Страница 5 от 17 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследноПоследно
Резултати от 61 до 75 от общо 255
Like Tree40Одобрявам

Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    10
    #61

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Здравейте и от мен. Бих искал да попитам какво мислите когато се развива тръба след топлоизточника на серпентина за подово. Понеже работя в областта на отоплението и често виждам как монтажниците след радиатора или след лира в банята развиват връщащата тръба за подово. Питам ги колко точно е температурата на водата и как разбират дали не се преминават границите и честно казано не съм получавал отговор досега. Сигурен съм, че и вие сте чували, че правят така. Само уточнявам, че става въпрос за високотемпературни инсталации.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    99
    #62

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Практиката показва, че схемата е работеща. Действително на теория е възможно да възникнат някои проблеми, но те са рядкост и лесно се поправят.
    Най-често в баните се монтират лири за баня, които имат топлинна мощност много по-голяма от нуждите на помещението. Това е така, защото лирата се подбира по-често по красота и функционалност (място за закачване на хавлии), и по-рядко по потребна мощност на помещението. По тази причина топлоносителя дори и да постъпи с висока температура (примерно 80°С) в лирата се охлажда повече от стандартните 20° и на изхода е обикновено с температура с поне 30° по ниска от тази на входа (т.е. към 50°С). Със секретния радиаторен вентил може да се регулира дебита, така че да се получи такава висока температурна разлика на изхода на лирата.
    50°С е малко по-висока температура от стандартната за подово, но не чак толкова много. Площта на пода в баните обикновено не е много голяма и няма как да се получат големи температурни разширения. Температурата на пода действително може да се получи висока, но при стъпка на навиване към 15 см и температура на топлоносителя на входа 50° тя е близко до телесната към 36°. За дневни и спали това е висока температура, но за бани е приемлива. Още повече, когато се намокри пода тя спада рязко.
    Монтаж на термовентил с термо-глава на лирата на банята решава голяма част от проблемите. Пода вече не се загрява толкова много, понеже дебита на топлоносителя спада, след като се доближи зададената от термоглавата (на 4 е към 25°С).
    Казано на кратко, ако се спазват няколко прости правила, няма причина да има проблеми. Правилата са:
    1. Слага се радиатор (лира) с мощност по-голяма от потребната за помещението.
    2. Избягва се стъпка (гъстота) на подовото по-малка от 15 см.
    3. Регулира се дебита през този кръг, така че температурната разлика в радиатора (лирата) да е висока.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    66
    #63

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Цитат Първоначално публикувано от AntonBM
    Практиката показва, че схемата е работеща. Действително на теория е възможно да възникнат някои проблеми, но те са рядкост и лесно се поправят.
    Най-често в баните се монтират лири за баня, които имат топлинна мощност много по-голяма от нуждите на помещението. Това е така, защото лирата се подбира по-често по красота и функционалност (място за закачване на хавлии), и по-рядко по потребна мощност на помещението. По тази причина топлоносителя дори и да постъпи с висока температура (примерно 80°С) в лирата се охлажда повече от стандартните 20° и на изхода е обикновено с температура с поне 30° по ниска от тази на входа (т.е. към 50°С). Със секретния радиаторен вентил може да се регулира дебита, така че да се получи такава висока температурна разлика на изхода на лирата.
    50°С е малко по-висока температура от стандартната за подово, но не чак толкова много. Площта на пода в баните обикновено не е много голяма и няма как да се получат големи температурни разширения. Температурата на пода действително може да се получи висока, но при стъпка на навиване към 15 см и температура на топлоносителя на входа 50° тя е близко до телесната към 36°. За дневни и спали това е висока температура, но за бани е приемлива. Още повече, когато се намокри пода тя спада рязко.
    Монтаж на термовентил с термо-глава на лирата на банята решава голяма част от проблемите. Пода вече не се загрява толкова много, понеже дебита на топлоносителя спада, след като се доближи зададената от термоглавата (на 4 е към 25°С).
    Казано на кратко, ако се спазват няколко прости правила, няма причина да има проблеми. Правилата са:
    1. Слага се радиатор (лира) с мощност по-голяма от потребната за помещението.
    2. Избягва се стъпка (гъстота) на подовото по-малка от 15 см.
    3. Регулира се дебита през този кръг, така че температурната разлика в радиатора (лирата) да е висока.
    +1 браво много добре обяснено и вярно!

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    15
    #64

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    +2

  6. Infraction Users
    Тук е от
    Feb 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    874
    #65

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    4.Ако на пода се реди камък (врачански например) или каквото и да е покритие без фуга, то се оставят няколкомилиметрови делетационни термокомпенсационни фуги през 1-1,5 м, които намаляват до минимум риска от унищожаване на подовото покритие.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    20
    #66

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Здравейте,
    От месец и половина имаме ел. котел Vaillant в апартамента. Инсталиран е и стаен термостат със седмичен програматор в дневната. В ръководството на котела пише, че при наличие на такъв термостат, е необходимо да се настрои температурата на топлоносителя на максималната според проекта на инсталацията. За отоплителна инсталация, пригодена и за ТЕЦ, каква трябва да е температурата? Имам скица и обяснителна записка към нея и от там разбирам, че е проектирана за 95/70*. Но ако настроя топлоносителя на 80-90 градуса няма ли опасност някой да се изгори ако докосне радиатора? Също така пише, че инсталацията е изградена от полиетиленови тръби с алуминиева вложка. Можете ли да ми помогнете със съвет, на колко да настроя температурата на котела?
    Благодаря!

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,781
    #67

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Максимум на 70 градуса.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    20
    #68

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    И аз си мисля, че повече не трябва да е, но все пак реших да питам. Целта ми е, настройката да е оптимална

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #69

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Даваш потенциометъра на котела на макс, регулаторът сам си определя мощността и температурата с която да работи котела. Изобщо не е казано, че ще достигне 90*С - това зависи от възможностите на цялата инсталация. Какъв модел е регулатора?

  12. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    20
    #70

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Регулатора е този модел.
    http://www.apengineering.bg/en/produ...n_68/sub_74/66
    В момента ми е настроен на 60 и като ги достигне си намалява мощността само за да ги поддържа. Предполагам, че ако го сложа на 90 или 95, колкото му беше максимума, ще ги достигне.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1321944840[/time]_________________________________________________

    Имам предвид, че котела е настроен на 60*. Регулатора е настроен във вечерните часове на 20*, нощно време и през деня на 18*.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1321944975[/time]_________________________________________________

    Котела е http://www.comfort.bg/bg/%D0%BF%D1%8...iew/24785.html
    9kW с пълна модулация на мощността и в момента съм ограничил мощността му на 6, колкото е консумацията на инсталираните радиатори.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #71

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Ааа, тогава добре. Този регулатор ще работи он/офф и подходът ти е правилен. Ако беше взел оригинален регулатор на Вайлант, котелът ти щеше да си намалява мощността при доближаване на стайната температура, както сега прави при доближаване на температурата на водата. Но пък твоят е безжичен и евтин

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    20
    #72

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Значи тази температура, която съм настроил 60* е оптимална и да не я завишавам?

  16. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,781
    #73

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Колкото температурата е по ниска толкова по-добре.Така системата става по-инертна и се осъществяват макар и минимални икономии,също така превключвателите се щадят защото работят по-рядко.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    20
    #74

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Добре, от прочетеното във форума това ми се изясни, но сега да я намаля ли тази температура или да я повиша. Малко ми става неудобно понеже съм инженер, но за съжаление не по топлотехника

  18. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,781
    #75

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Остави я на 60 градуса.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 5 от 17 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. ППР тръби за отоплителна инсталация?
    От fen./hitachi във форум Отопление
    Отговори: 32
    Последно: 05-02-21, 09:59
  2. Отговори: 0
    Последно: 25-01-14, 07:42
  3. Отговори: 5
    Последно: 26-02-13, 11:39
  4. Отговори: 4
    Последно: 08-02-10, 23:49
  5. Отговори: 4
    Последно: 04-08-08, 21:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе