Страница 44 от 181 ПърваПърва ... 3442434445465494 ... ПоследноПоследно
Резултати от 646 до 660 от общо 2703
Like Tree1052Одобрявам

Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. ru6
    ru6 е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jun 2011
    Мнения
    37
    #646

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    И при двата случая се достига стайната температура напр. 22 гр. При 72 гр. на водата котела работи около 22 -25мин. и се изключва от стайния програматор при 22,2гр.После по инерция от горещата вода вдига още до 22,7гр..През това врме се изгаря около 0.85 куб.м.газ..Следва 1,5 - 2 часов интервал докато температурата в стаята спадне до 21,8 гр. и цикъла се повтаря.Една седмица карах с този режим -( 6,30-10.00-22гр. и 15-23,30-22гр.) и изгарям 6,3-6,5 куб. м на ден.
    При втория случай -водата на 60гр. и 10 мин. интервал. стайната температура я постигам за 1,5 - 2 ч. първоначално докато покача от 20 -22гр. и после започва само да поддържа температурата като има само три включвания за един час по 12 мин през интервал 10 мин. и изгаря 3X 0,22 куб.м.=0.66куб.м. Сумарно за деня излиза 5,2-5,5 куб.м.Отделно,че радиаторите работят повече време и чувството за топлина е по добро.
    Данните са точни записвам ги след всяко палене и гасене на котела.Къде е логиката?

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #647

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Три включвания на час не са много, щом си забелязал че така е по-икономично - карай така. Икономията вероятно идва от по-ниската температура на изгорелите газове

  4. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #648

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от ru6 Виж публикацията
    И при двата случая се достига стайната температура напр. 22 гр. При 72 гр. на водата котела работи около 22 -25мин. и се изключва от стайния програматор при 22,2гр.После по инерция от горещата вода вдига още до 22,7гр..През това врме се изгаря около 0.85 куб.м.газ..Следва 1,5 - 2 часов интервал докато температурата в стаята спадне до 21,8 гр. и цикъла се повтаря.Една седмица карах с този режим -( 6,30-10.00-22гр. и 15-23,30-22гр.) и изгарям 6,3-6,5 куб. м на ден.
    При втория случай -водата на 60гр. и 10 мин. интервал. стайната температура я постигам за 1,5 - 2 ч. първоначално докато покача от 20 -22гр. и после започва само да поддържа температурата като има само три включвания за един час по 12 мин през интервал 10 мин. и изгаря 3X 0,22 куб.м.=0.66куб.м. Сумарно за деня излиза 5,2-5,5 куб.м.Отделно,че радиаторите работят повече време и чувството за топлина е по добро.
    Данните са точни записвам ги след всяко палене и гасене на котела.Къде е логиката?
    ВЕСЕЛА КОЛЕДА на всички потребители !!! Не разбирам как така след първоначалното достигане на Т в стаите от 22°С,котела ти поддържа този градус с Т на водата от 72°С ?!? При мен само сутрин,когато преминава от нощна към дневна /от 18°С - 21°С/котела вдига 78°С на водата за 40 мин.и изгаря към 1.2 - 1.5 м3 газ. После за да поддържа тези 21°С в стаите,котела се включва когато си реши и когато има нужда в зависимост от външната Т да кажем 5 пъти на h за не-повече от 2-3 мин. При външна Т от +2/+5°С работи с не повече от 45°С - 52°С на водата ....и така цял ден ! За да вдигне 72°С на водата,трябва вън да е -10/-15°С !!! Говоря за котел ''Вайлант'' с оригинален модулиращ програматор.Потенциометъра за водата е на Мах !!! Имам го от 2005 г.и вече 9-та година съм на газ.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от ru6 Виж публикацията
    Една седмица карах с този режим -( 6,30-10.00-22гр. и 15-23,30-22гр.)
    само три включвания за един час по 12 мин през интервал 10 мин. и изгаря 3X 0,22 куб.м.=0.66куб.м. Сумарно за деня излиза 5,2-5,5 куб.м.
    Данните са точни записвам ги след всяко палене и гасене на котела.Къде е логиката?
    Така,малко математика : 0.66 м3 газ на час х 12 h дневна на ден ( 6,30-10.00-22гр. и 15-23,30-22гр.) = 7.9 м3,а не - 5,2 м3 !!!!! Ами през ноща не пали ли ???
    Този пост е редактиран от МИК66; 26-12-13 в 16:04.

  5. ru6
    ru6 е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jun 2011
    Мнения
    37
    #649

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Да! Сега ще обясня! Стайния програматор не е модулиращ а е on/off. Опитно установих,че при 72°С котела може да работи с часове без да изключва по температура на водата т.нар. "равновесна температура" .При мен сутрин ,когато преминава от нощна към дневна т.е от 18.5°С до 22°С работи около час и малко и изгаря около 1,5 -1,7м3.При достигане на стайната температура изключва и изчаква около 1,5 - 2 часа.докато температурата спадне до 21,8 °С. След това всяко включване за да поддържа температурата трае около 25-30 мин. като изгаря 0,81-0,85 м3.
    А долу примера с матеманиката не излиза ,защото това 0,66м3 се изгарят за да вдигнат температурата от 21,8 -22,2 °С след това следва изчакване 1,5 часа. А при преминаване от нощна към дневна изгаря около 1,5м3 но по-бавно и радиаторите работят повече време-2,5ч.
    През ноща е нагласен на 18,5 °С но на практика не включва.
    При теб ми е странно как се включва котела за 2-3 мин.За това време не могат да затоплят радиаторите въобще при положение,че повече от час не са подгрявани?

    - - - - - - - - - -

    Сега като писах този пост се замислих,че вероятно по малкия разход (в случая при tвода=60°С)се получава за сметка на по-бавното достигане на стайната температура .

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #650

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от ru6 Виж публикацията

    Сега като писах този пост се замислих,че вероятно по малкия разход (в случая при tвода=60°С)се получава за сметка на по-бавното достигане на стайната температура .
    Ами нали това се опитах да ти кажа - при 60*С гори по-малко газ, произвежда и вкарва по-малко топлина в жилището

  7. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #651

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    При теб ми е странно как се включва котела за 2-3 мин.За това време не могат да затоплят радиаторите въобще при положение,че повече от час не са подгрявани?

    Писал съм,че за 1 час котела пали да речем 5 пъти за по 2-3 мин. На ап.от 92 м² имам инсталирани 103 бр.глидера Н500 !


  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #652

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от ru6 Виж публикацията
    Сега като писах този пост се замислих,че вероятно по малкия разход (в случая при tвода=60°С)се получава за сметка на по-бавното достигане на стайната температура .
    Няма такъв вариант, хем бавно да достига стайна температура, хем по икономично. А пък котела да работи по икономично по температура на водата, отколкото със стаен програматор - това вече е фантастика.
    Всъщност каква е идеята на горните постове? Разход от 5-6м3 на ден, през декември, говори или за отлична изолация или за добри съседи. Всъщност този разход измерен ли е или е получен математически, щото ми е доста нереален и каква е целта - да се намали още ли!?
    legaltk одобрява това.

  10. ru6
    ru6 е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jun 2011
    Мнения
    37
    #653

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    При колегата МИК66 котела модулира по стайната температура а моят по температура на водата и on/off от програматора.Затова работата на котлите е доста различна.
    Моя котел работи по температура на водата ,като изключва при достигането и .Например нагласен е на 60гр. Подгрява до 65 гр. и изключва.Изчаква 10 мин. и пак започва да подгрява.Стайната температура се покачва бавно . При достигнето и стайния програматор изключва напълно котела до спадането на стайната температура с 0,4 десети.Следва същият цикъл отново.В момента ,като пиша котела се включи направи един цикъл 12мин.горене+10 мин. изчакване -достигна до стайната температура от 22,2 гр. и програматора го изключи.Изгори-0,31м3.Ще включи след повече от час.
    Понеже отскоро ползвам газ за отопление и не съм наясно с работата на котела пробвах различни режими на работа,като съм записвал часа и разхода от всяко включване и изключване .Тези данни за които пиша са абсолютно реални а не изчислени.Изолацията ми не е отлична но таваните са изолирани(гипсокартон и вата) и се усеща много.А също и под мен се топлят с климатици.Изложението е Изток,Юг,Запад.
    Този пост е редактиран от ru6; 26-12-13 в 20:21.

  11. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #654

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Какво толкова мерите на +6 до +8 градуса външни температури нещо не мога да разбера.
    Като стане студено, тогава има смисъл.
    Дори разходът по газомер на 24 часа според мен не е статистически достатъчна величина, но ще се съглася и ще го приема.
    По-кратки замервания според мен не носят достатъчно информация.

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #655

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от ru6 Виж публикацията
    При колегата МИК66 котела модулира по стайната температура а моят по температура на водата и on/off от програматора.Затова работата на котлите е доста различна.
    Моя котел работи по температура на водата ,като изключва при достигането и .Например нагласен е на 60гр. Подгрява до 65 гр. и изключва.Изчаква 10 мин. и пак започва да подгрява.Стайната температура се покачва бавно . При достигнето и стайния програматор изключва напълно котела до спадането на стайната температура с 0,4 десети.Следва същият цикъл отново.В момента ,като пиша котела се включи направи един цикъл 12мин.горене+10 мин. изчакване -достигна до стайната температура от 22,2 гр. и програматора го изключи.Изгори-0,31м3.Ще включи след повече от час.
    Понеже отскоро ползвам газ за отопление и не съм наясно с работата на котела пробвах различни режими на работа,като съм записвал часа и разхода от всяко включване и изключване .Тези данни за които пиша са абсолютно реални а не изчислени.Изолацията ми не е отлична но таваните са изолирани(гипсокартон и вата) и се усеща много.А също и под мен се топлят с климатици.Изложението е Изток,Юг,Запад.
    Не си спомням какъв ти е котела, но това са си два коренно различни режима на работа. Когато махнеш програматора, той си работи по температура на водата и щом достигне нагласената от теб степен изключва, после включва, когато темп на водата спадне на 35-40С и така до безкрай. Каква температура, в стаите ще поддържа обаче, знаят само стари баби и един Господ.
    Какво значи равновесна темп на 72С, според теб?
    Просто когато имаш програматор, котела работи докато достигне зададената от програматора температура. Ако на 72С работи 2ч и изключва, то на 60С ще работи, примерно 3ч и ще изключи, а може и въобще да не изключи, ако не успява да достигне зададената температура.
    Та 60С на водата, без програматор няма как да е по икономичен, тъй като, ако го оставиш само в този режим няма да може да поддържа някаква нормална температура, каквато поддържа със стайния програнматор. Или другояче казано, котела е най икономичен когато не работи.
    Този пост е редактиран от tony34al; 27-12-13 в 08:31.

  13. ru6
    ru6 е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jun 2011
    Мнения
    37
    #656

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Не си спомням какъв ти е котела, но това са си два коренно различни режима на работа. Когато махнеш програматора, той си работи по температура на водата и щом достигне нагласената от теб степен изключва, после включва, когато темп на водата спадне на 35-40С и така до безкрай. Каква температура, в стаите ще поддържа обаче, знаят само стари баби и един Господ.
    Какво значи равновесна темп на 72С, според теб?
    Просто когато имаш програматор, котела работи докато достигне зададената от програматора температура. Ако на 72С работи 2ч и изключва, то на 60С ще работи, примерно 3ч и ще изключи, а може и въобще да не изключи, ако не успява да достигне зададената температура.
    Та 60С на водата, без програматор няма как да е по икономичен, тъй като, ако го оставиш само в този режим няма да може да поддържа някаква нормална температура, каквато поддържа със стайния програнматор. Или другояче казано, котела е най икономичен когато не работи.

    Писал съм ,че котела работи със стаен програматор (on/off) на 22°С.Когато водата е 60°С изключва,защото минималната мощност на котела е по-голяма от разсейваната мощност от радиаторите.Има време за изчакване 10 минути и влкючва пак.Така прави до достигане на стайната температура.Това във времето става бавно примерно за 2-3 часа ,когато температурата се вдига пр. от 19-22°С Тогава програматора изключва котела и чака до спадане на стайната температура за да включи пак.
    Предполагам, че се изгаря малко, по-малко газ ,защото от 19°С до 22°С се достига за много време и реалната температура през тези 2-3 часа не е 22 °С.
    А във втория случай имам предвид ,че за моята система на 72°С на водата-минималната мощност на котела се изравнява с отдаваната от радиаторите и котела не изключва по температура на водата.При тези градуси може да работи с часове ако не го изключи стайния програматор.Стайната температура от 22 °С се постига пр. за 35-40 мин.
    Котела е : OERTLI-GMS 24 Combi FF
    програматора е : COMPUTHERM Q7 RF

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Jan 2014
    Живее в
    Г.Оряховица
    Мнения
    6
    #657

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Здравейте колеги и Честита Нова Година! За първа година се отоплявам на газ и съм съвсем невежа с този вид отопление. Къщата е двуетажна с около 200кв. м. площ. С топлоизолация на тавана и частично сменена ПВЦ дограма, без външна топлоизолация, но с дебел двоен зид тухли. Преди се отоплявах с котел на въглища, като горях до 6 тона на сезон.Радиаторите са чугунени, общо 111 глидера в 7 стаи общо. В две от стаите съм затворил радиаторите. Газовият котел е Feroli Domicompakt F24, който взех на някаква промоция, дори и гаранция няма! Хората които изграждаха газовата инсталация, само го свързаха на мястото на стария котел и си заминаха, понеже те се занимавали само с друга марка котли, а този им бил непознат. Пробата и запалването извършиха от газовата компания, като ми обясниха само за какво служат двете копчета на таблото. Като почна зимата за октомври имах 140, а за ноември 160лв. за газ. Но месеците се случиха топли и не е работил котела постоянно. Но за декември получих сметка от 623лв, което ми се вижда огромна сметка. Та въпросът ми е какво трябва да направя със собствени възможности, евентуално по някакви елементарни настройки. Котелът съм го оставил на минимална температура около 45 градуса, което в стаите докарва около 19-20 градуса, при външни температури около нулата. Забелязал съм, че работи около 10 мин. след това изключва за още толкова. Има си модулация на мощността, която забелязвам по газомера, на пълна мощност цифричките се сменят на всяка секунда, а после намаляват на около 3 секунди.И още един въпрос- циркулационната помпа трябва ли да върти постоянно, защото при мен работи винаги, без значение дали котелът гори или не. Само при горене като че ли минава на по-висока скорост.Извинявам се за наивните въпроси, но се надявам да получа полезен отговор!

  16. fbr
    fbr е на линия
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #658

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Ами сметката е долу-горе вярна. 6 т въглища по средно 5 MWh са 30 MWh разделени на 5 месеца отоплителен сезон са по 6MWh на месец. Средната цена на газа е около 0,11 лв/кwh и прави около 660 лева на месец.

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #659

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Шест тона въглища по 300лв са 1800лв на сезон. За газ до тук си дал 900 за 3 месеца, имаш на разположение още 900лв за останалите 3 месеца - така че сметката долу-горе излиза. Пък и нормално е на газ да е малко по-скъпо, отколкото на въглища. Сигурно има какво да се пипне, ама няма кой да го стори. Следващият път като си купуваш котел гледай да не е от газовото дружество, а от фирма, занимаваща се с изграждане и сервиз на отоплителни инсталации.:rolleyes:
    mirandi одобрява това.

  18. Novice
    Тук е от
    Jan 2014
    Живее в
    Г.Оряховица
    Мнения
    6
    #660

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Благодаря за отговорите, не съм се съмнявал че с газ ще е по-евтино, но пък хамалогията с кюмюра и мръсотията си струва подобни разходи!Остана само въпросът ми- нормално ли е циркулационната помпа на котела да работи постоянно, докато е включен без значение дали гори или не.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 44 от 181 ПърваПърва ... 3442434445465494 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Майстор за локално парно из Пловдивско
    От Jumbalaya във форум Купува
    Отговори: 0
    Последно: 15-11-13, 16:46
  2. Отговори: 1
    Последно: 27-03-13, 16:25
  3. мога ли да си направя локално парно ?
    От get във форум Отопление
    Отговори: 15
    Последно: 09-01-12, 11:28
  4. UPS за локално парно,избор?
    От Binq във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 07-01-10, 15:22
  5. Локално парно с бойлер
    От nakt17 във форум Отопление
    Отговори: 18
    Последно: 19-03-08, 10:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе