Страница 8 от 57 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследноПоследно
Резултати от 106 до 120 от общо 850

Газов котел - мнения и препоръки 2012

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #106

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Аз не очаквам да се получи някакъв ефект в повишаване на мощността на радиаторите. Секретните кранове ги разглеждам като елемент за хидравличен баланс на системата и те не трябва да бъдат отворени, а по-скоро притворени, особено по-близките до котела.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #107

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Такааа. Вчера имах повечко време за тестове и ето какво установих.

    Котела Вайлант със Модулиращ термостат оригинален Калорматик 360F на стойност 650 лв в БГ не модулира въобще в режим Z/А - "0", котела модулира само в режим "1".
    Това въобще не го знаех до сега когато реших да смъкна предният капак и през отвора да наблюдавам пламъка при двата режима.

    В режим Z/А - "0" /немодулиращ/ при външни темп. -15 котела гори 0.700 куб.м / час, А при Z/А - "1" /модулиращ/ при същите темп. котела гори 0.800 куб.м/час.
    В първия режим 5 минути Работи и 6 мин. Почива, във втория режим 25 минути Работи и 18 минути Почива.

    Е моя котел противоречи на всичко писано тук, на всички физични, механични, емперични и кви ли не ....чни Закони???

    Регулирах входяща/изходяща температура при ниски -15 вън, да има 15 градуса разлика - разхода ПО-ВИСОК???
    Оставих си стария баланс на системата от гледна точка на еднаквото затопляне във стаите, разход от 15-18 куб/денонощие при отопление 60 кв/м при 19.5 гр. плюс още стая от 14 кв/м с радиатор 1800/600 оставен на "Звездичка" и от време на време пуска по-малко топла вода.

    Е със климите, който почнах да пускам през деня когато е минус 10, минус 12 градуса разхода ми е 0.36 лв/час срещу 0.70-0.80лв/час на ГАЗ. Разликата е над 2 пъти при тези ниски температури, който са в полза на Газ-та, А при по нормални външи разликата отива над 3.5 пъти в полза на климите???

    Кой ще ме посъветва нещо, което не съм пробвал или поне "забаламоса" с нещо, което да продължа да опитвам по "оптимизация" на Газовото отопление преди да съм му ударил копчето в полужение "OFF" /поне само той да е на ОФФ, а не АЗ със инвестиция от 5 бона и сметки от по 300-500 лв/месец/ или пак ще остане верен лафа "Кучетата си лаят - Кервана си върви".

    Поздрави с максимален оптимизъм

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #108

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Амиии - не ти е нормален разхода, ама не знам къде е причината
    Между другото аз не съм монтирал много такива термостати (заради цената, иначе всеки би предпочел безжичен) - само два броя в панелни апартаменти над 100м2. Котлите са същите като твоя, дори единия е от по-стария модел (Турбомакс), сметките на тези клиенти са около и под 200лв. Не е от термостата според мен.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    93
    #109

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от JKanchev
    Такааа. Вчера имах повечко време за тестове и ето какво установих.

    Котела Вайлант със Модулиращ термостат оригинален Калорматик 360F на стойност 650 лв в БГ не модулира въобще в режим Z/А - "0", котела модулира само в режим "1".
    Това въобще не го знаех до сега когато реших да смъкна предният капак и през отвора да наблюдавам пламъка при двата режима.

    В режим Z/А - "0" /немодулиращ/ при външни темп. -15 котела гори 0.700 куб.м / час, А при Z/А - "1" /модулиращ/ при същите темп. котела гори 0.800 куб.м/час.
    В първия режим 5 минути Работи и 6 мин. Почива, във втория режим 25 минути Работи и 18 минути Почива.

    Е моя котел противоречи на всичко писано тук, на всички физични, механични, емперични и кви ли не ....чни Закони???

    Регулирах входяща/изходяща температура при ниски -15 вън, да има 15 градуса разлика - разхода ПО-ВИСОК???
    Оставих си стария баланс на системата от гледна точка на еднаквото затопляне във стаите, разход от 15-18 куб/денонощие при отопление 60 кв/м при 19.5 гр. плюс още стая от 14 кв/м с радиатор 1800/600 оставен на "Звездичка" и от време на време пуска по-малко топла вода.

    Е със климите, който почнах да пускам през деня когато е минус 10, минус 12 градуса разхода ми е 0.36 лв/час срещу 0.70-0.80лв/час на ГАЗ. Разликата е над 2 пъти при тези ниски температури, който са в полза на Газ-та, А при по нормални външи разликата отива над 3.5 пъти в полза на климите???

    Кой ще ме посъветва нещо, което не съм пробвал или поне "забаламоса" с нещо, което да продължа да опитвам по "оптимизация" на Газовото отопление преди да съм му ударил копчето в полужение "OFF" /поне само той да е на ОФФ, а не АЗ със инвестиция от 5 бона и сметки от по 300-500 лв/месец/ или пак ще остане верен лафа "Кучетата си лаят - Кервана си върви".

    Поздрави с максимален оптимизъм
    И аз вчера си играх с 2 термометъра на входа и изхода..освен че ми изстинаха радиаторите наполовина и стана по студено в стаите нищо друго не стана.Разхода не съм го гледал понеже беше безпредметно..приемам този съвет на т.н. Инженер за лек бъзик, но повече няма да му се връзвам.Притварям леко вентилите, а на последния дори не го правя и така ги оставям.
    Иначе разхода ти на газ ми се струва доста висок.Аз съм на тези нива, но за мноого по-голям апартамент и то при -18 -20С.С FR100 съм и той си определя Т на водата.Аз съм я задал на макс., но гледам че не работи никога с повече от 75С...

  6. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #110

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    JKanchev,
    Не ми се рови назад да гледам какви са ти отоплителните тела и с какви мощности работят, но ако няма накъде да модулира, т.е. те не са достатъчни за минималната мощност на твоя котел, съвсем логично ще е по-икономично да работи на времевия принцип - Х мин. работи на макс. мощност, У мин. почива.

    Колкото до разликата в Т на входящата и изходящата вода, гледам че и други си правят груби сметки по формулите и пресмятат, че мощностите са по-високи при по-малка разлика, но пропускат нещо доста основно.
    Цитат Първоначално публикувано от МИК66
    Добре де,при по-голяма разлика на входа и изхода намаля и дт - то,а от там и мощноста на глидера във ватове...!?!? Пример: при дт=30 (60/40/20)приведено,мощноста на 1 глидер Н500 е 70W,а при дт=36 (60/52/20),мощноста е 84W. Разликата е 14W,но ако я умножим по 100 бр.глидера се получава 1400W по-голяма отоплителна мощност !!!
    За да се получи примерно 80/72/20, а не 80/60/20 (не случайно производителите дават табличните дТ по този начин - нормално топлоотдаване при стайна Т 20°), значи радиаторите не успяват да отдадат изцяло произведената топлинна енергия и връщат недостатъчно охладена вода да се доподгрява. За това обаче са необходими доста по-ниски мощности от минималната на котлето, така че то в действителност произвежда енергия, част от която не се оползотворява и отива на вятъра. Ако си направите труда да прочетете чаршафа на колегата velchev може да ви се изясни на какво се дължи нискоефективната работа при ниско ΔТ вход-изход.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    10
    #111

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Кави са тези видове газ?
    Прикачени файлове Прикачени файлове

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #112

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Magnolia, извини ме - този път няма как да се съглася с тебе и velchev - аз на него му го писах още тогава. Да се абстрахираме от котела и от произведената топлина, а да разгледаме само радиаторите. Кой радиатор излъчва повече - този, който е загрят целия до 80*С или този, който горе е 80*С, а долу е 40*С? Ще задам въпроса и по друг начин - радиаторът е горе 80, долу 40, слагаме по -мощна помпа, която прекарва по-голям дебит гореща вода и радиаторът става целия 80*С. Кога ще излъчва повече?

  10. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2011
    Мнения
    22
    #113

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Да задам и аз поредния евентуално тъп въпрос, предхождан естествено от малко история:

    Отоплявам 100м2 апартамент, ефективно са м/у 80 и 90м2, не съм ги смятал точно.
    Котлето е ТесиGBR24 - 10-24 kW, радиаторите ми са Х500 алуминки, 63 глидера плюс лира в банята(да речем към 500W)
    Имам една стая(и половина) северна, в която имам изнесено управление Easyremote, модулиращ режим.
    Другите ми стаи са южни, там съм с термоглави.
    По съвет на Лазар притворих секретните кранове(шестограмните) до един оборот от минимума в южните стаи(в които се стопляше по-бързо). Даже днес притворих и радиатора в северната стая, където е програматорчето.
    Намалих си и максималната мощност, което обаче още ми е под въпрос относно ефективността.
    Поддържам денем 22°, нощем 19°. От ноември месец насам плащам точно по 300 кинта месечно. Е, с подробността, че капутите от Оувъргаз ми отчетоха разхода за декември малко по-рано, спестиха ми 50 м3, които ми сложиха за този месец. То малко поскъпна газта, ама те не са го направили нарочно това, нали?
    Друга подробност е, че през ноември бе значително по-топло, отколкото януари, ама тогава бях с тъп on/off термостат/програматор и котелът ми бе зле настроен. После през декември барах настройки, минимално налягане на газа, мощности, въртях с отвертките здраво и в средата на януари смених термостатчето с изнесеното модулиращо управление.

    Голям увод му ударих, ама сега да попитам, де - нужно и полезно ли е да намаля степента на помпата? Сега е на трета степен, а ми се струва(бях смятал литрите вода в системата преди), че сега въртя прекалено много литри/час.

    Моите радиатори са от този тип - Kaldo H500 Излизат 29 литра в радиаторите, още някой литр в тръбите, някой литър в лирата и малко в разширителния съд, да речем. Да имам примерно 35 литра, нека да са 40.
    Ей тук, на стр 25 дават диаграма на работа на помпата, от която разбирам, че в момента при мен при налягане 2 бара в системата, помпата върти 18 l/min. За час са си 1080(това май бе глупава сметка?). На първа степен помпата ще върти 6, на втора - 12.
    Та, какво ще кажете, спецове - да бутам ли помпата или да н'съ занима'ам с простотии?


    Още нещо, което забелязах - днес притворих всички секретни кранове на 1 оборот от минимума и забелязах, че радиаторите стоплят по-бавно. Всъщност това притваряне означава ли, че на практика вдигам мощността им, в смисъл по-бавно/трудно циркулира водата и така успява да се отдаде повече мощност от всеки радиатор?
    Един пореден лаишки въпрос(към Лазар евентуално0 - какво точно означава "хидравличен баланс" в системата?

    Благодаря предварително.


    П.С. Още нещо - в книжката, която ми дадоха с котела, пише,ч е минималното налягане на газа е 2,3 mbar, а сега гледам на сайта на Теси, че го дават 1,6mbar. Нещо аз ли съм тъп(отново) или Теси си коригират данните в крачка?

  11. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    59
    #114

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    На свой ред и аз бих попитал следното : при това повсеместно притваряне на всички секретни кранове каква е вероятноста циркулационната помпа да създаде подналягане във връщащия кръг. Разбира се изключвам помпата да е грундфус алфа 2 ( тоест с модулация ) понеже не съм срещнал производство на марка котел с такава.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #115

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Голям пост . Нито ти си тъп, нито Теси коригират данните в крачка - просто става въпрос за различни модели. А ти защо бараш където не ти е работа? М? От такава лавина от думи не разбрах същественото - има ли ефект от мерките, които си предприел? Нещо подразбрах, че поради нередовно отчитане са ти прехвърлили едни 50м3 от декември към януари с което са изравнили сметките за 3-те месеца. Тоест реално сметките би трябвало да са:
    - ноември -300лв
    - декември - 350лв
    - януари - 250лв
    Така ли е? Ако е така - защо не го кажеш и не трябва ли да черпиш
    Така, радвам се, че все повече хора започват да влизате в час на тема "Домашно локално отопление на газ"
    Хидравличен баланс с думи прости означава така да настроиш секретните вентили, че всички радиатори да топлят еднакво, а не през някои да минава повече течност, пък други да са изолирани. Помпата я дай на втора степен, или на първа, стига да няма проблеми с БГВ. Доволен ли си от Изиремоута?
    Няма да затваряте напълно секретните кранове, само колкото да се почувства напор

  13. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #116

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от Сръчко
    П.С. Още нещо - в книжката, която ми дадоха с котела, пише,ч е минималното налягане на газа е 2,3 mbar, а сега гледам на сайта на Теси, че го дават 1,6mbar. Нещо аз ли съм тъп(отново) или Теси си коригират данните в крачка?
    Налягането на входа на дюзите зависи от броят им и от техния размер (т.е. отвора в дюзата).

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2011
    Мнения
    22
    #117

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Да бе, хората написали GBA с главни букви, а моят е GBR , освен, че съм тъп, съм и малко слепок.

    Ефект от мерките има донякъде, което се вижда и от сметките, които реално са : ноември(преди настройките) - 300, декември(след отверткажийстване, но и по-студен) - 300, от които ОУвЪргаз ми взеха 250 поради некадърно отчитане, не че са изравнявали, просто ми отчетоха 50 м3 по-малко(аз всеки ден отчитам разхода)), а януари(през ден бърникане на настройки и монтиране на Изиримоут след средата на месеца, голям СТУД през целия месец почти) - 350, от които 50-те са онези, декемврийските. Реално значи за януари имам пак 300.
    това е подобрението, пък аз пак задавам въпроси, че ако има начин, да намаля брадварщината..


    А, нещо не схванах:
    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Помпата я дай на втора степен, или на първа, стига да няма проблеми с БГВ.
    Що пък "проблем с БГВ"то? БГВ-то не зависи ли единствено от собственото си налягане?
    А ако дам на първа степен може ли да се появи проблем с котела нещо, някви прегрявания или нещо от сорта?
    А мога ли да се надявам тайничко на подобрение в работата/ефективността/сметката?

    П.С. Абе, мислех си, че като монтирам Изиримоута, ще избегна караула пред котела, а то почнах още повече да бича. И пак въоръжен караул - клещи, отвертка и пр.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #118

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Magnolia, извини ме - този път няма как да се съглася с тебе и velchev - аз на него му го писах още тогава. Да се абстрахираме от котела и от произведената топлина, а да разгледаме само радиаторите. Кой радиатор излъчва повече - този, който е загрят целия до 80*С или този, който горе е 80*С, а долу е 40*С? Ще задам въпроса и по друг начин - радиаторът е горе 80, долу 40, слагаме по -мощна помпа, която прекарва по-голям дебит гореща вода и радиаторът става целия 80*С. Кога ще излъчва повече?
    Чисто теоретично и разглеждано извън проблемите на газовите отоплителни инсталации, при еднакви въшни условия (външна Т и дебит), повече ще отдава радиатор, чиято площ е нагрята до по-висока Т. Но в задачата се пита защо водата влиза с Т 80°, а излиза с много малка разлика и какво означава това? Пак ще повторя, че производителя дава средно ок. 20° разлика в температурите вход-изход, при стайна Т 20°С. Което не ми изглежда случайно на фона на моите и на velchev разсъждения относно ефективността на отоплителната система. А ние обсъждаме нея и предимно разходите на газ, като акцента е върху загубите.

    Все пак главната цел на радиаторите е да топлоотдават, а за това се съди по разликата в температурите на водата вход-изход. Ако тя просто преминава и излиза с почти същата (или близка) температура, значи топлообмена е несъществено малък. Няма начин, при който и да е радиатор да има еднаква температура навсякъде - горе и долу, отпред и отзад, на входа и на изхода, а посочения от теб пример, с разлика от 40°, ми изглежда меко казано неприемлив.

    Тогава да попитам - според теб какво е ΔТ на водата вход-изход, което се счита за най-ефективно (за системата) и при което има нормален процес на топлоотдаване?




    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1328210820[/time]_________________________________________________

    Цитат Първоначално публикувано от Сръчко
    Още нещо, което забелязах - днес притворих всички секретни кранове на 1 оборот от минимума и забелязах, че радиаторите стоплят по-бавно. Всъщност това притваряне означава ли, че на практика вдигам мощността им, в смисъл по-бавно/трудно циркулира водата и така успява да се отдаде повече мощност от всеки радиатор?

    П.С. Още нещо - в книжката, която ми дадоха с котела, пише,ч е минималното налягане на газа е 2,3 mbar, а сега гледам на сайта на Теси, че го дават 1,6mbar. Нещо аз ли съм тъп(отново) или Теси си коригират данните в крачка?
    С притварянето на секретните кранове се увеличава съпротивлението. Но пък се намалява дебита.
    Не помня точно формулите от физиката, но някъде по средата е истината.

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #119

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Първо на дамата и първо отзад, после напред . Според мен стандарта 90/70/20 или всеки друг е въведен за да има еднакви условия за сравнение на отделните марки, а не защото радиаторите отдават най-много в такъв режим. Както знаем отдадената топлина се изчислява по формулата
    Q = c.m.ΔТ
    От формулата се вижда, че ако притворим крановете ще увеличим ΔТ, но ще намалим потока (масата), от което следва, че отдадената топлина почти няма да мръдне.
    Според твоите и на velchev разсъждения колкото е по-ниска температурата на водата, толкова КПД на котела е по-висок, а това за конвенционален котел не е вярно (за кондензния е вярно). Така че аз не продължавам да не съм съгласен с тези твърдения и очаквам по-силни доказателства.
    Сръчко, за БГВ грешката е моя - за твоя котел помпата не участва в производството на БГВ - той е с битермичен топлообменник. Разсъжденията ми са по инерция, защото повечето марки са с вторичен топлообменник за БГВ, където помпата участва и ако скоростта е малка няма достатъчен дебит на БГВ, ама да не те затормозявам.
    Сега го обикаляш Изиримоута, защото му се радваш, после изобщо ще забравиш че го има, защото той си върши работата тихомълком

  18. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2011
    Мнения
    22
    #120

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от Magnolia
    С притварянето на секретните кранове се увеличава съпротивлението. Но пък се намалява дебита.
    Не помня точно формулите от физиката, но някъде по средата е истината.
    Е то това даже и на мен ми е ясно. Няма кво да си припомняш формули от физики, кви истини, кви среди - при намаляване на сечението, през което преминава флуид, намалява дебитът и се увеличава налягането - така си го представям язе. При вентилациите става нещо подобно. Мен ме вълнува да не прецакам котлето, че само това му остана след зверското бърникане, на което го подлагам.
    И в крайна сметка не можах да отгатна какви настройки да направя от управлението и на котела - колко ° на водата, каква максимална мощност.. лутам се като ахмак, пуста беднотия, ама..

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 8 от 57 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 09-08-17, 00:52
  2. Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г
    От zhivko83 във форум Отопление
    Отговори: 805
    Последно: 02-01-12, 08:36
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 12:56
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 30-12-09, 00:43
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 01:34

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе