Как си решил въпроса с излишната топлинна енергия,като спреш помпата?
Как си решил въпроса с излишната топлинна енергия,като спреш помпата?
С по голям разширителен съд... и запушени обезвъздушители...
Не спирам помпата просто.
Един магнитен винтил на изхода на бойлера и си готов .
Имам и Рекорд 92 градуса ) медни тръби и нямаш проблем.
Точно това е горе долу най активното време,през което работят колекторите.Вакумните са най добрите но не са толкова по добри колкото са по скъпи.Колкото повече пари вложиш толкова по бавно ще се възвърнат,сметката която ти предлага Ванко е вярна на теория но на практика не можеш да оползотвориш всичката получена енергия,изобщо зависи от много фактори така че ако умножиш по две ще си по близо до истината.Първоначално публикувано от ba4_dido
Това че вакуумните са по скъпи от плоските е утопия ... разликата е минимална
Е става въпрос за цените в БГ. Два обикновенни плоски 3,6м2 600-700лв ,вакумен 20тръби 1200-1300лв.В Китай плоските са по скъпи от вакумните/невероятно но факт/.
Така е, защото сравняваме качествени маркови плоски с китайски вакуумни колектори. Вакуумните са много по-капризни и често се развакуумират, т.е. трябва им обслужване, което обикновено не е лесно и евтино на покрива. Сериозните производители са се убедили, че вложението в качествени панелни колектори е по-оправдано и наблягат на това производство.Първоначално публикувано от cooler
И защо китайските вакуумни да не влязат в категорията "маркови" ? Влез в сайта на HELIOTECH-една от водещите БГ фирми за солари,и чети колкото искаш обратни факти на твърденията ти.
Малко история-в Австралия 70-те г на мин.век е патентован този метод за получаване на топлинна от сл.енергия.Понеже е само на теория и в Австралия нямат технологии за практическото реализиране,те се обръщат към ??? - КИТАЙ !!! Там е сефтето за производсвото на вакуумните колектори. В момента там са ЕДИНСТВЕНИТЕ два завода в света с технологии за многослойно селективно покритие,което осигурява максимален добив дори и зимата или в облачно време.
Е това ако не е марков продукт,не знам на кое друго се вика така.Дават гаранция от 7 години,обслужването се състои в замяна на повредена тръба с друга,която в момента в Китай се продава за 2$ и смяната е за секунди.Кое не му е лесното и евтиното за сервиз???
А ако един плосък се пукне,не се ли сещаш,че се хвърля целия на боклука?
Да не говорим за невъзможността плоските да работят зимата или в облачно време.
"Сериозните" производители наблягат на плоските поради елементарния факт,че не могат да се преборят с изключително ефективното и евтино китайско производство и за тях остава друга пазарна ниша.
Двете технологии имат предимства и недостатъци... просто да се твърди, че вакуумните са нещо много повече от плоските колектори е просто смешноПървоначално публикувано от vanko68
Дай пример кое му е смешното,за да не влезеш в четата на дърдорещите напразно.
Аз съм много доволен от моя - селективен. Произведен е от sunsystem. 10 януари(тогава обърнах внимание) вън беше слънчево. 58 градуса въртеше вода през бойлера. Около 715лв беше само панела. Изнасят ги за Германия.
ПП - Всеки хвали квото има и предлага!!! - Факт!!!!
Колко е голям? А ако няма слънце,имаш ли някакви наблюдения?
Уф! Ася де! Забравих. Или 2,15m2 (май беше тази) или 2,70m2. Лятото и облачно да е ще скъса бойлера направо. Ако е слънчево вдига над 97 градуса. Юли и Август миналата година слагах брезент на 1/3 от площта. Бойлера е 120лтр. Нямам добър топло-обмен защото е на горната серпентина. Сложих я малко по-мощна за да хвана Април и Октомври, когато вече не палим парното. А то и през по-студените месеци ако е слънчево пак завърта! Като си сложа брезента няма проблеми през лятото. Аз лично нямам проблем с затоплянето а с отдаването на температурата. Обаче през зимата не може да се кара само на колектор!!!
ПП - Приоблачно време радиацията е по-голама!!! В смисъл разпокъсана облачност!!!
Този спор е е общо взето безмислен,основното е да има слънце независимо зима или лято.Един бойлер поддържа около 50гр. помпата се включва на около 40гр. значи за да топли колектора трябва да поддържа продължително време поне 45гр.,а ако е включен бойл. на ток поне 60гр. което без слънце е много трудно.На практика какво се получава /зимата/ включва се помпата и докато превърти водата пак спира и т.н. през бойлера минава студената вода от тръбите и вместо да загрява го охлажда.Така че без слънце няма сериозна работа какъвто и да е колектор.
За зимата по съм съгласен, обаче лятото дори и да е облачно си загрява доста добре. В това писание не си уточнил за кои колектори точно става въпрос. Като се прибера довечера в къщи ще напиша точно каква е температурата - днес е облачен априлски ден!!!
Относно работата на системата:
Зависи какво е разстоянието до бойлера. Т.е. колко литра течност ще вземе системат.
Моята е изградена от два датчика - един на покрива в колектора и един в бойлера. Настройват се с команден модул кога да включва помпата. В момента моя е настроен на 16 градуса тимпер. разлика. Тоест, когато в панела стане 16 гр. повече от бойлера само тогава завърта и ако охлаждащата течност е малко има време и температура да отиде до горе и да се върне без да изстине!