Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16
Like Tree1Одобрявам

Помощ за локация на вътрешно тяло

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2024
    Мнения
    11
    #1

    Помощ за локация на вътрешно тяло

    Здравейте, предстои ми монтаж на клиамтик. Спрял съм се на Ніtасhі RАК-VЈ35РНАЕ/RАС-VЈ35РНАЕ. както личи от темата обаче, имам нужда от съвет за избор на локацията на вътрешното тяло. Там където бих искал да бъде е сравнително далеч от мястото на външното тяло. Разстоянието, след всички втъртки би било около 5-6 метра. Тръбния път е ок като дължина, но това, което не е ок е, че около 3-4 метра от тяб биха били хоризонтални. А това би било проблем за конденза. Това важи за позиция 1 и позиция 2 на снимката.
    Вторият проблем е прокарването на тръбите (важи за всички позиции отбелязани на снимките). Как седи въпроса с прекаването през дограма? В случая става въпрос за горното уширение над прозорците, което е около 10 см. Дали са достатъчни ако изобщо е възможно? Принципно има вариант за прокарване отстрани покрай дограмата и стената. Може да се помислии за него, но пак изпълнението му ще е по-лесно в горната част.
    И трето - в главата ми, си го представям на позиция 1. Там се пада средата на стаята и го намирам за най-удачно хем за разпределение на въздуха, хем да не духа на дивана (в дясно на снимката), хем на кухненският ъгъл (под позиция 2), макар, че ще се ползва 98% за охлаждане само и клапите все ще са нагоре насочени. Позиция 3 може би е най-лесната за монтажа, но не знам дали е най-удачна предвид стеничката до нея (около 30 см е) и съответно адекватното охлаждане на помещението, което е 7 метра дълго

    Та на кратко, коя би била най-удачната позиция и съответно кой би бил най-удачния вариант за прокарване на тръбите в съответния случай. Преди всичко търся климатика да е на удобно и удачно място. Не целя да улеснявам максимално монтажистите (не го казвам с лоши чувства )
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #2

    Отговор: Помощ за локация на вътрешно тяло

    Щом е само за охлаждане позиция 3, а тръбите ще минат странично на дограмата заради конденза.
    Покажи снимка и на стената от другата страна.

  4. Member
    Тук е от
    Aug 2022
    Мнения
    294
    #3

    Отговор: Помощ за локация на вътрешно тяло

    Позиция 1 или 2, или по средата между 1 и 2, но в ни какъв случай на позиция 3. Неудачно е вътрешното тяло да се монтира непосредствено до прозореца и над хладилник. Ако се сложи на позиция 3 постоянно ще се форсира и ще изкарва много студена струя, първо ще се напича от слънцето, второ сложи си ръката отзад над хладилника и виж от каква топла въздушна струя ще бъде обливан постоянно. А и ако се наложи да го ползваш за малко за отопление в преходният сезон преди да бъде пуснато парното на позиция 3 няма да можеш да го използваш за отопление.
    Този пост е редактиран от slip in; 04-04-24 в 13:05.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2024
    Мнения
    11
    #4

    Отговор: Помощ за локация на вътрешно тяло

    Прикачам снимка и на стената от външната страна. Става въпрос за прозореца в дясно. В ляво се вижда кондензната тръба на съседа, чието тяло е вътре е затворената тераса.

    Цитат Първоначално публикувано от slip in Виж публикацията
    Позиция 2 или 3, или по средата между 2 и 3, но в ни какъв случай на позиция 1. Неудачно е вътрешното тяло да се монтира непосредствено до прозореца и над хладилник. Ако се сложи на позиция 3 постоянно ще се форсира и ще изкарва много студена струя, първо ще се напича от слънцето, второ сложи си ръката отзад над хладилника и виж от каква топла въздушна струя ще бъде обливан постоянно. А и ако се наложи да го ползваш за малко за отопление в преходният сезон преди да бъде пуснато парното на позиция 3 няма да можеш да го използваш за отопление.
    Може би имаш предвид, да избирам между позиция 1 или 2 Принципно и на мен са ми фаворити, но това, което не ми е ясно, е ако минат хоризонтално тръбите докато сигнат навън, какво става с конденза?! Може би помпа?! Ако да, там не ми е ясно, тя се монтира на вътрешното тяло и "бута" или е на другия край на тръбата и "тегли". Второто ми звучи по-логично предвид ефективност и шум. Предполагам се захранва от външното тяло в този случай? Друг вариант е да се направи наклон на тръбите за естествено извеждане на конденза, но на този дълъг метраж наклона ще изглежда грозно. Опция за вкопаване няма, тъй като това е носеща стена и има много арматура в нея.
    Иначе щората на крайния прозорец обикновено седи пусната, за да не пече слънцето в хладилника. Сега е вдигната колкото за снимката.

    Edit: Не знам защо така се завърта снимката когато я кача тук. Какво ли не я правих и все така излиза... Та, ако се завърти по часовниковата стрелка на 90 градуса, се вижда правилно
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от LimaZulu; 04-04-24 в 12:47.

  6. Member
    Тук е от
    Aug 2022
    Мнения
    294
    #5

    Отговор: Помощ за локация на вътрешно тяло

    Цитат Първоначално публикувано от LimaZulu Виж публикацията
    Може би имаш предвид, да избирам между позиция 1 или 2
    Да, точно позиция 1 и 2 съм имал предвид, редактирах си мнението.

  7. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #6

    Отговор: Помощ за локация на вътрешно тяло

    Позиция 3

    п.п можеше да има и позиция 4, но не пожела да снимаш насрещната стена.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2024
    Мнения
    11
    #7

    Отговор: Помощ за локация на вътрешно тяло

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Позиция 3

    п.п можеше да има и позиция 4, но не пожела да снимаш насрещната стена.
    Няма шанс, там е кухнята :D

    Никой обаче не казва нищо по повод отвеждането на конденза при по-дълъг тръбен път или при наличие на хоризонтална част от него. Там са ми основнинте притеснения. Иначе досега да съм го пожелал на позиция 1

  10. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2023
    Мнения
    88
    #8

    Отговор: Помощ за локация на вътрешно тяло

    няма невъзможни неща - все пак можеш да си копнеш стеничката , да си сложиш тръбния път вътре , така че да не висят кабелни канали или пък маркучи по стените и да си сложиш климатика където си поискаш

    Аз моя го прекарах от хола през спалнята и на терасата - не се вижда нищо друго освен климатика

  11. Member
    Тук е от
    Jul 2020
    Живее в
    Варна
    Мнения
    757
    #9

    Отговор: Помощ за локация на вътрешно тяло

    Цитат Първоначално публикувано от LimaZulu Виж публикацията
    Няма шанс, там е кухнята :D

    Никой обаче не казва нищо по повод отвеждането на конденза при по-дълъг тръбен път или при наличие на хоризонтална част от него. Т
    А кой или какво налага тръбния път да е хоризонтален?
    Предлагам ти 3 варианта :
    1-Тръбния път върви с лек наклон, минава зад тръбите на парното, в ъгъла го пускаш вертикално надолу по стеничката зад етажерката (успоредно на тръбите), на нивото на радиатора пробиваш дупка пак с лек наклон, минаваш зад хладилника, влизаш в шкафа и излизаш през него навън и си готов....
    2 Като първия вариант, само, че без да влизаш в шкафа, продължаваш направо, като подвеждаш пак с минимален наклон , а в ъгъла зад тръбите пускаш маркуча за конденза вертикално надолу и го слагаш в една 10 лтр. туба да събира конденза и не забравяш да я наглеждаш
    3. Тръбния път си го въртиш като искаш, пробиваш една дупка за конденза зад тялото и извеждаш оттам маркуча.Този вариант е приложим само ако е стената е външна, тоест нямаш съседи отзад.

    Позиция 3 е най-лесна за изпълнение.........



    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Poco Виж публикацията
    няма невъзможни неща - все пак можеш да си копнеш стеничката ,
    С тези вертикални щрангове на парното, стеничката, вероятно е панелка, тоест бетон и е трудно приложим варианта с вкопаването.....
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от Palev; 04-04-24 в 16:19.

  12. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #10

    Отговор: Помощ за локация на вътрешно тяло

    Цитат Първоначално публикувано от LimaZulu Виж публикацията
    Няма шанс, там е кухнята :D

    Никой обаче не казва нищо по повод отвеждането на конденза при по-дълъг тръбен път или при наличие на хоризонтална част от него. Там са ми основнинте притеснения. Иначе досега да съм го пожелал на позиция 1
    Позиция 3 и имаме сделка.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2024
    Мнения
    11
    #11

    Отговор: Помощ за локация на вътрешно тяло

    Стигна ли го стеничката, криенето на тръбите става по-лесно. Това със схемата дето си чертал съм го мислил. А какво налага да са хоризонтални....симетрията :D Тъпо е, знам, но питам, за да събера мнения, които може и да не са ми хрумнали. Принципно пак има вариант да са наклонени и да не си личи, но нека първо обмисля всички опции

    Вариант а "копване на стеничката" няма. Повтарям, че е носеща стената и гаранция ще се наложи много рязане на арматура, което изобщо не си го и помислям

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #12

    Отговор: Помощ за локация на вътрешно тяло

    С риск да се повторя климатика ще се монтира на Позиция 3 свиквай с мисълта.
    Цитат Първоначално публикувано от LimaZulu Виж публикацията
    .........., но нека първо обмисля всички опции
    Режеш една от тръбите на парното която не те касае заустваш там конденза и я режеш някъде в мазето за да се изтича.
    mimojef одобрява това.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2024
    Мнения
    11
    #13

    Отговор: Помощ за локация на вътрешно тяло

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    С риск да се повторя климатика ще се монтира на Позиция 3 свиквай с мисълта.
    ...............
    С риск и аз да се повторя - не целя да улесня монтажниците. На някой може и да му прозвучи грубо, но аз плащам, така че искам на мен да ми е удобно. Търся и технически правилното разбира се, а до тук не чух защо смяташ, че технически най-правилно е да е на позиция 3 спрямо останалите, та да снивкна с мисълта Плюсове и минуси и накрая ще реша с кое да свикна

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #14

    Отговор: Помощ за локация на вътрешно тяло

    На позиция 3 освен да му чисти праха от хладилника, друго няма да прави, тъй като място за нормално функциониране на климатика няма.

  18. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #15

    Отговор: Помощ за локация на вътрешно тяло

    Ако ти е за охлаждане основно, монтирай на (3). Така ще е най - комфортно. Послушай bobi.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Теч от вътрешно тяло
    От Localghost1 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 3
    Последно: 29-12-21, 12:52
  2. Рестарт на вътрешно тяло
    От ZMeyGorianin във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 16
    Последно: 03-09-21, 22:39
  3. Друго вътрешно тяло
    От vrizas във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 1
    Последно: 11-09-13, 22:26
  4. вътрешно тяло за LG
    От frick във форум Купува
    Отговори: 0
    Последно: 28-01-12, 10:54
  5. Вътрешно тяло 9-ка, външно тяло 12-ка - проблеми с климатик KOBE
    От koranto във форум Други марки климатици
    Отговори: 27
    Последно: 14-12-09, 16:30

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе