Преди 7-8 години се опитвах от любопитство да пренавивам компресори и сме отваряли на струг 2-3 броя от евтини марки.Не помня точно,не съм се заглеждал специално,ама май си имаха лагер отгоре.
Преди 7-8 години се опитвах от любопитство да пренавивам компресори и сме отваряли на струг 2-3 броя от евтини марки.Не помня точно,не съм се заглеждал специално,ама май си имаха лагер отгоре.
Двата спираловидни елемента, които се монтират в горната част на оста - това ли е помпената секция? Интересно решение, но това не е ванкелов мотор... поне не в класическия варинт. Възможно е да е някаква разновидност...
По скоро скрол компресорът прилича на ванкелов "мотор" Относно лагеруването на магнитно поле - да има такива компресори... преди години така си заминаха няколко японски Hitachi-та на 100V при проба на компресора без да е включено полето направо задра... В случая мисля, че има лагер...
Скрола изобщо не прилича на ванкелов двигател.Роторния и суинга на Дайкин са на принципа на ванкеловия.Ето линк:
http://dvigateli.info/future.php
А на фуджицу какъв тип е че се обърках - "ванкелов" или както е на клипа със "спираловидните" елементи?
Какво има за объркване-както си писал "ванкеловия" тип е роторния и двойнороторния компресор,а "спираловидния" е скрол компресора.Гледаш в описанието за модела ,който те интересува,и готово.
Фуджицу са само с роторни компресори в малките модели,включително Нокрията.
Бихте ли ми разяснили по - подробно как " ванкеловия тип двигател е роторния и двойнороторния компресор",
че нещо не схванах.
1. Предназначение
2. Принцип на деиствие
3. Конструктивни особености
Благодаря предварително, ама много.
Ясен линк два поста по-горе.
Това е принципната схема на ванкеловия мотор: http://vbox7.com/play:fa2d7b3fПървоначално публикувано от geozap
Принципната схема на компресорите може да се види тук: http://v-clima.com/download_tech.php (Видео клип движение на фреон "scroll" Daikin) и (Видео клип движение на фреон "swing" Daikin). Общото в случая е че и двата типа компресори са на роторен принцип, но спорд мен са далеч от ванкеловия мотор. Не че е от голямо значение, явно така са решили конструкторите.
Относно ванкеловия мотор - той е характерен с високата си специфична мощност и по-високото КПД спрямо класическия бутален двигател. Съвсем нормално за Ванкела е от 1000 кубически сантиметра работен обем да развива мощност над 130 конски сили! Както и тихата работа и намалените вибрации. Проблемът е в уплътнението на буталото. Мазда произвеждат такива автомобили. А иначе всеки двигател, който се завърти принудително се пребръща в помпа (компресор). Разбира се компресора е опростен вариант на двигатела, ненужните системи отпадат.
Линка е ясен , ама тоя дето го е писал, дали знае какво е тороид и че той е по - близко до окръжност отколкото до триъгълник.
Малко не ми се връзва сравнение м/у двигател с вътрешно горене и климатичен компресор .
Аз се сещам за две неща, които се извършват с възвратно постъпателни движения.Едното е в четири такта , другото е с четири чупки в кръста.Ама нямат нищо общо помеждуси....
Двигатела преобразува топлината енергия в механична, компресора на климатика прави обратното. Ако вземеш един ДВГ и го въртиш принудително той се превръща в помпа. Връзваш му бутилка към изпускателния колектор и ето ти компресор. Когато се движиш по надолнище на скорост без газ двигатела работи точно като компресор.Първоначално публикувано от geozap
Климатичния компресор пренася нископотенциална топлинна енергия от среда с по ниска към среда с по висока температура.Първоначално публикувано от ba4_dido
Преобразуване на механична в топлинна енергия има в спирачния барабан.Дали и той не е ванкелов тип двигател, а пък има и ротация...?
Компресора НЕ ПРЕНАСЯ топлинна енергия,компресора засмуква даден газ с ниско налягане и го повишава,САМО ТОВА.За какво ще го ползвам налягането е отделен въпрос,дали за транспортиране на фреона из системата,дали за задвижване на пневмомотор или пневмоцилиндър,дали ще си надувам гумите на колата,все си е компресор.
Може пък да ти е трудно да го разбереш.
Ванко е прав. Непосредствената работа на компресора в климатика е да движи течност. Създава налягане или подналягане и изтласква хладилен агент. Крайният ефект от цялата галимация е топлопренос, топлоотдаване, термотрансформация и пр. Само, че този ефект се постига чрез множество междинни процеси.
Дай да пробваме пак. Имаме механична работа - задвижване от електромотор. В следствие на тази работа фриона се сгъстява. В следствие на сгъстяването се загрява. Тоест част от тази механична работа се е превърнала в топлина.Първоначално публикувано от geozap