Страница 1 от 16 12311 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 228
Like Tree22Одобрявам

Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #1

    Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Калибрация на телевизора - Моите наблюдения са, че почти всеки потребител ползва телевизора си с безумни настройки. На повечето сигурно не им пука, но дано съм полезен поне на тези, които имат желание за хубав образ, но нямат нужните познания или време да събират информация в интернет.
    В последно време броя на личните съобщения за това как да си настроят картината започна да се увеличава и да настига броя на тези "какъв телевизор да купя?", реших да пусна тази тема за калибрация за начинаещи.
    Ще се опитам с малко обяснения да ви помогна да извлечете максимума от вашия нов телевизор.
    Ръководството ще включва обяснения за настройка на основните опции с помоща на тестови схеми, снимки и клипове, но без да се налага наличието на допълнителна апаратура за замерване.

    Обща информация.
    Каква е целта на калибрацията изобщо? Във света има наложени стандарти, които дефинират как трябва да изглежда калибрирания екран. Много хора смятат, че това е въпрос на лични предпочитания. Това обаче е погрешно. Естествено, никой няма да дойде да ви глоби ако не спазвате тези правила и ако смятате, че имате собствено виждане за правилната картина, то тази тема не е за вас. Мърдайте плъзгачите както искате и откривайте "топлата вода" сами. Правя това уточнение защото много често след като съм загубил 1 час да настроя телевизора на някой познат той възкликва колко убита картината. Това, което ви дава калибрането е възможност да виждате образ точно така както го е планирал и заснел режисьора на филма или така както излиза сигнала от студиото. Ако се оставите да свикнете 2-3 дни с тези настройки ще може да го оцените.
    Добре е да знаете, че някои модели помнят различни настройки за всеки видео вход. Други пък помнят различни само за SD входовете /SCART, composite, component../ и за HDMI. Когато правите настройките трябва да го съобразите.

    Ето един нагледен пример от резултата след калибрация:
    Преди:


    След:


    Забележете цвета на белите петна, детайлите в тъмните сцени, цвета на кожата и тн.
    Баланс на бялото /настройка на сивата скала/
    Това е може би най-важния параметър във цветната телевизия. Почти цялата информация от кадъра се съдържа във черно-бял вариант към който в последствие се добавя цвят. Изключително важно за калибрацията на тази сива гама е да е максимално неутрална /чиста/. Общо приетия стандарт за "чисто" бяло и от там най-неутрално сива скала е D65, при който бялото е със температура 6500К.
    Ето един груб пример как би трябвало да изглежда правилно настроена сива скала:

    Производителите много често в желанието си да привличат по-лесно клиенти залагат на евтини трикове като настройват фабрично моделите си в по-студената гама, което дава фалшиво усещане за по-ярък и контрастен образ. Ето как изглежда сивата гама при тези настройки:

    Тези картинки са много условни защото щом четете тази статия най-вероятно вашия екран не е калибриран и няма да ги видите как изглеждат реално, но ще видите все пак разликата.
    За съжаление, много от съвремените модели ТВ няма опция в потребителското меню за прецизна настройка на баланса на бялото. Това, което може да направите тогава е просто да изберете режим /температура/ Warm. При всички модели, които аз съм виждал това е настройката най-близка до стандарта D65.
    Ако вашия модел има нужните настройки ще може ръчно да коригирате и най-малките отклонения. Ето как изглеждат тези опции:

    Първите три са поотделно настройване на количеството Червено/Зелено/Синьо във тъмната част на сивата скала, с втората тройка за тези във светлата част.
    Без нужния уред за измерване обаче това е доста трудна задача.
    За тест може да ползвате схемата Grey Steps от диска TestDVD1_08 - големината на теста е 161 MB!

    Яркост /Brightness/.
    Тази настройка коригира нивото на черния цвят и влияе само на тъмните тонове. Идеята е да се настрои така че да се постигне максимално ниска стойност на черното, но без да се загубят детайли в тъмните области.
    Пуснете схемата Set contrast от горния диск и мърдайте Brightness докато числото 16 се открои от 1. Разликата трябва да е минимална. Проверете дали разликите между 16 и 18/20... също са видими.

    Контраст /Contrast/.
    С тази настройка се регулира нивото на светлите тонове.
    Докато сте все още на същата схема използвайте Контраст-а да направите числото 239 да се откроява от 254 и 235.
    Можете да ползвате долния диск за да проверите какво сте направили и да нанесете корекции в Яркост и Контраст.

    HDTV Calibration Wizard DVD

    Ползвайте сцените - 3. How Black are Your Blacks? за проверка на Яркост и 4. How Bright are Your Whites? за Контраст.

    ЦВЯТ.

    За съжаление точни настройки на цветовете е трудно да се направят. Първо е необходим уред за измерване на стойностите и също така телевизора да има нужното меню за Color Management.
    Някои марки избягват да го слагат в потребителското меню и разчитат на добра настройка фабрично /като Панасоник, Филипс/. Други ги слагат почти в цялата си гама /LG/. Някои пък, като Самсунг само във високите си класове.
    Ако изпълните горните упътвания би трябвало вече да имате едно грубо калибрирана картина, достатъчна за нормална употреба. Ако държите прецизна калибрация е добре да се обърнете към специалист.
    В интернет има публикувани много готови настройки. Използването им е малко рисково. Първо не знаете дали човека, който ги е направил изобщо има идея какво е направил. Второ, от бройка до бройка винаги има отклонение. Дори няма гаранция, че вашата бройка ползва същата матрица като на този поместил настройките. И трето, самия източник на сигнал също е различен и дава отклонение. Калибрацията се прави винаги за конкретния дисплей, в съчетание със вашия източник и характеристика на помещението, в което гледате.
    ivanpz одобрява това.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    801
    #2

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Много добра тема lazarus , както винаги си много изчерпателен, но ми се струва че след калибрацията един човек от снимката се е загубил

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    239
    #3

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Много полезна тема Лазарус
    Горе долу бях в час с контраста и яркоста, но за оттенъка не знаех че топло е по-реалната настройка - аз бях на нормален и сега ми е малко криво но ще погледам пък ще видим. Една молба ако имаш време и желание, дай малко разяснения и по другите тестове на DVD то - поне поне за най-важните

  5. Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    258
    #4

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    ...хм, имам всички видове настройки, даже пробвах няколко готови рецепти като за проба без необходимата калибрираща апаратура ... и стигнах да извода, че след като съм изсипал един куп пари и не съм чак толкова загубен все пак, що трябва някой друг да ми казва каква картина да харесвам ... повтарям: това само на око, на апаратура и цветна диаграма бих се доверил нали съм инженер все пак

  6. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #5

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Като си изсипал един куп пари даваш още 200$ за уред, отваряш долното ръководство, запряташ ръкави и действаш сам.
    http://www.curtpalme.com/forum/viewtopic.php?t=10457
    Прави си и диаграми да им се радваш.

  7. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #6

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Цитат Първоначално публикувано от koleto
    Една молба ако имаш време и желание, дай малко разяснения и по другите тестове на DVD то - поне поне за най-важните
    http://merifon.altervista.org/Test_DVD_1_08_ENG.doc
    чети тука и ако не се оправиш ще помагам.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    239
    #7

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Благодаря, изясниха ми се нещата

  10. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    126
    #8

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Ето появи се интересна професия - "калибровчик"
    Имаш ли линк към някоя добра калибовка на G10 за СД сигнал

  11. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #9

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Цитат Първоначално публикувано от Georgepetrov137
    Ето появи се интересна професия - "калибровчик"
    Имаш ли линк към някоя добра калибовка на G10 за СД сигнал
    Просто даваш Фабричби настройки и след това избираш режим Cinema. Повече няма какво да направиш. Ще имаш леки отклонения в цвета, но трудно ще го забележиш, а и няма как да коригираш освен от сервизното меню.

  12. Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    258
    #10

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18
    Като си изсипал един куп пари даваш още 200$ за уред, отваряш долното ръководство, запряташ ръкави и действаш сам.
    http://www.curtpalme.com/forum/viewtopic.php?t=10457
    Прави си и диаграми да им се радваш.
    ... хубаво четиво и полезно , ...ами може да стигна и до там, когато се наиграя на придобивките, кефа цена няма

  13. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #11

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Четох някъде, че потребителите трябва да се възпитават кои са правилните настройки и кое е правилното гледане - ставаше въпрос за ТНХ.... Господа, настройките са си настройки , но сигналът твърде много се променя (особено при ТВ разпространението) . Сега Lazarus18 може и да ми се скара, но се оказа , че наистина зависи и от ТВ-то - например ТХ-Р42Х10У имат анти -огледален филтър - това има значение за настройките /според мен/....и се оказа, че на DVD - дисковете , детайлите в черното са най- добре в настройка Динамик, но със намалени контраст , яркост и цвят - въпрос и на вкус....

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #12

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Цитат Първоначално публикувано от Danri
    и се оказа, че на DVD - дисковете , детайлите в черното са най- добре в настройка Динамик, но със намалени контраст , яркост и цвят - въпрос и на вкус....
    Динамик е някакъв заводски режим. Ти като промениш контраст, яркост и цвят той вече е нещо друго.
    Иначе си прав. при ТВ сигнала постоянно се променят параметрите защото има куп телевизии /предино български/, които излъчват безобразно качество. Калибрацията просто ти показва това, което те излъчват. Нищо не пречи да мръднеш малко настройките да компенсираш техните бози. Пък и калибрация за гледане на ТВ за мен е нещо излишно точно поради горния проблем.

  16. Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    258
    #13

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18
    Динамик е някакъв заводски режим. Ти като промениш контраст, яркост и цвят той вече е нещо друго.
    Иначе си прав. при ТВ сигнала постоянно се променят параметрите защото има куп телевизии /предино български/, които излъчват безобразно качество. Калибрацията просто ти показва това, което те излъчват. Нищо не пречи да мръднеш малко настройките да компенсираш техните бози. Пък и калибрация за гледане на ТВ за мен е нещо излишно точно поради горния проблем.
    ...абсолютно, аз ползвам готовите калибровки дето има из нета само на режим Филм ( то така си и пише в тях де ), като гледам от източник, минимум ДВД ... за телевизия са съвсем други, по-скоро Еко, тоест намалени показатели ... добре, че си ги помни

  17. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    126
    #14

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Цитат Първоначално публикувано от hristoslav2
    Това вече не е за начинаещи а за професионалисти

  18. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2007
    Мнения
    20
    #15

    Re:Ръководство за калибрация на телевизор за начинаещи

    Това,което lazarus18 е представил като упьтване е хубаво.Има доста дискове за калибрация с подробно описана процедура.Какви са обаче условностите на цялото това занимание?Много просто:най напред личните предпочитания едни обичат засилен контраст,други засилена цветност и т.н по сьщия начин,както някои обичат засилен бас и високи.От друга страна калибрацията се отнася най-вече за заводски видео материали т.е. не прекодирани(рипнати),YouTube и т.н всякакви непрофесионални видеозаписи,защото ще се окаже,че много малко виждате.В този ред са и много телевизионни канали.Ще имате калибриран по всички правила дисплей и няма да сте доволен от картинката,както показва моят опит.Затова производителите предлагат готови режими,кой както му харесва.Много по-важен е видеопроцесинга,при който могат да се елиминират много от недостатьците на изображението включително и от недобра калибрация,но това е друга тема.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 16 12311 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Апаратна калибрация на телевизори
    От hristoslav2 във форум Ремонт, сервиз и калибрация на телевизори
    Отговори: 43
    Последно: 26-03-24, 22:28
  2. Samsung UE40ES6100 най-добра калибрация.
    От veselinov87 във форум Samsung телевизори
    Отговори: 1
    Последно: 20-04-13, 20:11
  3. Отговори: 43
    Последно: 14-01-13, 14:57
  4. RAID - за начинаещи.
    От Garu във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 03-05-06, 18:20
  5. XviD за начинаещи
    От IBANEZ_ във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 17
    Последно: 20-06-03, 15:34

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе