Страница 1 от 23 12311 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 336

Термопомпа за подово

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    33
    #1

    Термопомпа за подово

    Здравейте,
    преди време при строителството на апартамента, имах възможност и положих тръби за водно подово, което не е ползвано до сега поради монтирани климатици Daikin. Имаме 2 г. дете и разбираме, че трудно ще бъде избегнато лазене, лежане, игра по пода.. Затова се замислям да подкарам и подовото с една термопомпа вода/въздух. Четох основно по скандинавските страни как реализират такива начинания. За да изясня за себе си и евентуално взема решение ми трябва по-подробна информация за такава реализация. Към момента си го представям така:
    Термопомпата топли вода, която чрез серпентина топлоотдава в бойлер. От там има топла и студена връзка към таблото на подовото. Таблото се реализира с четирипътен термо-вентил между топло/студено/източник на топла вода и обратно към бойлера, за дебита се грижи помпа. Всеки кръг на подовото има хидро-динамичен вентил за регулиране на налягането в зависимост от дължината/съпротивлението му. Управлението на температурата в стаите (ако се ползва само това за отопление) става с електрически вентили на кръговете, контролирани от управление. Може да не съм дал точното название на някой елемент.. Така погледнато всичко изисква една солидна инвестиция за да се подкара подовото. Ако някой вече е минал по този път и може да сподели, би ми било много интересно, особено ако има някакви алтернативи, които влияят върху понижаването на разходите. Възможно ли е да се избегне бойлера за топла вода, например термопомпата да подава топла вода директно към таблото? Виждал съм такива схеми, като при тях се изисква управление, което контролира работата на термо-помпата (различно от това на самата термопомпа), в зависимост от нуждата за топла вода. Евентуално мога ли да ползвам само термовинтила за регулиране на температурата в системата - предимства и недостатъци?..

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #2

    Отговор: Термопомпа за подово

    няма бойлер при термопомпите - директно си захранва колектора на подовото, от там нататък управлението на температурите и дебити за подовото нямам идея как се прави.

    ако искаш гореща вода и да вържеш бойлер, има вентил който превключва и върти или към бойлера, или към основната система.

    това е поне при дайкин, лг и панасоник.
    вярно е обаче че винаги може да се донапасват нещата
    успех.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #3

    Отговор: Термопомпа за подово

    На термопомпата и трябва топлообменник фреон-вода. Обикновено се ползва специален пластинчат, но вместо такъв може да се ползва и бойлер с фреонова серпентина От топлообменника водата отива директно в колекторите на подовото - няма нужда водата да се загрява до висока температура и после да се разрежда - при по-ниска температура СОР-а е по-висок. Най-добре е да ползваш специални колектори за подово - единия е с дебитомери, а другия е с термовентили, готов за монтаж на задвижки за всеки кръг (по желание). Зависи каква термопомпа ще ползваш - има китайски за по 2000лв, които са оборудвани само с топлообменник във външното тяло (вътрешно няма), а има и скъпи маркови за над 10000лв, които си имат вътрешно тяло и топлообменика е там заедно с помпа, разширителен съд, както и скъпа електроника с много възможности.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #4

    Отговор: Термопомпа за подово

    Е от тези скъпите има и за под 10000 лв

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    33
    #5

    Отговор: Термопомпа за подово

    Тъй като имам вече климатици, от които съм много доволен, идеята за подовото е по-скоро за комфорт на детенце докато е по пода, а не да се отоплявам изцяло с него. Та за това искам да реализирам икономичен вариант - китайска термопомпа - да кара поне до -15, COP 4 и нагоре, гледах такива 10-12 kw за до 2 000 лв. За колектори - мисля за нещо такова



    Имам 4 кръга, гледам цените са около 400-600 лв.
    За постоянно отопление на подово ще е нужно и такова управление (около 100-150 лв) с датчици за температура по стаите и ел. вентили на кръговете (най-разнообразни цени):



    но мисля да го пропусна и да ползвам само корекцията на четирипътния вентил, така дали би станало, как ще се управлява помпата за циркулация, а термопомпата?

  7. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #6

    Отговор: Термопомпа за подово

    на лг бяха на промо в полиса 7 или 8 хилки пролетта.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    33
    #7

    Отговор: Термопомпа за подово

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty Виж публикацията
    на лг бяха на промо в полиса 7 или 8 хилки пролетта.
    По-скоро бих си взел втора употреба нещо такова, защото 8 000 лв + няма как да ми излезе ефективно при каквато и да е експлоатация..






  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #8

    Отговор: Термопомпа за подово

    Цитат Първоначално публикувано от zaharyev Виж публикацията
    По-скоро бих си взел втора употреба нещо такова, защото 8 000 лв + няма как да ми излезе ефективно при каквато и да е експлоатация..
    Как стигна до този извод, щото това въобще не вярно! От друга страна и аз искам новите коли да са по 3000лв, ама няма.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #9

    Отговор: Термопомпа за подово

    Не мога да дам категоричен отговор, идната зима ще наблюдавам. Един клиент се отказа от варианта качествена италианска пелетна камина за 6000лв за сметка на термопомпа за 12-13000лв. Дали и с колко ще е по-икономична (и по-сигурна)времето ще покаже. Така или иначе инсталацията е подово отопление и ще мога да сравнявам с други подобни къщи, които са на пелети и ще споделям резултатите тук.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    33
    #10

    Отговор: Термопомпа за подово

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Как стигна до този извод, щото това въобще не вярно! От друга страна и аз искам новите коли да са по 3000лв, ама няма.
    Не разбрах кое точно не харесваш на Daikin Altherma и защо трябва да си взема нещо по-скъпо.
    Като се ползва не за отопление а само за затопляне на пода през 4-5 месеца от годината, колко различно ще е между термопомпа от 2 000 лв и такава от 8+000?

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #11

    Отговор: Термопомпа за подово

    Не че не харесвам Дайкин, ама ти първо говориш за 10-12кВт, ама да е поне до -15 и с КОП>4. След това показваш някава машина за минимум 4500лв и която колко кВт е? Знаеш ли колко е КОП на тази термопомпа при -15С. А и всъщност колко м3 ще отопляваш? Ако искаш само да си затопляш пода отвреме на време, просто си сбъркал вида отопение и термопомпата не е това което си мислиш.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #12

    Отговор: Термопомпа за подово

    Аз не разбирам пък как така ще имаш Daikin Altherma + подово отопление и ще се топлиш на климатици

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    33
    #13

    Отговор: Термопомпа за подово

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Не че не харесвам Дайкин, ама ти първо говориш за 10-12кВт, ама да е поне до -15 и с КОП>4. След това показваш някава машина за минимум 4500лв и която колко кВт е? Знаеш ли колко е КОП на тази термопомпа при -15С. А и всъщност колко м3 ще отопляваш? Ако искаш само да си затопляш пода отвреме на време, просто си сбъркал вида отопение и термопомпата не е това което си мислиш.
    Да, наистина се получава двусмислено, но предполагах, че е ясна идеята.
    В бюджет до около 3 000 лв да се направи реализация за топъл под, не да се отоплявам изцяло с подово. За толкова наистина може да се вземе нова китайска термопомпа 10-12 Kw и ако се стигне до някаква ситуация, при такава реализация може да ползваме напълно само подово.
    В този бюджет може да се намери някаква алтернатива от добри производители втора ръка, в случая цитирах Daikin Altherma 6 Kw. Видях, че е доста по слаба от нужното за пълно отопление, но за топъл под си мисля, че е ок. Цената надвишава с около 500 лв бюджета но пък е Дайкин.
    За COP-а който бях писал - 4 се отнася за стандартното мерене при 7 градуса външна температура, ясно е че при -15 пада наполовина и повече, а идеята за -15 градуса е да работи без проблем поне до толкова, защото гледам климатиците на някои комшии се предават доста преди да стигне подобна температура. Какво мислиш, че е добро за топлене на пода от време на време в такъв случай, щом термопомпа не е добър вариант?

    Тъй като вече има сложени климатици от които сме доволни като комфорт/работа/сметка за тока - не ми се струва нормално да правя реализация за 10к за да проверя дали би било по-добре така.
    Подовото никога не е тествано, така, че има варианти за потенциални проблеми - течове, деформации на пода (почти 40 кв.м без деформационни фуги), недостатъчно топлоотдаване и знам ли какво още.. та не е ясно дали и как би работело.

    Благодаря на всички които споделиха опит и мнение.
    Поздрави

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #14

    Отговор: Термопомпа за подово

    Цитат Първоначално публикувано от zaharyev Виж публикацията
    Да, наистина се получава двусмислено, но предполагах, че е ясна идеята.
    Какво мислиш, че е добро за топлене на пода от време на време в такъв случай, щом термопомпа не е добър вариант?


    Поздрави
    В твоя случай/изградено подово/, може би някаква камина с водна риза, която ще работи също отвреме на време и няма да е основно отопение.

  18. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #15

    Отговор: Термопомпа за подово

    грабвай го това щото ще бидна преди теб само бойлера струва толкова.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 23 12311 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Водно подово отопление за магазин
    От nikolayvarna във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 14-01-15, 23:03
  2. Подово отопление на газ
    От LiviuCatan във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 27-06-14, 21:00
  3. Excel - подово лъчисто отопление
    От avast3 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 1
    Последно: 02-03-11, 04:34
  4. питане за подово Oтопление
    От jordan110 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 0
    Последно: 26-02-10, 11:55
  5. Подово отопление - относно монтажа
    От MitkoS във форум Електрическо отопление
    Отговори: 16
    Последно: 16-08-06, 17:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе