Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 74

Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #1

    Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    Колеги - постарах се да прегледам темите тук, но не намерих подходящо
    мнение. Идеята ми е - за да се спести място в банята (евентуално - обща с тоалетната)
    бойлерът да се монтира високо до тавана - хоризонтално.
    Класиката си е - вертикален!
    Виждал съм отметката на кашоните на бойлерите - хоризонтален или вертикален
    монтаж. Каква е разликата все-пак. Може ли такъв за вертикален да се монтира
    хоризонтално и обратното.
    Аз ги оглеждах и нищичко не намерих различно.
    Имате ли идея някаква? Сега съм на етап идейно проектиране още.
    Всички мнения са добре дошли.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #2

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    Няма принципна разлика
    Но заради разположението на тръбите и нагревателя не е възможен монтажа за който говориш.
    Топлата вода се отвежда от висока точка.При промяна на монтажа точката от която се отвежда водата става ниска точка,при което навлизащата студена вода бързо ще я достига.
    Крайния резултат ще бъде възможно най-лош.Ще имаш топла вода,но не би могъл да я ползваш

  4. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #3

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    Съветът ми е да не си вземаш хоризонтален бойлер! Собственик съм на такъв и само чакам да му мине гаранцията, че да го разтикам!
    Да, има едно ГОЛЯМО предимство, че заема малко място. По-малко, че бързо загрява, но това води и до

    голям минус

    - голямата контактна площ между студената и топлата вода! Която довежда до толкова бързо изстиване на водата, че е достатъчно сутрин само да си взема душ, за да няма вечер топличка вода за измиването на чиниите! И то без друго ползване на водата...
    А иначе, за конструкцията - не можеш да гътнеш вертикален бойлер! При хоризонталния тръбите му са вертикално разположени.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    26
    #4

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    Здравейте
    И моят съвет е да не си вземаш хоризонтален бойлер. Причината я изтъкнаха вече - поради това, че топлата вода се отвежда от най-горната точка, а при хоризонталните бойлери тръбичката се явява достатъчно къса, то топлата вода ще свършва бързо. В интерес на истината никога до сега не съм попадал на такъв бойлер, но предполагам че ще е така. Забравих да кажа - по професия съм ел.техник и съм правил ремонт на немалко бойлери до сега... Ще си позволя да дам още няколко съвета
    В никакъв случай бойлер "Фламина" !!! При тях терморелето и термозащитата са разположени в един общ корпус и като се прецака едното се сменя практически и другото. Другото нещо е, че се свързва към нагревателя чрез натикване (с кабелни обувки тип "автомобилни") и по този начин не може да се види дали има добър контакт - при лошо контактуване се получава загряване на мястото, а от там идват една камара други проблеми. И накрая, един последен съвет : Ако имаш достатъчно парички, вземи си вертикален, хром-никелов бойлер на Елдом Инвест - Варна. Цената им е около 280 лв. но си заслужават инвестицията.
    Ние едно време продадохме Трабант-че и си взехме такъв.
    Досега (вече 5-та година) - никакви проблеми.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    14
    #5

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    emos е абслолютно прав и точно е описал за и против... само е "пропуснал" да добави и безумната сметка за ток която може да очакваш от хоризонталния.

    моят съвет вертикален и то по възможност с по малък диаметър и съответно по голяма височина,
    като марка мога да ти посоча МАТЕВ класик, със 4 степени, понеже може да го включиш на "1" и при мощност от около 700в ще ти стопли бойлера на нощта тарифа и ще имаш вода за цял ден, ако сте повече ползватели, дори да го оставиш денонощтно да "бичи" ще работи около 2/3 от денонощието т.е. около 16часа * 0.7.кв/ч = около 10-12 кв/ч на денонощие при средно-тежко натоварване т.е. 2 души по 2 къпания/душ/, кухня,
    ако ползваш вана търси друго решение
    освен това на "1" "забравяш" за изгорял нагревател.

    лично аз имам 2 такива и съм доволен.

    успех

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    Цитат Първоначално публикувано от dragosc
    emos е абслолютно прав и точно е описал за и против... само е "пропуснал" да добави и безумната сметка за ток която може да очакваш от хоризонталния.

    моят съвет вертикален и то по възможност с по малък диаметър и съответно по голяма височина,
    като марка мога да ти посоча МАТЕВ класик, със 4 степени, понеже може да го включиш на "1" и при мощност от около 700в ще ти стопли бойлера на нощта тарифа и ще имаш вода за цял ден, ако сте повече ползватели, дори да го оставиш денонощтно да "бичи" ще работи около 2/3 от денонощието т.е. около 16часа * 0.7.кв/ч = около 10-12 кв/ч на денонощие при средно-тежко натоварване т.е. 2 души по 2 къпания/душ/, кухня,
    ако ползваш вана търси друго решение
    освен това на "1" "забравяш" за изгорял нагревател.

    лично аз имам 2 такива и съм доволен.

    успех
    Спокойно може да се каже,че в този цитат няма нито едно вярно изречение,не само от правописна гледна точка:
    1) Сметката за ток не зависи нито от разположението,нито от мощността на нагревателя,а само от консумацията на топла вода и загубите(при лоша термоизолация) Каквото количество вода загрява нагревател 1kW за 3 часа,същото количество вода го загрява нагревател 3 kW за 1 час до същата температура
    2) Преди няколко години като си търсих бойлер,гледах и тези на Матев-приличаха на тези на Елпром само че отпреди 30 години(сега няма Елпром),като за най-голямо предимство търговецът изтъкваше, че водосъдържателят е от 3 мм. ламарина и много бавно ще изгние!!! Значи другите производители се надпреварват кой от кого по-съвременно покритие да използва,тук се разчита на килограмите желязо! Да не говорим каква отживелица е този четиристепенен превключвател!
    Фламина съм имал-не изкара и 3 год. и се разтече.Като го отворих-вътрешното покритие се беше смъкнало на парцали по една педя-ще кажеш,че е от блажна боя.Добрите марки са Елдом-Инвест и Tesi,като давам предпочитанията си за Елдом.
    И по основния въпрос:единствения недостатък на хоризонталния пред вертикалния бойлер както каза @emos това е голямата контактна повърхност м/у топлата и студената вода и тяхното смесване,но ако боилерът е постоянно включен,този недостатък се избягва!

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    2,793
    #7

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци


    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Спокойно може да се каже,че в този цитат няма нито едно вярно изречение...
    Все пак има едно вярно, и то е: ако ползваш вана - търси друго решение (но няма особена връзка с темата...)

  10. Member Аватара на daley
    Тук е от
    Jun 2004
    Живее в
    Варна
    Мнения
    420
    #8

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    @Wise, @Trifun те съветва да си вземеш хром-никелов бойлер на Елдом Инвест. Моят съвет е да е обикновен емайлиран вертикален. Няма смисъл да влагаш повече пари за нещо излишно. Емайлираните бойлери са на около половин цена от неръждаемите. Гаранция от 5 години, говори сама по себе си за качество. При неръждаемия имаш допълнителна гаранция от още 5 години, но само за водосъдържателя.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    14
    #9

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    [size=14px]Така е... [/size]

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Каквото количество вода загрява нагревател 1kW за 3 часа,същото количество вода го загрява нагревател 3 kW за 1 час до същата температура
    от това писание следва че написалият го "капацитет" никога не е чувал за:
    [size=16px]Уравнение на топлинния баланс[/size]

    още по-малко да е правил наблюдения върху процеса на топлообмен - процес протичащ се във времето
    или поне да беше прочел нещо по въпроса като например: що за добитък е науката термо динамика

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    ...,но ако боилерът е постоянно включен,този недостатък се избягва!
    като си видиш сметката накрая на месец, ще почнеш да "избягваш" да се къпеш









  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #10

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    Цитат Първоначално публикувано от dragosc
    [size=14px]Така е...* *[/size]

    от това писание следва че написалият го "капацитет" никога не е чувал за:
    [size=16px]Уравнение на топлинния баланс[/size]
    Вместо да даваш оценки, дай въпросното уравнение и опровергай с цифри твърдението!

    Цитат Първоначално публикувано от dragosc
    още по-малко да е правил наблюдения върху процеса на топлообмен - процес протичащ се във времето
    или поне да беше прочел нещо по въпроса като например: що за добитък е науката термо динамика
    И какъв е топлообмена, ако през това време не се черпи вода от бойлера и топлоизсолацията му е добра?
    Дай фактите, защото оставам с впечатление, че всичките ти постове са само голи фрази и обиди към другите!

  13. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    14
    #11

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    .... дай въпросното уравнение....

    ...Дай фактите...

    [size=14px]ДАЙ, ДАЙ, ДАЙ.... [/size]

    само им дайте, ако може им го донесете вкъщи, закусете вместо тях, изсерете се вместо тях, нае**те им гаджетата... щото тях ги мързи...

    - ми дай 100 кинта и ще ти го напиша бе нещастник.

    цифрите са написани горе, що не ги прочете....


    а пък аз останах с впечетлението че 99 % от драскачите тука пишат:
    "пробай това-онова, аз не съм го правил, ама ТРЯВБА ДА СТАНЕ",

    и други 1% който като emos които казват: Четох, питах, та поразбрах туй-онуй:
    моите уважения към тях.

    ейти на нещо бадева, макарче едва ли ще го разбереш: /цитат от едно писание което ПРОЧЕТОХ САМ/

    2.1. Принципи при моделиране на НТП
    Всяко физично явление представлява процес, протичащ в
    продължение на известен период от време. Това се дължи на факта, че
    енергията не може да се изменя мигновено, телата не могат да се
    преместват с безкрайна скорост и пр. В практиката обаче, времето за
    развитие на процеса често се пропуска и с необходимата точност се
    разглеждат закономерности, свързващи само началното и крайното
    състояние на процеса, т. е. строят се модели на статиката.



  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    2,793
    #12

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци


    @dragosc

    Приятелю,

    Струва ми се, че си доста отскоро тук, за да раздаваш квалификации от рода на "нещастник" и "драскач". Освен това, форумът си има правила, които ти май не си прочел... ако беше, щеше да видиш, че подобни лични нападки никак, ама никак не се толерират. И то не само от администратори и модератори, а като цяло от хората, пишещи тук. Не си първият, който се опитва да вкара дискусията в подобен тон, но досега малко са успели (а тези от тях, които са го направили, нещо напоследък не ги виждам). И в подкрепа* на това, което ти казвам - виж си рейтинга... колкото и да е субективно, скоро не съм виждал 10 мнения / -10 рейтинг.

    И ако си решил да демонстрираш познания, поне подбирай по-подходящи цитати. Този, който си посочил (между другото, никак не е сложен за разбиране), не е най-добрата подкрепа на защитаваната от теб позиция (доколкото съм я усетил).

    Нищо лично...
    * :knuppel2:


  16. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    14
    #13

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    Цитат Първоначално публикувано от Slero

    Спокойно може да се каже,че в този цитат няма нито едно вярно изречение,не само от правописна гледна точка:
    Все пак има едно вярно, и то е: ако ползваш вана - търси друго решение (но няма особена връзка с темата...)

    май съм попаднал на подходящото място...
    вземам си поука - разбрах че тук - by default се ТОЛЕРИРА тотално отричане мнението на "новобранеца във форума" от "старите кучетета" , регистрирали се с по 100 NickName и - бой по каската/рейтинга.

    първична реакция на глутницата.

    :Super:

    п.с. искам рейтинга ми да стане -1 Е+10

  17. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #14

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    Малей - то ще се биеме май вече

    Идеята ми бе друга - да се коментират предимствата и недостатъците на
    хоризонталния бойлер, а не на участниците във форума.
    За марката - няма значение (аз си имам вертикален на Елдом - 3 години си бачка, а е с 5 гаранция)
    Нека не се приема като реклама - това си е факт.
    Та нещо не ми е много ясно защо хоризонталния ще е с по-ниско КПД.
    Нека имаме двата бойлера - един хоризонтален и един - вертикален.
    Загряваме ги с 1 КВАТ в продължение на 3 часа. Еднакво добре са изолирани.
    След 3 часа вътре би трябвало да има еднакво топла вода (средно) - те са с еднакъв обем
    за експеримента.
    На единия изходът е много високо - ще пуска много по-бързо гореща вода,ако се пробваме
    по време на загряването, но за по-кратко време.
    На хоризонталния - изход близо до входа - ще пусне доста по-бавно гореща вода, но след време
    когато достигне горещата вода до изхода ще пуска по- дълго време.

    Не мога да разбера къде се губи енергия при хоризонталния. Че ще изисква по-дълго време
    докато тръгне "гореща" вода - разбирам. Но след няколко часа би трябвало в бойлера да има
    еднаква температура на водата. При източване студената ще се вдига много бавно заради
    голямата площ при хоризонтален монтаж.
    Ясно, че бъркам някъде - щом всички твърдите, че вертикален е по-добре. Ама къде??

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #15

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    @Wise,не се задълбочих в обяснения за да не съм отегчителен,но ето още веднъж смисъла:
    Ако имаме два еднакви 80 литрови бойлера - единият хоризонтален,другият вертикален те еднакво бързо ще нагреят водата и ще изключат.Нека са вързани за отделни водопроводи - да речем в двете бани у Вас.След сутрешното изпълнение на задълженията ти влизаш в едната баня, а каката - в другата.Източвате бойлерите на половина и заминавате на работа.В двата боилера има по 40л гореща вода(в горната половина на бойлерите) и 40л новопостъпила студена вода в долната половина на бойлерите.През деня обаче вследствие дифузия и топлообмен изчезва рязката температурна граница м/у топлата и студената вода и в средата на съда се оформя зона с хладка вода.При хоризонталния бойлер имаме много по-голяма контактна повърхност м/у топлата и студената вода и там по-бързо се осъществявя топлообмена и в резултат получаваш почти хомогенна топла(но не гореща ) вода.При вертикалния имаш малка контактна повърхност,бавен топлообмен и в дъното на бойлера се запазва студената вода,а вгорната част-гореща за по-дълго време.Затова като кавалер трябва да пуснеш каката да изпразни и другата половина на вертикалния бойлер,а ти да си подмиеш та.аците с хладка вода от хоризонталния .Е,по-образно обяснено - здраве му кажи . А сега кажи наздраве,че ме чакат в банята - аз съм с един бойлер и трябва да икономисваме водата

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. bob на Мтел - обсъждане на Предимства и Недостатъци
    От kod във форум Коментирай новина
    Отговори: 201
    Последно: 15-06-16, 18:07
  2. Отговори: 8
    Последно: 24-01-12, 21:12
  3. Elite PV-374EX - Предимства, недостатъци и бъдеще.
    От secondshoe във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 27
    Последно: 24-03-08, 23:08
  4. Проточен бойлер-предимства и недостатъци?
    От Tinka79 във форум Бяла техника
    Отговори: 12
    Последно: 07-03-07, 01:38
  5. 100 Hz - Предимства и недостатъци ?!?
    От Van Basten във форум Телевизори
    Отговори: 7
    Последно: 25-10-06, 17:26

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе