Страница 15 от 372 ПърваПърва ... 513141516172565 ... ПоследноПоследно
Резултати от 211 до 225 от общо 5578
Like Tree4495Одобрявам

Колко ми харчи климатикът - Real Time

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #211

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Стига бе! 10% при 60w консумация, направо ще ни провали статистиките. Дали да не анулираме сесията?
    Предвид това, което правят Фуджитата ви около и под минимална, бих приел колебанията за нормални. Но дори и да не са, могат спокойно да се пренебрегнат.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #212

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Да де, но там има и брояч за натрупване, нощна, дневна - ако 10% на 60W не са нищо, то на цяла натрупана консумация за 3-4 месеца вече си е сериозна цифра и в левове и в коловати. Практиката при мен показа че уредчето мери по-малко отколкото е истинската консумация в активна енергия на климатика.

  4. Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    193
    #213

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Аз съм мерил доста неща с Олимпията и смятам че % на грешка е доста по-малък.По-скоро е 2-3 % .
    На Дайкин-а си заковава 310 вата,което е точно мин. консумация по каталог.А и освен това съм засичал и спрямо електромера - изключвам всичко в къщи и оставям само измервания уред да работи и резултатите са много близки между електромера и Олимпията.

  5. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #214

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Не ме разбирайте погрешно - не искам с никой да се заяждам и уважавам и следя с интерес изследванията и измерванията в този форум. За да твърдя че олимпията греши, има защо. През мен са преминали около 5-6 подобни уредчета, като всички съм ги сравнявал с еталонен електронен електромер от EVN, прясно прясно излязъл от измервателната им лаборатория, тоест сравнявани са с уред с клас на грешка 0.5%. При активен товар олимпията що годе се държи добре. Въпреки грешките обаче на тези "домашни уредчета", измерванията са полезни за статистиката, за наблюдение на процесите и т.н. Най-простия начин да сравните дали Олимпията мери вярно е да откачите всички консуматори от вашата мрежа, да закачите само олимпията в един контакт, да пуснете някакъв консуматор - може и хладилник, може и климатика, но да не е чисто активния товар на бойлера или готварската печка и да засе4ете след половин ден да кажем работа какво отчита натрупаното показание на истинския електромер (по който си плащате сметката за тока) и натрупаното в олимпията. С изненада ще отчетете че има разлика, даже и над 10%.

  6. Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    193
    #215

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    @Board Man - в горния ми пост съм написал че правя точно това сравнение с електромера.Вярно не съм чакал половин ден а по около 5-10 минути и разликата е много малка.

  7. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #216

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Аз не виждам как ще отчетеш тази разлика ако чакаш само 10мин. Олимпията мери с мощности до 4кW (на теория, иначе до 16А, което си е 3.5kW). Това означава, че за 10min ще натрупаш само 0.66kWh за това време (и то ако си пуснал пълният товар а не измерваш със споменатите климатици или хладилник). Олимпията има два знака зад десетичната цифра, но електромера има механичен брояч, на който последната цифра едва може да се хване. Новите електронни електромери отчитат повечето до десета (на дисплея). Така че не виждам как ще хванеш разликата от 10% при полужение, че грешката на тези 0.66kWh ще е едва 0.066kWh - на механичния електромер трудно може да я хванеш а на електронен пък изобщо няма да ти излезне коректно на дисплея. Така че айде да бъдем обективни - особенно за тези 3%, които спомена. Там трябва да засичаш разлика от 0.0198kWh натрупана в брочите (и при това ако си правил измерването на пълните 4kW). За такова време не можеш да го направиш.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    193
    #217

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Аз засичам за 5 минути колко пъти мига електромера т.е. колко импулса прави за това време.Да кажем че са 30, което за 1 час дава 360 импулса.На електромера ми пише че 3200 импулса за час са 1 киловат и съответно деля засечените импулси на 3200 и така получавам съответната мощност.В случая 360/3200=0.1125 т.е. измервания уред е 112,5 вата.След това гледам колко показва Олимпията и сравнявам.Не претендирам че това е най-точния метод,но според него Олимпията дава доста малко отклонение.

  10. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #218

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Без да изпадаме в подробности - не казвам че лошо правите че мерите с олимпия, за битови измервания няма и с какво друго да се мери. Все пак казвам да не разчитате на тези измервания за точни! В горния пример: ако за 5мин е премигнал 30 пъти, и ако на скалата на електромера пише че 1kwh отговаря на 3200 импулса (премигвания), то по простото тройно правило, за тези 5мин си изконсумирал точно:

    Х = (брой засечени импулси) / (брой импулси за киловат час) = 30 / 3200 = 0.009375kWh

    X е изконсумираната енергия, няма значение за колко време се изконсумирва но се мери в kWh. Щом 3200 премигвания ти дават информация за натрупана 1kwh, тогава 30 измервания ще ти дадат точно изчислената горе. Просто ти смяташ по някаква изкривена методика - виж сега колко е разликата на горната цифра с твоята и сам ще се убедиш.

    П.С: сега видях че ти говориш за ватове а не за натрупана енергия. Всъщност дам - уредчето може да показва на дисплея сравнително адекватно показание, но не го натрупва както трябва във вътрешната памет (тази която мери kWh и смята цената) поради това че има едно cos(fi), което играе важна роля при натрупването в последствие.

  11. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #219

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    От всички нас, само Board Man ще пише дисертация по въпроса. Аз смятам, да пренебрегна грешката от 5%, още повече в обалстта 0,5-1,5kW разчитам че играчките са по-точни. Интересно ми е, да включим 3 различни апаратчета след края на сесията, за да има сравним показанията. Моето е Wetecom.

  12. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #220

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от Kasap
    Интересно ми е, да включим 3 различни апаратчета след края на сесията, за да има сравним показанията. Моето е Wetecom.
    Това е приказка (ама да поработят повечко временце на общ товар) - аз мога да осигуря "държавен ток" за експеримента

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #221

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от pi0neer
    Около 195 вата.Уредчето е Olimpia 2000,купено от Конрад. Проблема обаче е тези 195 вата ги прави през първата минута при включването си след пауза и после лека полека си увеличава мощността до 300-400 и след това не тръгва обратно надолу ами спира.
    Хвърли един поглед на темата за MHI - начин на работа. Странно или не, но явно не само MHI работят по този начин. Имам и от тези, които работят по другия, "минималния" алгоритъм без спирка за почивка - някак по ми харесват
    Малко ме нямаше и вие сте се ентусиазирали с измерванията. Освен и аз да почвам таблиците, засрамихте ме

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    193
    #222

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    @deian - доста е дългичка темата,но все пак я прегледах.Така и не разбрах защо производителя е решил начина на работа да бъде такъв
    Иначе като цяло нямам оплаквания и чакам да видя зимата как ще работи зверчето.Засега не съм се хванал да меря непрекъснато консумацията защото вечер го спирам,но за днес от сутринта е около 210W/h

  16. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #223

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Малко /Offtopic но смятам, че ще е интересно. В лабораторията сме пуснали измерватели на влажност и температура, които работят постоянно. Графика на работата им в реално време може да се види тук:
    http://dsnet.tu-plovdiv.bg/website/thm.jsp
    Обект на по-точно следене е този в лабораория 2104. За отопление основно се използва водно парно, което в работните дни се включва към 6 сутринта и обикновенно се изключва към 11. Интересно е, че температурата се изменя по експоненциален закон във времето. На долната графика пък е показана относителната влажност в помещението. Вижда се, че с покачване на температурата, относителната влажност спада.

    Какво общо има това с климатиците: подготвям подобни онлайн графики в реално време за работата на климатика при мен. Ще се включат външната температура, вътрешната температура и консумацията (обща, дневна и нощна енергия). Скоро няма да станат, но декември месец ще бъде хванат от началото

  17. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #224

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Октомври

    Тип на помещението:

    Къща, 12 квадрата стая, 6 неотопляеми/външни стени, изолация - частична, 7 квадрата дървена дограма

    Надморска височина - 770м


    Климатични условия:

    Максимална 26.3 °C
    Минимална -1.2 °C
    Средна 11.1 °C

    Консумация:

    49,71kW на стойност 6,64лв

  18. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #225

    Re:Колко ми харчи климатика - Real Time

    Я обясни кой климатик е там, как си го ползвал и т.н., че някои ще се стреснат

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 15 от 372 ПърваПърва ... 513141516172565 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?
    От avata във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 228
    Последно: 11-02-17, 13:26
  2. Колко Ток харчи при размразяване
    От Tihomir Stankov във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 38
    Последно: 21-12-12, 10:27
  3. Колко ток харчи компютъра ми
    От loafer във форум Общ - хардуер
    Отговори: 11
    Последно: 14-12-11, 22:43
  4. Кое колко ток харчи
    От mitkosan във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 11-04-08, 12:00
  5. Software за real time mp3 компресия ???
    От trastikata във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 14-07-03, 15:37

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе