Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 47

Странен проблем с газов котел BAXI

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    24
    #1

    Странен проблем с газов котел BAXI



    Здравейте. Имам газов котел BAXI Silver Luna (240fi) - външен. През лятото парното беше изключено (работеше само на БГВ) и налягането на водата в системата беше постоианнон (около 1 бар). Преди 2 седмици смених всички радиатори (с по-ефективни), но по котела не трябва да е промениано нищо (техници направиха подмяната на радиаторите) - системата беше напълнена, обезвъздушена и котела пуснат на отопление и БГВ. От този момент забелязах много странен проблем, който техниците не могат да обяснят - налягането на водата в системата започна постепенно да се УВЕЛИЧАВА, с около 0.05 бар/ден (0.5 бар за седмица), като в последните 2 дни сам изключил отоплениете напулно (на самия котел, работи само на БГВ) и налягането продължава да се увеличава със същия темп (!!! при условие, че отоплението е изключено и системата е студена - налягането трябва да пада !!!). Проверил съм крана за запълване на системата - изглежда напълно затворен. От друга страна имам странното чувство, че налягането се увеличава когато ползвам БГВ - това е нормално в момента на ползване на БГВ, но след това като изстине системата налягането трябва да се върне към предишното си състояние, докато в този случай остава малко по-високо и така след няколко пускания на БГВ за 1 ден се натрупва увеличение от 0.05 бара. Притеснението ми е, че дори и темпа на увеличение на налягането да се запази до 2-3 седмици ще мине 3 бара и котела ще блокира.

    Разбирам, че този проблем не е много ясен, но ако ниакой може да изкаже идея - много благодаря!

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #2

    Re:Странен проблем с Газов Котел BAXI

    Незатварящ кран от хидрогрупата отговарящ за пълненето - малко вероятно.
    Пукнатина в топлообменника - напълно вероятно особено при наблюденията с нарастване на налягането след ползване на БГВ. Не знам дали е пластинчат или битермичен, но все тая. До месец два ако е от това, проблема ще се задълбочи и ще си 100% сигурен.
    Над 3 бара котела няма да блокира, само ще прокапе.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    24
    #3

    Re:Странен проблем с Газов Котел BAXI

    Благодаря, и аз имам такова лошо предчувствие (нищо, че котела работи няма от 1 година) - проблема ми е че няма кой да го диагностицира и поправи. А и ако има пукнатина тя може да продължи да нараства, т.е. налягането да започне да нараства по-бързо и да направи други проблеми (през тази година, през която ползвам този котел проблемите бяха най-разнообразни, особено в началото на зимата).

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Re:Странен проблем с Газов Котел BAXI

    Колегата espace се изрази доста меко - котелът няма и да прокапе, а ще избие предпазният клапан и "лекинко" ще наводни. Аз по-скоро смятам, че това е от крана за пълнене - или недобре затворен, или пък е застанала някаква мръсотия и му пречи да затвори добре. Изпусни малко вода от системата за да падне налягането и после развърти крана да се промие със струя, после го затвори добре.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #5

    Re:Странен проблем с Газов Котел BAXI

    Нямаш никакъв проблем с котел на 1 година - значи още е в гаранция, какво се притесняваш. Да не би да имаш пълнеща група някъде другаде по отоплителната инсталация?
    И този "нискотемпературен" котел наистина ли миналата зима е изкарал навън? При под -15 може и да е изревал леко.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    24
    #6

    Re:Странен проблем с Газов Котел BAXI

    Крана за запълване го проверявах, изглежда затворен - но може и да има външно тяло, понеже смених всички радиатори а не видях техниците да ги промиват при монтажа, може да е имало някакъв боклук. Иначе котела беше с 1 година гаранция (не съм го купувал аз, получих го от строителя), голяма борба беше и по време на гаранцията. Котела работи миналата зима, той е за външен монтаж и до -15 трябва да издържа, като се имам предвид, че работеше на пълна мощност би трябвало да не е замръзвал - а пък и цяло лято нямаше проблем с налягането, появи се след като смених радиаторите преди 2 седмици. Мога да пробвам да отвора/затворя крана за пълнене, но освен от отворите за обезвъздушаване на радиаторите не знам откаде да изпусна налягане.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #7

    Re:Странен проблем с Газов Котел BAXI

    Щом си получил системата в наследство напълно е възможно да няма оставен кран за източване. Ако е така - вземи една кофа или леген и развий едната тапа долу на радиатора. После там трябва да сложиш кранче . Удобно е да бъде в банята, ама там сигурно е лира. Прябва да се преправи системата, най-малкото за да можеш да изпускаш налягане от време на време.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    24
    #8

    Re:Странен проблем с Газов Котел BAXI

    Мерси за идеята, за това ще трябва да извикам специалист, че имам лош опит с ВиК операции. Проблема ми е, че искам системата да е стабилна, да не се налага всеки ден да следя налягането и ако ме няма 2 дни се чудя дали няма да намеря избил клапан - за това се опитвам да разбера какви са вазмойните хипотези и възможности.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #9

    Re:Странен проблем с Газов Котел BAXI

    А с разхода имаш ли проблеми, че днес странно ми се обади общ познат за същия проблем със Бакси, само че и с проблеми с разхода?

  12. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    24
    #10

    Re:Странен проблем с Газов Котел BAXI

    Извинявай, но не разбирам - кой разход, на газ или на вода?

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #11

    Re:Странен проблем с Газов Котел BAXI

    На газ, ама явно става въпрос за друг котел Бакси

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    24
    #12

    Re:Странен проблем с Газов Котел BAXI

    харчи здраво, но понеже е 24 киловата (заради БГВ, на радиаторите максималната мощност ми е <9 киловата). Но това не ми е проблем - проблема ми е че не мога да го накарам да работи стабилно

  16. Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    389
    #13

    Re:Странен проблем с Газов Котел BAXI

    хм,аз не знам за какво става дума,но като чета газ,да не би отнякъде водата да е в съприкосновение с газта и от там да идва налягането?

  17. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    24
    #14

    Re:Странен проблем с Газов Котел BAXI

    не, ако беше това налягането на студена система щеше да пада - при мен се покачва

  18. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #15

    Re:Странен проблем с Газов Котел BAXI

    Цитат Първоначално публикувано от marian1
    хм,аз не знам за какво става дума,но като чета газ,да не би отнякъде водата да е в съприкосновение с газта и от там да идва налягането?
    Наистина не знаеш за какво става дума. От какъв порядък е налягането на газта според теб. Съвсем друг е въпроса че двете системи нямат обща точка - това не е автомобил с изпарител.
    Към автора на темата. Свали си налягането от обезвъздушителя на лирата в банята. Малко бавно ще стане, но ще стане.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Проблем с газов котел БГВ не се регулира
    От ilko_761 във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 26-11-15, 07:44
  2. Проблем с газов котел бош , забива
    От jorja във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 28-10-14, 22:51
  3. Газов котел и водно отопление - проблем!
    От ivodivo във форум Отопление
    Отговори: 10
    Последно: 20-01-14, 00:39
  4. проблем с газов котел
    От kora във форум Отопление
    Отговори: 7
    Последно: 19-01-14, 16:48
  5. Котел BAXI - търся инструкция за употреба
    От dms2005 във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 10-12-07, 17:51

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе