Страница 1 от 9 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 123
Like Tree46Одобрявам

Какви мерки да се предприемат в здравната реформа ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,349
    #1

    Какви мерки да се предприемат в здравната реформа ?

    Българското здравеопазване от доста години системно страда от няколко тежки болести, които го водят към възможен колапс: държавните пари за нуждаещите се са все по-малко, болните са все повече, лекарствата поскъпват, общинските болници се закриват, програмите за превенция не се изпълняват, смъртността се увеличава...

    Замислена като солидарна, тя определено не е. Защото една трета от населението ни или (около) 3 милиона граждани не участват в нея, каквито и да са причините за това (студенти, пенсионери, инвалиди, ученици, безработни...

    http://www.mh.government.bg/Articles...-BG&pageid=471

    Нова дирекция в МЗ ще чертае здравните реформи :: Investor.bg

    Избори 2013 | Време за (обещаване на) реформи в здравната система

    и така дайте предложения които да впиша в една прикачена към темата анкета

    Ето ги и моите:
    - Задължително ходене на профилактични прегледи
    - Електронна здравна карта
    - Отказ от пълноценно медицинско обслужване на неосигурените. Или – те да получават безплатно задължителната спешна помощ, родилна помощ, профилактика, известен обем първична, но не и всички останали видове помощ.(направления: за изследване, за консултация при специалист, за болница)
    - Упражняване на законно съобразена принуда за включване на всички граждани в солидарната система.
    - Ограничаване на броя на болничните легла
    - Задължително повишаване квалификацията на общопрактикуващите лекари
    - Здравната каса да не превежда пари на болницата при недолекуван пациент
    - Пациент напуснал болницата преждевременно, лично да заплаща направените разходи по лечението му
    - Повишаване на здравните осигуровки за пушачи и алкохолици
    - Здравни осигуровки според риска в практикуваната професия
    - Пенсионерите да плащат здравни осигуровки както е в други страни
    - Родителите да плащат здравни осигуровки за децата си над 7 години
    - Родителите на изоставените деца в дом майка и дете, задължително да плащат осигуровки за тях до навършването им на 18 години
    Този пост е редактиран от hristoslav2; 28-09-13 в 21:50.

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Отговор: Какви мерки да се предприемат в здравната реформа ?

    проблем: 10% от българите били с диабет
    решение: да не си тъпчат дебелите г***ве със захарни боклуци

    проблем: 30-40% от българите страдали от здравословни проблеми, асоциирани с тютюнопушенето
    решение: да си извадят смрадливите фасове от зурлите

    проблем: 2/3 от младежите били глупави
    решение: изолирайте ги от глупавите им родители

    да си чешем езиците полза няма

    поне за здравето си всеки може да направи нещо, за да зависи по-малко от антихуманната здраве"опазваща" система

    всяка месарница мел месо пред очите ти - недейте купува салами с неясно съдържание
    всеки плод е по-добър от коя да е вафла - изяжте един банан, вместо някаква аспартамова шитня с палмово масло
    машината за хляб струва достатъчно малко, за да забравите купешките "хлябове" - дори стандарт "България" има 2 Е-та

    не ми се продължава, схванахте идеята

    аз по себе си доказах, че колкото по-малко ходя на лекар, толкова по-малко ходя на лекар
    cooler одобрява това.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,778
    #3

    Отговор: Какви мерки да се предприемат в здравната реформа ?

    Специално здравната каса се източва от небалансираното финансиране,а по-точно префинансиране на определени дейности и недофинансиране на други.Това е порочна система създадена от определено лоби лекари създала този начин на финансиране/тъй наречените пътеки/.Какво ще кажете за лекари взимащи 20-35 000 на месец в обрулената ни държава.Айде бе за гигантския квалифициран труд който полагат.Профилактиката и санаториумите бяха зарязани нарочно,защото там няма комисионни и вкарване на "хай тек",а това като дейност е наравна с лечението,дори и от психологическа гледна точка за пациента.Тази година бях на Поморие/на хотел/,за да стигна до лечебната кал минавах до санаториума,еми все едно Т.Живков му диша във врата още-руина,какво пречи да се вкарат пари там/не кой знае колко и да се интезифицира обслужването и да минат повече хора.Целта е ясна-от болен човек могат да се смъкнат пари,а от здрав могат само да му смучат макарите.

  5. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #4

    Отговор: Какви мерки да се предприемат в здравната реформа ?

    Лични осигурителни партиди. Който внася повече средства е нормално да получи по-приличен сървиз.

  6. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #5

    Отговор: Какви мерки да се предприемат в здравната реформа ?

    Цитат Първоначално публикувано от Kasap Виж публикацията
    Лични осигурителни партиди. Който внася повече средства е нормално да получи по-приличен сървиз.
    Това важи до момента в който ще се нуждаеш от нещо животоспасяващо и естествено не толкова евтино.... Те тогава ще ти се изпарят всякакви идеи за лични партиди.....

  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #6

    Отговор: Какви мерки да се предприемат в здравната реформа ?

    Цитат Първоначално публикувано от Kasap Виж публикацията
    Лични осигурителни партиди. Който внася повече средства е нормално да получи по-приличен сървиз.
    Това го има в БГ под определена форма от доста години.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #7

    Отговор: Какви мерки да се предприемат в здравната реформа ?

    На FearMe предложението е доста правилно, но политиците старателно работят против това. Относно Е-тата е хляба то и солта е "Е". Срещу глупостта на хората няма оправия. Аз като родител се изумявам че майка купуват на децата си в парка кубети и т.н. вместо плодове и се налага да вадя от 9 кладенеца вода само и само да не купя въпросното нещо в коетоима 20% сол и другото не знам какво е.

  10. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #8

    Отговор: Какви мерки да се предприемат в здравната реформа ?

    Цитат Първоначално публикувано от avast3 Виж публикацията
    Това го има в БГ под определена форма от доста години.
    Да се чете - плащаш си като поп. Ползвам го и под тази форма, но нямам това предвид.

  11. Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    285
    #9

    Отговор: Какви мерки да се предприемат в здравната реформа ?

    То анкета едва ли ще стане, сега ще завалят примери колко сме зле.
    И аз да си "протрия" клавиатурата малко за някои неща върху които съм мислил през годините.
    1. Закриване на здравната каса в този и вид.
    След първоначалния период на адаптиране към ЗК на джи-пита, специалисти, болници и фармация, настана такова източване на касата (въобще си систематизираха далаверата), че 10х сегашния бюджет да има - пак няма да стига. Няма значение солидарна, несолидарна система, осигурен, неосигурен.
    2. Да не се одобрява кое да е лекарство цената на което е повече от 10% от МРЗ за страната.
    Ако искат фармацевтичните компании да идват. Мога да посоча 3-5 международни компании, които продаваха лекарства с цена ~500 лв. опаковката и веднага след падането на патента им (поява на генерични по 10-20 лв. опаковката), разформироваха екипи и офиси изцяло, и направо се махнаха от БГ.
    3. Във всяка болница представител на касата (защото т.1 просто няма как да стане), който одобрява манипулации и лечение на момента (или в рамките на няколко часа) - сегашния метод с назначени на граждански договори проверяващи (повечето от които са работещи в сферата лекари) документи за минал период (които са вече предварително нагласени) от дъжд на вятър не работи.
    4. При констатиране на измама (нагласяне на диагнози, прегледи, фиктивни изследвания и пътеки, поръчки на направления) в работата на джи-пи/специалист/болница/фармацевт моментално прекъсване на договора без право на нов за 3 години. Не дребни глоби като сегашните, които те си ги избиват пак с далавера.
    5. Тази точка се намесва и социалните - закриване на всички сегашни ТЕЛК/РЕЛК и НЕЛК. Прави се нещо като ТЕЛК Болница (така да я нарека) примерно в Пловдив (централна България) със специалисти във всички необходими направления - и нови прегледи на място и освидетелстване на всички пенсионирани досега и отсега нататък там.

    Въобще някога ако се осъществят точки 2 до 5 - половината от бюджета на ЗК ще остава неизползван. Една трета от бюджета на социалните - също.

    Добавям и - Упражняване на законно съобразена принуда за включване на всички граждани в солидарната система.

  12. Banned
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    872
    #10

    Отговор: Какви мерки да се предприемат в здравната реформа ?

    "Баф маа му".....Аз пък що ли си мисля,че точно при такъв подход ще настане не апокалипсис ,че и по лошо дори!...Здравната система е нещо много ,много сложно,на дали тука сме специалисти за да можем така лесно да я оправим!Може всеки да вижда по някой клон,ама не можем да гледаме цялата гора!.....

  13. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,349
    #11

    Отговор: Какви мерки да се предприемат в здравната реформа ?

    Хайде избройте вашите предложения за промени, които да впиша в анкетата :rolleyes:
    Засега само един го е направил.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #12

    Отговор: Какви мерки да се предприемат в здравната реформа ?

    Цитат Първоначално публикувано от slovaka Виж публикацията
    ...Здравната система е нещо много ,много сложно,на дали тука сме специалисти за да можем така лесно да я оправим!Може всеки да вижда по някой клон,ама не можем да гледаме цялата гора!.....
    Пенсионната система се оказа ниска топка. Някои колего успяха да обхванат с поглед цялата джунгла на Амазония, а ти с някква си горичка ще ги плашиш в тази тема

  16. Banned
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    872
    #13

    Отговор: Какви мерки да се предприемат в здравната реформа ?

    Аз го казах по друг повод-Доболничната помощ,аут от здравната каса!Всичко при GP-то остойностено и плащане кеш от всички!Няма осигурени,няма неосигурени!Който има 2лв примерно да ходи и да си мери кръвното!Колкото пъти си иска!.....Парите от касата -в болниците,а държавата да се оправя с катастрофи,аварии и т.н....Подобна практика опитват в един регион на Унгария и учудващо резултатите са повече от прилични!Унгарците също се вият като нас и при тях ...да не се разболяваш,само дето мангалите им не правят сеири пред лекарските кабинети и се държат по прилично!

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #14

    Отговор: Какви мерки да се предприемат в здравната реформа ?

    Цитат Първоначално публикувано от koranto Виж публикацията
    5. Тази точка се намесва и социалните - закриване на всички сегашни ТЕЛК/РЕЛК и НЕЛК. Прави се нещо като ТЕЛК Болница (така да я нарека) примерно в Пловдив (централна България) със специалисти във всички необходими направления - и нови прегледи на място и освидетелстване на всички пенсионирани досега и отсега нататък там.
    Малоумно решение или на дупетат. Ти как си представяш транспортирането на болен с 75 % и нагоре % от Варна до Пловдив.
    Гледал ли си болен с 80% инвалидност? Аз да.Пренасял съм съпругата си на ръце от паркинга на болницата до ТЕЛК комисията и обратно. След 1,5 часа пак същата процедура за да си вземе лично решението от ТЕЛК комисията за 100% инвалидност.4 месеца съм я гледал като дете и накрая като бебе / почина в ръцете ми в пълно съзнание и разсъдък, но без грам сила - да почива в мир/.
    avenger, slovaka и м.петров харесват това.

  18. Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    285
    #15

    Отговор: Какви мерки да се предприемат в здравната реформа ?

    крис11 - не си разбрал какво имам предвид (то и аз не съм конкретизирал де). Това което си написал и в момента е така - болния получава писмо от ТЕЛК шаблон с места за подчертаване - "...явете се еди когаси ... еди къде си ... носете 10+ изслеедвания направени предварително... без исканите изследвания ще бъдете върнати..." (почти винаги се подчертава всичко възможно в ТЕЛК писмото без голямо значение на диагнозата). И за пациента пак се почва подобно на твоя случай - обикаляне на кабинети, пръскане на пари и нерви. Конкретно - не съм гледал болен с инвалидност, НО съм имал стотици случаи в които съм писал изисквано от ТЕЛК комисия заключение. И в тези случаи на ръце (както ти) са ми водили пациенти за безсмислено заключение което съм copy/paste по шаблон просто да си запазят процента хората. Или са идвали да ме молят близки дали може да не водят болния/та защото им е трудно от село незнам къде си да го докарат. Накрая отиват в ТЕЛКа - посреща ги надменно и грубо отношение на лекари пенсионери, "гледащи ги в ръцете", които дават процент по някакви предварителни таблици за срок две или три години. След този срок - отново писмо и същото ходене по мъките.
    Да не говоря за фалшивите пенсионери, които в България сигурно са половин милион.
    Затова предпочитам един ден да отнеме, ако трябва на ръце да се носи пациента, но да му се направи точна оценка инвалидност с точен срок и това да е. В момента има абсурди на слепи, глухи, хора без крака и ръце (очи, ръце и крака няма как да им пораснат наново) на които дават горенаписаните 2 години, че на повторно явяване им намалят и процента - и хората са принудени да си измислят и още диагнози че да си го запазят.
    А за истински тежките случаи (100% с чужда помощ) - предпочитам екип ТЕЛК да иде до леглото на болния. Варианти биха могли да се измислят.
    Този пост е редактиран от koranto; 28-09-13 в 23:57.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 9 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 294
    Последно: 07-11-18, 07:15
  2. Yamaha RX-V 671 + какви колони ?
    От maddog9 във форум Тонколони
    Отговори: 5
    Последно: 27-05-12, 18:56
  3. Какви 5.1 колони?
    От LexHammer във форум Тонколони
    Отговори: 13
    Последно: 26-11-11, 11:14
  4. Отговори: 4
    Последно: 01-04-08, 14:21
  5. Търси се софтуер за аптеки за здравната каса
    От stospp във форум Общ - софтуер
    Отговори: 12
    Последно: 26-09-05, 12:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе