Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 78
Like Tree22Одобрявам

Проблем с дефектнотокова защита?!

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member Аватара на suselat
    Тук е от
    Jul 2009
    Мнения
    54
    #46

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    10 лв.
    smqnab одобрява това.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #47

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Цитат Първоначално публикувано от smqnab Виж публикацията
    Смяната е елементарна , по добре си я направи сам отколкото пак да даваш пари , на някакъв "майстор" , както виждаш предния като е разбирал , какво е направил и сега всичко на ново заради " майстори " , който накрая и много високо си оценяват "труда" .
    Винаги съм се чудил с кой акъл се дават такива съвети, когато става дума за работа с електрически ток и система за безопасност. Писал съм това и в друга тема. Всяка работа изглежда лесна и елементарна, когато разполагаш с минимум три неща - знания, техническа сръчност и необходимия инструмент. Дори за начинаещ пианист е фасулска работа да изсвири първите тактове на "Елизе" наизуст и за всяка шивачка - да подгъне и поръби крачолите на един панталон. Ти би ли се заел да направиш тези две неща? Същевременно очакваш ли пианиста или шивачката да имат необходимите умения да си сменят дефектно токовата защита?
    Shmi, suselat и SPSt харесват това.

  4. Junior Member Аватара на smqnab
    Тук е от
    Dec 2011
    Мнения
    95
    #48

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Винаги съм се чудил с кой акъл се дават такива съвети, когато става дума за работа с електрически ток и система за безопасност. Писал съм това и в друга тема. Всяка работа изглежда лесна и елементарна, когато разполагаш с минимум три неща - знания, техническа сръчност и необходимия инструмент. Дори за начинаещ пианист е фасулска работа да изсвири първите тактове на "Елизе" наизуст и за всяка шивачка - да подгъне и поръби крачолите на един панталон. Ти би ли се заел да направиш тези две неща? Същевременно очакваш ли пианиста или шивачката да имат необходимите умения да си сменят дефектно токовата защита?
    Дам , защо пък някой "майстор" да не вземе паричките(както видях ме доста се облизваха) и после пак да пише човека за помощ по форумите , все пак за някои това е едно елементарно нещо , но както разбирам не за всеки .

    Поздрави

  5. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #49

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Цитат Първоначално публикувано от smqnab Виж публикацията
    Дам , защо пък някой "майстор" да не вземе паричките(както видях ме доста се облизваха) и после пак да пише човека за помощ по форумите , все пак за някои това е едно елементарно нещо , но както разбирам не за всеки .

    Поздрави
    Нещо не видях кой знае колко "да се облизват" да му вземат паричките на човека. Да, за някои е елементарно, но за това аз примерно съм учил 17 години и имам 20 години стаж. За хора, които се занимават съвсем с други неща не е елементарно. Електричеството не е шега работа и не е за всеки, така че ти ако искаш се оправяй сам, но недей да караш други хора, за да не ти тежат на съвестта.
    Има неща за които може да се даде съвет и да се помогне на човек по този начин, но ако той има определен минимум технически познания и умения по материята, за другите е по-добре да си намерят специалист на когото да платят и да им свърши работа.
    gnf одобрява това.

  6. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #50

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    За 10 лв и аз бих наел някой да ми я смени .
    Май трябва да сменям бранша ,с тез цени .

    - - - Обновено - - -

    suselat , как са нещата?
    SPSt одобрява това.

  7. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #51

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    suselat , оправи ли се проблема?

  8.  
     
  9. Junior Member Аватара на suselat
    Тук е от
    Jul 2009
    Мнения
    54
    #52

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Ами да чукна на дърво вече 10-на дни не е имало проблем! Явно наистина е била калпава дефектнотоковата! Ще продължа да го следя пък да видим! Ел техника каза за сега да не пипам да сменям таблото и другите предпазители, макар че се изкушавам са сменя и тах, след като и той потвърди,че са най-евтините!

  10. Junior Member
    Тук е от
    May 2003
    Мнения
    61
    #53

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Здравейте,
    имам подобен проблем на този, описан в началото на темата.
    Ще започна с това, че от ел. инсталации разбирам колкото да си сменя контакт.
    Инсталацията е трипроводна, има ДТЗ с автоматичен предпазител на входа - 63А/30mA.
    Предпазителите и ДТЗ са на General Electric. Кооперация ново строителство.
    За три месеца ДТЗ беше сработила два пъти без видима причина.
    Въпросът е, че за последните 2 седмици сработи 4 пъти. В същия период не съм добавял нов консуматор.
    Интересното е, че винаги е сработвала докато не съм вкъщи или през нощта, което означава, че включените уреди са
    единствено хладилник и бойлер. Компютърът е бил в Sleep режим или изгасен.
    Иначе включени в контактите има постоянно:
    стандартно кухн. оборудване, две нощни лампи и два климатика(инвертори на 220В, Фуджитсу). Телевизор нямам.


    Ясно е, че нямам намерение сам да поправям инсталацията - ще извикам ел. техник.
    Въпросът ми е - мога ли по някакъв начин да локализирам сам проблема преди това?
    И най-вече - подобни случайни сработвания могат ли да идват от изключен уред, но вързан в контакта?
    Този пост е редактиран от genhack; 30-06-14 в 11:47.

  11. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    156
    #54

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Първо искам да коментирам следното - не е ли много ниска тази защита от 30мА за 64А предпазител. До колкото знам са поставят на няколко токови кръгове, а не на целия апартамент. А иначе най-капризният уред за такива утечки е бойлера. Можеш да почнеш с него, като го изключиш от тази защита. Откачаш бяло-зеленият кабел от корпуса и го изолираш, а корпуса го зануляваш. Ако престане да пада ДТЗ-то, значи проблема е в бойлера.

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #55

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Цитат Първоначално публикувано от genhack Виж публикацията
    Здравейте,
    имам подобен проблем на този, описан в началото на темата.....
    Въпросът ми е - мога ли по някакъв начин да локализирам сам проблема преди това?
    И най-вече - подобни случайни сработвания могат ли да идват от изключен уред, но вързан в контакта?
    При мен подобен проблем правеха кабелите оставени да стърчат навън (на външните стени) за климатици. Един не беше добре изолиран и защитата сработваше често "безпричинно". Е намерих причината изключвайки кръговете закачени към това ДТЗ един по един. И за седмица експерименти и чакане се локализира.

  13. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #56

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Цитат Първоначално публикувано от Еди Виж публикацията
    Първо искам да коментирам следното - не е ли много ниска тази защита от 30мА за 64А предпазител.
    Би ли изкоментирал каква е връзката м/у ток на утечка 30mA и предпазител за сила на тока 63 /а не 64 А/. Защо ти се струва малко и ти колко искаш? Само ще ти подскажа, че безопасната сила на тока за човек е до 50mA. ДТЗ се правят за 30mA /предпазване на хора/ и 300mA /предпазване на съоръжения/.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #57

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Цитат Първоначално публикувано от Еди Виж публикацията
    Първо искам да коментирам следното - не е ли много ниска тази защита от 30мА за 64А предпазител.
    Представата ти за ДТЗ-то не ти е ясна предполагам съдейки по този въпрос!
    Така значи 64А е големината на тока който ще пропусне тази ДТЗ към консуматорите ти а 30мА е тока на утечка при която ще сработи защитата! Този ток на утечка е разликата на токовоте които минават по фазовия и нулевия проводник - т.е. ток който не е работен така да го наречем или ток който би протекъл недай си Боже през човек! По горе са ти обяснили колко ток средно статистически е безопасен за човек... Т.е. защитата постоянно мери да не се затваря верига някъде другаде освен между двата проводника и допустимата разлика е именно 30мА!
    Този пост е редактиран от ivodivo; 03-07-14 в 10:58.
    Lupus и SPSt харесват това.

  16. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    156
    #58

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Цитат Първоначално публикувано от SPSt Виж публикацията
    Би ли изкоментирал каква е връзката м/у ток на утечка 30mA и предпазител за сила на тока 63 /а не 64 А/. Защо ти се струва малко и ти колко искаш? Само ще ти подскажа, че безопасната сила на тока за човек е до 50mA. ДТЗ се правят за 30mA /предпазване на хора/ и 300mA /предпазване на съоръжения/.
    Цитат Първоначално публикувано от ivodivo Виж публикацията
    Представата ти за ДТЗ-то не ти е ясна предполагам съдейки по този въпрос!
    Така значи 64А е големината на тока който ще пропусне тази ДТЗ към консуматорите ти а 30мА е тока на утечка при която ще сработи защитата! Този ток на утечка е разликата на токовоте които минават по фазовия и нулевия проводник - т.е. ток който не е работен така да го наречем или ток който би протекъл недай си Боже през човек! По горе са ти обяснили колко ток средно статистически е безопасен за човек... Т.е. защитата постоянно мери да не се затваря верига някъде другаде освен между двата проводника и допустимата разлика е именно 30мА!
    Ще отговоря и на двама ви. Явно на вас нещо не ви е ясно. Първо цифрата 64А е техническа грешка от моя страна, тисках да напиша 63А. Безопасният ток за човека не го коментирам, но коментирам защо този ток трябва да се отчита за целия апартамент. Да предположим, че в един апартамент едновременно има 2 утечки от 15мА преминаващи през хора, намиращи се в различни стаи и на различни токови кръгове, тогава сумарно те ще се отчетат като 30мА на въпросната ДТЗ от 63А и тя ще сработи без реално да има причина за това. За това трябва на всеки токов кръг да има отделно ДТЗ. Това разбира се е скъпичко, но поне може да се разпредели на няколко кръга. Тъй като бойлера както казах е най-податливият за него е рентабилно да има отделен и самостоятелен ДТЗ. Аз бих сложил и на осветителния кръг отделно, най-малкото за да не остана на тъмно заради някой котлон например.
    orlincho одобрява това.

  17. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #59

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    Цитат Първоначално публикувано от Еди Виж публикацията
    Да предположим, че в един апартамент едновременно има 2 утечки от 15мА преминаващи през хора, намиращи се в различни стаи и на различни токови кръгове, тогава сумарно те ще се отчетат като 30мА на въпросната ДТЗ от 63А и тя ще сработи без реално да има причина за това. За това трябва на всеки токов кръг да има отделно ДТЗ.
    Еди я си намери ел.техник, че да не ти стане по трудния начин кое не ти е ясно!
    В тези стаи да не се измъчвате с токови удари?! Какви са тези утечки едновременно и то през хора?!? Има утечка само ако нещо не е в ред! Но никой не те спира ако искаш на всеки токов кръг си сложи ДТЗ - единствени плюс е, че ако има сработване ще ти е по лесно да локализираш проблема!
    SPSt одобрява това.

  18. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #60

    Отговор: Проблем с дефектнотокова защита?!

    ДТЗ може да се сложи и на цялото табло и на отделни токови кръгове.Ако се сложи на входа ще бута цялото табло при сработване. По принцип за жилищни помещения се слага на токови кръгове с контакти, битови ел.уреди, бойлери. Безпредметно е на осветление, тъй като едва ли ще бъркаш във фасунгата с голи ръце. Вече има доста литература по въпроса и ако те интересува, можеш да прочетеш. Има каталози на Шнайдер Илектрик в които е обяснено много добре кога, къде, как и каква ДТЗ да си поставиш. Въпрос на личен избор и средства. Моята инсталация е двупроводна, нямам ДТЗ и още не сме се изтрепали в къщи.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Дефектнотокова защита
    От john_doe във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 36
    Последно: 21-12-11, 18:51
  2. Искам да си сложа дефектнотокова защита за банята с ключ
    От tomkat във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 11
    Последно: 14-06-10, 09:26
  3. дефектнотокова защита
    От maddog9 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 07-02-08, 20:42
  4. Отговори: 26
    Последно: 03-08-07, 01:35
  5. PC -> TV и дефектнотокова защита
    От Edin_Lud във форум Общ - хардуер
    Отговори: 10
    Последно: 03-09-05, 19:06

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе