Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 74

Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #16

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    @Lazar,
    Много точно казано, но важи ако при излизане от банята си изключите бойлерите. В противен случай след час-два ще има отново два бойлера пълни с гореща вода. При по-разточително сутрешно поливане разликата ще е в това, че в хоризонталния бойлер водата по-плавно ще си променя температурата към по-хладка, а във вертикалния промяната ще е доста по-рязка - резултат от различната зона на топлообмен.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #17

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    Ами и аз така си го представям - но предните постове бяха в друг смисъл.
    Че е неефективен хоризонталният. Ясно, че ако са с форма на куб или сфера се губи смисъла от
    вертикален или хоризонтален.
    Но и сега нещо ме гложди - сутрин и в двата ще има едно и също. / ако нощем ги храниш/
    Започваме източването - според мен еднакво е - само при вертикалния са възможни
    по-резки промени на температурата, а при другия - по-плавно.
    Но би трябвало еднакво да смучат точец. Т.е. с еднакво кпд са!

    //едит
    май трябваше да пусна задачка такава - с къпещи се каки)

  4. Member Аватара на daley
    Тук е от
    Jun 2004
    Живее в
    Варна
    Мнения
    420
    #18

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    Според мен, хоризонталния по-бързо ще засмуче от студената вода, защото височината му е по-малка, а струята от постъпващата студена вода отива нагоре. През периода в който няма да се ползва, хоризонталния ще отдава по-голяма топлина и съответно по-бързо ще изтива в следствие на по-голямата си повърхност в горната част на бойлера. Данните за подгряване на водата са почти еднакви - справка http://eldominvest.com .

  5. wsd
    wsd е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    447
    #19

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    Имам един приятел, който скоро си смени жилището и в новото сложихме хоризонтален бойлер.. ще го питам как е на практика и ще постна утре
    //офф
    абе това с къпещите се каки е много харна идея ....

  6. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #20

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    Цитат Първоначално публикувано от badr
    Няма принципна разлика
    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    Ами и аз така си го представям - но предните постове бяха в друг смисъл.
    Но би трябвало еднакво да смучат точец. Т.е. с еднакво кпд са!
    Tочно така си е.С еднакво кпд.
    Но смисъла на моя пост е,че при неправилен монтаж (т.е. вертикален бойлер ако го монтираме хоризонтално или обратния случай)се променя положението на точката от която се отвежда топлата вода и тя става ниско разположена.
    По този начин студената вода ще достига точката на отвеждане на топлата и ще протече хладна вода през душа.Топлата вода ще стои над тази точка.Няма нарушаване на физични закони.
    Ама и къпане няма,а каката на студено ще и мине мерака и няма да я удовлетвори никакво научно обяснение на процеса в бойлера.
    Проверено е на практика.При бойлери,на които бързо свършва топлата вода(при изправни терморегулатор,термоограничител и липса на варовик) повредата е пробита тръба за отвеждане на топлата вода
    Нали именно това беше и въпроса ти.-- Какво ще стане при обратен монтаж.

    @Lazar
    Ценя стегнатия и съдържателен тон на твоите постове,за което вчера и вдигнах рейтинга ти.
    Но в случая не мога да се съглася с твърдението
    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Каквото количество вода загрява нагревател 1kW за 3 часа,същото количество вода го загрява нагревател 3 kW за 1 час до същата температура.
    Това може да бъде вярно само в случай че имаме абсолютна изолация.Но и влиянието на тази разлика в/у сметката за ток е твърде мнооооого относителна.

    Разбира се това не може да служи за оправдание за дивашкия тон от страна dragosc и в тази връзка имам един въпрос към модераторите

    Следва ли да се допускат такива личности до форума?Туй маймунско събрание ли е?
    Събор на простаците ли е организиран тук





  7. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #21

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    @ daley
    Изпревари ме с обяснението!
    В това е проблемът - по-голямата площ, с която контактува най-горещата вода. Тя е в пъти по-голяма при хоризонталните бойлери. Говоря за контактна площ и със студената вода, и с околното пространство.
    Искам да вметна, че за 2-та семестъра топлотехника, дето съм ги учил, няколко неща са ми останали в главата. Едно от тях е, че няма термодинамична система без загуби.
    Приложено към случая: при вертикалните бойлери обемът на най-горещата вода контактува с околната среда (и отдава топлината си към нея) през повърхността на къс цилиндър. А при хоризонталните същия обем вода контактува с много по-голяма площ. Не ми се смята сега, надявам се, че всеки може да си спомни формулите по геометрия и да се убеди в горните ми думи.

    Дебелината на ламарината за водосъдържателя е по преценка на производителя и желанието на купувача да се сдобие с такъв бойлер. Разбира се, по-дебелата ламарина е за предпочитане, но трябва да е ясен и въпросът със заваряването й. Моята Фламина е заварявана с железни електроди и еб@л съм я и неръждавейката на казана - пак си е с ръжда вътре! Но това е извън темата, сори!

    @ dragosc
    Пак извън темата, но не искам да изляза балък, че съм се набутал с такъв бойлер!
    Когато купувахме апартамента ми дайде много добре наличието на такова изпълнение. В мокрото помещение го качих до тавана, вляво под него (на стената) сложихме казана на локалното елпарно (8kW), а в дясно под него (пак на стената) - колекторите. На пода (както си му е редът) сложихме перална и сушилна машини, а над тях (и пред бойлера) опънах въжета за простир.
    Та сега обмислям преместването на казана на парното над колектора, за да освободи място за вертикален бойлер! Цял живот съм бил на вертикален бойлер, е такова чудо като хоризонталния не съм си и представял. Пък то и нямаше кого да попитам навремето! Няма какво да търсите патил си по въпроса - ето, сам пиша!
    Още малко пояснение по въпроса за "безумната" сметка за ток: апартамента е изцяло външен, на последния етаж, на етажа контактувам само с половин стена от хола с кухнята на съседите. Плочи с тухлени стени (4-ки), облицован отвън с 2см плочи бял варовик. Пластмасова трикамерна дограма (6см профил на Plustek), 4-16-4 стъклопакет, 14,5м2 е общата й площ. Западно (хол и спалня), северно (детска и затворена със същата дограма + термоизолационно фолио кухненска тераса) и източно (кухня) изложение. Отвътре (поради недостиг на средства) е изолиран с 2см фибран + мазилка. Площ - 96,5м2. Та това нещо го топля с 2 климатика KELON, в хола - AS-12HR4FM (Eco series), a в спалнята - AS-12HR4FMS (King series). По време на големите студове ги бях изключил, за да не се скапят, 10-на дена бяхме само на парното. Вечер за къпането на бебето се включва конвектор 2kW, за да имаме 28° в стаята на бебето. В спалнята поддържаме 24°, в холя - 22°, а въздухът, достигащ до кухнята, я стопля да 19°. Стига ми толкова! Освен това има постоянно работещи UPS, сървър PIII/450, суич, радио др. под. Готви се на ел.уреди през ден два, а за детето - всеки ден. Наясякъде съм с енергоспестяващи лампи. И за това плащаме следните пари (copy/paste от сайта на енергото):
    Февруари 2005 г. 157,53 лв.
    Март 2005 г. 91,95 лв.
    Април 2005 г. 57,56 лв.
    Май 2005 г. 34,65 лв.
    Юни 2005 г. 41,1 лв.
    Юли 2005 г. 49,85 лв.
    Август 2005 г. 73,67 лв.
    Септември 2005 г. 53,46 лв.
    Октомври 2005 г. 57,66 лв.
    Ноември 2005 г. 67,5 лв.
    Декември 2005 г. 117,95 лв.
    Януари 2006 г. 154,24 лв.
    Чувал съм и за по-безумни сметки от тази, но за гледането на 6 месечно бебе си мисля, че е добре. Като порасне, ще отпадне толенето на стаята й, както и готвенето й всеки ден.
    Тези сметки ще спаднат, като мине гаранцията на бойлера и пти първия дефект го заменя с вертикален! Вярно, че вертикалния стопля водата по-бавно, но пак казвам - такова чудо не бях виждал (и представял) до преди 4 години... Че то преди винаги си знаех, че до вечерта винаги ще има топла вода, а сега ...

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #22

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    Цитат Първоначално публикувано от badr

    Разбира се това не може да служи за оправдание за дивашкия тон от страна dragosc и в тази връзка имам един въпрос към модераторите

    Следва ли да се допускат такива личности до форума?Туй маймунско събрание ли е?
    Събор на простаците ли е организиран тук
    Да се надяваме, че след направените забележки ще влезе в коректния тон на форума. Иначе ще го последва участта на JoroM....

  10. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #23

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    @emos
    Позволи ми да не се съглася с казаното от теб.
    Предлагам ти следната проба.
    Вземаш един термос.Пълниш го с вода 60* и при стайна темепература измерваш за колко време ще истине водата до 50* примерно.
    Правиш едно измерване при хоризонтално и едно измерване при вертикално разположение на термоса.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #24

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    Ми направи го ти! Аз сега не мога - в единствения останал здрав термос се слага водата за млякото на бебето!
    Бе ти представяш ли си какво ще ми чуят ушите, ако жена ми ме види с хронометър в ръка, да се пуля в мултицета, а от него да стърчат жици и да влизат в Термоса!?! :knuppel2:
    BTW, според теб къде трябва да се намира пъпката на термодвойката при това измерване?

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #25

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    @emos, и аз имам питане-представи си двата бойлера - хоризонталния и вертикалния пълни наполовина със студена и наполовина с топла вода.Коя гореща половина има по голяма контактна повърхност с околната среда - на хоризонталния или вертикалния бойлер?

  13. tgi
    tgi е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    19
    #26

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    Сменях бойлер преди седмица-две, и темата ми е близка,
    та да се обадя и аз ... :-)

    Старият Tesy издържа 6 години и се проби. Оня тогава струваше
    към 110 лева с ДДС, тоя сега - към 140. Пак Tesy, пак от Метро,
    че са наблизо. Старият може би щеше да изкара и повече
    от 6 години, но имаше резонанс във водопровода, който
    постоянно го биеше като със чук, а и налягането тук е много
    високо (предпазният клапан, дето идва с бойлера, направо си
    тече... пак оставих стария, един дето можеше да се регулира и на
    времето го бях позатегнал...).
    Тоя път нямаше от тънките и високите, а едни по-тумбести, и
    разликата е забележима, температурите горе и долу се изравняват
    малко по-бързо, но разликата не е съществена, т.е. пак
    обикновено не става нужда да се пуска на дневна тарифа.
    При хоризонтален бойлер вероятно изравняванет ще е още по-бързо,
    може и да е проблем.
    Двойно по-скъп бойлер с идея да трае 12 години май не бих
    купил - за 12 години я камилата, я камиларят.
    Още едно предимство на споменатите бойлери: достатъчно
    леки са, и може и един човек (средно як мъж) да свали стария
    и да сложи новия. Това важи и когато старият е пробит и текъл,
    термоизолацията е полиуретанова и не поема вода - за разлика
    от стъклената вата на по-предишния, който се опита да се прояви
    като валяк върху мене и един приятел преди 6 г... едвам
    го удържахме двамата, сам човек не можеше да го помръдне.

    hth...

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #27

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    Цитат Първоначално публикувано от badr

    @Lazar
    Ценя стегнатия и съдържателен тон на твоите постове,за което вчера и вдигнах рейтинга ти.
    Но в случая не мога да се съглася с твърдениетоТова може да бъде вярно само в случай че имаме абсолютна изолация.Но и влиянието на тази разлика в/у сметката за ток е твърде мнооооого относителна.
    @badr,благодаря за комплимента,горното твърдение важи за твоите постове с още по-голяма сила,вярвам всеки ще се съгласи.Но ,извини ме,не можах да разбера защо не си съгласен.Значи ли това че подкрепяш твърдението, че нагревател с по-малка мощност загрява същия бойлер за по-малко стотинки?Защото аз точно това искам да кажа-че на 700w боилера не е по-икономичен отколкото на 3 kw.

  16. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #28

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    Значи трябва да се разгледат 2 случая
    Първия когато се употребява водата веднага след загряването и.
    В този случай 3кв режим ще по икономичен.В режима 0.7кв за затоплянето на бойлера са необходими около 4 часа.Време през което трябва да се компенсират и топлозагубите от изолацията.Бойлер особено в неотоплявана баня зимата изстива за 7-8ч,което е съпоставимо с времето за затопляне.
    Втория случай при употреба на водата след по-дълъг период от време.
    Сега 0.7квт е по икономичен.
    Защо? -- Защото при след час работа при 3кв.Температурата е достигната и температурната разлика м/у бойлера и околната среда е по-голяма,което води и до по-голям топлообмен.Докато за режима 0.7квт след 1ч температурната разлика е по-малка и топлоомена по-малък.
    А че това е съвсем относително е повече от ясно.
    Няма преди да пускаме бойлера да решаваме някое интегрално уравнение за да решим на колко да го включим

  17. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    14
    #29

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    @emos,
    кви са тия бебета и жени дето ни разправяш... направо Ни разплака "старите кучета"...

    я бегом бързо да вземаш 7 термоса, 7 бойлера, може и 7 тенджери под налягане, 28 термометъра и слагаш ги хоризонтално вертикално и под ъгъл 15, 30, 45, 60 и 75 градуса почваш да ги пълниш и празниш с топла и студена вода на-половина, на 1/3, на 3/4, на 7/8 и на 9/11 мериш и записваш : температурата и времето, както и киловатите, правиш 168 часов цикъл на изпитание и утре сутрин докладваш...
    иначе ще има падни-стани...

    и понеже трябва да проверим за 0.7, 1 или 3 КВт... умножаваш по 3 опитната постановка...
    ... да не забравиш че трябва и да се къпе личният състав/форумци/, така че да се усигурят сапуни...

    Въпроси... Нямаш!

    задачата е ПОСТ-ната "стегнато и съдържателно", за което очаквам повишение в звание...



    изчезвам, че "участта" ме преследва...

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    2,793
    #30

    Re: Хоризонтален ел. бойлер - предимства и недостатъци

    Цитат Първоначално публикувано от dragosc
    ... правиш 168 часов цикъл на изпитание и утре сутрин докладваш...
    Е това как става, не знам

    Освен това, не си взел предвид, че може и да има "стари кучета", които вместо сапун ползват предимно душ-гел, така че и това трябва да влезе в сметката за материалите, които трябва да се усигурят за опитната постановка.

    Така, а сега сериозно. @dragosc, последно предупреждение да престанеш с безсмислените заяждания. Не вървят! :knuppel2:

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. bob на Мтел - обсъждане на Предимства и Недостатъци
    От kod във форум Коментирай новина
    Отговори: 201
    Последно: 15-06-16, 17:07
  2. Отговори: 8
    Последно: 24-01-12, 20:12
  3. Elite PV-374EX - Предимства, недостатъци и бъдеще.
    От secondshoe във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 27
    Последно: 24-03-08, 22:08
  4. Проточен бойлер-предимства и недостатъци?
    От Tinka79 във форум Бяла техника
    Отговори: 12
    Последно: 07-03-07, 00:38
  5. 100 Hz - Предимства и недостатъци ?!?
    От Van Basten във форум Телевизори
    Отговори: 7
    Последно: 25-10-06, 16:26

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе