Страница 4 от 23 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 336
Like Tree79Одобрявам

Термопомпа за подово

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #46

    Отговор: Термопомпа за подово

    Така се прави. Браво за идеята и изграждането на къщата. За всичко сте помислили и очевидно имате финансова възможност да го направите на практика. Навремето така искахме с бащата (дългогодишен майстор в строителството) да направим подово и в нашата къща, но се смениха времената и парите на родителите ми се стопиха по банките. Пък и аз съм в стара къща - един цялостен ремонт от основи до покрив плюс нова ел. и ВиК инсталация, съм смятал, че ще ми излезе по-скъпо от нов строеж. Досега за пристройка, нов покрив, цялостна външна изолация (слаба по сегашните стандарти 5-6см) и ремонти на 2-3 от стаите (дограма и вътрешен ремонт), подобрения на "парче" в ел. и ВиК, 3 котела (2 на твърдо и 1 на газ) и инсталация за парното съм дал над 30 000лв. И понеже никога не съм ги имал на куп (от няколко заема и 2 пъти продажба на земя) ремонтите се влачат във времето (10-на години) и не мога да си позволя цялостно решение както вие сте направили. Благородно ви завиждам.
    Колкото до затоплянето на подове и стени на работата (ново изградена сграда пусната през 2000г.) сме изцяло с теракот върху дебели бетонни плочи, дебели стени облицовани отвън с каменни плочи и много добра алуминиева дограма. Веднъж темперирана сградата държи доста топло. В някои от помещенията (със спрени изцяло радиатори) температурата не пада под 22-24гр. и тъй като има и доста ел.уреди ми се е налагало да пускам климатик да охлажда до късни есенни дни или да отварям прозорец по цял ден - примерно в сървърното. Има хляб в темпериране на бетонната конструкция. По отношение на подовата настилка, от моите лични наблюдения е доста по-добре при подово отопление, настилката да е теракот или нещо подобно. Просто топлината се акумулира и после излъчва на принципа на акумулиращите печки. А пък лятото държи хладно и по-лесно се поддържат по-поносими температури в жегата.
    Този пост е редактиран от VanDan; 15-02-14 в 11:50.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #47

    Отговор: Термопомпа за подово

    Аз имам един въпрос който ме интересува от доста време(поне 3 години):

    Може ли в различните помещения да се задава да различна температура за поддържане, например: Всекидневна-23 градуса, тоалетна 19 градуса, спалня 20 градуса, баня 21 градуса???

  4. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #48

    Отговор: Термопомпа за подово

    Всичко може стига да е предвидено...
    Термостати управляващи ел задвижки...

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #49

    Отговор: Термопомпа за подово

    С полагането на тръбите се пуска по един кабел от всяка стая до колектора и после се монтират термостати в стаите и задвижки на термовентилите на всеки кръг

  6. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #50

    Отговор: Термопомпа за подово

    А някой има ли наблюдение до колко бърза е реакцията на този тип управление и не е ли по добре да се регулира температурата на пода??

  7. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #51

    Отговор: Термопомпа за подово

    Според мен реакцията ще е достатъчно бърза при добре темперирано помещение. Иначе би било значително по-готино с по-умно управление - стъпков контрол на вентилите според температурата и нейния градиент на спадане/покачване.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #52

    Отговор: Термопомпа за подово

    Дефинирай малко по подробно какво имаш предвид?

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #53

    Отговор: Термопомпа за подово

    Реакцията е за 2-3 минути - толкова е необходимо на задвижката за да затвори вентила на съответния кръг след сигнал от стаен термостат. Подовото е достатъчно инертно отопление, така че не смятам това време да е много. Защо да е по-добре да се регулира температурата на пода - това е косвена величина - в крайна сметка нас ни интересува стайната температура.
    tony34al одобрява това.

  11. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #54

    Отговор: Термопомпа за подово

    Цитат Първоначално публикувано от cooler Виж публикацията
    Дефинирай малко по подробно какво имаш предвид?
    Имам в предвид, че стъпките на вентила могат да се управляват по температурата в помещенито на същия принцип както инверторния климатик си управлява компресора според стайната температура Като се включи и градиент на спадане/покачване на температурата за единица време може да се вземат решения за пълно отваряне/затваряне, независимо от оригиналната логика (както например е копчето пауърфул, но човек сам си преценява дали да го пусне, а в случая градиента)

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #55

    Отговор: Термопомпа за подово

    Интересно е колко ще струва такова управление, има ли някакъв смисъл изобщо и дали е оправдано, имайки предвид инертността на системата. Според мен абсолютно не, освен ако човек си има хоби и му се занимава.

  13. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #56

    Отговор: Термопомпа за подово

    Вентилите - седлови, стандартно изделие, не особено скъпо...

    Управлението може да бъде част от BMS на сградата. Няма да е по-скъпо от монтиране на стаен термостат във всяка стая, при положение, че сега ще трябва само температурен датчик.

    Иначе си е занимавка да се настрои, но предполагам ефектът ще е положителен.
    Този пост е редактиран от AC_From_Hell; 18-02-14 в 10:56.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #57

    Отговор: Термопомпа за подово

    За мен на първо място "застава" въпросът едно такова "стъпково" усложнено в сравнение с "обикновеното" управление доколко е издръжливо и податливо на разваляне.

    А иначе считам, че разликата в комфорта между двете управления ще е несъществена, да не кажа незабележима.

  16. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #58

    Отговор: Термопомпа за подово

    Усложнението е минимално, а фактът, че всяка една нова сграда разчита изцяло на BMS за съществуването си не е за пренебрегване. Аз съм на мнение, че всичко по-голямо от 150м2 или къща (независимо от размера) трябва да има готин BMS.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #59

    Отговор: Термопомпа за подово

    Ако правилно съм разбрал визираш контролер който да регистрира скороста на промяна на температурата и като изпреварващо събитие да манипулира вентила?? Ако е така звучи интересно, а още по интерсно ще е писането на софтуера .

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Реакцията е за 2-3 минути - толкова е необходимо на задвижката за да затвори вентила на съответния кръг след сигнал от стаен термостат. Подовото е достатъчно инертно отопление, така че не смятам това време да е много. Защо да е по-добре да се регулира температурата на пода - това е косвена величина - в крайна сметка нас ни интересува стайната температура.
    Това което имам предвид е не бавното задействане на вентилите, а като цяло мудната реакция на подовото и възможността в процес на работа температурата на въздуха да се колебае в относително голяма амплитуда от 4-5 градуса...

  18. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #60

    Отговор: Термопомпа за подово

    Цитат Първоначално публикувано от cooler Виж публикацията
    Ако правилно съм разбрал визираш контролер който да регистрира скороста на промяна на температурата и като изпреварващо събитие да манипулира вентила?? Ако е така звучи интересно, а още по интерсно ще е писането на софтуера .
    Cooler, pравилно си ме разбрал. Наистина ще е начинание да се определи точно какви да са стъпките на вентила спрямо градиента, но тогава проблемът изтъкнат от теб:

    Цитат Първоначално публикувано от cooler Виж публикацията
    Това което имам предвид е не бавното задействане на вентилите, а като цяло мудната реакция на подовото и възможността в процес на работа температурата на въздуха да се колебае в относително голяма амплитуда от 4-5 градуса...
    ще се реши много елегантно.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 23 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Водно подово отопление за магазин
    От nikolayvarna във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 14-01-15, 22:03
  2. Подово отопление на газ
    От LiviuCatan във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 27-06-14, 20:00
  3. Excel - подово лъчисто отопление
    От avast3 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 1
    Последно: 02-03-11, 03:34
  4. питане за подово Oтопление
    От jordan110 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 0
    Последно: 26-02-10, 10:55
  5. Подово отопление - относно монтажа
    От MitkoS във форум Електрическо отопление
    Отговори: 16
    Последно: 16-08-06, 16:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе