Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 33

Изтощен акумулатор

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #16

    Re: Изтощен акумулатор

    @Tommorow

    Описаното не помага за съвременните акумулатори .Пробвал съм го на 2 акумулатора.
    Вече са с тънки под 3мм оловни плочи.
    Авторът е пробвал преди години на старите бълг акумулатори Старт 55Ач които бяха с 5,5 мм плочи. Статията е много , ама много архивна от около 1985-1987г
    Румене зареждане , на място като откачиш плюсовата клема от акумулаторът. Иначе има вероятност от повреда по електрониката.Щом е в гараж няма стращно да я оставиш за поне 6 часа през деня на заряд.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #17

    Re: Изтощен акумулатор

    Ами добре, кажи го на вече 6 годишния ми MonBat без никакви признаци за умора и желание да бъде подменен скоро. Принципите за поддръжка не са се променили много независимо от развитието на технологиите. Това имах под ръка и го постнах за да не пиша. Една от заблудите на много хора е че купуват т.н. необслужваеми акумулатори. тоест, мислят си че те така си работят и не се пипат. И затова през година две тичкат до магазина за нови.

  4. Senior Member
    Тук е от
    May 2001
    Мнения
    954
    #18

    Re: Изтощен акумулатор

    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow
    Ами добре, кажи го на вече 6 годишния ми MonBat без никакви признаци за умора и желание да бъде подменен скоро. Принципите за поддръжка не са се променили много независимо от развитието на технологиите. Това имах под ръка и го постнах за да не пиша. Една от заблудите на много хора е че купуват т.н. необслужваеми акумулатори. тоест, мислят си че те така си работят и не се пипат. И затова през година две тичкат до магазина за нови.
    Ами, монбат не стават за нищо, никой БГ акумулатор не става за нищо, максимума им е 3 г, а отгоре на всичко и не признават гаранциите :-(

    И аз съм карал с толбухински (добрички) Искра, 6 г, ама нищо общо нямат с bosh, watra .....
    На времето имаше едни сръбски Trepcha, жестоки бяха !!!

    Има производство на монбат което е за UPS, нищо общо няма с това за коли, вероятно линията е друга, наситина са добри.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #19

    Re: Изтощен акумулатор

    Досега не ми се е случвало такова изтощаване на акумулатор, затова и си нямам зарядно. Взеха го в сервиза да го зареждат, като е готов ще мина и да ми погледнат ел. системата за всеки случай.
    По принцип - когато ми се наложи да го смеям и да си взимам нов - винаги ли е по-добре да бъде с по-голям капацитет? Да кажем ако оригиналният е 55Ah, а се сложи 75Ah? Има ли някаква вреда от това, някакво по-голямо натоварване на алтернатора например?

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #20

    Re: Изтощен акумулатор

    Докторе, "Искра" са пазарджишки, а "Старт" са добричките акумулатори ! Аз съм със поне 7годишен Монбат(трябва да проверя датата на закупуване), който се кара като на такси - основно градско и по цял ден, карам и паля само на газ и нямам проблеми с него. Знам, че капацитетът му е спаднал сигурно три пъти и по стандарт е за смяна, но смятам да изкарам и лятото с него.
    Tommorow, признаците на умора можеш да ги усетиш, ако се налага да въртиш дълго на стартер. Ако обаче всички центровки и регулировки са както трябва - не мо'ш го усети! Сигурно ще се изненадаш, ако изпаднеш в такава ситуация.
    Аз съм убеден, че митът, че българските акумулатори не ставали идва оттам, че се слагат на стари коли с издухани двигатели и неизправна ел. система. Масово логиката е, че ако колата е стара и издухана не заслужава скъп марков акумулатор, а български, евтин. Ами ако тя не е изправна - никакъв акумулатор не я оправя, а пък ако всичко е шест и с най-скапания да си, пак няма да усетиш че е скапан (при нормални условия). Но е добре да има ЗАПАС от мощност - за извънредни ситуации.
    Румене, да по-добре е да е с по-голям капацитет - основно за зимата - когато маслата са гъсти, пък и двигателят ти вече е издухан ! Майтапя се за последното (и дори ти завиждам ! Но натоварването на алтернатора не е по-голямо - просто по-дълго време ще го зарежда, ако го изтощиш до край, което пък е извънредна ситуация.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #21

    Re: Изтощен акумулатор

    Офтопик:
    Хубаво е че d-rRoss знае, че Добрич е бившият Толбухин!
    Като ходя в командировки из страната, разбирам че доста хорица все още не могат да направят връзката. Мислят че Толбухин е едно, а Добрич - нещо друго. Други, които са в час, ме поправят "ааа, от Толбухин значи!" В Хасково пък като чуят че съм от Добрич и ми казват "е, поне си наблизо". Оказа се че на 5 км имало някакво сбутано селце Добрич!
    Дали заради смяната на името, дали заради друго, но големите дистрибутори, вериги магазини, сервизи ни заобикалят като голям камък. Навярно са търсили на картата къде пък се дяна този Толбухин и като не го открият - отварят офиси, големи магазини и т.н. в по-малки градове като Смолян, Пазарджик, Сливен, Видин, Силистра и т.н. Напоследък обаче взеха да се усещат и сега наведнъж се строят Kaufland, Технополис, Mr. Bricolage.
    Сори за офтопика, говорехме за акумулатори

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jul 2004
    Мнения
    150
    #22

    Re: Изтощен акумулатор

    roumen68

    Румене, Румене, с. Добрич си е бая голямо село Като за село де Пък и ако си попаднал на някой от с. Добрич в Хасково, да те е питал. Те по принцип добричлии са си доста горди, че са от там, че бая ги тресе селянията.

    Шегувам се просто, аз съм от Димитровград и мога да направя разлика между гр. Добрич и с. Добрич

    P. S. Надявам се, че така поправено вече никой няма да греши за с. Добрич ли говоря или за гр. Добрич. Извинявам се на всички засегнати

  10. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #23

    Re: Изтощен акумулатор

    Цитат Първоначално публикувано от Little_Alien
    Румене, Румене, Добрич си е бая голямо село Като за село де
    Ох, не ти завеждам когато лъвицата MrMyr прочете това ти изказване за града и, приготвяй овреме каска и бронежилетка


  11. Senior Member
    Тук е от
    May 2001
    Мнения
    954
    #24

    Re: Изтощен акумулатор

    Докторе, "Искра" са пазарджишки, а "Старт" са добричките акумулатори
    Да, прав си, Старт имах предвид.
    Сменил сам 4 монбатски на 4 различни коли, 2-3 години макс.
    Едно от основните неща които допринасят за дължината на живота на акумулатора противно на общоприетото мнение че колкото по-малко се ползва, толкова по-малко се износва :-)))) ) освен изправната ел. инсталация и следенето на течността, е редовното (ежедневно) ползване на колата, независимо от режима (градско, извънградско)

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #25

    Re: Изтощен акумулатор

    Днес в сервиза ми казаха, че нормалният живот на акумулатора е 3-5 години, след това се очакват проблеми. Също и че за по-дълъг живот е необходимо и наличие на градско каране - тоест да има периоди в които се разрежда и не се кара достатъчно дълго за да се дозареди.
    В случай като моят - колата не се ползва по няколко дни и след това на дълъг път почти без градско каране не е много добре за акумулатора. Защото е винаги само зареден и това му скъсявало живота.
    Днес ми го зареждаха от 8 сутринта до 17 часа и след като го измериха - трябва още доста да се зарежда. Но от утре ме чакат към 1000 км път, това било съвсем достатъчно за да се зареди, казаха от сервиза.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #26

    Re: Изтощен акумулатор

    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow
    Ами добре, кажи го на вече 6 годишния ми MonBat без никакви признаци за умора и желание да бъде подменен скоро. Принципите за поддръжка не са се променили много независимо от развитието на технологиите. Това имах под ръка и го постнах за да не пиша. Една от заблудите на много хора е че купуват т.н. необслужваеми акумулатори. тоест, мислят си че те така си работят и не се пипат. И затова през година две тичкат до магазина за нови.
    Ти си късметлия просто и ти върви.
    Виждал ли си някога през живота си отворен акумулатор и какво има на дъното ??? Освен батака от оловна тиня има и цели парчетии олово -паднало от плочите . При обръщането на акумулаторът за да изтече уж мътилката къде отиват парчетата?
    Тази статия е копирана от руска статия . В руската статия се препоръчваше разпробиване на кутията на акумулатора в долният край за всяка клетка за да изтече оттам мътилката . После с поялник да се запълнят отворите / в статията се казваше, че става за акумулаторите с пластмасова кутия/.
    Не влагам нищо лично.
    друг въпрос откъде ще ойде тази сулфатизация , ако не се открият плочите / затова нивото на електолита трябва да е на 10-15 мм нада плочите. ако зарядното напрежение е в нормата и няма изтичане на електролит - откъде загуба в съвременните акумулатори ???
    Още 1 въпрос каква кола караш с тези супер акумулатори ?
    Ползвай кола с климатроник, фулл електроника и на фарове постоянно и тогава ще видиш на колко време се сменя акумулаторът.
    просто на тези акумулатори , които са в продажба сега животът има е разчетена на около 3 години. Стар акумулатори при минусови температури няма палене, а пък дори и смяната на акумулатор при минус 8-10 /не дай се боже по-ниска температура/ повярвай ми никак не е приятна процедура.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    123
    #27

    Re: Изтощен акумулатор

    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow
    ... Това е една толкова рутинна операция, че не подлежи на никакво съмнение или дискусия.
    Операцията хич не е рутинна. Едно време беше.
    Ако свалиш акумулатора касетофона ще си забрави паролата и станциите, компютъра на колата ще си забрави настройките (после трябва да се покара 5-6км на различни режими), ще ти се ресетне часовника и т.н.
    За това се включва специален акумулатор към запалктата за да нямаш после проблеми
    Живота на акумулатора според мен при правилна експлоатация е поне 6-7 години. На дизеловите по-малко че те изискват по голям ток при палене (особенно зимата).
    Едно време на москвича акумулатора изкара 7 години (български от Добрич) и след рециклиране още половин

  16. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #28

    Re: Изтощен акумулатор

    @kriss11 - не мога да разбера тръшкането ти. Не съм съветвал никого да отваря акумулатора си и да прави каквито и да е там процедури, първо защото не си заслужава екшъна (70лв за нов), второ защото е опасно. Иначе, да, виждал съм, правил съм го, играл съм си с променлив успех, защото никога когато го отвориш не може да си наясно с реалното положение вътре и често ситуацията е такава, че няма как да го направиш. Постнах онзи материал, макар и стар за да може хората да си изяснят основни понятия и да прочетат за прости и важни правила за експлоатация. А и понеже е единствения такъв на български. Една от заблудите е, че алтернатора зарежда правилно акумулатора, което не е вярно. Много хора разчитат само на алтернатора да свърши работата и после се жалват на производители и приятели. Той има за цел да компенсира разхода при работа на двигателя и останалата електроника, но не може да "формира" правилно зареден акумулатор. На всеки 6 месеца преди и след зима задължително се прави тренировка и пълно зареждане с качествено зарядно. Казвам качествено зарядно, което е микропроцесорно контролирано зарядно имащо за цел да регулира правилно зарядния процес според типа акумулатор и препоръките на производителя. Ето ти колко различни могат да бъдат зарядните "схеми":

    Wet Standard (Sb/Sb)

    Wet Low Maintenance (Sb/Ca)

    Wet "Maintenance Free" (Ca/Ca)

    Absorbed Glass Mat [AGM] (Ca/Ca) VRLA

    Gel Cell (Ca/Ca) VRLA


    както виждаш...разликите са големи и т.н. наречените "универсални" зарядни са просто "универсални" боклуци.

    Затова не съм изобщо съгласен с приказки от рода на: "абе, запали някакси, после покарай, той алтернатора ще го зареди за 10-20 километра"

    Иначе аз карам SUV с климатик и около 30 лампи по 5 вата и лампички по него ( 12 са само на стоповете )....с толкова електроника в него, и толкова допълнително монтирана такава, че ум да ти зайде

    А за актуално инфо за акумулаторите и това кое как е и какво е: http://www.batteryfaq.org/

    Сулфатизиране в акумулатора има така или иначе, дори електролита да ти е в ред, това си е химична реакция която не можеш да спреш, а можеш само да регулираш и компенсираш с правилна експлоатация и поддръжка на акумулатора. Десулфатизатори, пулс-модулатори на зарядния ток и т.н. Не става само със грец и траф за 10 лв от битпазара

  17. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #29

    Re: Изтощен акумулатор

    Според мен живота на акомулаторът зависи изцяло от изправността на алтернатора & динамото.
    ако е скапан още при покупка- животът му ще е кратък.
    Иначе са ми смешни легендите за 6 -7 г акомулатори,особено сегашното производство.Монбат и Старт имат много интересен дефект - палиш сутринта и караш. Спираш за един час и после не можеш да завърти - направо е за боклука.
    за Искра не мога да кажа нищо хубаво- 3 сменям за последните 3 г. , при условие че ел. системата съм си я проверил и всичко е в норма и работи. @Pat ми даде едно добро решение за Варта , Полската сглобка - по-евтини със същото качество и смятам да го послушам.
    А това че преди зимата и след нея акомулатора трябва да се зареди докрай с бавно и хубаво зарядно си е препоръчително.

  18. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #30

    Re: Изтощен акумулатор

    Аз Монбат не купува. Този ефект който описва Mr.Techno ми получи два пъти. Сменяха ми гаранционно акумулатора. Същото се получи с акумулатора и на един приятел. Сега съм с Искра и засега няма проблеми вече две години, дори и при -10 градуса. По педно време с монбата си мислех, че нещо нещо и има на ел. системата. Уш дава напрежение каквото трябва, няма утечки, а акумулатора пада.
    Това колко години ще издържи един акумулатор си зависи колкочесто се кара една кола. 5 години е нормален срок за експлоатация на акумуалтр ако се кара доста едно кола. Обиукновенно акумулаторите издържали 7, 8 и повече години не са позлвани всеки ден да се пали по няколко пъти.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Въпрос за акумулатор
    От roumen68 във форум Автомобили
    Отговори: 73
    Последно: 28-02-22, 20:58
  2. Зарядно за акумулатор
    От avenger във форум Автомобили
    Отговори: 14
    Последно: 09-02-14, 03:02
  3. Акумулатор
    От Kossowala във форум Автомобили
    Отговори: 13
    Последно: 04-06-12, 14:59
  4. Продавам акумулатор Varta 70 ah
    От blind88 във форум Приключили продажби
    Отговори: 1
    Последно: 13-01-12, 20:03
  5. рс с захранване от акумулатор на кола?
    От bucho във форум Общ - хардуер
    Отговори: 11
    Последно: 19-06-04, 23:06

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе