Страница 4 от 8 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 112

Свързване на бойлер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    286
    #46

    Re: Свързване на бойлер

    КТТ,
    Според мен остави нещата така както са в момента.Като се затопли някой ден при наличие на мегер измери съпротивлението на нулата и съпротивлението на водопроводните тръби , сравни го и ако съпротивлението на зануляване е с по ниска стойност остави нещата така както са.Но ако се окаже обратното* тогава този проводник го удължаваш и го закрепяш след холендера на студената вода.Така ще получиш и зануляване и заземяване.
    Бих искал да те попитам дали си доволен от сендера. По какъв начин вкл. изводите за излъчване. Ще ти пиша на др.тема защото тука ми е неудобно да смесвам двете теми

  2.  
     
  3. SAGE
    Guest
    #47

    Re: Свързване на бойлер


    @toto1, по нашия край "водосточни тръби" и "водопроводни тръби" са две различни неща и досега никъде не съм видял "водосточни тръби" с монтиран на тях бойлер.

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    322
    #48

    Re: Свързване на бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от SAGE

    @toto1, по нашия край "водосточни тръби" и "водопроводни тръби" са две различни неща и досега никъде не съм видял "водосточни тръби" с монтиран на тях бойлер.
    Ха-ха-ха-ха,паднах от смях
    Браво SAGE!Аз също не съм виждал улуци с бойлер!...
    Това сигурно е нещо ново (а може и иновативно)
    А бре,toto 1,вземи,че си сложи в ред понятията преди да пишеш!

    Извинявам се за офтопика,но не се сдържах

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #49

    Re: Свързване на бойлер

    На това за водосточните тръби и аз се посмях, но да приемем че е просто лапсус.
    А Лазар бих помолил да поизглади текстово определенията за различните видове защити и да ги качи в темата за "Термини и съкращения":
    http://forum.setcom.bg/index.php/topic,22957.0.html . Ще са полезни на всички!

  6. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #50

    Re: Свързване на бойлер

    Правилно именно заради терминологични разминавания спрях да участвам в дискусията,а и поради намесата на видния авторитет с незанулена инсталация,който на всичко отгоре съвсем скромно описа ключовата си роля в развитието на темите,особено на тази за климатиците.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #51

    Re: Свързване на бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от pland
    Ха-ха-ха-ха,паднах от смях
    Браво SAGE!Аз също не съм виждал улуци с бойлер!...
    Това сигурно е нещо ново (а може и иновативно)
    А бре,toto 1,вземи,че си сложи в ред понятията преди да пишеш!

    Извинявам се за офтопика,но не се сдържах
    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    На това за водосточните тръби и аз се посмях, но да приемем че е просто лапсус.

    Аз предлагам вместо да се критикува постоянно toto1 за изказванията си,да се потърси начин такива смешки директно да се отклоняват към темата "Интересни и/или шеговити страници и снимки".Така значително ще намалеят офтопиците в останалите теми няма да се разводняват.Освен това,ако някой има интерес към цялостното му творчество-ще знае къде да го търси !
    @toto1,не се сърди-ти си пич! Между другото,като казах че си пич,как се сети за тоя аватар(извинявам се, ако някъде си отговорил-не съм чел цялото ти творчество)

    @ Lupus,ще се постарая да коригирам определенията и да ги постна.Просто намерих едни протоколи от лабораторни упражнения от МЕИ и ги цитирах с copy/paste .

  8.  
     
  9. KTT
    KTT е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    531
    #52

    Re: Свързване на бойлер

    За съживяване на темата предлагам да продължим с побългаряването - нагревателя да се включва през контактор / или реле/. С един куршум - два заяка:
    - якият ток не тече през терморелето и предполагаме, че ще се повиши надежноста му;
    - можем да реализираме "еднократен пуск", т.е. след изключване повече не се пуска сам /единият контакт е за* самозадържане/. Така ще се ползва по-пълноценно нощната енергия.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #53

    Re: Свързване на бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от KTT
    За съживяване на темата предлагам да продължим с побългаряването - нагревателя да се включва през контактор / или реле/. С един куршум - два заяка:
    - якият ток не тече през терморелето и предполагаме, че ще се повиши надежноста му;
    - можем да реализираме "еднократен пуск", т.е. след изключване повече не се пуска сам /единият контакт е за самозадържане/. Така ще се ползва по-пълноценно нощната енергия.
    Извинявай @KTT,неприятно ми е,но се налага и тук да не се съглася с теб! Тази схема е много по-опасна от оригиналната,тъй че по-добре да не се побългарява по този начин. Терморелето си е изчислено за тока,който минава през него,има си пет години гаранция.След това е добре да се смени(в новите бойлери всичко е интегрирано в един корпус и смяната е много лесна)

  11. KTT
    KTT е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    531
    #54

    Re: Свързване на бойлер

    Няма проблеми с несъгласяването. Нали затова са форумите да се обменят мнения. И да си дойдем на думата -* какво му е опасното на тази схема според теб. Че вместо 14 А терморелето ще комутира 20 мА ? Ще му корозират контактите от липса на ток или по някакъв друг начин ще му прилошее? Това с 5-те г. гаранция не ме се вижда много убедително. Терморелето е най-отговорната джаджа в бойлера, така че обясни какво имаш в предвид. На по-малко от 100 м. от мен падна една стена на блок - поради гръмнал бойлер. Улицата на 10 м. от блока - половин година беше затворена. Как не се сетих тогава да питам собствениците дали им признаха гаранцията и им смениха терморелето с ново или го ремонтираха.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    А този метод,който описваш за изравняване на потенциалите,може и да има някакъв ефект-не знам!
    Това беше предното ти несъгласяване.

    Моя бойлер е производство - 1969 г. и нищо не му е интегрирано. Има място за монтаж и на атомна бомба. Писах по-рано, че също щеше да ми гърми бойлера и причината беше неизправно термореле. Добре че се се разпукаха шевовете на казана и не отнесохме блока.

  12. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    657
    #55

    Re: Свързване на бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от KTT
    Моя бойлер е производство - 1969 г. и нищо не му е интегрирано. Има място за монтаж и на атомна бомба. Писах по-рано, че също щеше да ми гърми бойлера и причината беше неизправно термореле. Добре че се се разпукаха шевовете на казана и не отнесохме блока.
    За такива случаи със съмнително термореле бях писал в друга тема http://forum.setcom.bg/index.php/top...html#msg178178 и няма начин да не се цитирам сам .

  13. KTT
    KTT е офлайн
    Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    531
    #56

    Re: Свързване на бойлер

    llll,
    ами и аз това предлагам - да направим терморелето малко по-надежно. При комутация на тоци се получава мини волтова дъга, при която се получава пренасяне на метала от едната пъпка на другата / на едната иглички, на другата кратерчета/. След време заради този* процес се получава ефекта на "залепване" на двете пъпки, при който не искат да се разделят и съответно - гърмежи. Този ефект може да се понамали /поне за това се сещам/:
    - премахне кислорода /например пъпките да са в машинно масло/;
    - да се вързват паралелно малки кондензатори;
    - да се намали времето /терморелето не беше ли с биметални пластини, при които този процес е най-муден/
    т.к. това явно не е направено:
    - да се намали това искрене чрез намяляне на напрежението между пъпките посредством вързване на по-малък товар какъвто в случая ще е контактора или релето.
    Не виждам причина нещата да станат по-опасни от това. Те и така са си достатъчно опасни. Разчитаме само на "правилно изчислено термореле и на 5 г. му гаранция"/Лазар/, която не ми е ясно какво означава - ще ми върнат 9 лева, ще ми го сменят с ново или ще ми оправят 3-те паднали стени. Да се надяваме, че няма и жертви.* *
    Освен това последователно на бобината на контактора може да се върже* и термична защита.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    657
    #57

    Re: Свързване на бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от KTT
    llll,
    ами и аз това предлагам - да направим терморелето малко по-надежно. При комутация на тоци се получава мини волтова дъга, при която се получава пренасяне на метала от едната пъпка на другата / на едната иглички, на другата кратерчета/. След време заради този* процес се получава ефекта на "залепване" на двете пъпки, при който не искат да се разделят и съответно - гърмежи. Този ефект може да се понамали /поне за това се сещам/:
    - премахне кислорода /например пъпките да са в машинно масло/;
    - да се вързват паралелно малки кондензатори;
    - да се намали времето /терморелето не беше ли с биметални пластини, при които този процес е най-муден/
    т.к. това явно не е направено:
    - да се намали това искрене чрез намяляне на напрежението между пъпките посредством вързване на по-малък товар какъвто в случая ще е контактора или релето.
    Не виждам причина нещата да станат по-опасни от това. Те и така са си достатъчно опасни. Разчитаме само на правилно изчислено термореле и на 5 г. му гаранция, която не ми е ясно какво означава - ще ми върнат 9 лева, ще ми го сменят с ново или ще ми оправят 3-те паднали стени. Да се надяваме, че няма и жертви.* *
    Освен това последователно на бобината на контактора може да се върже* и термична защита.
    Това, дето съм го писал (линкчето в предишния ми пост) е малко по- различно: как чрез връткане на кранчетата да направиш от бойлера отворена система- и да не изключи релето, бойлера няма да гръмне...
    Иначе с контактор става- аз така бях прекарал едно време на готварска печка нагревателите през контактор, а терморегулатора го управляваше....(беше ми писнало да сменям през 6 месеца терморегулатора на фурната). Недостатък- фурната се включваше/изключваше с трясък

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #58

    Re: Свързване на бойлер

    @KTT,това че ползваш бойлер на 37год. не е за хвалба на публично място. На мен ми е ясно,че ти като елтехник можеш да го ползваш,дори и без всякякви защити(по начина описан от llll).Могат го и голям процент от съфорумците,мога и аз. Но жена ми не може.Тъщата - също. А мен ме няма по цял ден. Е,как тогава да съм спокоен,ако им оставя да ползват такъв бойлер.Един нов бойлер с 5год. гаранция струва по-малко от месечната ми сметка за телефон. Бойлера,който е гръмнал на 100м от дома ти - бас държа че не е бил в гаранция,а е бил на повече от 15 години. А за другия въпрос - за опасността на схемата с контактор - ще ти подскажа - представи си какво става,ако залепнат клемите на силовата верига на контактора. Още една подсказка - терморелето не е в тази верига ,а в управляващата и разчиташ само на защитата. Аз съм патил и затова отричам този метод с контактора!

  17. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #59

    Re: Свързване на бойлер

    Да внесем малко яснота.
    Значи,що се касае до разлика в потенциалите,метода на
    КТТ ще свърши работа.
    Срока на експлоатация на водосъдържателя от това ще се увеличи с 0,00 секунди
    Доказателството -- Водосъдържателите се пробиват обикновенно в най-горната си част.
    Тоест при стандартно качество на изработка пробива е отгоре и то или на горния шев на водосъдържателя или на равната част най-горе.
    Пробиви в долната част са редки и се дължат на пропуски при изработката.
    Нагревателя се намира на другия край и при явления свързани с каквито и да са токове проблемите ще бъдат около самия нагревател.Оше повече че нагревателя се намира на фланеца.Виждал съм пробиви на водосъдържател,на фланец(тръбичката на терморегулатора).Но никога в близост до нагревателя.

    Що се касае до терморелето и монтаж на допълнително реле
    То е разчетено на 16А.При монтиране на ел.реле на което контактите са също до 16А разлика няма.Дали ще залепне пластината на терморелето или на релето е безинтерсно.
    При реле за 25А и нагоре онова което казва КТТ важи с пълна сила,наистина тук сигурността се повишава и то солидно.
    Разбира се и тук най-удачното решение е друго -- симистор на 600V/40A
    Терморелето служи в случая да управлява управляващия електрод

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #60

    Re: Свързване на бойлер

    За семистор и аз съм съгласен - там няма контакти,които да залепват. Но колко струва? Затова е най-добре оригиналната схема с нагревател 2-2,5кв ->~10A(от разчетените 16).

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 8 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Помоооощ!!! Ел. свързване на бойлер Елдом - Дипломат.
    От kojcho във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 26
    Последно: 10-03-22, 10:02
  2. Свързване на бойлер
    От valor във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 12-11-12, 13:37
  3. Отговори: 0
    Последно: 21-10-11, 22:27
  4. Свързване на ел. табло за бойлер..
    От vassil_dinkov във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 5
    Последно: 21-05-10, 01:34
  5. Свързване на бойлер със серпентина
    От todoplam във форум Отопление
    Отговори: 5
    Последно: 19-10-09, 12:26

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе