Страница 35 от 372 ПърваПърва ... 2533343536374585 ... ПоследноПоследно
Резултати от 511 до 525 от общо 5578
Like Tree4495Одобрявам

Колко ми харчи климатикът - Real Time

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #511

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от marian1
    Ванко дай малко подробности относно изолацията - дебелини и как е изпълнена - какво имаш предвид спец внимание на тавана?
    Външни стени - 30 или 35 см итонг,вътрешни стени - 25 см,външна изолация - Неопор 5 см,на места 8 см,вътрешна изолация - 10 см вата под гипскартона,включително по таваните.Под покрива има 30-40 см от слоеве вата и неопор (или фибран,не помня точно какво ), На подовете има 2 см фибран заради подовото отопление.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #512

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    М,м добра е.Аз съм с подобен пакет - 48 см външни зидове и 8 и 10 см външна изолация.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    134
    #513

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от Board_Man
    . Оттам насетне обаче който ми даде акъл какво да правя с тези температури за да сметна ИСТИНСКАТА отдадена мощност ще съм много благодарен. Мислил съм по въпроса - няма как да стане.
    А мислил ли си за реализиране на някакъв тахометър на вала на турбината?
    Дебита на въздушния поток е в пряка зависимост от оборотите. По спецификация имаме минимален и максимален дебити и може би ще е достатъно точно да се интерполира.

  5. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #514

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от IMonev
    Дебита на въздушния поток е в пряка зависимост от оборотите.
    Не съм сигурен в горното твърдение - тоест зависимост има, но дали е линейна или нелинейна не е ясно (според мен е нелинейна и зависи от конкретното изпълнение на турбината и ще е голяма играчка да се хване точната формула). Иначе мотора си има вграден сензор - връща честота към процесора и няма да е трудно да се следят оборотите от същия извод. Много неизвесни има в задачката и без някакво лабораторно оборудване с което да се докаже концепцията няма да се мине (вижда ми се бая трудоемка задачка от към време и ресурс, която няма да има възвръщане на вложенията). IMHO грешката в целия работен обхват (900W-6800W) ще е много голяма, дори някъде да се стабилизира до приемлива точност, все си мисля че при ниските работни мощности ще надхвърли 20%. В момента електрическата енергия я измервам с точност 0.3% и то активната а темпераатурата е сгрешка от 0.5 градуса в целия работен диапазон (-55 до +125) и разделителна способност от 0.0625 градуса. Вижда ми се безсмисленно да реализирам концепция, в която няма да имам точна представа за изходящата мощност - няма да даде представителна извадка за работата на машината. Може би за друг тип системи: термопомпи въздух-вода или вода-вода ще има идея да се реализира и точно отчитане на изходящата мощност понеже може да се отчете по-прецизно.

    П.С.: Ето как изгежда новата версия на измервателната джаджа (скоро ще добавя и снимки на новите прототипи със син дисплей и бели надписи): http://forum.bjr-labs.com/viewtopic.php?t=48

    Налични са и два аналогови входа, които за момента не се ползват (с разделителна способност от 1024 стъпки). Мисля след време на тях да закача точни сензори за относителна влажност (външна и вътрешна).

  6. Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    345
    #515

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Ентусиазирал съм се да си купя този уред http://shop.conrad-uk.com/news-and-s...ng/125335.html
    за да следя консумацията. Ако някой има наблюдение или мнение за модела нека да го сподели - очаквам с нетърпение мнението на Board_Man

  7. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #516

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Вместо да даваш 150 лева (45 британски лири умножени по курс 2.32 и отделно към 23 евро доставка) не е ли по-добре и по-евтино да си купиш направо един електромер, защото консумираната енергия, която плащаш енергото я измерва с него.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    345
    #517

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от valen1
    Вместо да даваш 150 лева (45 британски лири умножени по курс 2.32 и отделно към 23 евро доставка) не е ли по-добре и по-евтино да си купиш направо един електромер, защото консумираната енергия, която плащаш енергото я измерва с него.
    Така е - но не намирам кой продава електромери.

  10. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #518

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Този модел електронен електромер струва 60 лева.
    http://www.electronica.bg/docs/eem/301Prospect.pdf

  11. Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    176
    #519

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    А това на снимката пък беше по-малко от 20лв. Разбира се служи само за ориентир защото не е кой знае колко точно...
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  12. Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    389
    #520

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Я си виж какъв ти е твоя си електромер пък си купи същият - с малко гугла ще намериш къде ги продават- единствено няма да имаш моментен разход ... иначе това което си открил,гледам има и памет и карта и помни 6 мсц ама едва ли ще те грее толкова - напиши в гугъла - електромери и гледай - излизат доста модели - почват от 45 лв

  13. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #521

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    С тези уредчета, проблема е че са прекалено точни. Смятат там едни синуси и косинуси...
    А сметката се плаща по електромера. И няма смисъл да се дават повече от 30лв. за подобна играчка.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #522

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от sunmanbg
    Ентусиазирал съм се да си купя този уред http://shop.conrad-uk.com/news-and-s...ng/125335.html
    за да следя консумацията. Ако някой има наблюдение или мнение за модела нека да го сподели - очаквам с нетърпение мнението на Board_Man
    За конкретното устройство не мога да кажа колко адекватно ще се държи (не съм го тествал). Има 2 типа измерватели на енергия: такива, които отчитат и показват напрежения и ток (и мощност) и такива, които отчитат само изразходена енергия в единици kWh (както са в битовите електромери). Показаното устройство горе е от първия тип. Какво е характерно за двата типа измерватели. Първите са функционални заради показанията им, но за сметка на това са доста неточни от към отчитане на изразходена енергия. Изразходената енергия я калкулират на база на умножения на тока и напрежение (и cos/fi/) но като се вземе под внимание че тока и напрежението са с някакъв клас на точност (5%) и умножението на двете може да даде значителна грешка. Лично аз съм тествал няколко измервателя от подобен тип, от които съм доста недоволен от към адекватност на показанията. Даже доста от измервателите показват мощност от 200-300W, като към тях закача на мястото на консуматора само кондензатор с капацитет 20uF-30uF/600V (неполярен). В този случай трябва да покажат 0W или близка до нулата стойност, но уви - това не става. От първия тип има и специализирани чипове, които мерят доста точно мощността, но се залагат само в скъпи индустриални електромери - много са точни и презицни (например TI имат такива чипове с вграден микроконтролер). Съмнява ме в тези евтини измерватели да залагат тези прецизни решения, по-скоро е някакво контролерче, което не може да гарантира адекватно поведение за комплексен товар (какъвто е климатика и уреди с импулсни захранвания).

    На втория тип се базират всички стандартни електромери за отчитане на битовата енергия - не показват моментна мощност, ток и напрежение но пък за сметка на това гарантират много висока точност при измерване на енергията. Аз ползвам именно такива в моите решения. Не мога да покажа какво е напрежението или тока (чипът вътрешно си ги умножава по правилния начин до получаване на единици консумирана енергия). Ползвам една хватка, с която мога да изчисля "моментната" мощност в интервал от 20сек. и само толкова. Съвета ми е ако се гони точност - да се бяга към стандартен електромер. Ето тук попаднах на едно линче, не знам колко е актуално: http://obiavidnes.com/obiava/3358/pr...actaris_e_2000

  16. Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    345
    #523

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    мерси Боард_ман. Аз се поблазних от факта че този уред има доста "екстри" от рода на показания, статистики, а и факта че може информацията да се вади на СД кара (а си вадя хляба с писане на код - и мога да си направя програмче дето да ми вади какви ли не ексти от данните за консумация - като например кога влиза в дефрост, колко време стои, кога излиза, пикови натоварвания и всякви глезотийки)... Според инфото на сайта го дават точно... но съм склонен да приема твоето мнение че това едва ли е съвсем вярно. Интересно ми е "втория" тип уреди на какъв принцип показват потребелнието (говорим за електонни електромери... или поне такива с електронен дисплей). Факта че показват сумарно консумирана енергия едва ли ги прави по-точни от тези които я дискретизират в някакъв малък инетрвал от 1 минута например? Според теб дали може да се вярва на тази информация за 1% грешка при потреблени под 1кв и 3% при повече от 3кв (както е описано в горния продукт). Ще ти повярвам каквото и да кажеш и няма да се "сърдя" ако сбъркаш.

    Иначе в нас имам едно "уредче" - китайско...но поради липсата на "кондензатори" които да включа към него с какво би ме посъветвал да го проверя колко е точно (очевидно с ел.крушка е бесмисленно).

  17. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #524

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от sunmanbg
    Аз се поблазних от факта че този уред има доста "екстри" от рода на показания, статистики, а и факта че може информацията да се вади на СД кара
    Не е за подценяване тази функционалност. Предполага за автоматизиране при обработка на резултатите, така че избора според мен е оправдан в тази насока. За точност, ако не са ти нужни строго представителни данни, може да не се притесняваш. Разликата която ще отчете като грешка в левове няма да е фрапираща (15% на 50лв са само 7.5лв) а предполагам че тази точност поне ще успее да я гарантира.

    Цитат Първоначално публикувано от sunmanbg
    Иначе в нас имам едно "уредче" - китайско...но поради липсата на "кондензатори" които да включа към него с какво би ме посъветвал да го проверя колко е точно (очевидно с ел.крушка е бесмисленно).
    Дали се справя коректно с реактивни товари може да се провери ако закачиш импулсен адаптер, например на лаптоп, който има PFC. Ако оставиш само адаптера към мрежата и го откачиш от лаптопа (на празен ход) то уреда ако е коректен трябва да покаже 0W или близка до нулата стойност. Ако не е коректен ще покаже 20 до 50W. След това като натовариш адаптера към лаптопа, ако е коректно измерването трябва да покаже типичната мощност (между 30-50W). Ако не е коректно, показанието ще се промени странно - можеби ще се покачи малко но във всички случаи няма да представи реалната картинка. За тест на точност при релен товар може да пробваш метода със засичане през образцов електромер (като ползваш този на входа). За целта изключваш всички уреди, засичаш показанията на входния електромер, след това пускаш в един от контактите малкия електромер (той обикновенно е със статична консумация до 2W и няма да повлияе на теста). Пускаш духалка на степен 2kW през електронния електромер и след половин час (или час) след като изгасиш духалката засичаш показанията в kWh на електронния и входния електромер. Веднага ще изкочи каква е грешката при активен товар. За тест към реактивен товар може да ползваш само вкл. хладилник и прахосмукачка в по-продължителен период вместо духалката. Но лятото, че сега няма как човек да се лиши от ел.енергията необходима да захрани климатиците.

    Цитат Първоначално публикувано от sunmanbg
    Интересно ми е "втория" тип уреди на какъв принцип показват потребелнието (говорим за електонни електромери... или поне такива с електронен дисплей).
    Ето една блок схема на съвременен електронен прецизен електромер:

    Какво я отличава от по-простичките "китайчета" - на двата входа за токовата и напреженовата верига се ползват прецизни линейни 16 битови аналогово-цифрови преобразуватели. Входа се прекарва преди това през буферен диференциален усилвател, който филтрира индуктираните смущения породени от външни източници. В "китайчетата" 1) не се ползват такива диференциални усилватели; 2) аналогово-цифровия преобразувател е 8 битов; 3) не е толкова линеен в широк работен диапазин. Последното е важно, когато електромера е предвиден да работи за токове от 60А а пък в същото време трябва да осигури адекватно поведение и при типични консуматори от 0,45А (100 ватова крушка).


    От тази схема пък се вижда сложната обработка по пътя на сигнала, която се прилага. Важно е за да се изчисти грешката, която се внася от 2ри хармоник на захранващото напрежение; също и от единичните скоци по мрежата с висока честота породени от уредите с импулсни захранвания. Схемата базира "цифрова обработка на сигнала - DSP" в която първо се филтрира по цифров метод постоянно-токовата съставка от входа. След това при умножението на тока с напреженията, винаги се получават два компонента - сумарна спекрална съставка и разликова. Като се умножат ток с честоа 50Hz и напрежение с честота 50Hz се получават две съставки - една в постоянно токовата област (0Hz) и една в облас 100Hz. Филтрира се високочестотната компонента (100Hz) със стръмен цифров филтър (с лента на пропускане до около 8Hz) за да се избегнат грешките от интерференция с 2ри хармоник на мрежата. Сигналът там вече представлява поредица от 32 битови числа (след умножението на два 16 битови отчета за ток и напрежение). При "китайчетата" този DSP блок липсва. Микроконтролерите обикновенно са 8-битови, което затруднява или напълно изключва да се влгат 16 или 32 битови аритметики вътре. Освен това използването на DSP блок предлага възможност да се отчете съвсем точно фазовата разлика между отчетите на тока и напрежението във всеки един момент от време (и да се се интегрира с подходящия знак), докато при китайчетата се ползва осреднена фазова разлика за целия период (дори само някои уредчета ползват корекция на cos(fi) - повечето даже работят с пълната енергия, което е силно некоректно). В горните схеми DTF модула преобразува постоянно постъпващите 32-битови отчети в импулси с честота пропорционална на средната активна енергия за единица време.

    Защо DTF модула е важен и защо е важно да се прави толкова сложна обработка. Простите "китайчета" мерят средната стойност на тока и средната стойност на напрежението и ги умножават - намират мошността и като я натрупат по времето смятат консумираните единици електроенергия. Да предположим че сме включили кондензатор с капацитет 20uF вместо товар. Неговото еквивалентно "съпротивление" за мрежовата честота е 159ома. Това ще накара през веригата да протече ток от 1.44А при захранване 230V. "Китайчетата" ги умножават и получават, че този "товар" консумира 1.44А*230V=332W. Мерят времето ... и си трупат в броячите за енергия с "чиста съвест". А то всъщност през кондензатора протича ток, но той циркулира - в обратния полупериод се отдава в мрежата (реално не се потребява ел.енергия) но простите измерватели не могат да отчетат посоките на тока и напрежението а само тяхните амплитуди. Това не е и нужно за товари от типа на реотани, лампи с нажежаема жичка.. повечето битови консуматори от соц.тип (в основното перо попадат: бойлер; акумулираща печка; духалка; конвенционални лампи; готварска ел. печка и фурна /без тези с индукционни котлони/; фритютник; грилче). DTF модула дава информация за реално потребяваната (активна) енергия, като той не може да даде информация за тока и напрежението (не че е съвсем невъзможно), затова повечето цифрови електромери дават информация единственно за консумираната електроенергия.

    Цитат Първоначално публикувано от sunmanbg
    Според теб дали може да се вярва на тази информация за 1% грешка при потреблени под 1кв и 3% при повече от 3кв (както е описано в горния продукт).
    Това, което прави горното устройство по-класно е следното твърдение:
    True effective value measurement (TrueRMS) for accurate measurement results even with distorted phase
    Real power with respect to the effective factors .
    За 1% клас на точност ме съмнява да хване - такъв трудно хващат дори някои битови електромери за ел. енергия. Но във всички случаи ще е по-добро от тези, които са на пазара за по 20лв. Според мен по-реалистично е да се мисли за 5% клас на точност, което също е много добра стойност (ако успее да я хване).

    ПС: Доста задълбах и е извън темата за климатиците, но мисля че ще е полезно от обща култура.
    spas.slavchev одобрява това.

  18. Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    345
    #525

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Мерси отново. Очевидно е че ти си човека във форума достатъчно технически грамотен и с желание да помагаш когато нещата опрат до "измерване и анализ". Ще го пробвам китайчето с захранване от лаптоп - това май е единствения лесен тест който мога да направя в момента. Опеделено 5% грешка за мен е приемлива с оглед на целта която съм си поставил стига това уредче да супее да я постигне - все пак изглежда по малко "китайско" от останалите на пазара. Ще помисля и ако дядо коледа е благосклонен тази година може и да се навия да го пробвам. Иначе имам един въпрос (последно обещавам ). Китайчето което имам го дават до 1400вата (6А). Климатика определено дърпа повече на моменти (като излезе извън номинал а и предполагам по време на дефрост). Според теб до колко е "безопасно" да го слагам пред климатика? Или когато скочи консумацията показанията му ще "полудеят" само? То е ясно че каквото и да се сложи пред него винаги има "риск" - един разклонител дори може да даде фира.
    Уредчето е това http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.42568

    А тука има и "картинка" на платката http://www.dealextreme.com/customerp...f4444bb3d7.jpg
    Както се вижда на него дори земята не му е "предвидена" за нашите контакти но това ще го преработя лесно.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 35 от 372 ПърваПърва ... 2533343536374585 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?
    От avata във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 228
    Последно: 11-02-17, 13:26
  2. Колко Ток харчи при размразяване
    От Tihomir Stankov във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 38
    Последно: 21-12-12, 10:27
  3. Колко ток харчи компютъра ми
    От loafer във форум Общ - хардуер
    Отговори: 11
    Последно: 14-12-11, 22:43
  4. Кое колко ток харчи
    От mitkosan във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 11-04-08, 12:00
  5. Software за real time mp3 компресия ???
    От trastikata във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 14-07-03, 15:37

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе