Лупус, то много работи дали съм ги чувал или не, е едно, а какво на практика мога да си позволя финансово или да намеря кой и как да направи е съвсем друго. Може и за "пасивна къща" да съм чувал, ма моята не е такава, нито мога да си я направя такава. Иначе да си философствам по форумите е лесно.
А за тези не си ли говорил - https://www.multiclima.bg/bg/termopompi-voda-voda. Може и с тези да говориш - https://geotok-bg.com/indexFrames.htm . Има си и раздел във форума, където има теми за различни ТП: Други начини за отопление
Този пост е редактиран от VanDan; 18-12-21 в 14:24.
Явно не се разбираме. Аз не твърдя, че няма вода-вода, а че има и земя-вода, тъй като останах с впечатлението, че ги отричаш като съществуване.
И двата варианта са много по-ефективни от въздух-вода, но и по-скъпи за реализация.
То по принцип наистина все от земята идва енергията. Не е въпросът само, че са скъпи, но и след това се оплакват хората от проблеми. Въздух-Вода е най-реалистичното решение.
То и въздух-вода не са за хвалене.
Факт, че с газ си е най-добре във всяко едно отношение свързано с проблеми и комфорт, само цените станаха трудни за преглъщане.
Да се надяваме, че е цикличност и ще се нормализира, но ако става тенденциозно, то ще трябва да се мисли друго.
С ТП поне можеш да ползваш алтернативен източник на енергия, за разлика от котела.
Всяко нещо си има плюсове и минуси. За да не се ползва масово ТП земя-вода, причината е, че покрай всичките плюсове, има и един голям минус - затапва се, т.е към края на сезона става неефективна. Земята полела-лека става една голяма ледена буца, която няма откъде да възстановява енергия (топлина). За отоплението на 100м2 къща трябват 300м2 двор, като на това място не можеш да сееш нищо
Не знам у нас какви са цените, но в uk на два от обеките ни вода/вода струваха 100х.лири за 100квт термопомпа и не се слагаха за икономия, а за по-чиста енергия.
Този пост е редактиран от PPP1; 18-12-21 в 18:25.
Lazar, тези проблеми, които посочваш не са ли зависими от дълбочината, на която е положен топлообменника.
Предполага се, че колкото по-надълбоко, толкова по-добре.
Аз лично се отказах, когато ми казаха, че трябва да са на поне 1.5 и най-добре 2м.
Имам място, но няма как да вкарам багер и трябва всичко да се копае на ръка.
Обикновено на около 2м, на по-малко не е добре, на повече е трудно. Най-добре е вертикална разводка, в сондаж, че не се хаби градинска площ, ама и най-скъпо. Рехау си топлят сградата в Казичене по този начин, мисля че имаха 15 сондажа по 100м дълбоки, в които е пусната двойна тръба ф32, която на дъното завършва с "U", тоест топлоносителят слиза до долу и се връща. Един такъв сондаж май даваше към 5кВт. Не съм правил такава система. За мене въздух-вода си е най-лесно, евтино и без обслужване. Пък СОР колко да е по-нисък, като то цяла зима си е около 10 градуса,
Щом и в тая тема е започнала дискусия за климатици не са добре нещата.
Все си мисля, че не сме го докарали до там да къртим изцяло пода да слагаме термопомпи. Дори и сегашните цени не се връзва сметката.
Ако се запазят сегашните цени за сезона ще платя 400-450 лева повече за зимния сезон.