Страница 14 от 17 ПърваПърва ... 41213141516 ... ПоследноПоследно
Резултати от 196 до 210 от общо 255
Like Tree40Одобрявам

Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #196

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Човече, по най-груби сметки за да се стоплиш са ти предостатъчни по едно ребро Н500 на квадрат отопляема площ или за 13 квадрата стая са ти достатъчни 13 ребра. Ти имаш радиатор 600х1600, който се равнява на 20 ребра Н600 или почти двойно на необходимото. Ако този радиатор не успява да те стопли, значи има нещо объркано по хидравликата, което означава, че и по-голям радиатор няма да те стопли. На каква температура работи котела? Същата температура ли мериш на радиаторите? Целите радиатори ли са горещи? Чистил ли си филтъра преди котела? Каква тръба тръгва от котела до първия радиатор?
    bobivg одобрява това.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    46
    #197
    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Човече, по най-груби сметки за да се стоплиш са ти предостатъчни по едно ребро Н500 на квадрат отопляема площ или за 13 квадрата стая са ти достатъчни 13 ребра. Ти имаш радиатор 600х1600, който се равнява на 20 ребра Н600 или почти двойно на необходимото. Ако този радиатор не успява да те стопли, значи има нещо объркано по хидравликата, което означава, че и по-голям радиатор няма да те стопли. На каква температура работи котела? Същата температура ли мериш на радиаторите? Целите радиатори ли са горещи? Чистил ли си филтъра преди котела? Каква тръба тръгва от котела до първия радиатор?
    Ето и отговорите на поставените въпроси. Котелът работи на около 65 градуса. Нямам идея каква е входящата температура на радиатора. В горната си част радиаторите са горещи, а долу са топли. Не знам за какъв филтър говориш. Моля поясни. Предполагам, че са го гледали от фирмата. Тръбния път до радиатора в спалнята е около 20-22 метра, като в първите около 8 метра тръбата е ф20, а после преминава във ф16. Зададените температури по програматор са съответно 22 през деня и 20 градуса през нощта. В спалнята обаче не е особено комфортно. Когато захладнее и включа котела пак ще се мъча с крановете. Може пък и да се получи нещо по-добро. Разбирам че ме съветват да не сменям радиатори. И все пак има ли съществени разлики между радиаторите на различните производители при еднакви размери.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #198

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Не мога да кажа дали радиаторът в спалнята е някакъв измислен, по-скоро не вярвам да е чак толкова калпав. Принципно той е доста преоразмерен за помещението, отколкото този в хола, та дори и да не си отговаря отчасти на очакваните мощности, не може да е чак толкова много (мое мнение). Все пак нека помпата да е на макс. мощност, поиграй си със секретния кран на първия радиатор - завий го докрая и го развий на оборот и половина - два, а на втория радиатор секретния го отвий до край. За да кажеш че е малък радиатора трябва да е целия горещ и да не успява да стопли. Щом има голяма разлика в температурите горе и долу, значи има какво да се направи по хидравликата.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    46
    #199
    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Човече, по най-груби сметки за да се стоплиш са ти предостатъчни по едно ребро Н500 на квадрат отопляема площ или за 13 квадрата стая са ти достатъчни 13 ребра. Ти имаш радиатор 600х1600, който се равнява на 20 ребра Н600 или почти двойно на необходимото. Ако този радиатор не успява да те стопли, значи има нещо объркано по хидравликата, което означава, че и по-голям радиатор няма да те стопли. На каква температура работи котела? Същата температура ли мериш на радиаторите? Целите радиатори ли са горещи? Чистил ли си филтъра преди котела? Каква тръба тръгва от котела до първия радиатор?
    Благодаря за вниманието. Ще мъча хидравликата.
    Този пост е редактиран от enrique; 24-09-18 в 00:55.
    bobivg одобрява това.

  6. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #200

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    enrique Освен тези два радиатора нямаш ли и други отоплителни тела? Примерно лира в банята. може и от там да превърта много вода и затова да стига малко до спалнята. Опитай се да дадеш колкото се може по-подробно описание за инсталацията иначе се получава някакво гадаене. Ако ти е трудно и снимки биха свършили някаква работа. Да не са ти свързали двата радиатора последователно?

  7. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    46
    #201

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    enrique Освен тези два радиатора нямаш ли и други отоплителни тела? Примерно лира в банята. може и от там да превърта много вода и затова да стига малко до спалнята. Опитай се да дадеш колкото се може по-подробно описание за инсталацията иначе се получава някакво гадаене. Ако ти е трудно и снимки биха свършили някаква работа. Да не са ти свързали двата радиатора последователно?
    Категорично няма последователно свързани радиатори. Инсталацията е на 2 кръга. На единия има последователно два радиатора 2000/600 за две всекидневни, един 1400/600 за детска, баня с 4 алуминиеви ребра и подови отопление и накрая по-хладната спалня със 1600/600. Подовото в банята е ново и тази зима ще му е първа. На другия кръг има една баня с 3 ребра, кухня 1200/600 и спалня 1600/600. Мисля да не избързвам със смяната на радиаторите, като преди това ще видя хидравликата. Може оттам да е проблема.
    bobivg одобрява това.

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    7
    #202
    Здравейте от скоро се газифицирах и ми е интересно дали мога да се отоплявам на нискотемпературен режим. С котел Вайсман мин. 4.7-26kw.Имам 4 панелни радиатора и лира. Хол-20кв-600н х2000, спалня-15кв-600н х1400, кухня-15кв-600н х1400, детска-12кв-600н х1200 и лира 1200 х500. От котела до разпределителната кутия имам Pex-Al-Pex 26ф.Радиаторната мощност дали ще ми е достатъчна да работи на темп.55гр.котела за да може да влиза в кондензационен режим и да не падам под мин. Мощност на котела . имам и безжичен стаен Термостат

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #203

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Цитат Първоначално публикувано от merdjanov Виж публикацията
    Здравейте от скоро се газифицирах и ми е интересно дали мога да се отоплявам на нискотемпературен режим. С котел Вайсман мин. 4.7-26kw.Имам 4 панелни радиатора и лира. Хол-20кв-600н х2000, спалня-15кв-600н х1400, кухня-15кв-600н х1400, детска-12кв-600н х1200 и лира 1200 х500. От котела до разпределителната кутия имам Pex-Al-Pex 26ф.Радиаторната мощност дали ще ми е достатъчна да работи на темп.55гр.котела за да може да влиза в кондензационен режим и да не падам под мин. Мощност на котела . имам и безжичен стаен Термостат
    А защо не пробваш? Първо обаче да уточним, че кондензният режим не е само под 55*С на подаващата вода, а на връщащата. А бе общо взето котелът винаги отделя конденз, но под 55*С на връщащата вода този процес е по-засилен. И естествено, че колкото е по-нисла температурата на водата,толкова повече конденз се отделя и котелът е по-икономичен. За да видиш как е при тебе - задаваш си някакви градуси, да речем 50 или 60, пускаш котела и наблюдаваш кога ще спре - дали по стайна температура или по вода. Ако изгасне по стайна температура, пробваш с по-ниска работна температура и така нататък, докато достигнеш един праг, под който котелът почва да цикли - изключва по температура на водата и след малко пак тръгва, защото още не достигнал зададената стайна температура. Тогава повишаваш котелната температура за да избегнеш цикленето. Така вече ще знаеш, че това е минималната температура, която да задаваш и при тази температура радиаторната мощност се изравнява с минималната мощност на котела и се достига едно равновесно положение. Разбира се в по-студено време може тази температура да не е достатъчна за да стопли жилището и трябва да я повишаваш. Ако котелът ти беше с модулиращ термостат, всички тези упражнения щеше да ги прави той и ти да не се занимаваш с нищо
    Този пост е редактиран от Lazar; 23-12-18 в 18:45.
    svetlin777, pepitoff и Nadin87 харесват това.

  11. Novice
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    7
    #204
    Благодаря Лазаре и весели празници!

  12. Novice
    Тук е от
    Jan 2019
    Мнения
    1
    #205

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Здравейте.От 28 декември сме на газ. Майстора пусна системата и замина на почивка. Нямаме седмичен програмата. Поръчахме ще дойде другата седмица. На котела беше зададено 50 градуса. Като влезнах ме в апартамента не се дишане. Термометрите в стаите показваха 27 градуса. Намалихме температурата на котела на 40.Сега е по поносимо. Апартамента е4 стаи и ма лира и в банята. Котела е Висман 100 24кв.За седем дни сме изразходва ли 84куб.Виждами се много. Дали е добре да намалим още температурата на котела или да изчакаме програматора.

  13. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #206

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Програматора - ще реши проблема.
    До тогава може да си “играете” с температурата на водата.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    63
    #207

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Здравейте,
    Браво за темата, мисля че доста полезни коментари има в нея!
    Включвам се и аз, тъй като ми предстои да правя газова инсталация на апартамент, в блок ново строителство (в момента на акт 14) в София.
    Обединявам физически 2 двустайни апартамента в един, по архитектура обаче не.
    Ще ми трябва консултация и промяна на съществуващ проект(не знам дали това е възможно преди акт 16).
    Консултация, как да се реализира отоплителната система - с радиатори, подово или комбинация от тях.
    Освен това жилището ще е с две бани и желанието ми е двете бани да могат да се ползват едновременно.
    Разбира се критериите са - ефективност и първоначална инвестиция. Моля за съвет как да подходя, а ако има желаещи да направят проекта да ми пишат на личен. Благодаря!

  16. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #208

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Сигурен ли сте, че има одобрен съществуващ проект за газовата? Много често се пише, че блоковете ще са на климатици, а газта се узаконява след акт 16. Във втория вариант може да си правите каквото си искате стига да го изпълнява този, който ще го узаконява или да е с негово съгласие. Разбира се, това не означава, че може да правите глупости, които да застрашат вас и други хора или нечие имущество. По принцип на приемателна комисия (ако въобще има такава) е рядко някой да влиза по апартаментите и да гледа.

  17. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #209

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Кой налага да се променя проекта? Намираш си изпълнител за вътрешната инсталация и ти дават оферта. Ще преценят на място какво трябва да се преработи.
    "ефективност и първоначална инвестиция" това въобще не го разбрах.
    п.п
    Vizi, накои ВиК монтажници приемат много буквално чертежа. Това по повод, че ти къртят шайбите.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от bobivg; 16-02-19 в 05:36.
    Vizi одобрява това.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    63
    #210

    Отговор: Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
    Сигурен ли сте, че има одобрен съществуващ проект за газовата? Много често се пише, че блоковете ще са на климатици, а газта се узаконява след акт 16. Във втория вариант може да си правите каквото си искате стига да го изпълнява този, който ще го узаконява или да е с негово съгласие. Разбира се, това не означава, че може да правите глупости, които да застрашат вас и други хора или нечие имущество. По принцип на приемателна комисия (ако въобще има такава) е рядко някой да влиза по апартаментите и да гледа.
    Здравейте, Разполагам с проекти в dwg формат за ГАЗ и ОВГ. Сега дали са одобрени ми е трудно да кажа.

    Няколко уточняващи въпроса. Необходимо ли е да се променя съществуващия проект, ако искам с един котел да топля обединения апартамент, също и да ползвам едновременно топла вода в двете бани. Необходимо ли е да променям проекта, ако ще правя подово?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 14 от 17 ПърваПърва ... 41213141516 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. ППР тръби за отоплителна инсталация?
    От fen./hitachi във форум Отопление
    Отговори: 32
    Последно: 05-02-21, 09:59
  2. Отговори: 0
    Последно: 25-01-14, 07:42
  3. Отговори: 5
    Последно: 26-02-13, 11:39
  4. Отговори: 4
    Последно: 08-02-10, 23:49
  5. Отговори: 4
    Последно: 04-08-08, 21:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе