Аз получих преди седмица от бившият ми вече фонд(смених го преди около месец) извлечение по пощата пишеше си каква сума се прехвърля. Трябва тия дни да се разровя из сайта на настоящият ми пенсионен фонд.
Иизравняване на пенсионната възраст при мъжете и жените на 65 години
Вдигане на пенсионната възраст и стаж
Вдигане на пенсионните вноски
Съкращаване на отпуската по майчинство
Въздържане от допълнителни увеличения на пенсиите
Съкращаване/намаляване броят раздавани социални пенсии
Стриктен контрол освидетелстването за инвалидност
Откриване на лични партиди
Изравняване на стажа за всички професии
Отнемане привилегиите за военните и полицаите при пенсиониране
Аз получих преди седмица от бившият ми вече фонд(смених го преди около месец) извлечение по пощата пишеше си каква сума се прехвърля. Трябва тия дни да се разровя из сайта на настоящият ми пенсионен фонд.
Поредната пенсионна реформа се превърна в поредната проформа.......
Пенсионната псевдореформа, един безсмислен законодателен труд - DarikFinance.bgАко реформата наистина целеше свиване на дефицита на ДОО, то тя би трябваше да свие разходите. Ако човек погледне новоотпуснатите пенсии, няма как да не му направи впечатление, че 38% от всички нови пенсии за трудова дейност през 2014 г. са инвалидни пенсии за общо заболяване. От всички новоотпуснати пенсии въобще, делът на всички видове инвалидни пенсии (вкл. и социалните пенсии за инвалидност) са 40%.
През последните 15 години се наблюдава истински „разцвет” на инвалидните пенсии – според наскоро публикувания анализ на инвалидните пенсии от НОИ в края на 2000 г. делът на пенсионерите с лични първи пенсии за инвалидност от всички пенсионери с лични пенсии е бил 10,3%, докато към края на 2014 г. делът им вече е нараснал двойно – 21,1%. Освен това в края на 2000 г. делът на личните пенсии за инвалидност от общия брой лични пенсии е бил 13,7%, а през 2014 г. делът им е 2,6 пъти по-голям – 35,7%.
Иронията е, че току-що направената пенсионна реформа пренебрегва този „слон в стаята”, а именно - огромният и постоянно нарастващ брой на инвалидните пенсии, които тежат като воденичен камък на врата на НОИ. Защото е много по-лесно да се вдигнат осигуровките и пенсионната възраст и стаж с промяната на няколко числа в кодекса, отколкото да се прекъснат ширещите се злоупотреби с ТЕЛК-ове и да се затегне контрола при отпускането на такива пенсии. Едното изисква две гласувания за няколко часа в парламента, а другото – задълбочен анализ, план за действие, воля, административен капацитет и цялостна промяна в начина, по който работи една система.
и другият проблем - разликата в продължителността на живота. Решението е рязко увеличаване на възрастта за пенсия на жените с още 2 години.
Бисер Петков, управител на НОИ: При възраст 65 г. мъжете ще вземат пенсия 16 г., а жените 20 г. и 6 месеца - 24chasa.bg
Какво пак си недоволен? Нали въведоха възраст за военните, радвай се. Сега ще цъфнем и ще вържем...
Не съм доволен, защото според моите виждания ВСИЧКИ трябва да с пенсионират на една и съща възраст(или поне с времеви лимит от 2 години).
В реформата няма мерки с цел намаляване дефицита, а отлагане на кризата в и без това фалиралият НОИ.
- Проблем: забавиха темпото на вдигане на пенсионната възраст. Преди беше по 4 месеца на година- сега по 2 месеца.
Темпото трябва да се ускори - 6 месеца на година и то като се започне от следващата година. Като за жените ще бъде по рязко с цел да се изравнят с мъжете още на втората година.
- намаляване броят на социалните /инвалидни пенсии. Трябва да се започне с пълна ревизия последвана от отнемане и връщане на пенсии. Летвата трябва да се вдигне - ограничаване на броят на заболяванията за които се полага пенсия. Когато вината за заболяването е на самият субект, то той да няма право на пенсия, докато не навърши 65 години. Когато заболяването е причинено от условията на труд - пенсията задължително за сметка на работодателя. Също така, не може например една 20 годишна с рак причинен от нездравословен живот, и последвали операции влошили състоянието и да получава пенсия до живот! Циганите декларират че детето им има епилепсия - така то получава инвалидна пенсия. Системата е пълна с такива абсурди.
- Проблем: нарастване на разходите за пенсии в дългосрочен план – към края на периода - 2037 г. те ще са по-високи с 1,5% от БВП!!
Това води до увеличаване на дефицита. Тоест влошаване на ситуацията в дългосрочен план а това говори ясно, че писалите реформата нямат никакво намерение да спасяват НОИ, а може би собствените си пенсии. Ние да си ги вземем, а след нас и потоп..Реално трябва свиване на разходите - това означава тотален контрол при отпускането, и вероятно замразяване на пенсиите за периоди от 5-7 години.
Този пост е редактиран от hristoslav2; 01-08-15 в 23:06.
Х2,
Имаш ли идея колко е средната инвалидна пенсия ?
Голяма част от инвалидите са на социална пенсия (113 лв месечно), щото нямат стаж.
А тези които имат такъв, то той е малък и пенсията им е под или около 200 лв. Със сигурност тези хора са работили и внасяли осигуровки, но в един момент неочаквано са станали инвалиди. Поне един съфорумец е писал косвено за такива здравословни проблеми (инфаркт) сполетяли го по никое време и заради което е с малка инвалидна пенсия.
Този пост е редактиран от klingonoid; 01-08-15 в 22:11.
реално трябва повишаване на разходите, възможно заради повишаване на ПРИХОДИТЕ!!!
конят... каруцата... недей бърка кое пред кое трябва да е
Статистика и прогнози
2015 година 100 работещи издържат 78 пенсионери
2045 година 100 работещи издържат 109 пенсионери
Ами "разтваряйте бузите" ...
Много не се ослушвайте и не се шунгавете ...
преди малко по тв дрънкаха как след 55 години сме щели да станем по-малко от 5 млн
тъпотата на подобна прогноза може да бъде демонстрирана със следния пример:
вестник Добруджанско слово*, 1900 година
Нашите изтъкнати учéни прогнозироват, че през лето 1950-то България ке биде 25 милиона граждане и селяне, като по еконумическа мошт ке надминем Прусия и Англия. Секой селянин ке има поне по 4 вола, с които да оре нивята си, а секо гражданско семейство ке има по 2 файтона. Сите цигани ке могат да четат, а Царят ни ще е от българско потекло.
* литературна измислица
Само в статистиката сигурно вярват, че в момента сме повече от 5,5млн.
To па предното царче като беше "вносно" от Мадрид или Прусия кел файда за народа ...
А как го посрещнаха през 1996година ...
Шокова терапия за пенсионната система
Проблемът на българската пенсионна система е, че не запазва стойността на парите. На практика вместо вие да отделяте средства, които след това да получите под формата на пенсия, държавата използва вашите осигурителни вноски, за да плаща на сегашните пенсионери.
Така изплащането на пенсиите става за сметка на на бъдещите пенсионни доходи. Системата работи с постоянен дефицит, който се запълва с другите държавни приходи. Вие не само плащате осигуровки, но финансирате пенсионната система с преките данъци върху доходите си и с косвените данъци върху потреблението, като ДДС.
Общата тежест на нарастващия брой пенсионери върху финансите на работещите българи надхвърля 30% от брутните възнаграждения на последните.
Трите стълба на практика не работят, тъй като по-голямата част от осигуровките влизат в първия и така останалите два не успяват да генерират достатъчно средства, дори когато частните пенсионни фондове имат добра доходност.
През миналата година Националният осигурителен институт е дал 8.12 млрд. лв. за пенсии. В същото време бюджетът на НОИ е субсидиран от държавата с 4.88 млрд. лв. И с всеки нов пенсионер осигурителната система на България потъва по-дълбоко в дефицитното харчене.
Причината е наследството на комунизма, а именно, че преходът към демокрация започна с напълно източена пенсионна система.
Няма как този първоначален огромен дефицит да бъде запълнен, при настоящия пенсионен модел в България. А мерките в тъй-наречената реформа, като вдигането на пенсионната възраст, дават само временно облекчение.
Решението на либералните икономисти преди глобалната финансова криза през 2008 г. беше разходопокривната пенсионна система да бъде постепенно заместена от капиталонатрупващата. Чудесна идея при високи лихвени нива и доходност на дълговите пазари.
В следкризисния свят на нулеви и дори отрицателни лихви, слаб икономически растеж и голям риск, надеждите капиталовите фондове да решат проблемите на българската пенсионна система, изглеждат напълно нереалистични. Просто доходността на капитала е недостатъчна.
Този проблем се влошава и от действията на настоящото правителство, което наложи промени в регулациите, позволяващи партидите за втора пенсия да бъдат прехвърляни от частните фондове в НОИ, т.е. национализирани.
В същото време източването на НОИ с инвалидни пенсии продължава, като съществена пречка за спирането му е огромният брой на случаите и мудността на българската съдебна система.
Какво е необходимо да се направи в тази ситуация? Трябва да се сложи край на дефицитното харчене, при което сегашните пенсии се изплащат за сметка на бъдещите. А пенсионното осигуряване трябва да се превърне в механизъм за лични инвестиции.
Т.е. сегашните пенсионери трябва да бъдат извадени от осигурителната система и финансирани изцяло от бюджета. А всички нови пенсионни партиди, независимо дали в НОИ или в частните фондове, трябва да станат лични.
Всъщност, ако се изключи перманентният дефицит, пенсионната система дава изключително добра доходност на осигуряващите се. Работодателят на практика удвоява всяка вноска на служителя в пенсионната му партида. Така още в самото начало осигурящият се получава над 100% доходност.
Например за фонд пенсии осигурителната ставка е 12.8%. От нея 5.7% плаща работникът, а 7.1% работодателят. При допълнителното задължително пенсионно осигуряване разпределението е съответно 2.2% към 2.8%.
А при увеличаване на осигуровките с 10 проценти пункта системата ще осигурява достатъчно средства, за да гарантира изплащане на 60% от дохода на служителите под формата на пенсии, дори при минимална доходност и запазване на настоящата пенсионна възраст, но при премахване на привилегиите за ранно пенсиониране.
България не е богата държава. Икономиката на страната е сравнително малка, а доходите са ниски, но това не означава, че пенсионерите трябва да са бедни. Без наследения дефицит – проблем, които ще се изчисти за около 2 десетилетия при разделяне на партидите, българската пенсионна система може да гарантира пенсии, поне достатъчни за нормален жизнен стандарт на възрастните хора. А това ще е добре за потреблението и за икономиката.
Ако обаче наследеният от комунизма дефицит в системата продължава да се възпроизвежда поколение след поколение, кризата само ще се задълбочава.
Наистина начертаването на ясна линия между бъдещите пенсионери с изцяло индивидуални партиди и по-високи осигуровки и останалите, за които вече е твърде късно да бъдат извадени от солидарния модел, ще бъде шок за много хора и ще породи редица конфликти. Но българската пенсионна система се нуждае точно от такава шокова терапия.
Автор: Николай Киров
поредното "дрън-дрън, че пляс"
1. "изцяло финансиране на сегашните пенсионери за сметка на бюджета" веднага ще доведе до ревване (при това основателно) на всички. проблемът е по-скоро имагинерен, защото така или иначе парите влизат в една кошница, от която биват вадени суми и слагани етикети, но по горната формула ще се тълкува, все едно пустите му пенсионери само лапат
2. каква пенсия ще получат идните пенсионери, които цял живот са осигурявани на минимума за длъжността си? формулата е чудесно фисково решение, само дето е античовешко решение. извинете, ама тая държава съществува, за да си храни администрацията, или защото е конгломерат от ВСИЧКИ свои граждани?
цялата статия е една куха игра на думи, целяща да прокара гледната точка, че за пореден път трябва да устискаме 20-ина години, за да се оправим
стискайте зъби, затягайте колани и гласувайте, ей!