Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 54
Like Tree23Одобрявам

Ниско налягане на водата от ВиК мрежата

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #1

    Question Ниско налягане на водата от ВиК мрежата

    Здравейте,
    От години имам проблем с ниско налягане на водата подавана от ВиК дружеството. На нашата улица, но в другия край е имало оплакване. Идвали от ВиК, мерили, написали констативен протокол, че наистина е ниско налягането и толкова...
    Аз живея на четвърти етаж, над гаражи (грубо сметнато апартамента ми е на кота 11-12 м.)
    При опит за допълване на отоплителната инсталция, на която имам манометър, налягането от ВиК мрежата се изравнява с това в моята ОИ при 1.4 bar. Газовия котел ми е на таванската стая с разлика в нивото на ОИ около 4 м. Манометъра на котела съответно показва налягане 1 bar, което много често го кара да дава ERROR 10 (ниско налягане в системата за отопление).
    Понякога е невъзможно да допълня отоплителната инсталация до необходимото налягане (около 1.5 bar, за да може пресостата на котела да отчете поне 1.1 bar и да даде разрешение за запалване).
    Отделно пералнята и термостатичния смесител в банята не работят както трябва поради същата причина - ниско налягане.
    Тръгнал съм по пътя на жалване до ВиК дружеството за ниско налягане на подаваната питейна вода. Те съответно не си дават зор да измерят налягането и ми бръщолевят някакви мъгляви оправдания.

    Въпросите ми са:
    1. Може ли някой да ми каже колко трябва е нормалното налягане на питейната вода, подавано от ВиК?
    2. Има ли нормативни документи (наредби, разпоредби и т.н.), където това е упоменато?
    3. Какъв е начина да накарам ВиК-то да си размърдат задниците?


    Благодаря предварително на всички отзовали се!

  2.  
     
  3. Member Аватара на dzver
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    194
    #2

    Отговор: Ниско налягане на водата от ВиК мрежата

    Дa ce жaлвaш в caмoтo BиK cпopeд мeн e бeзcмиcлeнo. Aз cъм cтигaл дo личeн paзгoвop c нaчaлници нa oтдeли и cъc caмия yпpaвитeл/диpeĸтop нa мecтнo BиK и мнeниeтo ми e, чe гpaм нe им пyĸa зaщoтo ca зaeти дa ycвoявaт пapи пo пpoeĸти и тaĸa. Aĸo мoжeш дa нaмepш пoзнaт нa твoй пoзнaт, ĸoйтo дa paбoти нe в aдминиcтpaциятa, a в тexничecĸaтa им бaзa, мoжe нeщo дa cтaнe или пoнe дa paзбepeш зaщo нямa нaлягaнe. Πpeди гoдини имaxмe пpoблeм c ниcĸo нaлягaнe в eдин мaгaзин и ce oĸaзaxa cтecнeни oт ĸopoзия или дpyгo тpъби и ce нaлoжи пoдмянa aмa бeшe мъĸa.Инaчe мoжeш дa cъcтaвиш eдин мeйл ĸaтo oпишeш тoчнo и пoдpoбнo нeщaтa и дa гo пpaтиш дo:
    1.KEBP
    2.Mecтния oмбyдcмaн.
    3.Haциoнaлния oмбyдcмaн
    4. KЗΠ
    5. Eвpoпeйcĸи пoтpeбитeлcĸи цeнтъp - есс.bg
    6. Mиниcтepcтвo нa peгиoнaлнoтo paзвитиe и блaгoycтpoйcтвo (тe ca мaжopитapни coбcтвeници нa пoвeчeтo BиK)
    7. Kмeтa нa oбщинaтa, зaщoтo тя вepoятнo e c втopи нaй-гoлям дял в дpyжecтвoтo.
    8. Гocпoдapи нa eфиpa (oт тoвa щe ce cтpecнaт нaй-мнoгo, зaщoтo ca ĸaтo xлeбapĸитe - нaй ги e cтpax няĸoй дa нe ги ocвeти, ĸaмo ли пo тeлeвизиятa )

    Meйлитe нe cтpyвaт пapи, нo мoжe и пo пoщaтa или ĸypиepи.Bce oтняĸъдe щe излeзe нeщo.Ho пъpвo пpoбвaй c дoбpo, oтпeчaтaй cи мeйлa, cpeщни ce c няĸoй oт aдминиcтpaциятa или пo тeлeфoнa aĸo ти e дaлeчe или им гo пpaти cъc Cпиди пpeпopъчaнo, щe ce нaбyтaш 5 лв. aмa ..., и им ĸaжи, чe или ce зaдeйcтвaт дo 2 ceдмици или гo пpaщaш. Aз нa гopecпoмeнaтия yпpaвитeл/диpeĸтop мy ĸaзax, чe щe пишa дo ĸвapтaлния и пpoĸypaтypaтa, като пред него задрасках другите адресати, защото обеща, че ще вземе мерки по случая, не че му повярвах ... (cлyчaят бeшe cъвceм дpyг). Ta ycпex!
    Този пост е редактиран от dzver; 20-02-18 в 16:58.
    pepitoff одобрява това.

  4. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #3

    Отговор: Ниско налягане на водата от ВиК мрежата

    Мисля най-напред да е жалба до ВиК-то
    След това среща с управителя и след това жалба до КЕВР.
    Доколкото зная ВиК-тата в провинцията доста се влияят от жалби до КЕВР.
    Ще видим...

    А по техни наредби колко би трябвало да е налягането на подаваната вода?
    Този пост е редактиран от pepitoff; 21-02-18 в 08:00.

  5. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #4

    Отговор: Ниско налягане на водата от ВиК мрежата

    Проверил ли си дали причината не е след водомера, защото и това става понякога.Нова или стара ти е преносната мрежа в къщи, филтри има ли.На мен ми се случи на кран да затегне камък след спиране на водата, понеже нямам филтри.
    dzver одобрява това.

  6. Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    381
    #5

    Отговор: Ниско налягане на водата от ВиК мрежата

    2.3 - 4 Bar
    Спасението е хидрофор в мазето.
    pepitoff одобрява това.

  7. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #6

    Отговор: Ниско налягане на водата от ВиК мрежата

    на мен налягането в апартамента ми падна, след като се наложи смяна на стария водомер с "нов, модерен", който обаче е половин цол

    нямам никакви съмнения в това, защото го констатирах точно 5 минути след смяната, но това е положението...

    при теб има ли някакъв момент в миналото, с който да асоциираш подобен спад?

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #7

    Отговор: Ниско налягане на водата от ВиК мрежата

    Струва ми се че леееко обърквате понятията налягане и дебит!
    Налягането е максимално при нулев дебит!
    При мен нощем е вдигало до 5,5бара, а през деня минимум 4бара.
    Колкото и да е запушена тръбата налягането ще се вдигне при допълване на затворена система. Може да се повиши по-бавно. Колко - 5 мин?
    Друг е въпроса ако отвориш крана да се къпеш и тогава гледаш налягането.
    espace, SPSt и pepitoff харесват това.

  10. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #8

    Отговор: Ниско налягане на водата от ВиК мрежата

    https://www.lex.bg/mobile/ldoc/2135501921
    Чл.22
    Тук пише от 0.1 до 0.6Mpa.При мен е 0.6, или 6 бара.
    Този пост е редактиран от ccankov73; 20-02-18 в 22:33.
    dzver и pepitoff харесват това.

  11. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #9

    Отговор: Ниско налягане на водата от ВиК мрежата

    Купуваш тези неща:пръскачка.JPG
    IMG_20180220_221705.jpg

    Бързи връзки,шлаух и преход към цолова резба.С тази пръскачка вдигаш налягането на котела на два бара и си свиркай.Може да е пълниш с дестилирана вода.
    По този начин пълня соларна система с пропилен гликол на 2,2bar,разстояние между панели и бойлер 30 метра и височина 11м.
    IMG_20180220_223201.jpg

  12. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #10

    Отговор: Ниско налягане на водата от ВиК мрежата

    Цитат Първоначално публикувано от Viking72 Виж публикацията
    Купуваш тези неща:пръскачка.JPG
    IMG_20180220_221705.jpg

    Бързи връзки,шлаух и преход към цолова резба.С тази пръскачка вдигаш налягането на котела на два бара и си свиркай.Може да е пълниш с дестилирана вода.
    По този начин пълня соларна система с пропилен гликол на 2,2bar,разстояние между панели и бойлер 30 метра и височина 11м.
    IMG_20180220_223201.jpg
    Дообрее бе , хареса ми.
    Ето при мен IMG_20180220_222849.jpg

  13. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #11

    Отговор: Ниско налягане на водата от ВиК мрежата

    Това е най-лесният начин за котела.
    Иначе блока да си взима решение,дали разправии с ВиК или хидрофор.

    Към Цанков.
    С това налягане,нямаш ли проблем с батериите на мивките?
    Този пост е редактиран от Viking72; 20-02-18 в 23:16.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #12

    Отговор: Ниско налягане на водата от ВиК мрежата

    Не бе нямам, мисля е в норма.Високо ли ти се струва,че уж го дават до 6 бара?

  16. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #13

    Отговор: Ниско налягане на водата от ВиК мрежата

    Налягането при мен е ниско от доста години - не е проблема след водомера. 100% съм сигурен в това.
    Водомера ми е 3/4". Тази година смених водопровода от вертикалния щранг към апартамента (включително и нов водомер). Целия до водомера го направих с месинфови фитинги 3/4. Сложил съм и 100 микронен филтър на Honeywell след водомера. Да речем, че през филтъра има някаква загуба на налягане, но не е кой-знае каква тая загуба. Имам и възвратен клапан веднага след водомера...
    По цялата улица, на която живея и на съседната налягането е ниско. Следователно проблема е във ВиК-то (както писах в първия пост - има констативен протокол на къща от нашата улица, че е установено ниско налягане).
    Благодаря за линка към наредбата, в която пише колко е мин. и макс. на налягането!
    За нашата сграда излиза, че на входа трябва да е поне 5 bar. До 4-ти етаж би трябвало да спадне до около 2.4 bar ама в никакъв случай не би трябвало да е 1.4 bar.
    Аз преди 2-3 години се принудих да сменя всички батерии у дома с такива с 2 врътки, защото през тях има по-голям дебит отколко при батериите с една ръчка отгоре.
    Но преди 2 седмици си сложих термостатичен смесител Grohtherm 800 в банята и дебита през него намаля. Причината е ниското налягане.
    Пералнята и тя се чуди от време на време какво да прави...

    Дали се опитвам да допълвам ОИ докато се къпя?!?! - смешно звучи (макар, че сигурно има и такива хора)
    Отклонението за допълване на ОИ съм го направил по схемата "възвратен клапан, кран, манометър, тръба за запълване на ОИ". Възвратния клапан е в изправност, така че и да гледам намометъра на ОИ докато си се къпя той си показва каквото трябва...
    Въпреки наличието на възвратен клапан все пак допълвам системата когато няма отворен консуматор у дома.
    Проблема с допълването на ОИ не е чак толкова болка за умиране - хванах му цаката онзиден
    Просто затварям двата крана на серпентината на бойлера, пускам го да грее малко на ток и след това отаварям крановете на серпентината.
    Налягането се повишава и котела тръгва. Цаката е да съм направил така, че точно когато котела тръгва да има заявка за производство на БГВ Тогава налягането в ОИ спада до около 0.8 bar и съответно на мен ми се появява "прозорец" от около 8 мин. за допълване на ОИ-то
    Няма нужда от кофпомпи, пръскачки, пароструйки и темподобни.
    Да не говорим, че вдигането на налягане на ОИ може да стане и с обикновена помпа за кафемашина

    Ако трябва да обобщя:
    В един съвременен град, където е минал "водния цикъл", би трябвало всичко да е наред с водоснабдяването. Не би трябвало да се търсят решения с хидрофори и т.н. И в крайна сметка съм инвестирал 5000 лв. в оборудване, което не работи нормално поради ниско налягане. ВиК не ме пита всеки месец дали имам или нямам пари да си платя водата. Те искат да си я платя тази сметката и толкова.
    Затова считам, че всеки трябва да си носи отговорностите както е по закон!
    dzver одобрява това.

  17. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #14

    Отговор: Ниско налягане на водата от ВиК мрежата

    Филтъра не би трябвало да е кой занае какъв проблем.Това което виждаш на моята снимка е 5 микронен филтър 20", а преди него има още един 150 микрона 10", а манометъра е след тях.Може би по скоро на дебита, но не и на налягането.
    Абе ти някой прятел адвокат нямаш ли да се консултираш,след като имате констативен протокол?
    п.с. Grohe то го дават да работи нормално с мин. налягане 1бар.
    Този пост е редактиран от ccankov73; 21-02-18 в 14:14.
    pepitoff одобрява това.

  18. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #15

    Отговор: Ниско налягане на водата от ВиК мрежата

    Напротив,в този случай филтър и пружнна клапа са проблем.За да се чуди пералнята какво става?Налягането му пада под бар.
    Магнетвентилите на перални имат минимално входно налягане 1 bar,за да пълни вода!

    Търси решение,защото работата е сериозна!

    При замерване на налягането на входа на сградата/блок,кооперация,къща/,щом покаже налягане 4-5bar,познай??? Тук е много лесно за ВиК-сградата е четири етажа!
    Проблемът си е във вашата инсталация!!!

    Още в началото колега ти даде решението-хидрофор!

    Аз,ако бях в твоето положение,събирам входа ,хидрофор и си пия пиенето спокойно.
    Няма оправия с монопола,но решението си е ..
    Този пост е редактиран от Viking72; 21-02-18 в 15:00.
    pepitoff одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 1
    Последно: 09-05-15, 20:08
  2. Ниско налягане на водата
    От Десислава Великова във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 1
    Последно: 11-03-15, 21:19
  3. Отговори: 6
    Последно: 30-07-14, 12:37
  4. Отговори: 12
    Последно: 16-01-13, 23:08
  5. Намалено налягане на водата
    От Drozi във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 10
    Последно: 02-09-10, 16:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе