Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 85

Авторското право ограбва

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #46

    Re: Авторското право ограбва

    Проблемът е, че кампанията се води от Министерствво на културата, а не от МВР. Проумей, че и ти като творец си ощетен от това. Примерно, вместо да се пръскат тези пари за реклама, нямаше ли да е по-добре да се организират изложби, прожекции, концерти и т.н. със свободен вход (или с по-ниска цена), за да може повече хора да се насладят на изкуството, а творците да получат възнаграждение от Министерството, вместо приходите от билети?

    Надявам се осъзнаваш, че кампанията има нулев ефект - нито ще спре пиратството, нито нищо. ТОчно този проблем обсъждаме, а не идеята да няма авторски права.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    554
    #47

    Re: Авторското право ограбва

    Важно е да се знае, че кампанията е под наслов' авторското право ОГРАБВА' тоест дори и да получиш там каквото трябва, пак си ощетен и е така! А това е с цел, после като минат 'косачите' :-) да не им се връзват много хората ;-) на пиратите или големите собственници знаеш кои!!!

  4. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    330
    #48

    Re: Авторското право ограбва

    Отново обръщам внимание на факта, че авторското право е вид право на продажба, а оттам вече авторът с какво се възнаграждава, е най - често предмет на други взаимоотношения.
    Т.е. кампанията в защита на авторското право е функция на бизнеса, не на държавата, още по - малко на Министерство на Културата.
    От тая гледна точка министерството на културата няма място там. Поне министерство на икономиката да беше участник.
    Функция на министерство на културата е да провежда и финансира културни мероприятия, които да прави достояние на широки обществени кръгове.
    В България обаче всичко е обърнато и министерство на културата почти не се занимава с това. Поне аз на мероприятие, организирано от МК не съм бил, а съм бил на доста такива. В най - добрия случай те са "под патронажа на министъра". За сметка на това то се занимава с авторските права на всякакви автори, вероятно вкл. и Майкрософт, като авторите могат да са живи или починали.
    За тази цел нашето културно министерство финансира и поддържа цяла дирекция в своите структури, дирекция "Авторско право".

  5. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #49

    Re: Авторското право ограбва

    То хубаво, че вече е само дирекция. Преди беше цяла Агенция.

  6. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #50

    Re: Авторското право ограбва

    Цитат Първоначално публикувано от kafka
    Важно е да се знае, че кампанията е под наслов' авторското право ОГРАБВА' тоест дори и да получиш там каквото трябва, пак си ощетен и е така! А това е с цел, после като минат 'косачите' :-) да не им се връзват много хората ;-) на пиратите или големите собственници знаеш кои!!!
    Кампанията е под надслов "Пиратството ограбва".... другото е журналистическа интерпретация.

  7. Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    554
    #51

    Re: Авторското право ограбва

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Кампанията е под надслов "Пиратството ограбва".... другото е журналистическа интерпретация.
    Sorry! Tемата:-)
    То, че няма да секне няма/поне за сега/. Важното е да не съсипем родната индустрия, нито да обидим някой от многото ни нови 'приятели'! Защо обаче някой 'произведения' струват майка си и баща си, за мен си остава странно! Чел съм на Брехт "Опера за три гроша" и съм съгласен, че не е хубаво някой неща да се дават даром по простата причина,че развалят ценностната система на консуматора.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    330
    #52

    Re: Авторското право ограбва

    И аз като повечето тук - често си купувам книга, но след като съм я прочел. След като съм решил, че представлява ценност и интерес за мен, после, даже и никога повече да не я прочета, следя за нея, пазя я и си я търся. Може след мен някой да я прочете.
    Е, понякой път просто не я връщам в библиотеката, ама това е друг въпрос Ако на някоя библиотека видите разлепена снимка, считайте, че вече ме познавате.
    Ако не знам за какво става въпрос, няма да си я купя.
    На опера ходя и без да съм я гледал. Но не на база готини афиши и реклама. Реклама за мен може да е идея за постановката, плюс името което стои одзад - да кажем Верди. Там си позволявам да подходя и така.
    Е, салам от магазина се случва да си купя и спонтанно. За да пробвам. Но обичайно, даже и да не ми е харесал, знам, че на другото ядене мога да си купя друг салам и не съжалявам, че поне съм разбрал и оценил продукт и повече няма да правя компромиси с него.
    За парите за някои филми, вкл. и такива от видеотеката обаче направо си съжалявам. Дал съм си парите, не съм доволен от тях, даже бих ги унищожил. И отгоре на това не помня ни заглавие на филма, ни режисьор, за да се пазя от тях и да не ги ползвам повече. Най -често именно такива "кул;турни продукти" ме разочароват, не че не гледам и аз простотии или гадории.

    Проблемът на културните дейци в България знаеш ли какъв е, Kafka?
    Липсва ви ориентираност към потребителя. Каквато трябва да има всеки стопански субект.
    Приучете потребителя да си купува вашите произведения. Дайте му свобода на избора.
    Когато той иска да се запознае с творчеството ви, не ви ограбва и оголва. Даже напротив.
    Когато не го одобри, не е виновен той, защото е далавераджия.
    Не се напъвайте с авторски и сродните им права да му натискате главата в изфабрикувания компакт диск. Или видеокасета.

  10. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #53

    Re: Авторското право ограбва

    Проблемът на културните дейци в България знаеш ли какъв е, Kafka?
    Липсва ви ориентираност към потребителя. Каквато трябва да има всеки стопански субект.
    От тук до чалгата и масовата култура има само една крачка.

  11. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    330
    #54

    Re: Авторското право ограбва

    От тук до чалгата и масовата култура има само една крачка.
    Не мисля така. Даже ме учудва възгледът ти, с оглед на това, че имаш собствен бизнес.
    Естествено, че продажбата трябва да е с лице към потребителя.
    Кой е казал, че трябва да е масов? Ако продаваш ноу - хау за направата на орбитална станция, всички ЕТ-та ли ще обиколиш?
    Тук точно това се продава. Другото име може спокойно да е ИНТЕЛЕКТУАЛЕН ПРОДУКТ.
    Бас държа, че мнозинството от филмовите режисьори в бг. дори не могат да си определят правилно потребителите и целевите си групи. То и как да могат, за целта 2000 посетители в киносалоните в страната не стигат...
    Наблягам на тях като дейци не защото са по - долу или защото Кафка е такъв, но защото мнозинството от другите все пак придобиват някакъв поглед въз основа посетители на изложби или на пеене по кръчми.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #55

    Re: Авторското право ограбва

    Друг момент. Кой купува картина, без да я е видял? Никой. Кой би си купил DVD или видеокасета с филм, който не е гледал - никой. После пиратите били виновни. Погледнато от такава гледна точка те дори са полезни - популяризират продукта. Да, нанасят и щети - няма как да излъжеш някой да си купи тъп филм, след като го е гледал. Точно тук се проявява и конфликта м/у пиратството и компаниите притежаващи правото за разпространение - защото не могат да разпорстраняват скапани продукти и да получават пари за копията.

  13. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    330
    #56

    Re: Авторското право ограбва

    Споменахме го и този момент.
    Салам като си купуваш, купуваш салам 300 грама, свинско към говеждо 60/40, сланина 30 процента, сол, черен пипер едиколко си грама за килограм, белтъчини/въглехидрати/мазнини едиколко си, консерванти едикои си. Може и да не си го чел, но ако се интересуваш, е достъпно. Може накрая да се окаже, че не е по вкуса ти, но поне знаеш за какво ядене става въпрос.
    А като купувам филм - "Интелектуална Собственост" какво купувам?
    Еми плати си авторските права, за да разбереш.
    А дали има някакъв шанс да допринесе с нещо за интелектуалното ми развитие? Господ знае, като го изгледам, ще разбера.
    Както каза Malone преди, няма пречка да си купя и нечия "интелектуална пръдня". Нещо деградивно.
    Не знам, нямам никаква идея. Като го гледам, ще го разбера и оценя.
    Иначе няма кой да ми каже. Освен режисьора - който сигурно ще каже - "Филмът е супер!!!! Няма аналог!!!!"

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    295
    #57

    Re: Авторското право ограбва

    Вчера, по някое време, тамън да напиша и аз нещо, темата беше заключена

    Смятам, че не само „авторското право ограбва“, а и „Министерство на културата ограбва“. Защо?
    Скоро по новините казаха, че бюджета за българско кино за 2007 година е 7,000,000 лева. Ха познайте от къде се взимат тези пари! И как се определя кой ще ги вземе?
    Събира се някаква комисия и решава кои са по-“наши“ хора и им гласува да правят кино. Дали тези люде имат някакъв стимул да направят нещо качествено? Или просто да си покажат името в надписите на филма на роднините, които (единствено) го гледат.

    В нормалните държави, ако не ти е качествена продукцията (филма) – губиш (или продуцента) някакви пари. У нас печелиш някакви пари!

    А после се жалват, че ги ограбвали! Правилно. Защо освен от яслата да не зобнат и нещо допълнително?

    П.С. Не твърдя, че абсолютно всяка продукция е брак, но повечето случаи са такива.

  16. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #58

    Re: Авторското право ограбва

    Цитат Първоначално публикувано от Ghost
    Друг момент. Кой купува картина, без да я е видял? Никой. Кой би си купил DVD или видеокасета с филм, който не е гледал - никой. После пиратите били виновни. Погледнато от такава гледна точка те дори са полезни - популяризират продукта. Да, нанасят и щети - няма как да излъжеш някой да си купи тъп филм, след като го е гледал. Точно тук се проявява и конфликта м/у пиратството и компаниите притежаващи правото за разпространение - защото не могат да разпорстраняват скапани продукти и да получават пари за копията.

    Точно тази "дъвка" се дъвчи от няколко години тук. Интернет е идеално средство за популялизиране на даден продукт. Е, преди 13-14 години нямаше Интернет в България, но пък тогава масово се презаписваха филми на видеокасети и се разменяха. Помните ли тогава, че всички филми бяха "супер", просто защото нямаше избор? И най-тъпият филм беше адски интересен. Не че е нямало "бози", както ги има и сега (пробвайте се да си пуснете филм, който сте гледали тогава - филм, на който сте се възхищавали... на ефектите, примерно), но просто липсата на избор ограничава светогледа. Сега си имаме и Интернет, и DivX - и огромен избор. Конфликта е именно заради наличието на този избор. Ако можеш да ограничиш хората и да ги заставиш да гледат това, което ти искаш - както беше преди 1989 г. - тогава всичко е наред. Тогава нямаше "пиратство". Но явно в днешно време всеки "автор" си мисли, че именно неговият продукт е "златната жилка", която ще го оправи финансово поколения напред.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #59

    Re: Авторското право ограбва

    Проблемът не са самите автори. На практика, авторът е човека написал скрипта. Такива с лопати да ги риеш и в САЩ те се молят някоя компания само да им прочете скрипта, камо ли да направи филм по него. Ако компанията реши на бизнес ниво, че от скрипта ще стане продаваем филм, плаща пари на автора и получава правата. След това инвестира в продукцията - огромни хонорари за звездите-актьори, заплати на режесьор, сценаристи, оператори, логистика, специални ефекти, композитор на музика, второстепенни артисти, декор, костюми и т.н. Това са много пари. Когато на края от продукцията се получи поредната боза, компанията почва да говори за права и пиратство, защото никой не иска да гледа на кино тъпия филм, камо ли да си купи ДВД-то. За България, няма какво да говорим - системата е порочна, а и няма кой знае каква продукция, която да се коментира.

  18. Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    331
    #60

    Re: Авторското право ограбва



    Мога ли да попитам защо някои мнения / сред които и моето / са били редактирани ?!??! А защо има и цели изтрити постове ??!?! Обръщам се към умниците, погрижили се за това. Уважаеми "шефове", това че затърквате нечий пост, не значи че променяте мнението на човека, а пък това че заличавате нечии "кусури", съвсем не означава, че притежателят им става по-идеален или по-грамотен, както е в случая с грешките, които посочих.

    И не на последно място.. има ли това връзка със самоизтъкването на любезния ни съфорумец kafka че е именит режисьор ???

    Знаех си, че не трябва да пиша повече тук. Положението е безнадеждно.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Технически въпрос свързан с право на рекламация
    От valdim във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 27
    Последно: 15-07-12, 18:36
  2. Отговори: 6
    Последно: 26-01-06, 13:42
  3. Отговори: 95
    Последно: 13-11-03, 15:33
  4. Отговори: 3
    Последно: 01-05-03, 13:16

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе