Страница 1 от 372 1231151 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 5578
Like Tree4495Одобрявам

Колко ми харчи климатикът - Real Time

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #1

    Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Ново (02.2010): Автоматичната система, описана по-долу вече извежда таблична статистика по месеци за изразходената ел. енергия за дневна и нощтна тарифа, както и ценовата себестойност (по актуалните цени на EVN). Извежда се и информация за средната месечна температура в помещението и на външната среда.
    ---------------------------------------------------------------------------------------
    (11.2009): Поставил съм електронна система за автоматично засичане на консумацията на климатизатора. Линк към резултатите се намира в подписа ми. Системата е описана тук: ОПИСАНИЕ1 и ОПИСАНИЕ2
    ---------------------------------------------------------------------------------------
    (05.2009): Налична е систематизирана статистика по отношение на работата и консумацията на следния инверторен климатик: ASY-A12LCC на фирмата FUJITSU. Информация може да се намери тук: http://hvac.bjr-labs.com/hvac.pdf
    ---------------------------------------------------------------------------------------
    (01.2008):
    Днес сложих електромер на контакта на климатика: мери само консумацията от него. Електромера няма да го махам от там и с месеци ще си стои. Това ще е добре за една добра статистическа проверка, колко харчи реално. Нямам връзка към часовника, така че реално ще мери само на една тарифа (скала II) - така че ще е трудно да се каже колко ток ще се плати, но ще стане ясно в целия период колко kWh са се изхарчили. Съжалявам че не можах да поставя електромера в студените дни.. но пък се надявам отново да захванат големи студове, хем и малко сняг да понатрупа, че изпуснах ски-те тази година Та електромера е поставен на 23.01.2008 с начално показание от 13070.35 kWh (скала 2 на следващата снимка):


    24.01.2009:

    Ето малко информация за помещението и модела климатик: Fujitsu ASYA 12LCC, инверторен. Стаята е с южно изложение. Размерите са: дължина 4.60м; ширина 3.00м и височина 2.60м. В стаята почети през цялото време има хора. Нощем стоя до късно (3-4 сутринта) и поддържам температура 22/23 градуса. След като се събудя (10-11 сутринта) слагам температурата на 20/21 градуса. Ако се случи да ме няма (предимно в следобедните часове за 3-4 часа) установявам температурата на 19 или 20 градуса. Климатика не се изключва никога (само когато спре тока заради повреди в EVN). Стаята е с голям прозорец с не-добра дървена дограма (направо свести струя въздух от дограмата, когато на вън духа вятър). От вън има монтирана ролетна щора, която не се пуска - на месеца да се пуска 5-6 дни само през нощта.

    Показание на електромера от/дата/измерени в час/кв.ч
    ------------------------------------------------------------------------------------
    01-23-2008: 21:46 - 13070.35 kWh (първоначално - нулево показание)
    01-23-2009: 01:45 - 13978.75 kwh - засечено за пълна година работа - отопление+климатизация.

    За този период са изконсумирани 908.4kWh, което като еквивалент се равнява на постоянна средна консумация в годината от 103.7W (грубо казано все едно че една крушка от 100W е работила цялата година без спиране).

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re: Колко ми харчи климатика-Real Time

    Отделям поста като отделна тема, за да не се губи из многото други постове. Резултатите са наистина интересни.
    Моля ви за коментари единствено и само по измерванията и резултатите!

  4. Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    421
    #3

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Сега имам някои въпроси:
    1. Не е ли по добре измерванията да са строго лимитирани като брой за денонощие и еднакъв такъв за всяко денонощие, и да се правят в точно определен час? По възможност, разбира се. По този начин ще се постигне по-голяма достоверност, особено по отношение на стойностите за външната температура, които в момента според мен са некоректни за използване за построяването на графика. Въпреки, че си се постарал да обхванеш цялото денонощие
    2. Защо не направиш още една графика, която да бъде месечна W=f(дни), но с натрупване, за да може да се вижда от нея реално консумираната енергия с натрупване?

  5. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #4

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от freelander
    1. Не е ли по добре измерванията да са строго лимитирани като брой за денонощие и еднакъв такъв за всяко денонощие, и да се правят в точно определен час? По възможност, разбира се. По този начин ще се постигне по-голяма достоверност, особено по отношение на стойностите за външната температура, които в момента според мен са некоректни за използване за построяването на графика.
    Да - стойностите за външната температура са груби и не предстаят съвсем точно и прецизно динамиката на изменение. Но съм ги дал за груба представа. В някои случаи интервала в, който я засичам е такъв, че през повечето време за измервания период е била по-ниска а в момента на засичане е висока, особенно ако интервала е нощен пък температурата я засека в края на интервала към 10 или 11 сутринта. Но ще ми е трудно и невъзможно при това ръчно засичане да направя твърди отчети по време и да успея да ги измеря. Предвидил съм по едно твърдо показание, всеки ден в 21:45, но поради невъзможността да го измеря в последните 2 дни, за това и не съм приложил снимков материал и отчет. Но за да минимизирам грешката от гъвкавите показания (особенно в графиките) съм отчел плавно часа (момента) при показване в графиките.

    Цитат Първоначално публикувано от freelander
    2. Защо не направиш още една графика, която да бъде месечна W=f(дни), но с натрупване, за да може да се вижда от нея реално консумираната енергия с натрупване?
    Добра идея - ще го добавя това под графиката с мощността без натрупване и реално ще я нулирам от 01.02.2008, като всеки месец ще се нулира в началото. Всъщност не знам дали е добра идея да се нулира в първия ден от месеца. Може би е добре да стане в деня, когато се отчитат и електромерите от ЕVN? По принцип фактурите пристигат на 14ти всеки месец, но пък си мисля че деня на засичане на самите показания не е строго определен, хмм...

    ЕДИТ: Графиката вече е налична

  6. Yas
    Yas е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jul 2001
    Мнения
    121
    #5

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Не точно с квитанцията, защото на електромера за жилището са включени и другите уреди.
    Може на човека ако му се занимава да изключи останалите уреди за един или два часа и да провери дали електромера на климатика и електромера на жилището показват съпоставими числа.

  7. Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    421
    #6

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от Board_Man
    Добра идея - ще го добавя това под графиката с мощността без натрупване и реално ще я нулирам от 01.02.2008, като всеки месец ще се нулира в началото. Всъщност не знам дали е добра идея да се нулира в първия ден от месеца. Може би е добре да стане в деня, когато се отчитат и електромерите от ЕVN? По принцип фактурите пристигат на 14ти всеки месец, но пък си мисля че деня на засичане на самите показания не е строго определен, хмм...
    На фактурите пише от коя дата до коя дата е правено засичането... да ще възникне разлика в броя дни по месеци .... на мен лично от 05.12.2007 не ми е засичан електромера ... ма...ка им... ами след нулирането може да се въведе усреднена мярка примерно за 30.5 дни.... това всъщност си е пак твоята идея

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #7

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Прилагам за всеки случай снимки на общия изглед за да се види, че държа електромера монтиран по изискванията за коректно измерване.



    Пускам и снимка на документа (протокола на електромера с изходящ номер), в който е записан серийния номер на електромерчето, основанието му за махане, показанията когато е махнат, и др. Извинявам се за не-добре четливия документ, но това е копието с което разполагам. Ако се загледате по снимките с показанията от 1-вия пост и добре в записаните в протокола показания ще се види: съвпадат показанията за тарифа 1 и тарифа 2 от първата снимка, тоест в началото на измерването; съвпада серийния номер; записано е основанието - за смяна (електромера е снет не поради това, че е дефектен или мери неточно, а заради общата профилактика на енерго-разпределение по райони, при която бяха подменени на всички абонати с електронни; не е разпломбирван!).

  10. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    62
    #8

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    board men като не си в стаята на каква темп. уставяш климатика.Питам те защото аз моя го правех на 20 или 19*С но от 2 дни го настройвам на 18*С и установих че при тази темп.е адски икономичен.

  11. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #9

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Да, така е наистина. Ако отсъствам целия ден, тогава го слагам на 18* и наистина съм забелязал, че се включва много по-рядко особенно при топлите дни. Но в повечето случаи ме няма само за 1-2 или 4-5 часа и тогава го оставям или на 19* или на 20*. Ако ме няма за 1-2 часа го слагам на 20 да може като се прибера по-бързо да климатизирам Но дори и студени да са дните и да няма изключване на работата, то разликата от зададени 1-2 градуса не е малка като топлинна мощност нужна за компенсиране на загубите. Всеки градус отгоре качва нужната топлинна енергия по нелинеен закон.

    Лятото, когато ще е на охлаждане май ще търся коренно разли4на стратегия оба4е

  12. Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    421
    #10

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от Board_Man
    Всеки градус отгоре качва нужната топлинна енергия по нелинеен закон.
    Точно така. Според някои източници с 7%

    Добавено:
    Налага се да правя доизяснявания, доуточнения и т.н.

    Всеки градус отгоре качва нужната топлинна енергия по нелинеен закон.
    Точно така. Според някои източници с 7% УТОЧНЕНИЕ при ЕДНАКВИ топлозагуби и параметри на помещението КРАЙ НА УТОЧНЕНИЕТО

    ДОУТОЧНЕНИЕ: ЕДНАКВИ топлозагуби при помещения с ЕДНАКВИ параметри ще имаме тогава, когато имаме ЕДНАКВИ външни температури


  13. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #11

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Таблицата ще илюстрира наблюденията ми върху същия климатик - с около 300-400вата/час средно на сезон поддържа 21 градуса средно( нощем 18 денем 22) в помещение 26 квадрата.
    Този пост е редактиран от avenger; 23-05-16 в 21:26.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    59
    #12

    Re: Колко ми харчи климатика - Real Time

    Board_Man > Според мен е добре да се покаже при различно зададени вътрешни температури да се види средната консумация. например утре може да го настроиш на 24 вечерта и да дадеш данни за няколко часа работа на този режим при външна температура X . Ако външната температура падне с повече от 5 градуса например -5 е хубаво да се види средната консумация при зададена вътре 18 20 22 и 24 градуса. същото ако падне до -10. Дано бъде по дълъг периода за да стигне времето за измерванията. Благодарности на Board_Man за измерванията.

  16. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #13

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Ще се постарая да направя тези измервания. Не знам доколко актуални ще са заради промяната и на външната температура по време на всеки интервал (но този път ще закача цифров термометър до външното тяло). Но ще започна покачване към 24* а после и към 26*, като преди това стационирам на 22* - ще меря за интервали от 3 часа за всяка една температура, и ще се постарая да дам повече точки по време на всеки интервал (през 30 мин).

  17. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    59
    #14

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    единственото което като забележка е малката квадратура на отопляваното помещение. Ако има доста мебели гардероб и тн ще се намали още кубатурата. За сметка на това няма изолация и дограмата е кофти, обаче не мисля че е достатъчно за да компенсира разликата до 20 квадрата (за което е оразмерен този климатик)
    Вратата към другите помещения предполагам, че не я държиш отворена?

  18. Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    782
    #15

    re: Колко ми харчи климатикът - Real Time

    Цитат Първоначално публикувано от hacked
    ...обаче не мисля че е достатъчно за да компенсира разликата до 20 квадрата (за което е оразмерен този климатик)
    Климатика според мен е оразмерен поне за 35 кв.метра

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 372 1231151 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Koга климатикът харчи повече ток - в зависимост от степента?
    От avata във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 228
    Последно: 11-02-17, 13:26
  2. Колко Ток харчи при размразяване
    От Tihomir Stankov във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 38
    Последно: 21-12-12, 10:27
  3. Колко ток харчи компютъра ми
    От loafer във форум Общ - хардуер
    Отговори: 11
    Последно: 14-12-11, 22:43
  4. Кое колко ток харчи
    От mitkosan във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 11-04-08, 12:00
  5. Software за real time mp3 компресия ???
    От trastikata във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 14-07-03, 15:37

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе