Страница 126 от 181 ПърваПърва ... 76116124125126127128136176 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1,876 до 1,890 от общо 2703
Like Tree1052Одобрявам

Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #1876

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    .....
    Но не е това темата (цена на отопление на природен газ) за подобно обсъждане. Имаше поне няколко специални теми във форума, където обсъждахме подобни решения. Даже май се включваше и един инженер от българска фирма производител на ТП вода-вода. Геоток или нещо подобно май беше фирмата. Не ви се четат стари теми нещо.
    Баш си е по темата, когато търсим алтернативи на станалия твърде скъп за отопление природен газ!
    Има обаче един способ, за който не си чувал - топлинния акумулатор.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #1877

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Лупус, то много работи дали съм ги чувал или не, е едно, а какво на практика мога да си позволя финансово или да намеря кой и как да направи е съвсем друго. Може и за "пасивна къща" да съм чувал, ма моята не е такава, нито мога да си я направя такава. Иначе да си философствам по форумите е лесно.
    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Няма нужда от спорове понеже говорих преди време за такава помпа със https://www.multiclima.bg/bg/termopompi-zemya-voda
    А за тези не си ли говорил - https://www.multiclima.bg/bg/termopompi-voda-voda. Може и с тези да говориш - https://geotok-bg.com/indexFrames.htm . Има си и раздел във форума, където има теми за различни ТП: Други начини за отопление
    Този пост е редактиран от VanDan; 18-12-21 в 13:24.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #1878

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Явно не се разбираме. Аз не твърдя, че няма вода-вода, а че има и земя-вода, тъй като останах с впечатлението, че ги отричаш като съществуване.
    И двата варианта са много по-ефективни от въздух-вода, но и по-скъпи за реализация.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #1879

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    То по принцип наистина все от земята идва енергията. Не е въпросът само, че са скъпи, но и след това се оплакват хората от проблеми. Въздух-Вода е най-реалистичното решение.
    tony34al одобрява това.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #1880

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    То и въздух-вода не са за хвалене.
    Факт, че с газ си е най-добре във всяко едно отношение свързано с проблеми и комфорт, само цените станаха трудни за преглъщане.
    Да се надяваме, че е цикличност и ще се нормализира, но ако става тенденциозно, то ще трябва да се мисли друго.
    С ТП поне можеш да ползваш алтернативен източник на енергия, за разлика от котела.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #1881

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Не е вода- вода, а си е земя-вода. Прави се или с един или няколко сухи сондажа или със серпентина на голяма площ(обикновенно колкото площта на къщата) на метър два под земята. По-добро е от вода-вода, най-малкото защото не разчиташ на природни ресурси като водата.
    Понеже мен ме чака да взимам решение какво да правя за напред, почвам да се замислям за климатици и фотоволтаици, ще ми излезе колкото една термопомпа с конвектори.
    Всяко нещо си има плюсове и минуси. За да не се ползва масово ТП земя-вода, причината е, че покрай всичките плюсове, има и един голям минус - затапва се, т.е към края на сезона става неефективна. Земята полела-лека става една голяма ледена буца, която няма откъде да възстановява енергия (топлина). За отоплението на 100м2 къща трябват 300м2 двор, като на това място не можеш да сееш нищо
    lazarus18 одобрява това.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #1882

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Не знам у нас какви са цените, но в uk на два от обеките ни вода/вода струваха 100х.лири за 100квт термопомпа и не се слагаха за икономия, а за по-чиста енергия.

  10. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #1883

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Всяко нещо си има плюсове и минуси. За да не се ползва масово ТП земя-вода, причината е, че покрай всичките плюсове, има и един голям минус - затапва се, т.е към края на сезона става неефективна. Земята полела-лека става една голяма ледена буца, която няма откъде да възстановява енергия (топлина). За отоплението на 100м2 къща трябват 300м2 двор, като на това място не можеш да сееш нищо
    защо да не може да сееш нищо ако не е тайна
    Този пост е редактиран от PPP1; 18-12-21 в 17:25.

  11. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #1884

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от pip00 Виж публикацията
    и не се слагаха за икономия, а за по-чиста енергия.
    Битието определя съзнанието. У нас битието е далече, мнооого далече от онова ниво.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #1885

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    защо да не може да сееш нищо ако не е тайна
    Ами защото нищо не става, не върви. Напролет вместо от земята да идва топлинка, то идва студ

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #1886

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Lazar, тези проблеми, които посочваш не са ли зависими от дълбочината, на която е положен топлообменника.
    Предполага се, че колкото по-надълбоко, толкова по-добре.
    Аз лично се отказах, когато ми казаха, че трябва да са на поне 1.5 и най-добре 2м.
    Имам място, но няма как да вкарам багер и трябва всичко да се копае на ръка.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #1887

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Обикновено на около 2м, на по-малко не е добре, на повече е трудно. Най-добре е вертикална разводка, в сондаж, че не се хаби градинска площ, ама и най-скъпо. Рехау си топлят сградата в Казичене по този начин, мисля че имаха 15 сондажа по 100м дълбоки, в които е пусната двойна тръба ф32, която на дъното завършва с "U", тоест топлоносителят слиза до долу и се връща. Един такъв сондаж май даваше към 5кВт. Не съм правил такава система. За мене въздух-вода си е най-лесно, евтино и без обслужване. Пък СОР колко да е по-нисък, като то цяла зима си е около 10 градуса,
    Alexi одобрява това.

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #1888

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Обикновено на около 2м, на по-малко не е добре, на повече е трудно. Най-добре е вертикална разводка, в сондаж, че не се хаби градинска площ, ама и най-скъпо. Рехау си топлят сградата в Казичене по този начин, мисля че имаха 15 сондажа по 100м дълбоки, в които е пусната двойна тръба ф32, която на дъното завършва с "U", тоест топлоносителят слиза до долу и се връща. Един такъв сондаж май даваше към 5кВт. Не съм правил такава система. За мене въздух-вода си е най-лесно, евтино и без обслужване. Пък СОР колко да е по-нисък, като то цяла зима си е около 10 градуса,
    Тук до мен една фирма също го направиха със сондажи, но май под 10м не слязоха. Твърди се, че температурата на тази дълбочина е константна - около 14гр.

  17. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #1889

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Щом и в тая тема е започнала дискусия за климатици не са добре нещата.
    Все си мисля, че не сме го докарали до там да къртим изцяло пода да слагаме термопомпи. Дори и сегашните цени не се връзва сметката.
    Ако се запазят сегашните цени за сезона ще платя 400-450 лева повече за зимния сезон.

  18. Senior Member Аватара на kokovox
    Тук е от
    Jan 2015
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    3,225
    #1890

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от fbr Виж публикацията
    Зелената сделка, сякаш ще ни извади очи, вместо да изпише вежди. При високи цени на ток, газ, пелети, ще се горят каквито се намерят боклуци- дограми, мебели, дюшемета.
    Газта и нефта били скъпи, заради "зелената сделка"? Скъпи са заради рекордното търсене в целия свят. В Китай са на режим на тока при над 80% електричество от газ и въглища. После зелената сделка в ЕС бил проблема за високите цени.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Майстор за локално парно из Пловдивско
    От Jumbalaya във форум Купува
    Отговори: 0
    Последно: 15-11-13, 16:46
  2. Отговори: 1
    Последно: 27-03-13, 16:25
  3. мога ли да си направя локално парно ?
    От get във форум Отопление
    Отговори: 15
    Последно: 09-01-12, 11:28
  4. UPS за локално парно,избор?
    От Binq във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 07-01-10, 15:22
  5. Локално парно с бойлер
    От nakt17 във форум Отопление
    Отговори: 18
    Последно: 19-03-08, 10:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе