Страница 5 от 16 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследноПоследно
Резултати от 61 до 75 от общо 233
Like Tree8Одобрявам

Кой уред на ток е най-евтин след климатика?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #61

    Re:Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от михаил
    моето мнение е,че ел. котле на електролиза е по-добре от климатик, новите варианти дават между 15-30 % по-добри показатели от климатик клас А
    Възможно е да дадат 15-30% по-добри показатели от енергиен бойлер клас А например, но не и от климатик! Защо ли? Ако ел котле на електролиза консумира 5кВ при 100% КПД на процеса ще имаме 5кВ натрупана топлинна мощност във водата, която да се отдаде в помещенията от отоплителната система (тръби, радиатори и циркулираща вода). Над 5kW няма как да се натрупа защото това би означавало че КПД-то е над 100% а до сега науката и практиката не познава такива системи. При климатика историята е съвсем друга - с консумирани 5кВ от ел. мрежата, спокойно той може да отдаде 10-15kW, не защото КПД-то е над 100% а защото голяма част от тази енергия представлява "открадната" от околната среда такава, която се пренася в помещението. Климатика не затопля директно а извършва топлопренос.
    При котли с електролиза няма от къде да се открадне "енергия", дори ако приемем че тя идва някак от енергията на водорода и кислорода на самата вода, то в затворена система (каквато е една отоплителна инсталация с ел. котел) тази енергия ще се изчерпа още в самото начало на работа на системата. Възможно е ел.котли с електролиза да имат по-висока ефективност спрямо традиционни ел.котли с нагревател. Въпреки това че нагревателя има потенциално добър КПД, при високи мощности ефективноста му спада малко заради ред фактори. Или на кратко до тук:

    а моето мнение е че, ел.котли с електролиза не са никак по-икономични от климатик с енергиен клас А.
    spas.slavchev одобрява това.

  2.  
     
  3. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #62

    Re:Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от Board_Man
    ....
    Поздравления за труда Ви ,но мисля че е безсмислен. Човек който иска да бъде излъган ,не може да не бъде излъган.Ето още продукти от същата гама: космодиск ,суперматрак ,мегапрахосмукачка , лосион за поникване на коса ,лосион за отслабване  ,кухненско ренде на Вьорнер ,рингтон за отказване от тютюнопушене и т.н. и т.н.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2009
    Мнения
    16
    #63

    Re:Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Виж Board Man, не знам за науката, но аз съм виждал такива котлета в действие и мога да ти кажа , че КПД-то им е около 1 към 4. Сега знам как ще реагираш, затова ти предлагам вместо да спорим, да ти осигуря достъп до такова котле с възможност да замериш разхода му както намериш за добре.И продължавам да твърдя , че хубаво такова котле при правилен монтаж ще даде между 15% и 30% икономии спямо климатик клас А за отопление.

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #64

    Re:Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Всичко с COP > 3.60 в Европа се счита клас "А". Но не можеш да ме убедиш, че няма разлика между климатик с COP 3.60 и климатик с COP 5.60 и нагоре.
    Това в случай, че повярвам за КПД 400%, което всъщност е некоректно, тъй като КПД е максимум 100% доколкото си спомням. Другото е някакъв различен коефициент.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #65

    Re:Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Дидо,този КОП се прилага май само за климатични инсталации,аз поне не съм чувал друг уред за отопление да има КОП.
    Освен ако братушките на са измислили и за това "чудо" някакво обяснение.
    Михаил,как ще изкоментираш няколкочасовия ми експеримент,които даде аналогични резултати за консумацията на ток при загряването на 1 л вода от 10 до 100°. Бях направил 5-6 опита с различни концентрации на сол,на оцет,на сода-все едно и също.Няма разлика с обикновен елнагревател.

  7. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #66

    Re:Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от михаил
    Виж Board Man, не знам за науката, но аз съм виждал такива котлета в действие и мога да ти кажа , че КПД-то им е около 1 към 4. Сега знам как ще реагираш, затова ти предлагам вместо да спорим, да ти осигуря достъп до такова котле с възможност да замериш разхода му както намериш за добре.И продължавам да твърдя , че хубаво такова котле при правилен монтаж ще даде между 15% и 30% икономии спямо климатик клас А за отопление.
    Приемам, но вече е твърде късно за този сезон. Освен замерването на разхода трябва и да се замери някак и топлозагубата на апартамента. Сега вече е пролет и реално такава почети няма. Приемам като дойде Декември, тогава ще мерим - имам система за паралелен енергиен мониторинг, която ще си покаже какво се харчи и какво се отдава.

    Цитат Първоначално публикувано от михаил
    И продължавам да твърдя , че хубаво такова котле при правилен монтаж ще даде между 15% и 30% икономии спямо климатик клас А за отопление.
    С това съм склонен да се съглася, но ако тези 15-30% са не спрямо климатик енергиен клас А, ами спрямо ел.котел клас А. В пералните също пишат някакви енергийни класове. Какава ли е обаче разликата межди две перални с енергиен клас А и енергиен клас Б на затопляне на водата тук вече ми е чудно?!?

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #67

    Re:Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от михаил
    Виж Board Man, не знам за науката, но аз съм виждал такива котлета в действие и мога да ти кажа , че КПД-то им е около 1 към 4.
    За Нобелова награда си. Изобретил си вечния двигател. Почвай да отваряш ТЕЦ-овете.

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    510
    #68

    Re:Кой уред е най-евтин на ток след климатика?


    Пич, като говориш за ефективност е задължително да използваш и цифрички....(стоят отдясната страна на клавиатурата). Какво твърдиш ти не е интересно, ама ич! Покажи ми какво твърди производителя на тези котлета, поримерно ХХ кв електроенергия консумират и ХХХ кв топлинна енергия отделят. Иначе директно та класирам в графата "Дървен философфф"
    Цитат Първоначално публикувано от михаил
    Виж Board Man, не знам за науката, но аз съм виждал такива котлета в действие и мога да ти кажа , че КПД-то им е около 1 към 4. Сега знам как ще реагираш, затова ти предлагам вместо да спорим, да ти осигуря достъп до такова котле с възможност да замериш разхода му както намериш за добре.И продължавам да твърдя , че хубаво такова котле при правилен монтаж ще даде между 15% и 30% икономии спямо климатик клас А за отопление.
    Иначе 1/4 си е 0,25....

  11. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2009
    Мнения
    16
    #69

    Re:Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    За 100 м2 при 2,5 височина на тавана инсталирана мощност 5 kw,отдадена мощност 13 kw, разход на час - 1,08 kw,при работа 24 часа на пълна мощност-1,08 x 24 = 25,92kw,за 31 дни-31 x 25,92=803,52, цена ел.енергия общо дневна/нощна-0,155 лв-803,52 x 0,155=124,54 лв на месец. От тази сума се сваля поне 30% защото системата никога не работи 24 часа и 31 дни ( все пак в един месец винаги има и по топли дни ). Виждал съм работещи такива котлета !

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #70

    Re:Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Един момент, колко отдава при разход на час 1.08 kW? Казваш инсталирана мощност 5 kW, отдадена 13 kW. 5 kW ли отдава или 13 kW?
    Първо от 13/5 излиза, че има някакъв коефициент на преобразуване 2.60. Ако това е така, значи, че като харчи 1.08 kW отдава 2.80 kW ли? И това 1.08 kW е на пълна мощност??
    Не ми е много ясно и как с 2.80 kW ще стоплиш 100 м2.
    Надявам се на обоснован отговор.

  13. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #71

    Re:Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от михаил
    ... инсталирана мощност 5 kw,отдадена мощност 13 kw, разход на час - 1,08 kw
    Това вече си е направо 1.08 към 13, е значи ефективността колко излиза? (около 1'200% а не 400%). Та сега ако си говорим сериозно за замервания, ще ти дам методиката по която ако се навиеш ще се мери. В нея се отчитат реалните топлозагуби защото ако съседите отгоре имат подово отопление и то работи нон-стоп (както е в едната ми стая) там без отопление никога не пада под 20 градуса. Та такива ми примери, освен това при добра изолация и дограми топлото няма къде да избяга ако веднъж си го вкарал вътре.

    Та методиката е следната: оставаш парното да работи поне един ден на някаква статирана стойност, да кажем да поддържа 24 градуса. След което идвам аз с моите устройства и във всяка стая замервам текущата температура, която се поддържа. Настройвам контролерите за всяка стая да управляват конвекторни отоплителни ел.уреди на измерената преди това температура за да се гарантира режим на работа идентичен с този, който е бил при електролизния котел. Контролера мери консумацията на всеки един ел.конвектор. Но за да бъде точна сметката събираме всички конвектори през един общ разклонител и го мерим с електромер. Измерването трае 1 час, като не се започва веднага ами се започва да кажем час и половина след като е било спряно парното за да изстине водата в инсталацията (за да не се отчита нейният ефект на затопляне, тоест ако има някаква акумулирана енергия в иснталацията, тя да си е заминала вече). През това време конвекторите работят за да поддържат статирана температурата и да няма резки преходни процеси. Но отчитането им започва чак час или повече след спирането на ел.котлето. След края на засичането ще се пусне ел.котлето, като този път същият общ електромер ще се сложи на него (за да няма разлики и неточности в измерването и грешката да е относителна). Идеята е пак същата - котлето се пуска да работи, през това време се спират конвекторите и така около час примерно за да може да не се отчита повечето енергия вкарана за статиране на началния процес. След този час работа вече се почва засичането за еквивалент от 1 час на електролизното котле.

    Като краен резултат ще имаме: ел. енергията от ел.котлето за затопляне на цялото пространство и ел. енергията от конвекторите за затопляне на същото пространство при същите условия на работа и температури на средата. Заради тезата, която ти твърдиш се очаква ел. енергията от ел.котлето да е значително по-малко от тази на конвекторите. Като знаем че конвекторите имат приблизирелно 1:1 преобразуване се очаква разликата да е поне 12 пъти за примера, който даваш по-горе. Аз лично ще се радвам да видя дори 2 пъти разлика в показанията. А за да може системата с ел.котлето да е конкурентна на климатик клас А, тази разлика трябва да бъде поне 4 пъти. Ако приемеш замерванията да бъдат реализирани по този начин, всичко ще е ясно, точно и честно. Ако не приемеш, значи има нещо гнило в цялата историрия...

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #72

    Re:Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от Board_Man
    ...Аз лично ще се радвам да видя дори 2 пъти разлика в показанията. А за да може системата с ел.котлето да е конкурентна на климатик клас А, тази разлика трябва да бъде поне 4 пъти. Ако приемеш замерванията да бъдат реализирани по този начин, всичко ще е ясно, точно и честно. Ако не приемеш, значи има нещо гнило в цялата историрия...
    Аз пък лично много ще се изненадам не от 4, не от 2 пъти разлика, а дори ако коефициентът на преобразуване има някакви цифри, различни от нулата, които да се мъдрят след едното цяло.
    михаил, смятам, че ти или трябва да приемеш офертата на Board_Man, за едно такова абсолютно професионално, точно и коректно замерване или трябва да спреш да пишеш глупости като тези:
    Цитат Първоначално публикувано от михаил
    За 100 м2 при 2,5 височина на тавана инсталирана мощност 5 kw,отдадена мощност 13 kw, разход на час - 1,08 kw,при работа 24 часа на пълна мощност-1,08 x 24 = 25,92kw,за 31 дни-31 x 25,92=803,52, цена ел.енергия общо дневна/нощна-0,155 лв-803,52 x 0,155=124,54 лв на месец. От тази сума се сваля поне 30% защото системата никога не работи 24 часа и 31 дни ( все пак в един месец винаги има и по топли дни ). Виждал съм работещи такива котлета !
    Защото така, както си го написал става ясно, че на тебе нищо не ти е ясно . Не, че си длъжен да разбираш всяка материя, ама няма как да продадеш краставици на краставичар и се стремиш да ни предадеш несвързани неща, които са ти говорени, и в крайна сметка нищо не се получава. Ако се съгласиш на тези замервания ще имаш реалната възможност да докажеш това, което искаш и ще имаш много сериозна помощ в продажбите на такива котлета, а пък ако не се съгласиш на тези тестове - просто сам ще се убедиш, че си попаднал на най-неподходящото място за реклама. Ако се докаже че си прав, аз ще ти се извиня публично, ще си натрия сол на главата и за назидание лично ще си купя такова котле и ще го монтирам действащо на публично място! Съгласен ли си?

  16. Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    510
    #73

    Re:Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от михаил
    За 100 м2 при 2,5 височина на тавана инсталирана мощност 5 kw,отдадена мощност 13 kw, разход на час - 1,08 kw,при работа 24 часа на пълна мощност-1,08 x 24 = 25,92kw,за 31 дни-31 x 25,92=803,52, цена ел.енергия общо дневна/нощна-0,155 лв-803,52 x 0,155=124,54 лв на месец. От тази сума се сваля поне 30% защото системата никога не работи 24 часа и 31 дни ( все пак в един месец винаги има и по топли дни ). Виждал съм работещи такива котлета !
    Михаил, нищо лично но просто звучиш като реклама по телевизията! Нека се съсредоточим върху данните от производитела, а не върху общи приказки. Трудно ми е да ти вярвам че топлиш 100 квадрата със 120 лева. Аз имам сметка 107 без изобщо да съм пускал климатик! Доста съмнително, но това е друга тема.
    Бих искал да обърнеш особенно внимание на това и на това и на това

    Обобщено: в най-добрия случай колкото ток консумира, толкова топлина отдава

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #74

    Re:Кой уред е най-евтин на ток след климатика?

    Бе те тея закони не важат според Михаил,вече ми го каза човека за този на Джаул-Ленц. Може пък да е измерено в някоя от паралелните вселени,с по-различни от нашите си закони.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2009
    Мнения
    16
    #75

    Re:Кой уред на ток е най-евтин след климатика?

    Абе ти разхода на космически кораб ли ще мериш, че толкова сложно го измисли.Не мога да ти осигуря помещение оборудвано хем с климатик, хем с локално парно,но мога да ти дам достъп до апартамент или къща с монтирано електродно котле.Задаваме дадена температура която котлето да подържа колкото време искаш,мериш разхода му и сам можеш да прецениш дали съответната температура за дадената квадратура ще можеш да подържаш по друг по евтин начин. Ако искаш така - правиме го, ако не, ще ти кажа - електродните котлета са бъдещето на начините за отопление и времето ще го докаже.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 5 от 16 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Автоматично включване на климатика след спиране на тока
    От bright във форум Други марки климатици
    Отговори: 18
    Последно: 19-01-14, 13:59
  2. Защо след разскрежаване климатика Fuji Electric 12LDC става шумен и остава така?
    От karata_ccc във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 23
    Последно: 17-01-11, 15:50
  3. Отговори: 6
    Последно: 13-10-09, 15:12
  4. Уред за икономия на ток
    От taralion във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 118
    Последно: 18-02-08, 17:11
  5. E, т`ва е Домакински уред!
    От 3Di във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 10
    Последно: 24-02-03, 22:55

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе