Страница 16 от 48 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследноПоследно
Резултати от 226 до 240 от общо 715
Like Tree45Одобрявам

Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    113
    #226

    Re:Слънчеви панели за подгряване на вода

    Не ми се вижда много обоснован разход като че ли. При направената схема.... или пропускаме нещо за да видим дали е ефективно?


  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #227

    Re:Слънчеви панели за подгряване на вода

    Истината е че за да е ефективна една система и за да има смисъл да се прави, консумацията на топла вода трябва да е над 250-300 литра и пак инвестицията си остава дългосрочна....грубо ако не съм объркал дименсиите за загряването на 300 л от 10 до 60 градуса са необходими около 17kWh което по 20 ст ако не се лъжа е около 3.4 лв по 365 дни е 1240 лв годишно за топла вода обаче като сложиш 20% мъгла и облаци стават 1000 лв и ако системата ти е 4-5 хиляди лева... сега тука не бива да забравяме че примерно бойлера така или иначе трябва да се вземе и от него можем да махнем около 1000 лв и да свалим цената на системата която трябва да се изплаща на около 3-4 хиляди лева респективно за 3-4 години което не чак толкова стряскащо

  4. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    113
    #228

    Re:Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от cooler
    Истината е че за да е ефективна една система и за да има смисъл да се прави, консумацията на топла вода трябва да е над 250-300 литра и пак инвестицията си остава дългосрочна....грубо ако не съм объркал дименсиите за загряването на 300 л от 10 до 60 градуса са необходими около 17kWh което по 20 ст ако не се лъжа е около 3.4 лв по 365 дни е 1240 лв годишно за топла вода обаче като сложиш 20% мъгла и облаци стават 1000 лв и ако системата ти е 4-5 хиляди лева... сега тука не бива да забравяме че примерно бойлера така или иначе трябва да се вземе и от него можем да махнем около 1000 лв и да свалим цената на системата която трябва да се изплаща на около 3-4 хиляди лева респективно за 3-4 години което не чак толкова стряскащо
    да кажем ч съм сагласен с казаното от теб но ... КОЛКО семейства имат 300литра бойлер. един бойлер от 10-60-70С се загриава за 3-4ч ( 3-4ч х3квВ= 12 разход х 0,17ст (без да взимаме нощна) = 2-2,50лв) и ако продалжим с твоите сметки маи маи стават повече годините ПОНЕ 5години...............а цената на 1 бойлер е почти 200лв и по малко

  5. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #229

    Re:Слънчеви панели за подгряване на вода

    Не разбрах 200 лв - 300л ?? или говориш за обикновен бойлер 80 л защото ако бойлера е 80 - 100 литра то цялата тази система може да е под 2000 лв

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    44
    #230

    Re:Слънчеви панели за подгряване на вода

    Здравейте!
    Интересува ме, накратко ако може, да ми кажете какви са предимствата и недостатъците(вкл. цена) на системи с бойлер с помпена група и такава, на която бойлера се намира отгоре върху панела?
    Интересувам се за бойлер 200л., като системата ще е на ниско(на плоча на 1-ви етаж равнище), а водата ще се качва на 2-я етаж. Има възможност за изнесен бойлер на разстояние 11-12м.(хоризонтално). Ако бойлера е отгоре, тези метри ще ги минава топлата вода(и студената), за да се включи в мрежата. Тръбите ще са 2-3 метра на открито(студено).

  7. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #231

    Re:Слънчеви панели за подгряване на вода

    Системите с бойлер върху панела са предназначени за страни със субтропичен и по-топъл климат. Ако бойлера ти е навън има опасност от замръзване, когато свие студа и трябва да се източва. Поради тази причина и всички соларни системи се зареждат вместо с вода с незамръзваща течност (пропилен гликол, спиртов разтвор, др.) Това е и основния недостатък, който трябва да те накари да забравиш за система с бойлер върху панела.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    44
    #232

    Re:Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от TazmaniaK
    Системите с бойлер върху панела са предназначени за страни със субтропичен и по-топъл климат. Ако бойлера ти е навън има опасност от замръзване, когато свие студа и трябва да се източва. Поради тази причина и всички соларни системи се зареждат вместо с вода с незамръзваща течност (пропилен гликол, спиртов разтвор, др.) Това е и основния недостатък, който трябва да те накари да забравиш за система с бойлер върху панела.
    КРАТКО, ТОЧНО, ЯСНО и ИЗЧЕРПАТЕЛНО!

  10. Senior Member Аватара на bobovo
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    гр. Петрич
    Мнения
    2,196
    #233

    Re:Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от diamobg
    КРАТКО, ТОЧНО, ЯСНО и ИЗЧЕРПАТЕЛНО!
    Интересно комшията срещу нас не е чувал за това камоли да го е правил,а вече го има тоя сл. бойлер от 7 години.Единственото което прави е да го източва зимата.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    57
    #234

    Re:Слънчеви панели за подгряване на вода

    Здравеите,аз имам вакумно трабен боилер от две години отворена система до сега не е замразвал а бидона е на покрива на кащата и трабите ми минават по ваншната стена в изолащия +минерална вата.пак да си пускам водата през ноща и дума да не става.топла вода има винаги когато има и малко слант'е с облащи вода няма.а лятото си работи като пторочен и доста често изхварлч водата на ванка.

  12. Member
    Тук е от
    Mar 2008
    Мнения
    263
    #235

    Re:Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от bobovo
    Интересно комшията срещу нас не е чувал за това камоли да го е правил,а вече го има тоя сл. бойлер от 7 години.Единственото което прави е да го източва зимата.
    Да, и от началото на март си имам перфектна топла вода.И аз съм с термосифонен соларен бойлер и въобще не съжалявам, че го купих.Вакуумно-тръбни и т.н....Спора става подобен на това чия кола е по-добра,кой по-голяма риба е хванал и на кой му е по-голяма......
    Реално всеки трябва да прецени колко пари може да отдели за добиването на този вид БЕЗПЛАТНА енергия,защото после удоволствието да се къпеш няколко часа и като знаеш, че това ти е подарък от слънцето е неописуемо.
    А относно изплащането първо май трябва да споменем,че никой няма идея колко още му остава така ,че са смели предположения за някакви декади и т.н.
    Моето наблюдение е ,че сметката за ток ми пада около 40-45лв на месец, защото сме 4 човека.
    Хайде сполай Ви.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    44
    #236

    Re:Слънчеви панели за подгряване на вода

    В моя пост не съм уточнил какъв тип ще е панела, а въпроса ми е за разликата между това бойлера да е с помпена група и да е без такава(т.е. монтиран върху панела, какъвто и да е той). Финансова и техническа.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    113
    #237

    Re:Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от zla gad
    Да, и от началото на март си имам перфектна топла вода.И аз съм с термосифонен соларен бойлер и въобще не съжалявам, че го купих.Вакуумно-тръбни и т.н....Спора става подобен на това чия кола е по-добра,кой по-голяма риба е хванал и на кой му е по-голяма......
    Реално всеки трябва да прецени колко пари може да отдели за добиването на този вид БЕЗПЛАТНА енергия,защото после удоволствието да се къпеш няколко часа и като знаеш, че това ти е подарък от слънцето е неописуемо.
    А относно изплащането първо май трябва да споменем,че никой няма идея колко още му остава така ,че са смели предположения за някакви декади и т.н.
    Моето наблюдение е ,че сметката за ток ми пада около 40-45лв на месец, защото сме 4 човека.
    Хайде сполай Ви.
    колко $$$ ти излезна системата като инвестиция. ДАНО да отговорисш ЧЕСТНО ??

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    57
    #238

    Re:Слънчеви панели за подгряване на вода

    Монтиран на покрива на каща точно 2000 лева през 2008 година.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #239

    Re:Слънчеви панели за подгряване на вода

    в интерес на истината ако тръбата която отива към и от бойлера е медна и да замръзне водата в нея тя не се пука (собствен опит при затворена система надута на 3 бара с вода зимата на 2008-2009 в софия на сервиза ми ... монтирахме я лятото и после забравихме да сложим антифриз в суматохата ...)

  18. Member
    Тук е от
    Mar 2008
    Мнения
    263
    #240

    Re:Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от plamen_gr
    Монтиран на покрива на каща точно 2000 лева през 2008 година.
    Отговорих ти Xiu40- за 200 литров бойлер +селективен панел+тръбите=2000.
    Това е през 2009г. Монтажа е супер елементарен.Все пак говорим за термосифонна система-с бойлера горе върху стойка.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 16 от 48 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. финален избор на ТП, конвертори, бойлер и слънчеви панели
    От Dimitar Nikolov във форум Други начини за отопление
    Отговори: 13
    Последно: 02-06-22, 06:39
  2. Предварително подгряване на вода
    От MishelNikolov във форум Отопление
    Отговори: 7
    Последно: 12-02-22, 21:05
  3. Слънчеви панели за ток за къща.
    От krasimir77 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 62
    Последно: 23-11-20, 12:25
  4. варианти за монтаж на слънчеви панели
    От ba4_dido във форум Други начини за отопление
    Отговори: 15
    Последно: 11-05-13, 18:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе