Да. Взех/по скоро дъщеря ми/ тази, за която питах. Засега, доволен!
Между другото, цената беше 649 паунда.
AEG
Beko
Blomberg
Bosch
Candy
Electrolux
Gorenje
Haier
Hoover
Hotpoint-Ariston
Indesit
Miele
LG
Neo
Panasonic
Samsung
Siemens
Whirpool
Fagor
Еdesa
Bauknecht
Franke
Privileg
Siltal
Други
Да. Взех/по скоро дъщеря ми/ тази, за която питах. Засега, доволен!
Между другото, цената беше 649 паунда.
Ето това е:
Изпратено от моят ZTE A2017G с помощта на Tapatalk
Гена, има начин да не стоиш до уреда (пералня, съдомиялна и др.) докато се пълни/празни или изобщо работи, за да спреш кранчето ако нещо започне да тече.
Прав си за спирателното кранче, но може да става именно с него - и през WiFi. Ако тръгне теч, сензор за влага на пода до уреда ще отчете това и веднага през WiFi ще включи ел. спирателен кран, като и ще те извести по телефона за аварията.
Преди няколко месеца си купих нова пералня АЕG. Още с появата на уреда вкъщи започна да се активира дефектнотоковата защита (ДТЗ) и да пада предпазителя. Иначе пералнята си работи перфектно. Категорично до тогава не сме имали такъв проблем. Предпазителят на ДТЗ пада, когато уредът не работи и дори няма никой у дома. После забелязах, че ДТЗ се активира при включване на уреда в мрежата - не винаги, но в повечето случаи. Тъй като пералнята е гаранционна идваха три пъти от сервиза на място и най-накрая я взеха за по-обстоен тест. Във всичките случаи отговорът беше, че пералнята е наред и няма утечка, която да провокира ДТЗ. Дори смениха и главната платка. Гледаха ми инсталацията и казаха, че на пръв поглед всичко е ОК. Пералнята стои в един килер и освен нея там няма други уреди. Интересното е, че всички домакински ел. уреди в жилището с изключение на фурна, керамичен плот и бойлер не са на тази ДТЗ. Съответно нито един от останалите ел.уреди, които са на тази ДТЗ не я провокира. Смених ДТЗ и пак същото. Пробвах същия контакт, в който се включва пералнята, с други уреди (прахосмукачка, ютия, кафемашина, духалка) и няма проблем. Проблемът е наличен само, когато се включи пералнята. А в същото време от сервиза се тръшкат, че нищо й няма. Имате ли идея какво може да е? От сервиза казват, че има някакъв проблем с инсталацията, но странното е, че ДТЗ не се активира от други уреди. Вече съм се навил на варианта да изолирам заземителния проводник от контакта, в който включвам пералнята с идеята, че минавайки на двупроводна инсталация в килера няма да се активира ДТЗ. Какво би се получило, ако примерно в кутията са разменени земята и нулата и минавайки на двупроводен вариант се окаже, че вместо да ползвам нула ползвам заземяването? Има ли някакъв риск?
Не си прави експерименти с инсталацията, за да не стане играчка-плачка!
От какъв зор си позволил на техници от сервиза да ти проверяват инсталацията? Това нито им е работа, нито им е позволено да правят.
1.Уредът е неизправен. 3 + пъти са идвали за основен проблем, свързан със сигурността.
Имаш право да замениш уреда в магазина или да ти върнат парите съгласно ЗЗП.
2.Ако посещенията/заявките са по-малко от 3 за един и същ проблем (пишат различни неща нарочно), заяви повредата пак. И не им се връзвай на заплахите, че ще си платиш посещението, ако не констатират повреда!
Имаш ли документи за сервизните поръчки, отразени ли са всички посещения и констатации на техниците в протоколите?
Отрязани ли са частите от гаранционната карта за всяко от посещенията?
Подписал ли си се в протокола, че уредът е отремонтиран от техниците? Ако си направил това, нещата се усложняват доста.
3.Ако всичко от т.2 е документирано, искаш си констативен протокол от сервиза, че не могат да ремонтират уреда. Или, че уредът е изправен.
На официална бланка, с всички атрибути - сервиз, имена на техниците, изходящ номер, с дата, подпис и печат,
Ако се инатят и отказват издаване на констативен протокол въобще - директно КЗП. Ако ди издадат протокол, че уредът е изправен (което ме съмнява) - пак КЗП.
При положение, че всичко е отразено в гаранционната карта ще ти е много по-лесно.
Успех!
Този пост е редактиран от Gena_bs; 29-01-20 в 20:59.
Попълвана е гаранционната карта вече три пъти - първо пише, че му е сменена платката, а следващите два пъти, че са му проверявани различни елементи. Сега ще ми издадат протокол, че уредът е изправен. После смятам да ходя в Технополис да се разправям.
Важното е да ти напишат в някакъв официален документ, че причината (заявеният проблем) за всичките тези ремонтни дейности е една и съща. Иначе излиза, че си имал 3 различни по вид повреди. И да не пишат, че проблемът е в твоята инсталация. Първо не е коректно от тяхна страна и второ - не са оторизирани да я проверяват. Иначе излиза, че те клеветят и издават документ с невярно съдържание.
Прочети си внимателно гаранционните условия!
Имам един Elektrolux, който когато го купих преди 6-7 години правеше същото. Може и от една фабрика да излизат с AEG, нали са един концерн. Явно имат някакви филтри към корпус с по голяма утечка. Изобщо не съм се занимавал, просто в контакта откачих третия проводник и занулих контакта .
Ама и ти си попаднал на майстори, така като чета направо ме е страх да отида на лекар.
Освен майстора и неговата квалификация, от голямо значение е фирмената политика. Както на сервиза, така и вносителя на техниката.
За сервиза е важно да има повече и по-скъпи за отстраняване повреди, за да може да си оправдае договора за следващата година. От друга страна вносителят, който е търговец само, не му е изгодно да се заявяват доказано фабрични дефекти. Защото плаща на производителя за резервни части, а на сервиза - за ремонтите. За всичко това има годишен бюджет, естествено. И ако не се изпълни - няма годишен бонус. Правят тези врътки с разубеждаването на клиента още при заявката на повредата. После пишат различни повреди и дейности и за да не може клиентът да върне доказано неизправния си уред в магазина.
Естествено клиентът го отнася винаги. Особено, ако си няма понятие, а не е и длъжен, от съответната техника.
Няма значение дали е маша за 20лв. или автомобил за 200000лв. "Добрите" търговски практики са еднакви навсякъде. Ако мине номера.
Само че в случая с вероятност 99, 9999% на пералнята и няма абсолютно нищо.
Общата сума на токовете на утечка явно надвишават праговете на задействие на ДТЗ.
Решението е отделна ДТЗ само за кръга захранващ пералнята.
http://www.filkab.com/files/category...le_2799_bg.pdf
Да, badr. е прав, както винаги! Респект!
Набързо съм прочел написаното и съм останал с впечатлението, че само пералнята е на тази ДТЗ.
А сега видях, че в този токов кръг са всичките мощни консуматори от кухнята, да не напиша апартамента.
Така, че колегата може да провери вградените си уреди и бойлера за неправилно свързване и утечка.
Ако е възможно, да изключи всичко, освен пералнята. В случай, че пак се задейства ДТЗ е ясно, че проблемът е в AEG-то.
Той не е написал и кога точно изключва ДТЗ: При включването на щепсела в контакта или при стартирането на избрана програма. В единия случай би била виновна филтърната група, в комбинация с останалите утечки. Във втория, вероятно мотора.
Напротив, написал е:
"Предпазителят на ДТЗ пада, когато уредът не работи и дори няма никой у дома. После забелязах, че ДТЗ се активира при включване на уреда в мрежата - не винаги, но в повечето случаи."
Това, което не е посочил е конкретният модел пералня и какъв тип е мотора й, Предполагам е инверторен.
Става въпрос за AEG модел L6FBI48S с инверторен мотор. Пак повтарям, до появата на пералнята в жилището нямахме такъв проблем и нито един друг уред не провокира ДТЗ. В същото време от сервиза казват, че при тях няма проблем с пералнята.