леки са
Както казах и в предния пост енергийната ефективност е значително по-добра при режим охлаждане и малки подобрения в режим отопление. По-ниският коефициент на топлопроводимост се компенсира от неколкократно увеличената площ на "тръбата". Това, че в България климатиците се използват основно за отопление е проблем за местния пазар. В световен мащаб системите се използват основно за охлаждане. Затова там е и много по-важна ефективността в режим охлаждане, отколкото в отопление. Затова и японците не пускат техните модели за европейския пазар - защото няма кой да си ги купи. Там е кучи студ и се топлят на ток, но тук нито е кучи студ, нито някой се топли на ток.
И като вметка резултатът от алуминиевия топлообменник в каналните модели на Самсунг:
Screen shot 2015-04-16 at 12.41.28 PM.png
Както се вижда, освен по-добра ефективност в режим охлаждане от всички останали на пазара 10кВт модел с COP 4.19 и максимал 17кВт не се среща никъде. Да не говорим и за максималната мощност на 14кВт модела - 21кВт в режим отопление. Също не се среща никъде. Явно алуминиевият топлообменник хич не е толкова лош...
Та, да не забравяме, че еквивалентните модели на Дайкин например, освен, че са с по-лоши параметри по всеки параграф са и с по 3000-4000 лева по-скъпи.
Този пост е редактиран от AC_From_Hell; 16-04-15 в 13:50.
Алуминиев топлообменник - не ми вдъхва доверие.
Коефициент на топлопроводност на различни материали
W/m*K
Мед 380
Алуминий 230
Дуралуминий 160
Месинг 110
Стомана 52
ако е компенсирано с повече на брой или по дебели тръби не виждам проблем .. и без това масово по евтините климатици са с половин топлообменник или едноредов ,кел файда че са медни тръбите ..
Алуминиевите тръби нямат технологични предимства, само финансови. За разлика от медта, алуминият и сплавите му, които се използват в хладилната техника, са много чувствителни на замърсявания. Дори незначителни примеси на магнезий или фосфор водят до пробив. Смятайте какво ще се случи, ако цял Китай и Корея се впрегнат да правят такива тръби, за без пари. Ако един алуминиев топлообменник работи само като кондензатор или само като охладител, иде-дойде. Но почнеш ли да го "обръщаш" зимно време по няколко пъти за денонощие, ко прайм? Сменяме го, като автомобилни накладки и замърсяваме атмосферата с безвредни фреони от нов тип. Стига демагогия!
Ами не знам от над 30 такива самсунга, нямам нито едно оплакване от нетоплене или каквото и да е било...
Кой знае колко стотин имат Техномаркет и Технополис - ако нещо не беше наред целият форум щеше да е гръмнал, но не е...
И при хладилниците е така. Едни се пробиват бързо, други - не. Дори се препоръчва веднъж, въведен в употреба, да не се изключва повече, особено лятото. Що ли при старите хладилници не беше така, макар и те да са с алуминиеви изпарители? Всичко опира до качеството на суровината. В началото почти винаги е добре. Ти виж тазгодишните телевизори от високия клас на Самсунг, на запад реват хората от тях!
Не разбирам защо вечно трябва да се търсят какви ли не кусури, в който и да е модел климатик. На единия номинала бил нисък, на втория минимала висок, на третия копа бил извънземен, на четвъртия му бил алуминиев топлообменника, на петия му било шумно нещо.
Всички тези неща са безпредметни, ако климатиците си вършат работата както трябва и най-важното техните потребители са доволни, с изключение на случаите на всевъзможни лиготии, на които сме ставали свидетели всички. В конкретния случай не разбирам какъв е огромния проблем породен от алуминиевият топлообменник при положение, че той подобрява подобрява параметрите и от него няма никакви оплаквания. Далеч съм от мисълта, че повече от трима души във форума сме виждали, монтирали машините и имаме преки наблюдения, следователно е близко до акъла, че и приказките, които се говорят за тях са по-празни от дупката на нулата.
Огромните проблеми са само два и те са основни:
1. Алуминият, като метал, сравнен с медта или среброто, влошава параметрите на хладилната система като цяло. Не ги подобрява!
2. В климатизатори от висок клас е задължително да се използват висококачествени материали и компоненти, за да са надеждни. Алуминият не е такъв материал.
Допуска се алуминият да замени медта в кондензаторите на големите чилъри, монтирани по покривите на високи сгради, заради по-малкото му относително тегло. Но при тях цикълът не се променя, те целогодишно охлаждат! Всичко останало е пропаганда и прах в очите. Ако аз не съм прав, значи Велев е прав в по-горния си пост, критикувайки препоръките за скъпи машини и такива втора употреба.
Нищо лично, адски, аз така виждам нещата.
Хубава вечер!
Алуминия е прекалено мек, това означава, че тръбите трябва да са доста по-дебели, което допълнително влошава топлообмена. При тежки зимни условия, ако се натрупа много лед, не се знае дали леда няма да смачка алуминиевите тръби.
Не бих си взел климатик с алуминиеви тръби. Това е същото като кола от картон.
Този пост е редактиран от Jack Krauser; 16-04-15 в 23:14.
Джак, моля те да спреш с разсъжденията нататък. Ледът и колите от картон (имах и такава) нямат нищо общо с дискутирания проблем. Медта също е мека и се мачка.
Хубава вечер!
Медта е доста по-твърда и еластична от алуминия. И на други места са обсъждали този въпрос:
Copper Tube and Aluminium Tube of Air Conditioning World
никой не ползва чист алуминий/мед ( които са меки ) ползват се сплави .. инак и 2та метала много лесно корозират