Изпробвай си електромера с една крушка 40 вата че май доста ти греши при ниска консумация.Първоначално публикувано от baibradar
Изпробвай си електромера с една крушка 40 вата че май доста ти греши при ниска консумация.Първоначално публикувано от baibradar
Абе то не е много ама я да сложим една камара уреди, които стоят на Standby разни адаптери, зарядни и т.н. Тогава се получава една прилична консумация, която всеки месец се прибавя към сметката за ток.Първоначално публикувано от Suren
В разклонителя на всичката периферия на компютъра ми (монитор, колони, принтер и т.н.) съм сложил едно реле, което се включва от 12волта на захранването. По този начин само комп. захранване е Standby и харчи към 15 вата. Преди това със всичко включено беше над 120вата!!
Добро решение!Първоначално публикувано от Minkoff
Би ли споделил малко по-подробно как си я реализирал тази работа? А и една идейна схемичка ако постнеш няма да е лошо.Първоначално публикувано от Minkoff
А Lupus, ако иска може да отворим една тема за максимално елиминиране на загубите, т.е. на консумацията отчитана от новите модерни електромери на енергото от всички такива Standby режими на уредите вкъщи. Мисля, че си заслужава обсъждането.
Ами вземате някакво реле 12/250в/10А. От по-мощно няма нужда, тъй като не вярвам някой да си включва печката или бойлера на това място . Отваряте въпросния разклонител и ще видите най-вероятно 2 до 3 кабела, които са запоени към месингови контактни пластини. Тук да вметна, че става въпрос за белите китайски. Та разпоявате единия от кабелите (не този за заземяване) и на негово място чрез кабел се запоява нормално отворения контакт на релето. Към 12в линия съм запоил един кабел към 2 метра, а на другия му край има конектор от флопи. Точно там съм го и включил, понеже нямам такава legacy техника.
Държа да отбележа че всичко трябва да се изолира много добре - за предпочитане с термосвиваеми шлаухи, защото риска от поразия е много голям за тези които не знаят какво правят. Ето и картинка (не е показан заземителния проводник):
Може да се използва и двуполюсно реле, което да изключва и двете линии, но аз разполагах с такова а и реална разлика няма да има.
Силно е препоръчително да се използва някаква измервателна техника (мултицет) с цел проверка на правилното свързване. Съпротивлението между контактите на разклонителя и кабела за 12-те волта от компютъра трябва да е безкрайно голямо.
Надявам се да съм бил полезен.
Схемата е съвсем проста за реализиране и коректна. За реле бих препоръчал например RAS 1215 (за софиянци - могат да си го купят от "Комет"). В разклонителя се включват монитора, адаптерите за колонките, принтера, скенера и други свързани с работата на компа джаджи. Така в стендбай режим стои само компютъра, а всичко друго е изключено и не консумира ток.
за Minkoff !
Пуснах 24 часов тест - зададени 25 (поддържани по цифров термометър 24). Средната консумация на час се пада 170W при един ден в който по обяд става 33-35 градуса а вечерите към 11-12 външната пада на 25 градуса. Прилично е според мен - заслужава си комфорта
Сдържах се, защото ще ни нападнат някои, но като писа, ще те последвам.
На нощна, 11:00 - 7:00 - само климатик и хладилник (няма как да го спра).
Изразходени 1200 W / 8 часа = 150 W/h. Не знам колко от тях са на хладилника. Климатикът очевидно е работил на минимума си.
Сега на обяд вдига до 200 W/h, навън е 36-37 градуса в Русе!
Изтествах дали ще успее и за колко време ще успее климатика да премине от поддържани 26 в помещението на 18 градуса (режим COOL, вентилатор на AUTO). Това стана за час, при следните данни:
Външна измерена температура: 35.8-36.2 градуса
Вътрешна поддържана преди експеримента: 25.9
Вътрешна температура след изминалия период: 18.4 градуса
По време на уснановяването на температурата компресора почети през цялото време бе в форсирано състояние. През това време за период от 60 минути се изконсумираха 1.05 kWh. След достигане на 18 градуса компресора работеше в нормален режим без форсиране.
Офтопик
Нека направя една забележка, за да бъдат постовете технически коректни.
Енергията се измерва във ват часове. Или Wh, съответно kWh. Това е мощността УМНОЖЕНА по времето, а не разделена, както явно по инерция се пише до момента...
Например - за да е коректен поста на deian:
При отчетени 1200Wh, измерени в за време 8 часа, средната консумирана мощност = 150W
1200Wh/8h = 150W
Само отбелязвам.
Има ли мераклии за подобен експеримент и тази година? За да се започне от началото на отоплителния сезон и да се съберат данни за цял сезон?
А дали ще може да се посочва и марката климатик на който е правено измерването?
Всичко ще се посочва. Аз днес го пуснах за пръв път - искате ли резултати? Ама няма да е много смислено, защото от утре го дават затопляне Май е рано още за такива експерименти.
И аз продължавам - вече минах на отоплителен режим
Един интересен експеримент, приключил последните няколко часа: Реших да измеря консумацията на духалка, която да поддържа 23 градуса в помещението. Да видя колко е средната за час, логично и това да са топлинните загуби при тези условия на средата (вън беше -9,4). Температурите (вън и вътре) се мерят паралелно с точни сензори (разделителна способност от 0,0625 градуса) но се отчитат с точност до десета. След този тест целта ми бе веднага да включа климатика на поддържане на 22 градуса и да измера и неговите консумации. Така ще е по-ясно какво влиза, и какво излиза от него. Резултатите не са очакваните от мен, но пък явно това е реалността:
Средна консумация на духалката: 797W (поддържани 23,1; температура вън: 9.4 градуса)
Средна консумация на климатика: 223W (зададени 22; в помещението качи на 24.5 в първите няколко часа, но после стационира на 23,2; вън бе вече 9 градуса)
При тези данни за COP се получава 3,57 (ниска стойност - явно наистина това което спомена Alexi и други учасници се потвърди). Честото включване и работата при минимал са проблемни за достигане на високи нива на ефективност. По каталожни данни за този модел климатик дават за минималните му показатели:
отдадена мин. мощност: 900W
консумация при мин: 250W
COP (не го дават при тези условия но може да се сметне): 3,6
Извод: дори и презапасен, когато работи на минимал не е добре. Същите измервания смятам да ги направя и когато температурите паднат доста и машината тругне да работи вече в по-натоварен режим. Интересно ми е тогава как ще се държи и особенно на екстремни студове.