Страница 50 от 57 ПърваПърва ... 404849505152 ... ПоследноПоследно
Резултати от 736 до 750 от общо 850

Газов котел - мнения и препоръки 2012

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #736

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от etalon21 Виж публикацията
    Ще се опитам да намеря малко логика в ситуацията в която се намирам:
    1. Да подменя ли котела? - Няма как този котел МораТоп 35kW да стане пригоден за моя случей, рано или късно ще трябва да го сменя. На сезон очаквам от подмяната му с по-ефективен да спестявам по 100 лв на месец или ~ 400 лв средно на сезон. Ако започна веднага, ще се радвам на комфорт и по-малки сметки още тази година.
    2. Спрял съм се на котел Bosch Condens 3000 W ZWB 28-3C - двуконтурен. Защо кондензен - в преходните месеци е много вероятно да работи в кондензен режим, за в бъдеще единствената посока за ефективност е да разширя броя глидери и да се стремя за по голям период да съм в кондензен режим, така и така когато е студено ще се ползва като конвенционален - основния проблем тук ще следва от капацитета на тръбите - всяко мнение върху разсъжденията ми ще е от голяма полза...
    3. Дори да се налага да подменя тръбите от котела до разпред кутия, то ще е на пролет, но не пречи на подмяната на котела.
    4. Модела котел дава възможност за кредит Енергийна ефективност - котел+управление - пак сие спестяване ~ 400-500лв;
    5. Термоуправление - със сигурност FW200 или FR100, нямам идея какви са предимствата и недостатъците - при FW200 - външна температура, темп криви, има ли добавена стойност. По ясно ми е управлението по стайна температура, но ако има добавена стойност по външна - ще се чете и ще се образоваме...
    Дали има логика в разсъжденията ми или бъркам генерално?
    Добър избор на котел, няма да съжаляваш. Колкото до управлението - аз също се раздвоявам, но което и да избереш ще си доволен.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    60
    #737

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от zh Виж публикацията
    Доколкото си спомням от прочетеното в този форум управлението по външна температура т.е. с изнесен температурен сензор е по-подходящо за отдалечени помещения или за обществени сгради. Ако не се лъжа мисля, че го беше казал Lazar, някъде тук - не съм абсолютно сигурен. А и отопление с кондензен котел изисква повече глидери и от там според броя на глидерите сечението на тръбите до тях май се увеличаваше - нещо такова беше. В този форум имаше тема пусната ако не се лъжа пак от Lazar за нискотемпературното отопление. Потърси я.
    zh, благодаря за насоката, прочел съм тема от-до и разбирам принципа отлично. Въпроса е, че нямам лукса сам да си изграждам системата, а трябва да оправям съществуваща. Иначе съм за нискотемпературна, но върху тръбите немога да влияя.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Добър избор на котел, няма да съжаляваш. Колкото до управлението - аз също се раздвоявам, но което и да избереш ще си доволен.
    Lazar, благодаря, че потвърждаваш избора ми, имам две въпросчета към теб:
    - относително правилни ли са ми разсъжденията за кондензен котел при високотемпературната ми инсталация (и последващ опит за увеличение на глидерите). Тръбите (16 мм) огромен проблем ли ще са?
    - 22 мм медна тръба от котела до разпред кутия - да планирам ли подмяна? галимация си е голяма, но ако трябва - действам... Схемата на инсталацията ми е я има назад (стр 45)
    А за управлението - май FR100 ми е на сърце...

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    149
    #738

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от -Shark- Виж публикацията
    Здравейте, жилището ми е с чиста площ 136 кв. (мезонет), площта на двете нива е една и съща. Апартамента е на последни два етажа, като от двете ми страни има други апартаменти, в които не живее никой.
    Котлето ме е кондензно Immergas Victrix 24 kW, на първо ниво е всекидневна/кухня/тоалетна 4 кв.м, за тях са предвидени и закупени два алуминиеви радиатора ASTRO H=600 с по двадесет глидери за всеки, а в тоалетната е лира с размери 450/1200. На второ ниво са две спали и баня 8 кв.м. В едната спалня има радиатор ASTRO Н=600 с дванадесет глидери, а в другата 18 кв.м има радиатор на Н=300 с осемнадесет глидери, баня с лира 450/1640.

    Въпроса ми е достатъчно ли са радиаторите за тази площ и при какви стойности на котлето следва да работи в най икономичен режим и в същото време да е максимално топло?

    В момента съм пуснал само в едната стая 18 кв.м, радиатора Н=300 с осемнадесет глидери и в банята 8 кв.м, лира 450/1640. Банята е топла, но в стаята при тези ниски температури не вдига повече от 20 градуса. Вчера имаше слънце и в стаята стигна до 25 градуса, но няма ли слънце температурата варира от 19.5 до 22 градуса.
    На котлето съм задал 60 градуса и работи на цък-цък. Работи 3 мин. и почива към 3 мин.
    В момента разхода за 24 ч. варира 7-8 м3, за отопление и топла вода за двама души. Вижда ми се ужасно много за това което ползвам.

    Моля за съвети.
    Нещо по моя въпрос :rolleyes:

  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    92
    #739

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Колега, с две думи този радиатор (H300) е крайно недостатъчен за стаята и за да покрие минималната мощност на котела. Ако нямаш стаен програматор си сложи някакъв, било то и за 40-50 лв. Т на водата на парното я увеличи на максимум, така или иначе в кондензен режим няма да влезеш с 1 радиатор, то поне да се стопли стаята. Или пусни всички радиатори за няколко дни на 55-60 гр. и виж какъв ще е средния разход, нищо чудно да е подобен.
    Успех!

  6. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #740

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от -Shark- Виж публикацията
    Нещо по моя въпрос :rolleyes:
    Не разбрах отопляваш ли на първото ниво? Според мен само 2 радиатора (2 отоплителни тела) са малко за 68 кв.м. на първо ниво. Не би било зле да са 3 радиатора.
    Каква е площта на първата спалня? За втората спалня - колегата е отговорил. Банята на второ ниво - ще ти е студено, по-добре радиатор вместо лира. На второ ниво радиаторната мощ е близо 2 пъти по-малко от първо ниво - сам си направи извода.
    Интересно ще е с какъв диаметър тръба се захранва второ ниво? Как е направена тръбната разводка - с колектор на всяко ниво или по друг начин?
    Без тази информация на знаещите колеги ще им е трудно да дадат смислен отговор.
    Мисля, че броя на глидерите няма да е достатъчен за работа в кондензен режим, а не съм убеден дали и диаметъра на тръбите е достатъчен.
    Отговорите на твоя въпрос се намират в предходните постове по темата. Прочети ги. Дори прочети цялата тема и вече няма да задаваш въпроси, а ще можеш да отговаряш на тях.

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #741

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Имам един въпрос? Един колега имаше монтирани 70бр. глидери -Н500 и 80бр глидери - Н300 и две лири по около 850Вт. До миналата година беше с термоглави, стаен термостат, като държеше котела/конвенционален,немодулиращ/на около 60С на водата. Отопляемата площ е 145м2 на два етажа, къща. Общо взето му беше студено и плащаше около 700лв на месец

    Сега махна термоглавите, пусна котела на макс и настрои термостата на 22С. След 24ч. работа котела вдигна 55С на водата и не може повече. Според мен това не е нормално. По груби сметки радиаторите имат отоплителна мощност около 20кВт при делтаТ 60, а котела е 24кВт. Защо да не може да вдигне 75-80С на водата? В котела ли е проблема или в инсталацията?
    Този пост е редактиран от tony34al; 12-12-12 в 20:49.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    149
    #742

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от zhivko83 Виж публикацията
    Колега, с две думи този радиатор (H300) е крайно недостатъчен за стаята и за да покрие минималната мощност на котела. Ако нямаш стаен програматор си сложи някакъв, било то и за 40-50 лв. Т на водата на парното я увеличи на максимум, така или иначе в кондензен режим няма да влезеш с 1 радиатор, то поне да се стопли стаята. Или пусни всички радиатори за няколко дни на 55-60 гр. и виж какъв ще е средния разход, нищо чудно да е подобен.
    Успех!
    За съжаление сам достигнах до този извод, че радиатора е слаб за спалнята.
    Нямам стаен програматор.
    Реших да пробвам какъв ще е разхода ако пусна само в помещенията, който ползвам в момента спалня/баня, но не ми хареса разхода.
    Разбирам, че това не е правилния начин да се ползва котлето с един радиатор и една лира.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    92
    #743

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Първо можеш да започнеш да пускаш радиаторите един по един, докато котела излезе от режим "цък-цък" и после ръчно да спираш и пускаш котела от копчето, нещо като да си он-офф програматор После прочети темата във форума и т.н.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    149
    #744

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от legaltk Виж публикацията
    Не разбрах отопляваш ли на първото ниво? Според мен само 2 радиатора (2 отоплителни тела) са малко за 68 кв.м. на първо ниво. Не би било зле да са 3 радиатора.
    Каква е площта на първата спалня? За втората спалня - колегата е отговорил. Банята на второ ниво - ще ти е студено, по-добре радиатор вместо лира. На второ ниво радиаторната мощ е близо 2 пъти по-малко от първо ниво - сам си направи извода.
    Интересно ще е с какъв диаметър тръба се захранва второ ниво? Как е направена тръбната разводка - с колектор на всяко ниво или по друг начин?
    Без тази информация на знаещите колеги ще им е трудно да дадат смислен отговор.
    Мисля, че броя на глидерите няма да е достатъчен за работа в кондензен режим, а не съм убеден дали и диаметъра на тръбите е достатъчен.
    Отговорите на твоя въпрос се намират в предходните постове по темата. Прочети ги. Дори прочети цялата тема и вече няма да задаваш въпроси, а ще можеш да отговаряш на тях.
    На първо ниво не отоплявам, но го пусках тия дни в студа да пробвам и се усеща да топли добре при 60 градуса на котлето.
    Площта на другата спалня е към 20 кв/м.
    Диаметъра на тръбите ще го видя и ще пиша допълнително, а на второ ниво имам отделна кутия. Реално котлето е на първо ниво с отделна кутия за радиаторите на първо ниво. Връзките от първо ниво излизат по стената директно в кутията на второ и другите връзки от кутиите са в замазката на пода.
    2009 г. е купувано всичко и правена инсталацията от фирма изпълнител.
    Дограмата е тип френска с прозорци от пода почти до тавана на помещението в едната спалня (по-малката) и част от всекидневната. Може би това е накарало изпълнителя да сложи по слаб радиатор в спалнята, като му се е сторило слънчево, но тия стъкла при ниски температури и липса на слънце са като фризер.
    Не виждам в книжката на котлето да пише каква е мин. мощност на работа. Видях в темата, че се пише нещо от сорта на min. 4.7 kW. Това ли е реално ?
    Този пост е редактиран от -Shark-; 13-12-12 в 00:46.

  12. Novice
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    9
    #745

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    zdraveite vsi4ki parvo se izvinqvam 4e ne pi6a na kirilica i sled tova vi molq za pomo6t.kupih si kotle tesi 9-24kl imam tri golemi paneleni radiatori za trite stai edin malak za malka staq i lira za banqta bes izolaciq sam sled kato mi posnaha gazta dadoh po4ti maksimalna sila na kotleto 70 gr. na vodata za dvanaiset 4asa imah razhod okolo 30 kub. m .gaz i pak na be6e topolo v ka6ti okolo16-18 gradusa abe stud

    - - - Обновено - - -

    zabravih da vi kaja 4e 4etoh i drugi podobni poroblemi no vie pi6ete s mnogo 4isla i tehni4eski termini koito ne razbiram palen liubitel sam otoplqvam okolo 90 kvadarata i v dopalnenie ei taka ot ni6tototozi radiator deto go slojih na mqstoto na kaminata dneska zapo4na da istiva bez pri4ina имам въпроскогато котлето е 9-24
    и да ре4ем 4е работи 24 4аса на
    на минимум
    колко кубика газ гори за тези 24 4аса
    Този пост е редактиран от vankata7410; 14-12-12 в 20:33. Причина: dopalnenie

  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    92
    #746

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    http://www.bgtherm.com/products/heat...ix_24_kW_X.pdf
    Шарк, това е книжката, ако е същият котел.
    Този пост е редактиран от zhivko83; 13-12-12 в 01:09.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #747

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от vankata7410 Виж публикацията
    zdraveite vsi4ki parvo se izvinqvam 4e ne pi6a na kirilica i sled tova vi molq za pomo6t.kupih si kotle tesi 9-24kl imam tri golemi paneleni radiatori za trite stai edin malak za malka staq i lira za banqta bes izolaciq sam sled kato mi posnaha gazta dadoh po4ti maksimalna sila na kotleto 70 gr. na vodata za dvanaiset 4asa imah razhod okolo 30 kub. m .gaz i pak na be6e topolo v ka6ti okolo16-18 gradusa abe stud

    - - - Обновено - - -

    zabravih da vi kaja 4e 4etoh i drugi podobni poroblemi no vie pi6ete s mnogo 4isla i tehni4eski termini koito ne razbiram palen liubitel sam otoplqvam okolo 90 kvadarata
    Стига бе, това ще е интересно да се види. 12 часа работа на котела почти на пълна мощност. Каква е тази студена къща? Преди да ти пуснат газ отопляваше ли я?

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #748

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от vankata7410 Виж публикацията
    zdraveite vsi4ki parvo se izvinqvam 4e ne pi6a na kirilica i sled tova vi molq za pomo6t.kupih si kotle tesi 9-24kl imam tri golemi paneleni radiatori za trite stai edin malak za malka staq i lira za banqta bes izolaciq sam sled kato mi posnaha gazta dadoh po4ti maksimalna sila na kotleto 70 gr. na vodata za dvanaiset 4asa imah razhod okolo 30 kub. m .gaz i pak na be6e topolo v ka6ti okolo16-18 gradusa abe stud

    - - - Обновено - - -

    zabravih da vi kaja 4e 4etoh i drugi podobni poroblemi no vie pi6ete s mnogo 4isla i tehni4eski termini koito ne razbiram palen liubitel sam otoplqvam okolo 90 kvadarata
    здравеите вси4ки парво се извинявам 4е не пи6а на кирилица и след това ви моля за помо6т.купих си котле теси 9-24кл имам три големи панелени радиатори за трите стаи един малак за малка стая и лира за банята бес изолация сам след като ми поснаха газта дадох по4ти максимална сила на котлето 70 гр. на водата за дванаисет 4аса имах ражод около 30 куб. м .газ и пак на бе6е тополо в ка6ти около16-18 градуса абе студ

    - - - Обновено - - -

    забравих да ви кая 4е 4етох и други подобни пороблеми но вие пи6ете с много 4исла и техни4ески термини които не разбирам пален лиубител сам отоплявам около 90 квадарата


    vankata7410, вместо да се извиняваш можеш да ползваш следния линк, става лесно:

    http://www.translit.ru/
    Този пост е редактиран от Lazar; 13-12-12 в 07:14.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    149
    #749

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от zhivko83 Виж публикацията
    http://www.bgtherm.com/products/heat...ix_24_kW_X.pdf
    Шарк, това е книжката, ако е същият котел.
    Да, това е котлето.

    Мерси за линка.

  18. Novice
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    9
    #750

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    da otoplqvah q na kamina s vodna riza mahnah kaminata i slojih radiator na neino mqsto i kotel tesi 9-24 predi izduvah kaminata na 80-90 gradusa i stava6e toplo sega ne stava dnes bqh pak v ka6ti kotleto be6e na 70 gradusa na vodata i podarja6a 15-17 gradusa v ka6tata

    - - - Обновено - - -

    лесно ти е на табе лазаре разбира6 и от котли и от компютри. допалвам 4е и радиатора, които поставих на мястотона камината днеска истина наполовина а което енаи старанно тои е наи близо до котлето
    Този пост е редактиран от vankata7410; 13-12-12 в 20:26.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 50 от 57 ПърваПърва ... 404849505152 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 09-08-17, 00:52
  2. Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г
    От zhivko83 във форум Отопление
    Отговори: 805
    Последно: 02-01-12, 08:36
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 12:56
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 30-12-09, 00:43
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 01:34

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе