Страница 125 от 181 ПърваПърва ... 75115123124125126127135175 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1,861 до 1,875 от общо 2703
Like Tree1052Одобрявам

Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #1861

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Истината е такава,че гледайки консумацията на газ към моментните температури,в студените месеци сметки от порядъка 400-500+ лева съвсем няма да са табу.Момента е крайно неподходящ отопление с газ.
    Както винаги е било

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #1862

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Викаш няма значение дали природният газ е 0.5лв. м3 или 1.3лв. м3. (за пример, сега е към енергийна единица цената). И няма значение дали ще ми е топла цялата еднофамилна къща заедно с бани и тоалетни и въпреки многото външни стени и това че отдолу, отстрани и отгоре гранича с "природа". Мой приятел комшия със стара къща като мен, сега се опитва за първа зима с 3 климатика - 2 Fujitsu General от техния нисък клас (май бяха LMCA) и някаква цепеница. Има финансови проблеми и никак не му се пуска локалното парно на газ. Преди намираше с "връзки" много евтини дърва (има и котел на твърдо гориво) и е свикнал на топло навсякъде за почти без пари. Но изкара лятото инфаркт, а аз като основен помощник пък се сдобих с проблеми в кръста, въпреки че сме още едва в начална средна възраст и няма хора за хамалогията. Всеки път ми се оплаква, колко му шумели и духали климатиците. То и мен ме дразнят, като ида у тях. Особено в спалнята реве, че не може да спи, че му правел течение и нощем го спирал. Аз като младеж спях и без отопление в стаята и нищо не можеше да ми попречи, но на средна възраст леко се промениха нещата. А в тоалетната му залепвал задника за чинията. И не издържа и взе да пуска вечер котела.
    Да, факт е че сметките в лошите периоди с високи цени са много неприятни, но това винаги се е знаело. Ако някой не е запознат с това и си е правел някакви илюзии, е достатъчно да се върне назад в темите по въпроса. Тези теми през няколко години минават през една и съща цикличност на сравнения, убеждения и т.н. Няма смисъл да се повтарят едни и същи лакърдии отново и отново. Да, на климатици е по-евтино. За апартамент бих ги използвал, но задължително поне модели висок среден клас, а за спалня висок клас избиран по шумови характеристики. Друг въпрос е, че цените на климатиците и те скочиха с по няколко стотака, че и наличности няма. За еднофамилни къщи, особено ако са по-стари е трудна работа. Там си трябва сериозно вложение (много външни стени, под, тавани) за много добра изолация. И най-добре голям ремонт за въвеждане на термопомпа с подово отопление. Ма то, който няма пари да си плаща сметката, ще му е трудно и да отдели сериозна сума за подобно вложение.
    Този пост е редактиран от VanDan; 18-12-21 в 10:19.
    kokovox и erm харесват това.

  4. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #1863

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Не знам как се движи цената на газа за отопление, но тази в бутолките направо си хвърчи. Поддържам два апартамента и в двата се готви на газ. В началото на годината бутилката беше 20лв, по средата -24лв. Преди 10 дни сменях едната - 30лв, току що поръчах доставка за другия апартамент - 32лв.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #1864

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Същата работа е движението и при природния газ, че и повече. С по 100-150% нагоре-надолу през годините.
    erm одобрява това.

  6. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #1865

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Зелената сделка, сякаш ще ни извади очи, вместо да изпише вежди. При високи цени на ток, газ, пелети, ще се горят каквито се намерят боклуци- дограми, мебели, дюшемета.
    erm одобрява това.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #1866

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Замисълът с тези "зелени" работи като цяло е добре за природата, но за население като нашето никак не вървят на добре нещата.
    erm одобрява това.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #1867

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Същата работа е движението и при природния газ, че и повече. С по 100-150% нагоре-надолу през годините.
    Май за къщите с дворове отоплението с термо помпа "земя-вода" си остава най-икономичния вариант и зависи само от цената на тока. Ако инвестираш и в соларни панели за тока можеш да докараш нещата почти на нула.

  10. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #1868

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Май за къщите с дворове отоплението с термо помпа "земя-вода" си остава най-икономичния вариант и зависи само от цената на тока. Ако инвестираш и в соларни панели за тока можеш да докараш нещата почти на нула.
    Почти до нула няма как да стане, щото, когато къщата има най-голяма нужда от енергия, тогава добива от соларните панели е нула. Ако ползваш някакъв акумулатор на енергия, тогава вече може да се говори за приближаване към нулата.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #1869

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Трудна работа е термопомпа "вода-вода" (това на което Лупус му вика "земя-вода") в реалния живот. И за това сме писали по темите. От години чета на различни места относно отопление за къщите. Трябва доста дълбок сондаж и солиден дебит долу на водата, или бая двор да закопаеш достатъчно дълга серпентина. За сондажите всякакви проблеми съм чел. Променлив дебит, запушват се филтри на помпата и т.н. Общо взето малко потребители и почти всичките накрая с оплаквания. Вече за "въздух-вода" има доста доволни потребители.

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #1870

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от fbr Виж публикацията
    Почти до нула няма как да стане, щото, когато къщата има най-голяма нужда от енергия, тогава добива от соларните панели е нула. Ако ползваш някакъв акумулатор на енергия, тогава вече може да се говори за приближаване към нулата.
    Това с акумулатора си е по дефолт!

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,534
    #1871

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Трудна работа е термопомпа "вода-вода" (това на което Лупус му вика "земя-вода") в реалния живот. И за това сме писали по темите. От години чета на различни места относно отопление за къщите. Трябва доста дълбок сондаж и солиден дебит долу на водата, или бая двор да закопаеш достатъчно дълга серпентина. За сондажите всякакви проблеми съм чел. Променлив дебит, запушват се филтри на помпата и т.н. Общо взето малко потребители и почти всичките накрая с оплаквания. Вече за "въздух-вода" има доста доволни потребители.
    Не е вода- вода, а си е земя-вода. Прави се или с един или няколко сухи сондажа или със серпентина на голяма площ(обикновенно колкото площта на къщата) на метър два под земята. По-добро е от вода-вода, най-малкото защото не разчиташ на природни ресурси като водата.
    Понеже мен ме чака да взимам решение какво да правя за напред, почвам да се замислям за климатици и фотоволтаици, ще ми излезе колкото една термопомпа с конвектори.

  14.  
     
  15. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #1872

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Ееееми то тогава се връщаме към същността на задачата. Как да съхраним енергия.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,534
    #1873

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от fbr Виж публикацията
    Ееееми то тогава се връщаме към същността на задачата. Как да съхраним енергия.
    Тя енергията можеш да я съхраниш единствено чрез акумулатори.
    Но да кажем, че имаш достатъчно инсталирана мощност и си ползваш директно тока през деня, а през ноща караш на нощна тарифа пак си кяр.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #1874

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Не е вода- вода, а си е земя-вода. Прави се или с един или няколко сухи сондажа или със серпентина на голяма площ(обикновенно колкото площта на къщата) на метър два под земята. По-добро е от вода-вода, най-малкото защото не разчиташ на природни ресурси като водата.
    Понеже мен ме чака да взимам решение какво да правя за напред, почвам да се замислям за климатици и фотоволтаици, ще ми излезе колкото една термопомпа с конвектори.
    Не искам да споря. Така се води типа на термопомпите по класификация по всички сайтове, където съм чел или се предлагат от производители. Предполагам се визира основният носител от двете страни на ТП. Още от 2010г. чета и се интересувам по темата за моята къща.
    1. ТП Вода-вода - от едната страна на ТП е вода.Черпи се енергията от носител вода (подпочвена вода от сондаж, може надземно дори от достатъчно топъл водоизточник, вода от дълга серпентина закопана в земята). И се предава от другата страна пак на носител вода - в подово, конвектори или радиатори. Да, използва се енергия от земята. Може да го кръстиш и Земя-вода-вода ако ти харесва. Най-големият удар е ако имаш топли подпочвени води (подобно на топли минерални води) в двора.
    2. ТП Въздух-вода - от едната страна на ТП се взема енергия от околния въздух и се предава от другата страна на вода в подово, конвектори или радиатори. Външното тяло е подобно на външните тела на класическите климатици.
    3. ТП Въздух-въздух - класическите климатици. От едната страна се взема енергия от околния въздух и се пренася от другата страна на въздуха в помещението.
    Не е чак толкова важно класифицирането. Принципът е ясен. Но не е това темата (цена на отопление на природен газ) за подобно обсъждане. Имаше поне няколко специални теми във форума, където обсъждахме подобни решения. Даже май се включваше и един инженер от българска фирма производител на ТП вода-вода. Геоток или нещо подобно май беше фирмата. Не ви се четат стари теми нещо.
    Този пост е редактиран от VanDan; 18-12-21 в 12:20.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,534
    #1875

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Няма нужда от спорове понеже говорих преди време за такава помпа със https://www.multiclima.bg/bg/termopompi-zemya-voda

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Майстор за локално парно из Пловдивско
    От Jumbalaya във форум Купува
    Отговори: 0
    Последно: 15-11-13, 16:46
  2. Отговори: 1
    Последно: 27-03-13, 16:25
  3. мога ли да си направя локално парно ?
    От get във форум Отопление
    Отговори: 15
    Последно: 09-01-12, 11:28
  4. UPS за локално парно,избор?
    От Binq във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 07-01-10, 15:22
  5. Локално парно с бойлер
    От nakt17 във форум Отопление
    Отговори: 18
    Последно: 19-03-08, 10:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе