Страница 3 от 17 ПърваПърва 1234513 ... ПоследноПоследно
Резултати от 31 до 45 от общо 255
Like Tree40Одобрявам

Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #31

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Мисля, че разбрах процеса и разбрах защо въпроса ми няма как да има директен отговор.
    А може ли да го перефразирам по следния начин:
    Ако в помещението сложим много-много голям радиатор (и отвъртим секретния кран докрай), съответно това ще повиши топлообмена и ще понижи още повече изходящата температура по "естествен начин".
    Това лошо ли е ? Трябва ли да има строго определена долна граница за изходящата температура, под която температурата на изходящата вода не бива да пада ?
    Т.е., трябва ли да внимаваме изходящата температура да не се понижи прекалено много ?
    Или обратното - ако се понижи, то това е добре дошло ?


  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #32

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    В стремежа си да си обясниш някои неща в дълбочина много теоретизираш . Просто приеми, че нормалния режим на работа на радиаторите е с дТ=20 или 15° - всеки производител дава мощностите им в различни режими - 80/60/20, 60/40/20 и т.н. Същото се отнася и за конвекторите. За котлите и камините на твърдо гориво има особеност, че трябва да се осигури връщаща вода 60°С за да не се образува нагар и конденз. Термопомпените системи пък работят с дТ=5°С - напр. 45/40. Много работи се съобразяват при проектиране на една инсталация.

  4. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #33

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Т.е., всяка технология си има собствено оптимално дТ и съответно е пожелателно така да си настроим системата, че да работи максимално близко до това дТ.
    Благодаря още веднъж, мисля че разбрах.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #34

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    При тебе ставаше въпрос за камина, нали? Смяташ при 80/60.

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #35

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Ааа, при мене ли ?
    Не не, за друго става въпрос, не за камина - ама е много сложно и отвлечено, по-добре да ти разкажа на ЛС.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #36

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Както сметнеш за добре. Може да не е за тука

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #37

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Докато четох дискусията Ви, в главата ми се породи друг въпрос: Има ли оптимална ∆Т между температурата на нагревателното тяло и околния въздух, за да е най-ефективен процеса на затопляне?

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #38

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Зависи какво се разбира под "оптимална" - колкото е по-голяма дТ, толкова по-голямо количество топлина се отделя (по естествен начин), т.е. помещението се затопля по-бързо и ефективно. Като сме ограничени от ниската температура на топлоносителя (при кондензни котли и термопомпи), не можем да разчитаме на голямо дТ, значи търсим по-голяма площ и дебит, както и топлообмен чрез принудително обдухване.

  11. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #39

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Под "оптимална" разбирам такава, при която цялата система работи с най-високо КПД. Тук трябва да се включи и времето за работа на системата до достигане на зададената температура в помещенията. Според мен се получава доста интересна оптимизационна задача между минимално време за достигане на зададената температура и минимални загуби на енергия (приемаме, че количеството "полезна" енергия е еднакво и за двата вида системи).

  12. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #40

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Доколкото съм чел, най голямо КПД при затопляне има когато за най-кратък период се затопля с възможно най-висока мошност. Друг е въпроса за самия източник на топлинна енергия, който ще се ползва. Ако се ползва термопомпа очевидно е, че тя не работи най-ефективно в максималния си режим. Върти ми се в главата да направя някакъв реален прототип на инверторна термопомпа въздух-вода (но все още не ми е останал нито времеви, нито финансов ресур, та дори и не разполагам с необходимото оборудване). Но тръпката си е тръпка.. а такова нещо (за което си мисля е рядкост): УЕБ базирано управление с вградени статистики за температури и ел. консумация; изходна статистика за отдадената топлинна мощност във водната инсталация; дистанционен контрол и мониторинг; собственно реализиране на електрониката и контолера за управление на инверторен принцип. Мисля си, че ефективността значително ще се увеличи ако при статирано вече помещение се намали разликата dT между входящата и изходящата температура, която термопомпата трябва да отдаде в мрежата и не се работи в on/off режим. Тук обаче ми се върти и идея за плавно контролиране на оборотите на вентилатора на конвекторите, така че да може всичко да си се управлява от микропроцесорната система, която да взима решениа на база на различни сценарии - да може да се включват различни товари по желание на клиента (той да може да има възможността да изключва с вентили или електронни клапани определени конвекторни радиатори). Общо взето, това за сега ми е доста далечно за реализация, но ме влече а от към електроника и микропроцесотна част нямам никакви проблеми да го реализирам, но от към отоплителна и термодинамична част ще изпитам значителни затруднения, та затова за сега ще си остане само в сверата на виртуален бъдещ проект.

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #41

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Цитат Първоначално публикувано от Board_Man
    Доколкото съм чел, най голямо КПД при затопляне има когато за най-кратък период се затопля с възможно най-висока мошност.
    .......
    Мисля си, че ефективността значително ще се увеличи ако при статирано вече помещение се намали разликата dT между входящата и изходящата температура, която термопомпата трябва да отдаде в мрежата и не се работи в on/off режим. Тук обаче ми се върти и идея за плавно контролиране на оборотите на вентилатора на конвекторите, така че да може всичко да си се управлява от микропроцесорната система, която да взима решениа на база на различни сценарии - да може да се включват различни товари по желание на клиента (той да може да има възможността да изключва с вентили или електронни клапани определени конвекторни радиатори).
    ......
    Подобни мисли ми се завъртяха и на мен в главата като започнах да разпитвам Лазар. С теб май мислим доста сходно!
    Добавено:
    Една такава система с PowerLine управление и контрол и Gateway към Ethernet или GPRS модем направо се е утепало!

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #42

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Ами в другата тема "Газов котел - мнения и препоръки" eng.Neychev беше цитирал едно изследване на руски учени, според което ударното вдигане на температурата в едно помещение с голяма мощност е по-икономично от плавното и постепенно затопляне с малка мощност. В този смисъл, например при кондензен котел може и да е по-добре да се повиши температурата на водата, с което се излиза от икономичния кондензен режим, за да се затоплят за кратко време помещенията, след което пак да се мине на кондензен режим. Съвременните отоплителни инсталации са с малък литраж и не са инертни, друг е въпроса, че в някои случаи нарочно се търси инертност и се слагат буферни съдове с голяма вместимост. Всичко се преценява на момента за всеки конкретен случай. А иначе с една и съща температура да се постигне различна мощност наистина трябва и управление на вентилаторите на конвекторите, както е писал Board_Man

  16. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #43

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Лазар, би ли разяснил с по няколко думи предимства и недостатъци на различните инертости на ОИ? Какви са плюсовете и минусите на по-малка и по-голяма инертност?

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #44

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Днес ми се пада честта да отговарям все на важни и сложни въпроси Не се оплаквам, , но ми е трудно да намеря отговор с няколко изречения.
    Принципно малката инертност е голямо предимство - води до комфорт и икономия и при използване на газов котел това се търси - по-малък литраж на системата, по-малка инертност. При отопление на котел с твърдо гориво поради трудностите при управление на горивния процес е добре да има буферен съд, което води до инертност. При използване на термопомпи също е препоръчително да има буфер за да се предотврати честото вкл/изкл - инверторите още не са на мода .
    Ако жилището се обитава постоянно инертността не е голям проблем.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #45

    Re:Отоплителна инсталация - високо- или нискотемпературна?

    Благодаря ти, Лазар. Това е достатъчно.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 17 ПърваПърва 1234513 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. ППР тръби за отоплителна инсталация?
    От fen./hitachi във форум Отопление
    Отговори: 32
    Последно: 05-02-21, 09:59
  2. Отговори: 0
    Последно: 25-01-14, 07:42
  3. Отговори: 5
    Последно: 26-02-13, 11:39
  4. Отговори: 4
    Последно: 08-02-10, 23:49
  5. Отговори: 4
    Последно: 04-08-08, 21:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе