Ако става дума за твоето жилище - не ти трябва нещо скъпо, защото имаш алтернатива за студени дни. Впечатленията ми от Gree и Crystal са много добри, тъй че каквато и да вземеш ще си доволен. Друг е въпроса колко отговаря ОИ...
Ако става дума за твоето жилище - не ти трябва нещо скъпо, защото имаш алтернатива за студени дни. Впечатленията ми от Gree и Crystal са много добри, тъй че каквато и да вземеш ще си доволен. Друг е въпроса колко отговаря ОИ...
Да, моята къща.
През последните два сезона, повече от 40 градуса съм настройвал, само ако се е налагало ударно да затоплям неизползвано помещение. Ако имам предварителна информация, просто казвам на термовентила колко искам. Не е проблем да добавя още малко радиаторна площ- освен предвиденото, ръцете ми още слушат.
В края на предходната година монтирах (монтираха ми) два климатика. Дилемата е още два или термопомпа, като се добавят два конвектора.
Няма как да сравня отоплението с клими и това с радиатори. Подово бих си позволил само в банята и едната спалня.
Е, да бе питал по-рано, преди да сложиш климите, ама нищо, другия път. Една хибридна ТП ще ти пасне идеално на котела
![]()
Eй това ми е трябвало.
Не както обикновено и в повечето случаи се случва по Форумите- "пичове, помооощ!", след което "Чао!", без предупреждение.
Правилна насока или поне мъничък съвет, а не готово решение. За "готовите" се плаща, с което съм напълно съгласен.
Двете клими "не ми пречат". Започвам да се образовам.
Киловатите не са проблем да си ги сметна. Просто исках някой да насочи погледът ми. Марката ще е снобарска, ако се стигне до там.
Благодаря!
Привет!
Ще правя ремонт на жилище в гр София и съм се ентусиазирал да направя отоплението/охлаждането с термопомпа въздух-вода. Ще поема тура по различни фирми да обсъждам директно и конкретно с тях, но бих искал да имам повече предварителна подготовка като влизам в срещите да знам за какво да внимавма и какво да търся така че ще съм благодарен, ако може да помогнете с насоки/предложения/разяснения по някои общи въпроси.
Повече подробности:
Става дума за етаж от къща в София, 115квм (94квм светла площ). Няма ТЕЦ, няма Газ, има само ток. Среден етаж. Ще се сложи външна изолация и висок клас дограма. Има четири външни стени и 280см таван, като ще се сложи и някаква изолация и на тавана.
Идеята ми към момента е да се сложи подово отопление в дневна+кухня + 2 бани + коридор, общо около 50квм и конвектори за отопление и охлаждане в други 3 стаи (9, 12, 21 квм) както и допълнителен конвектор за дневната. Трябва да се подсигури и БГВ, като ще се ползва от 4-членно семейство. Уловката е, че пространството в апартамента, където може да се монтира бойлер/друга сервизна техника е доста ограничено.
Въпроси:
1. Виждате ли пробойни в този план, виждате ли по-умен начин за оптимизация на типа отопление/охлаждане? Ако навсякъде има подово?
2. Препоръка за марка? Засега чувам добри отзиви за Mitsubishi Electric и Toshiba? Бих искал качество и надеждност, а не нещо, което да налага основен ремонт след 2-3 години.
3. All in one или отделно?
4. 200л. бойлер достатъчно ли би било?
5. Препоръки за фирма изпълнител?
6. Предполагаема цена, доколкото разбирам към 25к? Или съм далеч от истината?
7. Мнение за масивен паркет в хола с подово отдолу?
Благодаря за вниманието!
Смесването на конвектори и подово ще ти докара проблеми. Температурата на водата е различна. На подово 30-32 градуса, а на конвектора минимум 35. Мисля, че има техническо решение, но там вече да кажат, инсталаторите. Но това с масивния паркет и подово не е добра идея. Една от основните причинени да съм на конвектори.
Каква е логиката да сложиш подово в кухня и дневна, а в спалните да сложиш конвектори? В шумните помещения един качествен конвектор няма да се забелязва дори, а в спалните трябва да е тихо.
Ако имаш възможност сложи по-голям бойлер. Така ще може да го загряваш на по-ниска температура и съответно няма да излизаш от термопомпен режим. Аз имам 300л и го загрявам до 43 градуса, съпругата ми се къпе без да разрежда водата, ние с момчетата съвсем леко смесвам е със студена.
Марката ми е Дайкин Алтерма, инсталираха ми я от АтароКлима. Вече 5 години без забележки.
"Смесването", на подово с конвектори, се разделя на отделни кръгове.
Схемата не е тайна.
Изборът се обуславя не само от логика, а и от възможности, при заварено положение.
Съображенията ми в спалните да го мисля с конвектори са, че вероятно ще трябва да има охлаждане лятните месеци, а не ми се иска да инвестирам и в термопомпа и в подово и отделно 3 климатика. Също така се чудех колко ефективно ще е реално подово в спалня, ако 1/2 от квадратурата е покрита с легла/гардероби?
Иначе основна причина да търся решение с термопомпа и подово първоначално беше да избегна духането на климатик. Никога не съм заставал до конвектор с термопомпа и не знам колко реално "духа"?
Иначе отбелязвам, ако може да сложим и по-голям бойлер, но за жалост това е едно от ограниченията - евентуално може да мислим да го скрием в някакъв шкаф в кухнята..
В кухнята, в шкаф...няма да е голям.
Пишеш- среден апартамент. Дано е втори етаж или предпоследен. Така би могъл да си монтираш наистина голям бойлер, поне 300л, в мазе или таван, ако има такъв. Прави се рециркулация, по график или друга автоматика. Така минусите ще са по малко, отколкото с наистина малък бойлер, в кухнята.
500л вода, загрята до 45 градуса е повече от 250л, загрята до 90. Съвсем ориентировъчни са литрите, само те.
Този пост е редактиран от Трифон Панайотов Трифонов; 03-02-22 в 19:54.
Този пост е редактиран от Трифон Панайотов Трифонов; 05-02-22 в 12:44. Причина: сгрешена тема
Здравейте отново. Може би въпроса ми не е точно за тази тема, но ако администратора прецени нека го отдели в отделна. Става въпрос за дизайна на подово, което ще се захранва с термопомпа. През последните месеци чета и се опитвам да направя дизайна спрямо жилището и попадам на различна информация от един и същ производител относно зоната около външните стени. Пример:
или
![]()
Първоначално започнах по начина от първата фигура, като стъпката навсякъде е 10 см а за "външна зона" съм предвидил около 80-90 см от края на помещението:
![]()
След това попаднах на друга документация и леко се обърках. Какво е мнението ви относно дизайна около външните зони?
Най-добре е стъпка 5 до външните стени и стъпка 10 за останалото. Снимката е от нет-а
.![]()
За да не пускам нова тема ще попитам тук. Моля да ми препоръчате надеждна фирма в София, която да изгради термопомпена система на еднофамилна къща. Познати ми препоръчаха Би Джи Ар груп и термопомпи Crystal, други ми казват, че Вимакс били надеждни, но за по-сигурно питам и тук за мнение. Благодаря предварително.
А, ясно, благодаря за пояснението. Към изпълнители можеш ли да ме насочиш?