всички ресурси - локални и мрежови, където потребителя има права да пише.
    Този пост е редактиран от VanDan; 22-03-16 в 08:50.
    justify одобрява това.

  6. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #35

    Отговор: Крипто-вируси /ransomware/

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    За няколко версии се появиха тулове, които се справят с декриптирането. Може да отнеме много време (по над 20-30часа) или да не оправи всички файлове, но има доста постове, в които засегнатите писаха, че са оправили файловете си.
    Доколкото знам, декриптирането с тулове беше възможно само при старите версии, които омазваха само първите няколко бита/хедъра на файловете. За новите пишe, че използват AES за шифроване, което няма как да бъде разбито и както казах, за всеки заразен компютър се генерира различен частен ключ.
    Покрай тая тема ми стана интересно и се зачетох, за колко време може да се разбие AES-256 с брут-форс.
    Излиза, че ако се включат 1 милиард видеокарти(картите се справят по-добре от процесорите) да работят паралелно в една гигантска мрежа, времето, което ще им отнеме да разбият шифъра е приблизително
    (9 на степен 50) години!

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #36

    Отговор: Крипто-вируси /ransomware/

    Не казвам, че ще има тулове за всички видове, а че е възможно да има за някои модификации. Очевидно този "бизнес", благодарение на "простота" си на действие и на сигурните за изнудвача разплащания в биткоини, върви добре и се очаква да излизат все по-нови и "добри" версии.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    85
    #37

    Отговор: Крипто-вируси /ransomware/

    Тъкмо смятах да пиша нова тема, с въпрос дали някой не е открил лек против крипто вирусите и се натъкнах на тази. Две машини изгоряха днес при мен. Не го бях срещал това чудо около четири години и днес - хоп... Едната машина е с много файлове повечето от които важни и ще направя някакви опити за възстановяване. При мен е locky. Има ли някакво тулче за него? Някой опитвал ли е възстановяване с ShadowExplorer и постигал ли е някакъв успех. Общо взето, от предишните ми опити знам че е кауза пердута, но ще направя някакви опити. Имам бекъпи на тази машина до януари месец, когато бе преместена в друга мрежа и колегите не са оправили бекъпа.

  10. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #38

    Отговор: Крипто-вируси /ransomware/

    новите версии прецакват точките на възстановяване, така че shadowexplorer е безполезен

    за locky четох нещо наскоро, но нямам спомен дали обнадеждаващо или примирително...
    VanDan одобрява това.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    85
    #39

    Отговор: Крипто-вируси /ransomware/

    Преди няколко месеца, поради някой размествания и нововъведения, много си нарушихме сигурността и очаквах да се случи точно това. Тогава поисках да направим нещо по въпрпоса с правата, но... "Бизнесът" искал така и ние не трябвало да му пречим.

  12. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #40

    Отговор: Крипто-вируси /ransomware/

    Явно още има мериджейновци дето смятат че ИТ-тата им пречат...ще се научат по трудния начин...

    И ние имахме локи-та преди месец - но жертвата не бе от особено значение и не сме търсили варианти за лекуване на файловете.

  13. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #41

    Отговор: Крипто-вируси /ransomware/

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    новите версии прецакват точките на възстановяване, така че shadowexplorer е безполезен

    за locky четох нещо наскоро, но нямам спомен дали обнадеждаващо или примирително...

    Е, и при мен беше от "новите" и прецака всички точки на възстановяване.Имах точки за възстановяване от предишна преинсталация на същия Уиндоус, ама не стана.

    Имах и дисков образ на Уиндоуса и с него "можеше да стане", ама си ползвах възможностите на самия лаптоп за преинсталция...

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #42

    Отговор: Крипто-вируси /ransomware/

    За домашните потребители с Win 8.1 и Win 10
    Control Panel /File History
    би трябвало значително да облекчи проблема (при бъдещо заразяване).
    Този пост е редактиран от MitkoS; 24-03-16 в 15:33.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #43

    Отговор: Крипто-вируси /ransomware/

    Вчера ме извика един доцент и при него беше версия (мисля, че е RSA 4096 TeslaCrypt 4.0), която не сменя разширенията, а само криптира. В "указанията" си изисква слагане на браузър Тор и през него да бъде отворена определена страница с инструкции. От файловете за изображения бе пропуснало само тези .bmp . От видео .avi бяха ударени. Главният удар за него бяха .doc .xls .pdf . Заминаха му на човека 3 дисертации (негови и на познати) и материал за още толкова - данни от проведени наблюдения и контролни изследвания за поне 20г. В началото беше уж хладнокръвен и спокоен, но полека като осъзна, че почти няма шанс да ги възстановя и настроението му рязко се промени с завършек ругатни по адрес на тези "пусти техники". За него съм сигурен, че нищо непознато не отваря и не ходи по съмнителни места. Станало е най-вероятно след като е отворил мейл от познат контакт - деловодството на МУ, в който са му пратили уърдовски документ като прикачен файл. И като поразпитахме се разбра, че преди това имало и други засегнати.
    Този пост е редактиран от VanDan; 24-03-16 в 16:02.

  17. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #44

    Отговор: Крипто-вируси /ransomware/

    Точно по рано писах как става заразата обикновено по мейла идва писъмце - може и от собствени ти адрес да е - уордовски файл с макрос обикновено зипнат. Когато стартираш и се изпълни макроса се инжектира самия вирус и се стартира. Визуално се вижда отворен празен уордски файл... Ако обаче са ти забранени макросите - не се изпълнява макроса!
    Нали това е от моя личен опит и тестче което правих по рано...Естествено може варианти много подобни да има за да пуснеш духа от бутилката...
    Самия макрос не можах да му видя кода щото е защитен с парола...

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    85
    #45

    Отговор: Крипто-вируси /ransomware/

    Нищо не успях да направя. "RSA 2048 and AES-128 ciphers", разширение Locky... Мисля че RSA 2048 bit за момента няма разбиване при каквато и да е атака и при каквито и да е условия. Единствения начин е ако са допуснали някаква груба грешка при писането на вируса, позволявайки ключа да се прихване някъде по веригата (примера с memory dump), но не го проверих.За директна атака на алгоритъма може да се забрави, без значение кой какви суперкомпютри има или ще има в близките години. Папките се виждат със старите си имена, но, всичко що е word, exel, pdf, doc, jpeg ...е с променено име 30-тина цифри и букви. Днес говорих с няколко колеги и разбрах че не е само при нас този проблем и епидемията е доста голяма. Има дори болници, чиято база данни е напълно криптирана, защото вирусът сканира локалните дискове + мапнатите устройства. Днес разкарах всичко мап-нато и оставих шорткъти. Това трябваше да стане отдавна, но... бизнесът искаше така. Можех да се помъча още малко, но мисля че ако сега успея по някакъв начин, отново няма да бъда чут и утре ще се случи същото. Според мен, заразата при нас се е разпространила от една заразена машина и останалите през Google Drive.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 62
    Последно: 15-11-20, 08:08
  2. Вируси във форума
    От justify във форум За Форума
    Отговори: 5
    Последно: 21-02-16, 02:01
  3. Вируси налазват телевизора
    От hellbg във форум Телевизори
    Отговори: 6
    Последно: 06-05-12, 16:37
  4. ВИРУСИ
    От pettiofi във форум Windows
    Отговори: 8
    Последно: 26-03-09, 12:30
  5. вируси вьв Виндоус
    От malerd във форум Windows
    Отговори: 7
    Последно: 18-05-06, 22:11

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе