В момента това проучвам. Дали ще работи с други глави, а ако се окаже, че не работи, каква му е алтернативата.
В момента това проучвам. Дали ще работи с други глави, а ако се окаже, че не работи, каква му е алтернативата.
Аз пък казвам, че няма нужда от термоглави. Вземете си котел от местна фирма - Бош май имаха офис някъде по М.Денчева . Те ще ви го монтират и поемат гаранцията. Другите варианти си имат съответните условности.
Изолацията е особено важна за сметките. Заедно с цената на природния газ и поддържаните температури.
600лв. е огромна сума. Аз съм стигал като рекорд 400, когато беше цената 1.26лв/м3 на газа. В последните години се движа за най-високите сметки януари и февруари около 200-300лв. Но съм еднофамилна къща с много външни стени, отдолу и отгоре "природа" и държа температури 22-23гр. постоянно. А и котелът ми е стар (10г.) не кондензен. Но още си работи без проблеми и за сега нямам излишни пари за нов, че и други ремонти са на дневен ред.
Този пост е редактиран от VanDan; 07-06-19 в 08:50.
Както казва "Ван Дан" няма нужда от термоглави,това са пари хвърляни на вятъра.Изолация навсякъде,радиатори максимално големи колкото позволява мястото.Вземате обикновено управление за 120лв да изключва по температура.Не ви трябва модулиращи и така нататък скъпи управления.Няма да спестите много от това управление.Държите на 50гр.водата и си свиркате ако всичко това е направено както трябва и изчислено.
Snowy, според мен какъвто и котел да вземете с достатъчно ниска мин. мощност все ще изкара поне едно 10 години. Нямам чак такъв богат опит с топлене на газ като повечето колеги тук, но съм стигнал до някои истини от личен опит и от комуникация с по-запознати. Даже си мисля че колкото е важно котлето с неговите характеристики, толкова е важна и радиаторната инсталация, пък и изолацията на къщурката. Не знам защо чак толкова се акцентира на марка котел, като за потребители като нас (битови), предлаганите котли на пазара са с почти изравнени сили. Това че монтажистите бачкат е една или две марки и отричат тотално останалите е просто щото толкова си могат явно. Аз като бях в джаза миналата година - първо избирах монтажист и то го избирах като ходих да му гледам "майсторлъка" там, от където е минал вече. Впоследствие се спрях на марка котел, който не е тотална екзотика и който има сравнително добра поддръжка в града, в който живея. Сега, ако монтажиста беше ми казал "бачкам с Имергаз" - ами щях да сложа Имергаз. Тоя френски ли е там, какъв е, дето са ти го предлагали - какво от това. Щом е на пазара - ОК, ама ако е екзотика и няма после кой да го обслужва - лошо, тъй че по добре нещо масово. Аз съм с Висман и съм ОК, но в нашия град това се харчи и това има добра поддръжка. При вас може да е друго. И там - разните му функции на котела и алабалистики, ние сме просто битови абонати, т.е. искаме да ни е топло и да плащаме нормални сметки, демек защо трябва да ни вълнуват безбройните функции на една или друга марка, когато просто няма да ни се наложи да боравим с тях?
Успех с начинанието
Здравейте,
искам първо да блогодаря за страхотния форум, доста неща научих за отоплението и газовите котли.
И на мен както на много хора попаднали тук ми предстой нанасяне в апартамент и една от първите стъпки преди всякакви ремонти е да се предвиди отоплителната инсталация.
Благодарение на колегите тук и малко ровене в интернет пресметнах необходимата мощност за отопление на предвидените стай по проект на сградата.
Прилагам диаграма на апартамента и екселската табличка която направих за да си пресметна необходимата мощност.
Дадените мощности на радиаторите на диаграмата, са с презумцията, че съседите ми се отопляват.
- Обща мощност 6,7кв (със съседи) / 8,6кв (без съседи).
Тук се появява първият ми въпрос:
Препоръчително ли е да добава радиатори в тоалетната и коридора където в момента няма предвидени връзки за отоплителни тела?
Следващата стъпка е подбора на радиатори, тук водещото мнение във форума е колкото повече толкова повече.
Един стандартен H600 алуминиев радиатор при ∆ 50 ⁰C прави около 170 W на ребро, обаче при ∆ 15 ⁰C това спада на 36,5 W на ребро и радиатора от 17 ребра (1,36м) става 78 ребра (6,24м).
Дори и размера да се компенсра с по-висок радиатор (съответно по-къс), пак цената става меко казано... сериозна. Дори и да използвам панелни радиатори.
Следващият ми въпрос е:
Разбирам че колкото повече толкова повече, но колко е разумнят размер, трябва ли да целя радиатор който отделя необходимата мощност за стаята при ∆ 15 ⁰C?
И въпроса за котлите, вариантите са едноконтурен с обемен бойлер и двоконтурен, доста е писано и по двете теми.
Вариант 1:
Водейки се от мнението, че колкото по-ниска минимална мощност има котлето толкова по-малки ще са разходите му в кондензен режим.
Се прях на Bosch Condens 2500 WBC 14-1 DE, с минимална мощност от около 2-2,3kW изглежда като най-логичния избор в комбинация с бойлер с една серпентина като това Tesy което до колкото разбирам може да подгрява през котлето с една серпентина от 5,7kW или на ток с 2kW нагревате. Което ми звъчи супер ако някога имам проблем с газта или котлето пак ще има вода.
Ако съседите ми не се отопляват и сложа този бойлер мощностите отиват на 8,6kW(отопление) + 5,7kW(бойлер) = 14,3kW което е тъкмо горната граница на котлето. Това ако изобщо не сложа допълнителни тела в коридора и тоалетната.
За този вариант имам два въпроса:
Какви проблеми може да породи тази работа на котлето на максимална мощност?
Ако предприема този вариант трябва да положа допълнителни тръби за бойлера от котлето до малката тоалетна тръбите ще трябва да са дълги около 10-12м, какви тръби бихте ми препоръчали?
Освен тръбите необходим ли е допълнителен кабел? (Предполагам бойлера и котлето трябва да комуникират някак за спира греенето.)
Вариант 2:
Малкото едноконтурно се оказва с не достатъчна мощност, избора ми остава между по-мощното едноконтурно Bosch Condens 2500 WBC 24-1 DE или двуконтурното Bosch Condens 2300W 24/30C.
И двата имат почти еднаква минимална мощност, двуконтурното прави 14л./мин. Гореща вода с една душглава с максимален дебит от 10л./мин. пак ще има капацитет да се пусне някоя друга чешма и си спестявам бойлер и малко къртене.
За едноконтурното остава варианта с бойлера и няма да се притеснявам за топла вода никога.
С тази мощност ще мога да добавя радиатори в останалите две помещения, ако изобщо има смисъл.
Кой вариант мислите, че е по разумен за моята ситуация?
И последен въпрос за който не можах да намеря отговор в темите.
Имам ли вариант да се комбинират радиатори с подово отопление?
Ако да, какво ми е необходимо освен тръбите за подово, изолацията, добавката за замазката и предполагам някакъв колектор?
Не зная как влиае промяната на температурата на водата на котлето ако използвам модулиращ термостат и радиаторите са хидравлично, и топлинно балансирани на подовото отопление.
И дали едни постоянни флуктуации не правят този вариант не възможен.
Отново благодаря за форума, и се надявам да не съм пропуснал нещо съществено.
Малкото котле ти е напълно достатъчно. Отоплението и подгряването на бойлера никога не работят заедно - по точно отоплението спира, когато се подгрява бойлера.
Смятай си радиаторите за dT=30С.
Ако нямате специални естетически изисквания, панелните радиатори са с по добро топлотдаване - при тях смяташ за температура на водата от 50С.
Избери единия вариант. радиатори или подово
Ако си първи или последен етаж сложи един радиатор в коридора. За тоалетната няма нужда.
Този пост е редактиран от bobivg; 09-06-19 в 18:04.
С риск да Ви досадя, но бих искала да обсъдя един хипотетичен вариант с Вас и да почерпя от Вашия опит.
В крайна сметка избрахме Victrix Maior TT 24/28 за котел и тази седмица ще го купуваме.
Но има един вариант, който обмисляме.
Тъй като сме в семейна кооперация, на етажа до нас живее баба ми, а над нас живее майка ми.
И двете се топлят на газ, като не отопляват целите си жилища.
Баба ми отоплява дневна 32кв.м. с газов конвектор.
Като го комбинира с печка на дърва и ту пуска едното, ту пали другото.
А майка ми топли спалня и кухня, общо около 30кв.м., с по един радиатор в стая, с конвекционален газов котел на 11г.
Не ползва отоплението 24ч, а го пуска само за няколко часа вечер след работа, докато си легне.
На майка ми жилището е на последен, подпокривен етаж.
Прилагам схема на двата етажа.
И двете не ползват топла вода на газ, само отопление и готварските печки.
За този отоплителен сезон двете заедно са изразходили и платили общо:
Консумация хнм3 0.668
От септември 2018 до март 2019 - 600лв
Така, та въпросът е, ако свържем радиаторите на майка ми и сложим и свържем радиатори у баба ми (пак само в дневната) с нашето ново котле, това дали ще е по-добър вариант от сегашния, който ползват? Можем да направим радиаторите на майка ми да поддържат ниска температура през деня, когато я няма, но все пак да работят, а вечер да затоплят до 21 градуса и през нощта пак да намаляват. Така помещенията няма да изстиват и вечер да се топлят от нула.
Дали ще е по-добре от сега или това много ще натовари нашата система, тъй като на майка ми стаите са все с външни стени, а вътрешната не се отоплява? Котел от 24kw достатъчен ли ще е или трябва да е 32kw?
Изобщо какво мислите за такъв проект? Има ли смисъл или да си правим само у нас, каквото сме започнали?
Колкото повече отопляема площ има в една сграда - толкова по-добре.
Аз топля с 24kW котел ~200кв къща, като повечето време работи на 30-40% мощност и подържам
24-25С.
Въпроса е по-скоро ако при вас е достигната стайната Т. и термостата е намалил/спрял котела
и мама се прибира и иска да се стопли (особенно в нискотемпературен кондезен режим) ...
При Боша с неговите си термоглави навсякъде може да си регулирате всяко
помещение независимо от другите, тъй като всяка глава може да командва котела самостоятелно.
Тя, мама толкова се е топлила и досега, с няколко часа на вечер в напълно изстиналите си подпокривни стаи. Представям си как е работил този конвенционален котел (най-вероятно около 10КВ минимална с 1-2 радиатора). То по-добре да е била жената и тя с газов конвектор като бабата. И защо не е ползвала БГВ, което е евтината част. Щом ще се грижите за тях ги вържете към вашия котел. Няма да има никакви проблеми като мощност. При мен така е вързана пристройката (стая с баня и тоалетна до къщата), където живееха родителите ми, последните си години, преди да починат.
А за Immergas няма ли вариант с умни термоглави, за да може всяко домакинство да си зададе различни температури?
Има вариант със Salus, но не е много по-евтин и работи он/оф
Здравейте и в тази тема.
Както споменах в темата за избор на климатик, предстои ми отново избор на отоплителна инсталация.
Избирам между отопление с мултисплит система и газов котел.
Изборът ще го направя според крайната ценана всяка една инсталация, но преди да поискам оферти от съотетните фирими бих
желал да получа малко съвети от вас.
Става дума за двустаен апартамент в София, изложение Югоизток, междинен етаж, среден апартамент.
Външната изолация на сградата е 10см.
Радиаторите които посочвам по-долу са малко по-мощни от посочените на скицата от сторителя.
Дневна+антре - 30.4м2 х 2,7м =82м3. Прозорец с ПВЦ дограма и нискоемисиен стъклопакет-7м2.
Предвиждам радиатор Тип22 - 600/2600 зад дивана
Спалня - 1406м2 х 2,7м =39,4м3. Прозорец с ПВЦ дограма и нискоемисиен стъклопакет-4,41м2.
Тук предвиждам радиатор Тип22- 400/1800 или 300/2300.
Баня- лира 460/945.
Котелът ще е двуконтурен, като за момента съм се спрял на следните:
- https://www.bulgariatherm.com/index....-compact-24-ht - този го имам в настоящият ми апартамент от една година и съм доволен;
- https://megaelectronics.bg/produkt/g...trix-omnia-25/
- Газов котел ARISTION GENUS ONE 24 | SNT
Нещо ме дърпа към Аристона заради по-малката мощност от 2,5kW.
Според вас:
Как ви се виждат мощностите посочени от строителя на скицата,
аз направих някакви изчисления и изкарах около 2000W за хола и 1000W за спалнята, но въпреки, че съм инженер не съм специалист в тази област.
Радиаторите които съм избрал достатъчни ли са за отопление и нормални сметки за газ?
Кой от котлите бихте препоръчали, може и някой друг, но втози ценови диапазон?
Благодаря!
Този пост е редактиран от vanz; 15-06-19 в 16:47.