Страница 2 от 23 ПърваПърва 123412 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 336
Like Tree79Одобрявам

Термопомпа за подово

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    33
    #16

    Отговор: Термопомпа за подово

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty Виж публикацията
    грабвай го това щото ще бидна преди теб само бойлера струва толкова.
    Взимай спокойно, излизат регулярно такива, че и по-добри предложения. Транспорта от Лондон до тук е 360 лв..

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    В твоя случай/изградено подово/, може би някаква камина с водна риза, която ще работи също отвреме на време и няма да е основно отопение.
    Камина изглежда добре и създава уют, имам и подходящо място за това, но ми трябва решение 24/7 за през зимата. Не мога да се занимавам с палене, почистване, качване на дърва, а няма кой друг да го върши, няма как да стане на този етап при мен.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #17

    Отговор: Термопомпа за подово

    Имам един-два въпроса и за да не отварям нова тема, ще ползвам тази.
    1. Каква е възможността при изградено подово с термопомпа въздух-вода, настилката в някои помещения да е дъбов паркет?
    2. Много ли ще падне топлообмена и наистина само теракота ли е възможната настилка при нискотемпературно отопление?

  4. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #18

    Отговор: Термопомпа за подово

    ами то е един въпрос
    1 и 2 може - слагай каквото ти е кеф.
    ако имаш изолация под теракота/паркета топлото все ще влезе през пътя на по-малкото съпротивление.
    обикновено топлото си отива нагоре и по трудно слиза надолу.
    а и ламината и дървото са доста далеч като коефициент на топлопреминаване от изолациите.

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #19

    Отговор: Термопомпа за подово

    Така де, ама тука едни специалисти ми развиват теории, че там където е паркет ефективността ще падне 50% и трябва доста по мощна термопомпа. Освен това паркета щял да почне да мърда, да отваря по фугите и даже да се цепи дървото. Незнам доколко е вярно и търсех някой, който евентуално е изградил нещо такова - демек с практически опит.
    Някак не ми се правят експерименти на чужд гръб.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #20

    Отговор: Термопомпа за подово

    С ламинат колеги са правили и няма проблем. Сега правя и при мене и ще го пробвам тази зима живот и здраве, ще мога да сравнявам с плочките. Ако на дъбовия паркет не му се случи нищо, за топлопреминаването няма проблем - може с някой градус да се вдигне температурата на водата. Но и изолацията прд тръбите не трябва да е символична

  7. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #21

    Отговор: Термопомпа за подово

    за паркета не знам, но си мисля че мърдането зависи от майстора на паркета. +това ще е два пъти : на есен като пуснеш помпата и пролетта когато я спреш.
    за ламинатите вярвам че съм виждал че има специални които са за подово, не се разлепяли и прочие глупости. предполагам са им сложили специална цена.
    в крайна сметка им вдигаме температурата до 30-тина градуса макс с подовото лятото изложен на слънце би могъл да се нагрее повече. а няма да организираш нестинарски танци вкъщи.
    единственото ми притеснение е че ламината е пълен със всякакви смоли,химии и лайна които биха могли да се активират при затоплени, и пак все пак до колко го загряваме?

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #22

    Отговор: Термопомпа за подово

    Ламинат няма да се слага. Или паркет или плочки. Специалистите успаха да изкарат акъла на човека и най вероятно ще са плочки. А загряването ще е нормалното за нискотемпературно подово отопление. Изолацията под тръбите е 3.5см XPS, а там където би трябвало да е паркета +3см XPS.
    Такава беше идеята, но няма как да убедя човека, след като трима други му говорят непрекъснато, че паркета ще му се разсъхне, ще се отворят фугите, ще се нацепи и т.н. Единствения начин е да го заведа някъде където ще види направеното с очите си. За съжаление нямам такъв пример, който да мога да покажа.

  10. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #23

    Отговор: Термопомпа за подово

    Ами той паркета по принцип трябва да от сухо дърво.Ако дървото не е изсъхнало добре може и да се нацепи.

    Ако слага паркета върху замазка в която са зазидани тръбите на подовото не би трябвало да има проблеми, освен при случаите на паркет от недобре изсъхнало дърво.Има стандарти за дървото от което се прави паркет които за съжаление в България не се спазват.

    Проблем при паркета ще е че по трудно ще се поддържа и е възможно във фугите между парчетата паркет да се събира фин прах/боклук.В това отношение плочките са по-лесния за поддържане и почистване вариант.

  11. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #24

    Отговор: Термопомпа за подово

    един faq по въпроса. има дадени и плюсове и минуси.

    Underfloor heating and natural wood floorcoverings | Robbens Systems Heat Recovery & Ventilation, Underfloor Heating

    пише да не се сменя бързо температурата. плюса е по-равномерната температура. друго интересно няма.

    ...
    Timber floor coverings can be used effectively in the right situation. Please ensure the following guidelines are followed to ensure that the Timber floor covering works well for you:
    1. Use a well dried timber, ideally with an 8 – 10% moisture content.
    2. The boards should be no wider than 150mm to prevent unsightly expansion gaps forming between the boards.
    3. A maximum floor surface temperature of 27c or 70w/m2 should not be exceeded.
    4. Large temperature fluctuations should also be avoided, and a steady temperature should be maintained.
    5. Avoid excessively thick timbers, 20 -22mm structural boards are ideal.

    You must refer to your supplier’s recommendations for installation, but avoid well insulated underlay between the underfloor heating and timber.
    ...

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #25

    Отговор: Термопомпа за подово

    Благодаря на всички! А трябва ли тръбите да са в гофре, за да се елиминират напреженията в замазката?

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #26

    Отговор: Термопомпа за подово

    Тръбите по целия под ли? Разбира се че не, много ще се влоши топлоотдаването. Но има много тънкости, трябва да си чел доста предварително.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #27

    Отговор: Термопомпа за подово

    не ама в замаскта има пластификатор да не се цепи. повечето фирми които имат системи за подово си го предлагат и е от най-евтините неща в системата.
    послушай лазар има много тънкости, като примерно под големи мебели може да навиеш по-малко тръба, може със самото навиване да направиш по-топли и студени зони, зависи как че влязат и навиват тръбите. не е всичко на равни отстояния.

    аз не съм си правил щото не мога да намеря кой да го пусне а с моите две леви сам не се хващам...
    попрочети малко повече. виж rehau , и uponor поне за тях сега се сещам че имат хубава документация на сайтовете.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #28

    Отговор: Термопомпа за подово

    От скоро това е актуално и за мен, това което съм решил да направя е подово положено в самата бетонна плоча без никакви гофри и т.н. единственото което ще се случи е че ще направя плочата по дебела (1-2 кубика бетон повече което са никакви пари) НО ЗА СМЕТКА това няма да правя замазка а директно ще шлайфам бетона и отгоре дървото каквото ще да е. Наскоро наблюдавах един проект кадето бяха инсталирани десетина AWHP с подово и конвектори за охлаждане бах помолил колегата да закачи една термопомпа към отделен електромер отедната страна и към топломер ( водомер с два термистора) към другата ... е резултатите баха впечатляващи... не случано едно време в МЕИТО ни учеха че най ефективния утоплителен уред трябва да е разположен максимално ниско и да използва максимално ниска температурна разлика което всъщност е подово отпление.

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #29

    Отговор: Термопомпа за подово

    Идеята да се вкара отоплението в бетона, а не да се изолира от него, мисля че не е доба.


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 23 ПърваПърва 123412 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Водно подово отопление за магазин
    От nikolayvarna във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 14-01-15, 22:03
  2. Подово отопление на газ
    От LiviuCatan във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 27-06-14, 20:00
  3. Excel - подово лъчисто отопление
    От avast3 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 1
    Последно: 02-03-11, 03:34
  4. питане за подово Oтопление
    От jordan110 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 0
    Последно: 26-02-10, 10:55
  5. Подово отопление - относно монтажа
    От MitkoS във форум Електрическо отопление
    Отговори: 16
    Последно: 16-08-06, 16:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе