Max 30
Предполагам, че Н500-25глидера ще е по-добрият вариант, спрямо Н350-30гл., връзването ще е по диагонал.
Като стана дума за подвързване на радиатори се сетих, какво скоро бях гледал в един видео клип. Руснаците убеждават, че много по-добре е връзването на радиатора да става от долната стана на подаваща и връщаща вода, а не по диагонал. За мен лично никога не съм имал дилема как да си вържа радиаторите, затова съм ги изпълнил по диалонал, но сега се замислих. Доводите им бях, че винаги долния ъгъл под подаващата вода на вход на радиатора остава хладна и няма пълно отдаване на мощност от тялото - и да, това е така. Разбира се тяхния метод отхвърля долно подвързване на малък радиатор, защото както се казва, подаващата направо ще набива във връщащата тръба. Пък и с нискотемпературна инсталация кои има малък радиатор? Интересно ми е да чуя, някои изпълнявал ли е така отоплителната си система. Хубава вечер
Без да съм чел руснаците си ги връзваме тъй отдавна.
При долу-долу е препоръчително да се сложи диафрагма, особено ако радиаторите са по-високи. Аз ще имам и Н2000, така че ще слагам на тях, може и на ниския да сложа и да го вържа и него долу.
Къси и високи - или долу/долу с диафрагма/тапа, или едностранно, или комбиниран вентил за двутръбна система.
Искам да помоля за малко помощ.Имам следния проблем.Отоплителна инсталация на два етажа.На втория газов котел отоплява с подово отопление навсякъде , като има и тръби към конвекторен радиатор на първия етаж, където има само офис, който се ползва само в работно време. Проблема ми е, че подовото само по себе си е инертно и след като е работило 3-4 часа, спира за 1-2 часа по стайния термостат, който е он-офф. През това време долу офиса си изстива(големи витрини) и се налага да пускам климатика да поддържа температурата.Правилно ли си мисля, че ако се смени стайния термостат с модулиращ този проблем ще отпадне?
Сега котела работи на 40 градуса и е ок отоплението с подовото.Котела е Риелло. Когато обсъдих проблема с инсталатора, нещо го притесни, предполагам, че е защото май трябва да се добавя някаква допълнителна платка към котела, за да работи предлагания модулиращ термостат на тази марка като такъв, а не като он-офф. Сигурно не го е правил или пък вносителя не държи платката на склад, не знам. Имал и някакви други идеи как можел да се реши проблема, които на мен не ми звучат много добре-за трипътен вентил да се добавя в системата. Не си представям смисъла от това, още повече, че водата в системата се върти само от вградената помпа на котела.Пък и като спре котела от термостата при достигане на зададената температура, каква би била ползата от това?
Стайният термостат работи според температурата в помещението където е монтиран. Ако е в помещение, което е с подово и в него температурата е равна или повече от зададената, то няма никакво значение дали е модулиращ и с него да накараш котела да работи за офиса. Трябва разделено управление за различни зони. Тук специалистите като Лазар могат да ти обяснят как се прави. Точно с трипътен вентил нещо си беше.
Мисля, че разбирам какво имаш предвид. По-скоро искам котела да работи непрекъснато и затова си мисля, че ми трябва модулиращ термостат, а не система, която да кара котела да работи само за офиса долу.Подовото да си работи, и без това поне засега не мога да предвидя кога ще има някой в къщи и кога не за повече от ден напред.
И модулиращ термостат (моят е такъв) ще спре котела при достигане на зададената температура. При он-оф термостат самият котел модулира по температура на водата. Няма как да го накараш с термостат да работи непрекъснато ако е достигнал зададената стайна температура. Още повече, че с подовото ще вдигне още малко градусите след достигането, тъй като е инертно. Единствената възможност, която виждам е да зададеш повече градуси горе, за да изключва по-малко.
Не съм специалист, но съм почти сигурен, че това, което искаш няма да стане по начина, който искаш. И човекът монтирал котела ти е дал правилното предложение за монтиране на допълнителни неща по системата за долната част.
изглежда, че двата етажа не са балансирани и горният по-лесно достига заданието. Няма ли да стане ако се позатворят крановете на подовото и да стопля по-бавно, съответно котела ще работи по-дълго време?
Струва ми се, че това което искаш, няма да стане като имаш на един колектор и подово и радиатор, или поне по начина както са подвързани сега
Здравейте, предстои ми изграждане на отопление на къща ново строителства, 2 етажа, 125 квадрата, с 10 см външна изолация (не знам какъв тип). Строителят е сложил тръбна инсталация за водна риза за камина с пелети (не става за котел, защото е предвидена за средата на хола) с фи 16. Само че предпочитам да направя отоплението с термопомпа за да си спестя носенето на пелети и чистенето на камина. Желанието ми е да имам подово в частта на кухнята (около 8-9 квадрата), както и баните (2 големи и 1 малка), и радиатори в останалите 3 спални и хол (само отопление, без охлаждане), както и 200 литров бойлер.
Говорих с няколко фирми и получавам различни отговори: от първата директно ми казаха, че не може с термопомпа, защото радиаторите се топлят на над 60 градуса, а тя не вдига такава температура. От втората ми казаха, че всичко може да се направи, но не успях да говоря с тях в детайли. От третата ми направиха оферта, която е с термопомпа Geotok 12 AW (10-13KW за отопление) с алуминиеви радиатори H500 с 10-15 глидера. След което видях, че друга фирма продава същата термопомпа за почти 2000 лв по-малко и, разбира се, им звъннах. Те пък ми казаха, че било добре бойлерът да е на отделна система със солари (тази фирма предлага и соларни системи), за да не товари термопомпата и да не трябва да я включвам и лятото за топлата вода. Сега чакам оферта от тях.
А ровейки се днес, видях, че термопомпите се делят и на друг показател - ниско- и високотемпературни. Опитвам се да открия "истината" измежду всичката информация, преди да избера какво да бъде отоплението.
Та въпросът ми е, съществуват ли радиатори, които да работят (ефективно) с нискотемпературни термопомпи или трябва да е задължително високотемпературна? Ако е второто, значи ли, че фирмите, с които говорих се опитват да ми пробутат термопомпа, която няма да ми върши работа (честно казано всички, с които говорих звучяха доста технически компетенти, а не комерсиално, но аз просто не съм запознат с материята)? Естествено, приемам и всякакви препоръки, предложения, обиди (ако са по-малко, по-добре).
Обмислям също и възможността да инвестирам и в система с фотоволтаични соларни панели (май така се казват), но това много зависи от крайната цена, която ще ми излезе системата за отопление, а и не знам дали не е по-добре да изкарам първо една година там, за да знам точно колко ми е консумацията на ток.
Предварително благодаря за отговорите и препоръките!
Аз не бих "мешал" подово с радиатори. Двете изискват напълно различни температури на водата. Подовото е до 30гр , а радиаторите доста повече - зависи от големината им. Компромисен вариант е с конвектори, но в тях има движещи се части и може да има шум и веене. Направете си само подово и ще се възползвате от всички предимства на ТП. Има по-евтини модели нискотемпературни ТП, по-малки месечни разходи.
Може специалистите да ти изградят различно решение с високотемпературна ТП и сложно управление на системата за различните отоплителни кръгове. Но това ще оскъпи значително цената на придобиване и като месечни разходи.